00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

אבא שלי היה איש עבודה

חוזרת ומביאה רשומה שפרסמתי בעבר. נראה לי שאקטואלית  גם היום.

                                                        

תודה ליונה שהרשומה שלה היתה הניצוץ שהוליד רשומה זו.

אבא שלי, עליו השלום, היה מפא"יניק מוצהר.

לימים, לכשעמדתי על דעתי, התפלאתי שתמיד לאחר ביקור בקלפי, בימים של בחירות, כשנשאל למי הצביע, הכריז שהוא "לא מגלה!".

"הכיצד" חשבתי לעצמי "מה יש לו להסתיר?! הרי ברור שהצביע למפא"י!"

הביקורת על המפא"יניקים לא פסקה לרחף בחלל הבית. אזניי שהיו כרויות לשיחות מבוגרים בעניני דיומא (ביידיש ובפולנית), קלטו את הכמיהה לימים עתידיים טובים יותר שבהם המפ"ניקים ילמדו לקח. אבא היה בטוח כי לכשיגיע הדור הצעיר והדור הותיק יעלם, יגיעו ימות משיח: היחס לפציינטים בקופ"ח ישתפר; המינהל בעיריה ילמד חכמה; הפקידים הותיקים בלשכת המס, שעל פיהם נשק דבר ועוד דבר, יתנתקו מן הכסא ועוד כהנה וכהנה רחשי לב ותקוות גדולות שלא היה לו ספק שיתגשמו ברגע שהדור הוותיק 'יזוז' ועם התזוזה הזו יגיעו ימות משיח.

לימים נכונה לי הפתעה. התברר לי שאבא שלי היה בית"רי מוסווה.

קן בית"ר בקרקוב בשנת 1930. בתמונה למרגלות החברים - תמונתו של יוסף טרומפלדור

ברשומה שכתבתי על דודי הבית"רי שקברו אותר לאחר שבעים שנה, ציינתי בסוף הרשומה כי מצאתי, בין השאר, את תמונותיו של אבי כשהוא מצולם בקן בית"ר בקרקוב. זכור לי שסיפר לנו כי בשנות שלטון המנדט הבריטי בארץ השמיד את כל המסמכים שנשאו את סמל בית"ר ושהיתה בהם עדות על חברותו בתנועה. הוא הסביר לנו כי עשה זאת מחשש שיעצר ויתן על כך את הדין. אבל מה שלא סיפר לנו ועלה מן התחקיר שלי וההתחקות אחרי מקום קבורתו של הדוד הבית"רי, היה, שרבים מן החלוצים בעלי התודעה והנטיה הימניות שעלו ארצה "שינו" את השקפת עולמם כשנוכחו לדעת כי ההנהגה המובילה בארץ הינה לא ידידותית אליהם (בלשון המעטה) וכפועל יוצא מן היחס הזה אין להם מה לאכול בארץ הניבנת. מי שלא היה בידו הפנקס האדום התקשה במציאת מקום עבודה. החלוצים בעלי המשפחות הבינו כי אידאולוגיה לחוד ופת לחם לחוד. את בטנם של הצאצאים, היהלום שבכתר בארץ המתחדשת, אי אפשר היה למלא ולהאכיל בתורתו של ז'בוטינסקי. וכך הפכו הבית"רים האלה למפא"יניקים כשבידם הפנקס הנכסף והמושיע.

דפים מתוך הפנקס

הפנקס הזה 'הועבר בירושה', כדבר מובן מאליו, אל צאצאיו של אבא. הם אמנם לא התפקדו כחברי מפלגה אבל ל"קופת החולים הכללית" שומרים נאמנות עד היום. מה גדולה היתה פליאתי כשהדור השלישי הכריז שהוא מנתק מגע עם מורשת האבות ונרשם בקופת חולים של "מכבי". הוא לא הרגיש עוד מחוייב לפנקס האדום. פרנסתו ומחייתו אינם תלויים עוד במפלגת השלטון, לא של פעם ולא של היום.

ואבא טעה. הדור החדש של המפא"יניקים התגלה כגרוע הרבה יותר מן הדור ההוא של הוותיקים. ושוב אנחנו מחכים בכליון עיניים לדור חדש ובמיוחד למנהיג חדש שיפיח רוח של תקווה, ערכים ואופטימיות.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

67 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת