55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

כישלון להצלחה

02/07/2012
כישלון להצלחה

עוד בילדותנו חונכנו שכישלון הוא מילה שלילית וככזו אל לנו להיכשל. למדנו להעריך אנשים מצליחים ולרחם על אלו שנכשלו (או ללעוג להם בילדותנו). מעולם לא אמרו לנו שגם מהכישלון עשויה לצמוח תועלת, ועוד איזו תועלת...

במה דברים אמורים?

כישלון היא מילת גנאי בעבור רובנו. "הכישלון הוא אסון", "אל תיכשל" ו"לך תצטיין" הן ססמאות המלוות אותנו מילדותנו. ואולם אם נחשוב לרגע, אם נסיר את הדעות הקדומות ואת מה שחונכנו על ברכיו, נקלף אט־אט את קליפתו הקשה של הכישלון ונגלה הצלחה פוטנציאלית ודאית־כמעט. רוצה לומר: כדי להצליח צריך לרכוש ניסיון, כדי לרכוש ניסיון חייבים לנסות דברים, בדרך לדברים החדשים אנו טועים, מנסים, טועים, מנסים - ניסוי וטעייה קוראים לזה, או בעברית יפה יותר - נסייה וטעייה. מתוך כל הנסייה והטעייה האלה צומח ניסיון, ניסיון שנובע מהטעויות שעשינו בדרכנו אל ההצלחה. הטעויות האלה הן כישלונות - קטנים או גדולים - המובילים להצלחה. ובמילים אחרות: כישלון הוא הדרך הבטוחה להצלחה.

נכשלת, אחי, אתה בדרך הנכונה

כך יוצא שרק דרך טעויות, רק דרך כישלונות אפשר להצליח. מהטעויות שעשינו נוכל רק ללמוד ולא לחזור עליהן בשנית. זה תהליך שכל אדם חייב לעבור עם עצמו, ולא יעזרו לו אנשים ידענים בעלי ניסיון שינסו להדריכו. הוא צריך לנסות בעצמו, לרכוש ניסיון בכוחות עצמו, לטעות, להיכשל - ללמוד ולהצליח. 
ובכל זאת, אילוּ היה הדבר פשוט כל כך, מדוע לא כולנו מצליחים? מדוע יש אנשים שנכשלים שוב ושוב ולא חווים הצלחות? התשובה לכך היא שהדבר בהחלט אינו פשוט כמו שהצגתי עד עתה. מה שהוצג למעלה הוא מהלך חיים תקין של כל אדם ואדם, מסלול חיים "רגיל". ואולם לא כל אחד חווה מסלול חיים תקין. יש הגדלים במשפחות מצוקה, יש הנולדים לבתים הרוסים, שבהם מורידים את ביטחונם העצמי או מתעללים בהם כך שבבגרותם יִקשה להם להצליח. ולעניין זה ראוי להזכיר מאמר אחר שכתבתי על אפשרויות הבחירה שמדבר על כך שאדם בוגר בוחר את חייו: הוא יכול לבחור להיות כמו הוריו שהתעללו בו בילדותו, למשל, או לחיות בדרך אחרת, בריאה יותר. ככל שהתעללו בו יותר בילדותו יתקשה לבחור בדרך בריאה בבגרותו.

מילים בוראות מציאות

שינוי הגישה מגישה של ייאוש, כישלון ו"אני אפס" חייב להיות מלוּוה בשינוי אוצר המילים. מילים שליליות דוגמת "אני לא שווה כלום, אני אפס, אני כישלון" יש להוציא לאלתר מהמילון, ולהשתמש במילים חיוביות כמו "אני גדול, אני תותח, אני אצליח". מילים בוראות מציאות ועשויות לשנות אותה. אמנם המילה "כישלון" היא מילה שלילית אבל המושג "כישלון" עשוי לייצר חיוביות כפי שהראיתי למעלה. כלומר, עלינו לחדול להשתמש במילים שליליות מצד אחד, ולדעת להפיק את המרב והחיובי מהכישלון מצד אחר. רק בדרך זו נצליח. שהרי אם נשקע לתוך הכישלון, נשקע לעצבות מרה, לרחמים עצמיים ולדיכאון. שימוש באוצר מילים חיובי יקל למנוע זאת. נסו, התמידו ותיווכחו.    

נכשלת? נסה שוב!

אינני מכיר אנשים מצליחים שלא חוו כישלון. אין חיה כזאת, במיוחד מי שהצלחתו היא שרירה וקיימת וארוכת טווח. נראֶה שככל שהכישלון שלך גדול ועמוק יותר כך הצלחתך בעתיד תהיה גדולה וארוכה יותר. וכבר שמענו על אנשים שאיבדו את כל רכושם והונם, צמחו שוב והצליחו.
כך שאל תִתנו לכישלון לדכא אתכם, אל תאפשרו לו לייאש אתכם. גם אם נכשלתם שוב ושוב אל תוותרו, המשיכו במאבקכם, התמידו בגישתכם החיובית, התרוממו מתוך הכישלון, הביטו אל המחר בעיניים מלאות תקווה, לִמדו מן הטעויות - ותצליחו. בענק. זה בדוק.

הצלחה נעימה!

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

24 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת