00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

אמרות חכמה, משפטים וציטוטים של הדלאי לאמה - מפייסבוק

הדלאי לאמה ה-14 - טֵנְזִין גְיָאטְסוּ, מנהיג העם הטיבטי ואחד הדוברים הפופולאריים ביותר של הבודהיזם הטיבטי, פרסם ספרים ומאמרים רבים, בהם פרס את משנתו והשקפתו על טבע החיים והמציאות.
מאז מרץ 2010, יכולים תומכיו ברחבי העולם לקבל בעמוד הפייסבוק שלו עדכונים לגבי מסעותיו והרצאותיו סביב לגלובוס, כנסים בהם השתתף, סרטונים ותמונות.
יחד עם הנ"ל, מפרסם הדלאי לאמה מדי כמה ימים אמרות וציטוטים אקטואליים הנוגעים לענייני השעה, הגוררים אחריהם אלפי שיתופים ועשרות אלפי "לייקים".
ציטוטים אלו, העוסקים במה שביהדות קוראים "תיקון המידות" הינם נגישים מאוד, פשוטים ובגובה העיניים, אך טומנים בחובם אמת רחבה ומבט מעמיק על הטבע האנושי.
ברשומה זו הבאתי בפניכם כמה מהציטוטים הללו, בתרגום לעברית.


לעוד ציטוטים ואמרות חכמה של הדלאי לאמה מכתביו וספריו: לחצו כאן


  הדת האמיתית שלי, אמונתי הפשוטה היא באהבה ובחמלה. אין צורך בפילוסופיה, דוקטרינה או דוגמה מורכבות. לבנו שלנו, תודעתנו שלנו, הנם המקדש. הדוקטרינה היא חמלה. אהבה לאחרים וכיבוד זכויותיהם וכבודם, ואין זה משנה מי או מה הם – זה מה שבסופו של דבר כולנו צריכים. (7.9.2010, 36,387 לייקים)

  ככל שאתם חושבים על עצמיכם, ככל שאתם יותר מרוכזים בעצמיכם, כך תגדל הטרדה שאפילו בעיות קטנות תוכלנה ליצור בתודעתכם. ככל שתחושת ה'אני' חזקה בכם, כך מוצר טווח חשיבתכם; אז אפילו מכשולים קטנים הופכים בלתי עבירים. מצד שני, אם אתם מעסיקים את עצמכם בעיקר באחרים, כך מתרחבת חשיבתכם בהתאם, וקשיי החיים הבלתי נמנעים טורדים אתכם פחות. (9.2.2011, 26,280 לייקים)

  ביקורנו בפלנטה זו קצר, כך שעלינו לנצל את זמננו בצורה משמעותית, כמו בעזרה לאחרים מתי שרק אפשר. ואם איננו יכולים לעזור לאחרים, לפחות עלינו להשתדל שלא ליצור עבורם כאב וסבל. (27.4.2011, 30,913 לייקים)

  אי אפשר לגבור על כעס באמצעות כעס. אם מישהו כועס עליכם ואתם כועסים בחזרה, התוצאה היא אסון. מצד שני, אם אתם שולטים בכעסכם ומראים את הפכיו – אהבה, חמלה, סובלנות וסבלנות – לא רק שאתם תישארו שלווים, אלא שכעסו של האחר יופחת אף הוא. (27.5.2011, 32,447 לייקים)

  בשל השוני הרב בין צורות החשיבה שלנו, בלתי נמנע שתהיינה לנו דתות ואמונות שונות. לכל אחת מהן היופי שלה; טוב בהרבה שנחיה יחד על בסיס של כבוד והערכה הדדיים. (13.6.2011, 26,869 לייקים)

  ברור הוא שרגשות אהבה, חיבה, קרבה וחמלה מעניקים אושר. אני מאמין שלכל אחד מאיתנו יש את האמצעים להיות מאושר, וגישה למצב תודעה החם והחומל שמביא לאושר. למעשה, אחת מאמונותיי הבסיסיות ביותר היא שלא רק שיש ברשותנו מעצם טבענו את הפוטנציאל לחמלה, אני מאמין שיסוד טבעם הבסיסי של בני האדם הינו העדינות. (5.8.2011, 37,203 לייקים)

  החמלה שאנו חשים בטבעיות מוטה ומעורבת בהיאחזות. חמלה אמיתית זורמת כלפי כל היצורים החיים, בפרט לעבר אויביכם. אם אני מנסה לפתח חמלה כלפי האויב שלי, זה עשוי אף לא להועיל לו ישירות, יתכן והוא אפילו כלל לא יהיה מודע לכך. אך לי זה יועיל עד מהרה, בכך שייצור שלווה בתודעתי. מצד שני, אם אני עסוק בכמה הכול איום, אני מאבד מיד את שלוות נפשי. (16.8.2011, 32,365 לייקים)

  תחת נסיבות מסוימות, יתכן ויהיה עליכם לנקוט צעדים של התנגדות לעוולה שעשה אדם אחר, אך טוב לעשות זאת ללא כעס. זה יהיה יעיל יותר, משום שכאשר תודעתכם מוצפת ברגש מטריד ככעס, הפעולה בה תנקטו עשויה להיות לא ראויה. (30.9.2011, 29,996 לייקים)

  זהו הזמן לפתח 'אנחנו' גדול, במקום ה'אנחנו והם' הישן, המאפשר לנו ניצול ובריונות כלפי אחרים במישור האישי, ובמישור הבין-לאומי לחרחר מלחמה. על המזרח לראות במערב כחלק מה'אנחנו' שלו ועל הצפון להרגיש שהדרום הוא חלק מאותו 'אנחנו'. עלינו לכלול את העולם כולו בהתעניינותנו, לאחל רווחה לכל האנושות. אם נוכל לעשות זאת לא יהיה עוד מקום לשנאה, ולמחשבה שאחרים הנם אויבינו. נשיג זאת באמצעות חינוך, לא באמצעות תפילה. (14.10.2011, 27,340 לייקים)

   אנשים רבים חושבים שסבלנות היא סימן לחולשה. אני סבור שזו טעות. זהו הכעס שמעיד על חולשה, בעוד שסבלנות מעידה על חוזק. (14.11.2011, 52,624 לייקים)

  אפילו יותר מהחום והחיבה אותם אנו מקבלים, חשובים החום והחיבה אותם אנו נותנים. באמצעות הענקת חום וחיבה, בכך שיש לנו תחושה אמיתית של אכפתיות לאחרים, במילים אחרות – באמצעות חמלה – אנו מקבלים את התנאים לאושר אמיתי. יותר חשוב מלהיות נאהב אם כך, זה לאהוב. (5.12.2011, 37,485 לייקים)

   תקוותי ומשאלתי שיום יבוא והחינוך הפורמאלי יעניק תשומת לב למה שאני מכנה "חינוך הלב". ממש כפי שאנו לוקחים כמובן מאליו את הצורך לרכוש בקיאות בנושאים האקדמיים הבסיסיים, אני תקווה שיבוא היום ובו נראה כמובן מאליו את המצב בו ילדים ילמדו כחלק מתוכנית לימודיהם את חיוניות הערכים הפנימיים: אהבה, חמלה, צדק וסליחה. (12.12.2011, 45,276 לייקים)

  פיתוח ערכים פנימיים דומה מאוד לאימון גופני. ככל שנאמן את יכולותינו, כך הן תהפוכנה חזקות יותר. השוני הוא שבניגוד לגוף, בכל הנוגע לאימון התודעה אין גבול לכמה רחוק נוכל להגיע. (30.12.2011, 36,151 לייקים)

  למול כל האתגרים אותם אנו פוגשים כיום, האם האופטימיות שלי בנוגע לעתיד האנושות הינה אידיאליסטית? יתכן שכן. האם היא לא מציאותית? וודאי שלא. זה מגוחך להישאר אדיש לאתגרים שבפניהם אנו עומדים. אם המטרה נאצלת, אין זה משנה אם היא תוגשם במהלך תקופת חיינו או שלא. מה שעלינו לעשות אם כך, זה להמשיך לשאוף ולהתמיד ולעולם לא לוותר. (13.1.2012, 33,308 לייקים)

  עצם מטרתה של הרוחניות הוא משמעת עצמית. במקום לבקר אחרים, עלינו לאמוד ולבקר את עצמנו. שאלו את עצמכם: מה אני עושה בנוגע לכעס שלי, להיאחזות שלי, לגאווה שלי, לקנאה שלי? אלו הם הדברים אותם עלינו לבחון בחיי היום-יום. (27.1.2012, 88,264 לייקים)

   בשעה שאנו כועסים אנו עיוורים למציאות. הכעס עשוי להעניק לנו פרץ אנרגיה רגעי, אך אנרגיה זו עיוורת והיא חוסמת את החלק במוחנו המבחין בין טוב לרע. כדי להתמודד עם בעיותינו, עלינו להיות פרקטיים ומציאותיים. אם ברצוננו להיות מציאותיים, עלינו להשתמש באינטליגנציה האנושית שלנו בצורה נכונה, משמע שנחוצה לנו תודעה שלווה. (31.1.2012, 77,285 לייקים) 

  היכולת האנושית להיות באכפתיות כלפי אחרים, אינה דבר של מה בכך או שיש לקחתו כמובן מאליו. ליתר דיוק, זהו דבר שעלינו להוקיר. חמלה הינה פלא של הטבע האנושי, משאב פנימי יקר המציאות, בסיס לרווחתנו ולהרמוניה בחברות שלנו. אם אנו מחפשים אחר אושרנו, עלינו לתרגל חמלה: אם אנו מחפשים אחר אושרם של אחרים, עלינו לתרגל חמלה. (3.2.2012, 62,021 לייקים)

  רבות מהבעיות עמן אנו מתמודדים הן בבסיסן מעשי ידי אדם, כך שבאופן טבעי כבני אדם עלינו להיות מסוגלים לצמצם אותן. אסונות טבע, מצויים כמובן בקטגוריה נפרדת, אך על-פי מדענים סביבתיים אפילו הם מושפעים באופן כלשהו מההתנהגות האנושית. לפיכך, אם אנו אופטימיים, מרחיבים את נקודת מבטנו ופועלים בשיטות מציאותיות, נוכל לתרום להפיכת העולם למקום טוב יותר. (17.2.2012, 51,451 לייקים)

    כולנו מזדקנים, זהו תהליך טבעי. הזמן נע תמיד קדימה, שנייה אחר שנייה. דבר לא יכול לעצור אותו, אך מה שיכולים אנו לעשות זה להשתמש בזמננו בצורה נכונה; זה מצוי בידינו. בין אם אנו מאמינים במסורת רוחנית או לא, עלינו להשתמש בזמננו בצורה משמעותית. אם לאורך ימים, שבועות, חודשים ושנים השתמשנו בזמננו בצורה מלאת משמעות – כשיבוא יומנו האחרון, נהיה מאושרים, לא תהיינה לנו חרטות. (23.4.2012, 81,063 לייקים)

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

13 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת