11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המילים של עינת

הביטוח הלאומי יכול לישון בשקט. החייב שילם את חובו.

24/04/2012

הביטוח הלאומי אוהב לישון, ואוהב לישון בשקט. לפעמים הוא מגלה שבתקופה שישן נעשו טעויות כיוון שלא היה ערני מספיק, אבל הוא תמיד מצליח לתקן אותן על הצד הטוב ביותר והחיים ממשיכים לזרום על מי מנוחות.

לילה אחד הביטוח הלאומי התעורר משנתו שטוף זיעה. הוא חלם חלום בלהות. הוא חלם שלפני שלוש שנים הוא שילם למישהו קצבה אחת יותר מדי. זה הרס אותו. הוא החל להתייפח, וגופו הגדול רעד מבלי שהצליח לשלוט בו.

הוא התקשר מיד לידידו הטוב, משרד הבריאות.

"זה סתם חלום רע, אל תדאג", הרגיע אותו משרד הבריאות, "הרי אתה לא טועה אף פעם לרעתך. רק לטובתך. כולם יודעים את זה. אל תדאג, יהיה בסדר. תשתה קצת מים, תירגע ותחזור לישון. מחר בבוקר יום חדש, תלך למשרד, תבדוק במחשב ותראה שהכל בסדר".

המילים האלה חיזקו את רוחו של הביטוח הלאומי והוא הלך לישון. בבוקר קם, הקפה שלו כבר היה מוכן (יש לו מטפל סיעודי מבלי שיצטרך להוכיח לעצמו שום דבר) והגיע למשרד, הדליק את המחשב ובדק.

"אוי, אוי, אוי", נשמעו זעקותיו בכל חדרי הביטוח הלאומי.

כל פקידי הביטוח הלאומי מיהרו לחדרו. הם מצאו אותו על הרצפה, ממוטט.

"מה קרה? מה קרה?" הם שאלו אותו תוך שהם מנסים להרים אותו. זה לא פשוט להרים את הביטוח הלאומי. הוא גדול, שמן וכבד.

"חלמתי חלום בלהות ועכשיו גיליתי שזה קרה במציאות. לפני שלוש שנים שילמתי למישהו קצבה אחת יותר מדי, בטעות. מה יהיה איתי? מה יקרה לי עכשיו?"

"אל תדאג", אמרו לו הפקידים, "אתה במעמד מיוחד. אתה לא כמו המסכנים האלה שמגלים פתאום שמגיעה להם קצבה רטרואקטיבית על כל השנים שבהן הן לא קיבלו אותה אבל אכלו אותה כי הם יכולים לקבל רק שנה לאחור. לך מותר לדרוש כמה שמגיע לך. אל תשכח את זה. הם תלויים בך, לא אתה תלוי בהם. אתה מפעל יקר וחשוב. אתה נהדר, אתה נפלא, בלעדיך אנשים הם חצי בנאדם".

אני באמת נהדר, הרהר הביטוח הלאומי, אני באמת נפלא ומותר לי הכל. הוא ישב וחשב וחשב וחשב, ואז הבריק במוחו רעיון. הוא ניסח מכתב:

"לכבוד
מר א'

הנדון: מבצע לחייבי קצבאות

המוסד לביטוח לאומי החליט לצאת במבצע למי שחייבים כספים לביטוח לאומי בשל קצבאות שקיבלו שלא כדין. כידוע, על כל חוב בשל קצבה, יש לשלם הפרשי הצמדה עד לפירעון המלא של החוב. במסגרת המבצע יבוטלו הפרשי ההצמדה שנוספו ליתרת החוב לכל החייבים שישלמו את חובם בתשלום אחד או יגיעו להסדר תשלום בתוך 4 חודשים מתאריך הודעה זו.

סכום כל החובות העומדים לחובתך: ____ ש"ח.
סכום החוב לאחר הפחתת הפרשי הצמדה ____ ש"ח.

ההנחה על החוב תינתן לך, כאמור, רק אם תפרע את החוב או תגיע להסדר תשלומים בתוך ארבעה חודשים, עד תאריך _____. לאחר תאריך זה תידרש להחזיר את החוב, שיחושב מחדש ויכלול את הפרשי ההצמדה.

מצורפת בזה... פירוט החוב... כמו כן... למעוניינים לפרוע את החוב...

אפשר להסדיר את החוב...

לתשלום בהמחאות...

לקבלת פרטים... להיווצרות החוב...

 

בכבוד רב,
מנהל תחום בכיר גמלאות"

 

הביטוח הלאומי קרא את המכתב שוב. המילה "חוב" והטיותיה לא מופיעות מספיק. עליו להחדיר לתודעתו של החייב שהוא יצר חוב שלא כדין. הוא תיקן, הוסיף ושיפר עד שהיה מרוצה. מצוין! המילה "חוב" מופיעה 13 פעמים. וגם "חייבים" ו"שלא כדין" מוזכרים. עכשיו גם ברור שהחייב שגזל את הכסף הזה מחשבוני שלא כדין ומבלי שהרגשתי ישלם את חובו. והוא עוד יודה לי על כך שבאתי לקראתו במבצע ועשיתי לו הנחה. החייבים כפויי הטובה האלה, הם לא יודעים להעריך שום דבר, אבל לא נורא. יש לי לב גדול. אני אספוג את זה, אסלח, אתן צ'אנס נוסף.

המכתב נשלח, אבל שנתו של הביטוח הלאומי נדדה. כשהצליח להירדם היו לו סיוטים. בחלומותיו הוא ראה את החייב מנפנף מולו במכתב וצועק עליו שנאה דורש נאה מקיים, ואם הוא נזכר רק עכשיו ורוצה לקבל כספים מלפני שלוש שנים, שיחזיר גם הוא כספים שמגיעים למבוטחים שגילו באיחור שמגיעות להם קצבאות. החייב המשיך והטיח בביטוח הלאומי שהטעות היא של הביטוח הלאומי, הוא לא ידע עליה כלל והוא לא מוכן שיכנו אותו "חייב" שקיבל קצבה "שלא כדין". הוא לא עשה שום פשע ושום דבר שלא כדין, הוא לא שלח את ידו לכיסו של הביטוח הלאומי וגזל ממנו את כספו במרמה, וביחד עם בת זוגו, הידועה בסף רגישות גבוה למילים מסוימות, הם צעקו עליו שמוטב היה אילו הביטוח הלאומי השתמש בחלופות אחרות למילים שבהן בחר. למשל:

במקום "חייב" – "מבוטח" או "מקבל קצבה";
במקום "חוב" – תשלום יתר;
במקום "למי שחייבים כספים לביטוח לאומי בשל קצבאות שקיבלו שלא כדין" – "למבוטחים ששולמה להם בטעות קצבה";
ובסוף המכתב לא היתה מזיקה גם התנצלות, כגון: "אנו מתנצלים על הטעות ועל אי הנוחות שנגרמה לך".

אלה היו ארבעה חודשים קשים עבור הביטוח הלאומי. הוא הסתובב עצבני וצעק על כולם, אפילו על ידידו הטוב משרד הבריאות. בכל יום הוא חיכה לחייב בשער משעות הפתיחה ועד שעות הסגירה. הוא כעס על עצמו שבשל טוב לבו נתן לחייב שהות של ארבעה חודשים להסדיר את חובו שנוצר שלא כדין. עכשיו זה מאלץ אותו להיות במצב פאסיבי של המתנה מורטת עצבים, והחייב מנצל את זה ומושך את זה עד הרגע האחרון.

אבל הבוקר הוא קם בתחושה טובה. נותרו עוד כמה ימים עד לסוף התקופה והיתה לו הרגשה שהחייב יגיע היום ולא יוותר על ההנחה שניתנה לו. הרי ידוע לכל שחייבים הם עם רודף בצע. הוא התלבש יפה במיוחד וחיכה לחייב בשער, כהרגלו.

הוא צדק. רגע לפני שהשומר עמד לסגור את השער הוא ראה את החייב מתקרב לכיוונו.

"עצור", הוא צעק לשומר, "תן לחייב להיכנס!"

השומר פתח את שערי הביטוח הלאומי לרווחה והחייב נכנס. בזווית העין הביטוח הלאומי הבחין שהחייב אוחז בידו פנקס צ'קים. עכשיו הוא רגוע. עוד רגע הכל יסתיים.

"בוא תיכנס", אמר הביטוח הלאומי כשהחייב נכנס פנימה, "טוב שהגעת, רק חבל שמשכת את זה עד עכשיו. בגללך לא ישנתי. אתם החייבים זה משהו. טוב, בוא, תתחיל לרשום את הצ'קים, נגמור עם הסיוט הזה. אני מת מעייפות".

בלילה ובלילות שבאו אחריו הביטוח הלאומי ישן טוב.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

26 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל המילים של עינת אלא אם צויין אחרת