55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מה זאת אהבה?

מה זאת אהבה?

אהבה. מילה טעונה כל כך, רבת־משמעויות ופנים. סוגים שונים לה לאהבה, פנים רבות לה, ועדיין - היא אהבה. יש אהבה לחיות מחמד, אהבה למשפחה - המצומצמת והמורחבת - אהבה לבן־הזוג, אהבת אדם באשר הוא אדם, אהבה לתחביב ואהבה למקצוע. פנים רבות לה לאהבה, ומכנה משותף אחד לכולן: אהבה אמתית וכנה היא זו הניתנת ללא תנאים.

במה דברים אמורים?

אהבה היא רגש עמוק, חם ומורכב. האהבה שאנחנו מרגישים שונה ממושא אהבה אחד למשנהו, רוצה לומר - האהבה שאנו חשים לכלב שלנו שונה מהאהבה שאנו חשים להורינו, והאהבה שאנו חשים להורינו - ויש שיכנוה כבוד ולא אהבה - שונה מהאהבה שאנו חשים לבן־הזוג שלנו. אין אהבה א דומה לאהבה ב, אפילו האהבה שאנו חשים לבן שלנו שונה במקצת מהאהבה שאנו חשים כלפי הבן השני או הבת. פשוט מפני שאהבה היא רגש מורכב וקשה להעניק אותה באופן זהה לכל אדם ואדם אף אם הוא קרוב משפחה.

ואולם דבר אחד משותף לכל סוגי האהבות ובלעדיו האהבה לא תהיה שלמה ולא תהיה אמתית, והוא אהבה ללא תנאי. וכאן דרוש הסבר: כשאנחנו אוהבים מישהו או משהו אנחנו למעשה מקבלים אותו כמות שהוא, על יתרונותיו וחסרונותיו, על מעלותיו ומגרעותיו, ואין בכוונתנו לשנותו. אנחנו פשוט אוהבים אותו, רוצים מאוד בטובתו ודואגים לו.

אז היכן הבעיה?

הבעיה מתחילה כשהאהבה שאנו חשים מלוּוה בתנאים או באינטרסים אישיים ואינה באה ממניעים טהורים. רוצה לומר, יש כאלה האוהבים אדם בתנאי: בתנאי שתתחתן, בתנאי שתביא ילדים לעולם, בתנאי שתמצא פרנסה טובה... גרועים מהם הם אותם אנשים האוהבים מתוך אינטרס אישי. רוצה לומר, אדם עשוי לאהוב מישהו אחר מתוך אינטרס שיקדם אותו בעבודה, למשל, ואחרי שמשיג את מטרתו זונח את אותו אדם וכבר לא אוהב אותו, שהרי כבר אין לו אינטרס לאהבה. אהבה כזאת איננה אהבה, לדעתי, כי אם יחסי תלות וניצול המעורבים בצביעות. שהרי האיש הרוצה בקידום, למשל, יהיה מעוניין בקשר עם האדם שעשוי לקדמו ולכן מתקרב אליו, "אוהב" אותו, מתחנף אליו וכשמשיג את מטרתו - עוזב את החברות. אם נשאר חברו ומתמיד בַּקשר על אף שהשיג את מטרתו - או־אז יוכיח שהוא חבר אמתי, אוהב אהבה אמתית נטולת אינטרסים.

אהבה התלויה בדבר לעולם אינה אהבה אמתית וכנה, זו אהבה המוּנעת מאינטרסים, מתנאים או מצביעות. אהבה כזאת היא שקר.

אהבה לחיות מחמד ולדומֵם

מעניין שאהבה לחיות מחמד או לדומם (למכונית, למשל) היא בהכרח אהבה ללא תנאי ונטולת אינטרסים. שהרי חיית מחמד (כלב, חתול וכיו"ב) עשויה להחזיר אהבה ועשויה שלא להראות אהבה, ועדיין האוהב בעלי חיים בכלל וחיות מחמד בפרט ימשיך לאהוב אותם, ללא תנאי וללא אינטרס. על אחת כמה וכמה אהבה לדומם, שמטבע הדברים אינו יכול להחזיר אהבה ואינו יכול להשתנות בהתאם לדרישותינו, לכן האהבה שלנו אליו אמתית וכנה.

עתה עִצרו לרגע וחִשבו על מי שיְקרים ללבכם ואתם אוהבים: אתם אוהבים אותם? האם תמשיכו לאהוב אותם גם אם תתנגדו לדרכם או למעשיהם? האם תאהבו אותם גם אם יעשו מעשים המנוגדים לחלוטין לתפיסתכם ולגישתכם לחיים? אם התשובה לכל השאלות היא "כן, בוודאי", סימן שאתם אוהבים אהבת אמת ללא תנאי וללא אינטרס, וזו האהבה האמתית!

יום מלא אהבה לכולם.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

21 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת