00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

השומרונים-הילה ודורון צדקה

יוסף- בנוסף למה שהיכרנו -דורון צדקה

    רבות דובר וידובר בעניינו של יוסף אבינו, וגם בבלוג זה העלינו עניין או שניים הקשורים בו. על צדיקותו שלא ידעה גבולות בעניין אשת פוטיפר, על עמידתו האיתנה, שלא לומר הגאה, נוכח פרעה, על יחסו המתנשא כלפי אחיו ועוד כהנה וכהנה . הסברה הרווחת היא שיוסף שותף בסוד הכמוס של ברית בין הבתרים שנכרתה בין הקב"ה לבין אברהם אבינו. אותה ברית שבעטיה נזהרו אבותינו מלנטוש את א"י לבל יתקיים האמור בה. אף לא אחד מהם רצה שב"משמרתו"  יקרה הכתוב שם:"כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה....".

   ירידה מא"י  לארץ נכר למשך תקופה ארוכה כל כך, אינה נוראית כל כך ובלבד שתהיה דרך חזרה. חוסר השליטה בעניינים מנקודת מוצא של עבדים מעונים הדירה שינה מעיניהם של האבות ובצדק. הם הטילו ספק ביכולתם להשתחרר מהעבדות מחד, וביכולתם לעלות חזרה אל הארץ המובטחת מאידך. הרי בימינו ליבנו נחמץ שבעתיים בעטיין של הבטחות פחות בעייתיות בהרבה.

  בדיוק בתפר שבין ההבטחה האלוקית לביצוע המעשי נכנס יוסף אבינו. יוסף, כנראה, מבין עוד בשלב מוקדם, שהוא זה שיוביל  את יעקב אביו ואת אחיו אל מחוץ לגבולות א"י, ועליו תהיה מוטלת מלאכת ההחזרה, או לפחות בניית התשתית הנאותה לכך שבני ישראל יוכלו גם לקיים את צאתם ממצריים. השיכנוע בו הוא נוקט כלפי אביו יעקב :"רדה  אלי אל תעמד.."  הוא כאין וכאפס לעומת הטקטיקה בה הוא נוקט כלפי פרעה.

  את פרעה הוא פשוט "מסובב". כן, כך קוראים לזה כיום בני הנוער. כל הרעיון בו הוא משכנע את פרעה לתת ליעקב ובניו להשתכן בארץ גשן מבוסס על האמת, שמשפחתו הינה משפחת רועים עוד מימי אברהם. אולם, בחינה מדוקדקת של המפה מראה כי בבסיס הטיעון הייתה אסטרטגייה מנוסחת היטב, והשימוש בטיעון זה נעשה כדי להסתיר מעיני כל את מה שיוסף ידע טוב יותר מאחרים-ברית בין הבתרים. 

    ארץ גשן וארץ רעמסס במהותן הן אכן הארצות המתאימות ביותר לעבודת הצאן. הצצה במפה המקראית, המוצגת מטה, מראה לנו שארץ רעמסס וארץ  גשן נמצאות בשוליה הרחבים של דלתת הנילוס (יאר) הידועה בפוריותה. אולם, האם רק שיקול זה היה בבסיס ההצעה לפרעה? הרשו לי לפקפק! ...   ידוע כי כל איזור הדלתא של הנילוס הינו איזור פורה, אז מדוע , למשל, לא הוצע לשכן את יעקב ובניו בצידה המערבי של דלתת הנילוס, אלא דווקא בשוליה המזרחיים ביותר?.

   לנוכח עובדה זו, יהיה זה "מתבקש"  להעלות את הרעיון ה"מנצח" שיוסף, כאחד שמחוייב לברית בין הבתרים, מכין בעצם את נתיב המילוט. כחלק ממלאכת טווית נתיב זה הוא משכן את יעקב ובניו בחבל הארץ הקרוב ביותר לא"י (ראה המפה מטה).  והראייה לכך שה"טריק" אכן הצליח היא, שבני ישראל בצאתם ממצריים מגיעים יחד עם כל רכושם וכל צאנם לשפת ים סוף תוך שלושה ימים, הישג נכבד ביותר. לזאת, ככל הנראה, כיוון יוסף אף יותר מאשר משפחתו תמשיך במרעה הצאן.

   לחשיבה אסטרטגית וטקטית המתבטאת, לדעתי, גם במקרה "מובן מאליו" כגון זה, כיוון עבד אלה בן ברכה בשירתו המשובחת "נפתח אוצר תשבחן" , המושרת בבוקרו של יום מעמד הר סיני , באומרו: "הנביא הצדיק יוסף".  יוסף הוכיח בפעולותיו שאפשר לצפות את העתיד להתכוונן אליו גם במרחק של מאות שנים . ואף שהדבר נראה פשוט עלינו גם לפעול בכדי שיתקיים לשביעות רצוננו.... 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

תקציר ליגת קיץ-חולון
 
פיוטים אקטואלים

קוביית אלבום
תקציר ליגת קיץ-חולון
 
פיוטים אקטואלים

קוביית אלבום
תקציר ליגת קיץ-חולון
 
פיוטים אקטואלים

קוביית אלבום
תקציר ליגת קיץ-חולון
 
פיוטים אקטואלים

קוביית אלבום
תקציר ליגת קיץ-חולון
 
פיוטים אקטואלים

קוביית אלבום
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל dorhilts אלא אם צויין אחרת