55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

גיוס? לא מתאים לי

20/05/2012
גיוס? לא מתאים לי

 

באחרונה גוברים הקולות הקוראים לשוויון בנטל ולגיוס לַכול. הוקם גם "אוהל הפראיירים" ורבות מדובר על מה שמכונה "חוק טל". ואני אומר: על מה כל המהומה ועל איזה "שוויון בנטל" אתם מדברים? לא כולם בנויים לצבא, ולא לכולם מתאים להתגייס. רק לא מזמן שמענו על המקרה המצער של החייל שהתאבד, ולצערנו, זה אינו המקרה הראשון של התאבדות חיילים בשירות סדיר.

במה דברים אמורים?

צה"ל מכונה "צבא העם", השירות בו חובה ובסיום השירות ממתין עול המילואים. אלא מה? ששכחו שלא לכל אחד זה מתאים. יש מי ש"מורעל" על הצבא וירצה לשרת שירות קרבי מלא, ויש מי שיתקשה מאוד לעבור ממסגרת בית ספרית תומכת למסגרת צבאית נוקשה ומאיימת. בעבור אותם אנשים ודומיהם יש למצוא חלופות אחרות ולא לאלץ אותם להתגייס. לא כל אחד מסוגל לקבל פקודות ממפקד צעיר המבוגר ממנו בשנה-שנתיים בסך־הכול. יש שיתקשו לקבל מרות ממפקד כזה. 

חרֵדים לגורלם וערָבים זה לזה

אוכלוסייה שלמה החיה במדינה ולה שירות צבאי אינו מתאים היא האוכלוסייה החרדית. המגזר החרדי הוא חברה סגורה ושמרנית, החיה בתוך עצמה ובמסגרותיה־שלה. כמו בכל דבר גם בחברה זו יש צדדים חיוביים וצדדים שליליים, ועלינו כחברה המחשיבה את עצמה נאורה לכבד גם את המגזר הזה. המגזר החרדי תורם למדינה במגוון דרכים אחרות: בהפעלת ארגוני צדקה וחסד, בגמ"חים למיניהם וכיו"ב. 
מגזר נוסף שלא ממש מתאים לו להתגייס לצה"ל הוא המגזר הערבי, ואינני מכליל את הדרוזים בתוכו, שהם מתגייסים לצה"ל. 

בעבור אוכלוסיות אלו יש למצוא חלופות אחרות. אי־אפשר להכריח מישהו להתגייס. את הנקודה הזאת חייבים להבין. אם נכריח אנשים להתגייס גם אם אינם מעוניינים, הם יתמרדו, יערקו מהצבא ובמקרים קיצוניים - יתאבדו, חלילה.  

המשתמטים בעם

הרבה נכתב בגנותם של המשתמטים מגיוס לצה"ל, על חוסר־האחריות ואי־המחויבות שלהם־לכאורה למדינה. ואני אומר: אם תהפכו את הגיוס לצה"ל לרשות ולא לחובה, מספר המשתמטים מצה"ל יצטמצם באופן ניכר. הכיצד? פסיכולוגיה פשוטה: דבר שמאלצים אותך לעשות באופן טבעי תתנגד לו, אם הדבר יהיה רשות, מידת ההתנגדות שלך תפחת ותקטן. פשוט ביותר!

שירות לאומי

יבואו הצדקנים ויאמרו: יש שירות לאומי. מי שלא מתאים לו להתגייס לצה"ל שיתנדב לשירות הלאומי. טוב ויפה, אך ממה שידוע לי, שירות לאומי מוצע בעיקר לבנות דתיות, והן צריכות להוכיח את דתיותן. כך קורה שגם בנות חילוניות למהדרין מתגייסות לשירות הלאומי, והן מתחזות לדתיות ומרמות את גורמי הצבא. אמנם חוק השירות הלאומי חל על כל מי שקיבל פטור מצה"ל מסיבה זו או אחרת (נכות, דת, אי־התאמה נפשית ועוד), אך בפועל למיטב ידיעתי, רוב המתנדבים הם מתנדבות בנות.  
ואני אומר: שירות לאומי לַכול. כל מי שחפץ בכך - בנות, בנים, דתיים, חילוניים - יוכל להתנדב לשירות הלאומי ולא להתגייס לצה"ל מבלי לבדוק בציציותיו (תרתי־משמע) ומבלי להקשות עליו את קבלת הפטור מצה"ל. 

להרים תרומה אחרת

תרומה למדינה עשויה להיעשות במגוון דרכים, לא רק בגיוס לצה"ל או בהתנדבות לשירות הלאומי. ובמילים אחרות, גם מי שבוחר שלא להתגייס לצה"ל ולא להתנדב לשירות לאומי יכול לתרום למדינה. למשל, מה שעשתה דפני ליף בקיץ האחרון, המחאה החברתית שעודדה כאן, היא תרומה אדירה למדינה גם אם בסופו של דבר לא יצא ממנה הרבה, לצערנו.
ועוד: אמנים וזמרים דוגמת אביב גפן תורמים למדינה בכישרונם ובשירים שהם מלחינים, המביאים למדינה כבוד רב. לכן לא ברור לי מדוע מי שלא התגייס לצה"ל לא רשאי להשתתף באירוויזיון, למשל. מה הקשר בין תחרות שירים לגיוס לצה"ל? מדוע הכול במדינה חייב להיסב סביב צה"ל והביטחון? יש עוד דברים חשובים לא פחות שהמדינה מזניחה לצערה.

תרומה אדירה למדינה מורמת אצל כל אותם ארגוני צדקה וגמ"חים למיניהם המופעלים בעיקר בידי חרֵדים ועובדים בהתנדבות. בכלל זה נמצאים ארגונים דוגמת "יד שרה", זק"א ("חסד של אמת") ו"עזרה למרפא", שמנהלו, הרב אלימלך פירר, זכה באחרונה בפרס ישראל. זו תרומה גדולה בהרבה מגיוס לצבא או משירות לאומי.

מילות סיכום

לא כל אחד מתאים לגיוס לצה"ל, ומי שזה לא מתאים לו - נעשה לו עוול גדול. לא הכול במדינה סובב סביב צה"ל והביטחון.  ברגע שנשכיל להבין זאת נצעד צעד גדול לשיפור החברה. חייבים להתחשב הרבה יותר במי שלא מעוניין להתגייס, להקל עליו את הליכי קבלת הפטור מצה"ל ולהציע לו חלופות אחרות דוגמת שירות לאומי. ובכלל, טוב תעשה המדינה אם תכריז על ביטול הגיוס החובה, ותהפוך את הגיוס לרשות. כך גם יקטן מספר המשתמטים מצה"ל, וכולנו נרוויח מכך.


הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

47 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת