00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

בין אסון טולוז לאסון אוסלו

25/03/2012

בסמיכות זמנים מקרית לאסון בטולוז התוודעתי השבוע לאנדרטה במושב ינוב שבשרון ולמדתי על האסון שאירע ל-28 ילדים יהודים, יוצאי טוניס, בשנת  1949. לא יכולתי להמנע מהרהורים שעיקרם גורלם של ילדים יהודים בעולם בתקופות קשות לעמנו.

אסון אוסלו אינו ידוע לרבים מאזרחי המדינה ויש להעלותו מתהום הנשייה.
על גבי האנדרטה נרשם באנגלית ובעברית:

 

אסון ילדי אוסלו הוא תאונה אוירית שאירעה ל-28 ילדים מתוניס שהוטסו לנורבגיה לפני עלייתם ארצה. 27 ילדים נהרגו ועמם 3 מלוות ו-4 אנשי צוות. ילד אחד ניצל. המטוס בו נסעו התרסק ליד אוסלו.

תוניסיה היתה ארץ חסות של הצרפתים ובהסכמתם נבחרו הילדים על ידי שליחי עליית הנוער ונשלחו להבראה באוסלו, בדרכם לארץ. 2 מטוסי דקוטה המריאו מטוניס. אחד הגיע בשלום והשני, שנתקל בערפל כבד, מעל שטח הררי, הנמיך טוס, פגע בעץ ואח"כ התנגש בצלע הר. המטוס עלה באש.

לאחר 42 שעות חיפושים נמצאו שברי המטוס. למרבה הפלא התגלה נער חי, בן 10, יצחק אלל שמו.  שני אחיו ואחותו ניספו באסון. משפחתו לא היתה היחידה שסבלה אבידות שכאלה כי במטוס היו אחים ואחיות נוספים ממשפחות שבהן אישרו ההורים את עלייתם ארצה במחשבה להגיע אחריהם ברבות הימים. בויקיפדיה כתוב: כי "גל של חמלה שטף את נורבגיה. באמצעי התקשורת דובר על הנס של יצחק אלל ומלך נורבגיה שסיפור זה נגע ללבו ביקש לאמצו לבן."
                            

                           יצחק אלל (1950). על אפו ניכרים עדיין סימני הפציעה משנה קודם לכן 
                                  (התמונה מויקיפדיה מותרת לפרסום בהיותה ברשות הרבים)

הגופות הוחזרו לטוניס ונקברו שם ולא בישראל מחשש לחשיפת הפעילות הסודית בארצות ערב. בארץ נשא יו"ר הכנסת, יוסף שפרינצק, הספד בכנסת. בין השאר אמר:
"מתו ילדים עברים, מתו ילדים שעתידים היו להיות אזרחים במדינת ישראל. הכנסת, אם לישראל, מבכה יחד עם ההורים השכולים את הילדים האלה. אלה הם חבלי הדרך לגאולה. אין נחמה באבדן נפשות צעירות. הנחמה היחידה תהיה שארץ זו, מדינה זו, תכנס את שאר ילדי ישראל ותשמור אותם מפגעים. יהדות זו, שמקרבה עלו הילדים, יהדות זו עולה עכשיו אל הארץ ולה אנו מביעים את צערנו, בתוספת תקווה שילדי ישראל מגלות זו יישתלו כאן, יצמחו ויגדלו כאן וכאן תהיה גאולתם. נביע גם את צער הכנסת על מות מלווי הילדים."

ממשלת נורבגיה הגדילה לעשות. יו"ר מפלגת העבודה בנורבגיה, הוקון לי, יזם מבצע התרמת כספים להקמת מושב בישראל בשם "מושב נורבגיה". מחמישים הצריפים שנתרמו נשאר אחד המשמש כ"בית ראשונים".

יצחק אלל עלה לישראל ושינה את שמו ליצחק אל על. הוא ומשפחות נוספות של הילדים שניספו התיישבו במושב ינוב. בגיל 48 נפטר ממחלה.

אנדרטה הוקמה במושב ינוב וכן בעיר נתיבות. במקום ההתרסקות בנורבגיה הוקמה אנדרטה דמויית מגן דוד. יום ד' באייר מציין בארץ את יום האסון.

כמה אנשים יודעים בארץ על האסון הזה? מעטים. קומץ אנשים פועל, ללא הצלחה יתרה לשימור זכרם של 27 ילדים יהודים שהוצאו בהחבא, ביזמת אנשי הסוכנות, נציגי המדינה, ששכנעו את הוריהם קשיי היום להרשות לילדים לצאת לדרך. איתרע מזלם והם ניספו בדרכם. קבריהם בטוניסיה נטושים וסיפורם נמוג. המדינה שיזמה את המהלך, היא זו שאמורה להביא לקבורה בארץ את מי שעתידים היו להיות אזרחיה (ראו מאמר של אייל לוי ב'מעריב').

      אסון אוסלו ואסון טולוז, משיקים זה לזה. אז מילטו עצמם ילדים לעתיד טוב יותר בארץ החדשה שזה עתה נולדה וכאן והיום, יסדו הורי הילדים שניספו ברצח המתועב, מוסד חינוכי בטולוז שרבים מתלמידיו 'עושים עליה'. הילדים כולם, ביחד וכל אחד לחוד, אז והיום, מגיע להם שינצנצו באור יקרות בהיסטוריה הלאומית שלנו וזכרם לא ימוש.

 

 

"

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

52 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת