00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

צדק חברתי וסולידריות - משפטים, ציטוטים ואמרות חכמה

העידן שבו אנו חיים הוא עידן של תקשורת מפותחת - סמארטפונים, אסמסים, פייסבוק, טוויטר, פורומים, טוקבקים - אך הוא גם עידן של בדידות, בידול וניכור חברתי.
תחושת הזרות והניכור ניכרת אצלנו באספקטים רבים של החיים; אדם המתעטש באוטובוס יזכה פעמים רבות להתעלמות נבוכה - הכל רק לא ליצור שיחה עם אדם זר; חיוך לאדם ברחוב נתפס פעמים רבות כדבר הזוי ואף כחדירה לפרטיות - ואם חיוך חביב של סימפטיה מופנה לבן המין הנגדי, זה אף עלול להתפרש במשמעות החורגת בהרבה מחביבות גרידא...

החברה המערבית המודרנית המקדשת את האינדווידואליות, מצויה במצב כמעט פוסט-טראומתי, לאחר שאימפריות הרשע של סטאלין והיטלר גרמו לכולנו להירתע מרעיונות הרואים את האדם כחלק מאחדות, חלק מקהילה, כאילו הייתה קהילה 'המון' שמרכיביו חסרי פנים וזהות.
כולנו שייכים לקהילות שונות אם נרצה או לא, מעצם היותנו גברים, נשים, אזרחים, חיילים, יהודים, מוסלמים, נוצרים, כהיי עור, בהירי עור וכו' וכו' - אך מעל לכל החלוקות המפרידות אותנו לקהילות משנה, לעתים אנו שוכחים שאנחנו כולנו חלק מהקהילה האנושית.


לרגל המחאה החברתית המתחדשת במקומותינו, 
אספתי בציטוטים ואמרות החכמה שלפניכם התייחסויות של פילוסופים ואנשי רוח, הנוגעים בצורך האנושי בתקשורת עם האחר ובתלות ההדדית של כולנו בכולנו.
הציטוטים קוראים לנו להביט על המרקם האנושי שבו אנו חיים ולזהות את הקשר המחבר בינינו; עזרה לזולת אינה צדקה של רחמים למישהו זר ונפרד ממני, זו הפעולה ההכרחית וההגיונית של פרטים שמזהים את אותו קשר בל יינתק בינם לבין הכלל.
'סולדריות חברתית' אינה סיסמא קלישאית שכיף לצעוק בזמן הפגנה למען צדק חברתי, זו השקפת עולם הוליסטית ודרך חיים, השוללת גזענות, שנאת-חינם וכל מצוקה שאנו כיחידים גורמים איש לרעהו.

תהנו!
ינון

 

"אם חסרה לנו שלווה, זה משום ששכחנו שאנו 
שייכים איש לרעהו." (אמא תרזה)"מהות המשבר של תקופתנו טמונה ביחסים שבין היחיד לבין החברה. היחיד הפך מודע יותר מתמיד לתלותו בחברה. אך הוא אינו חווה את תלות זו כמשהו חיובי, כחיבור אורגני, ככוח מגן, אלא כאיום לזכויותיו הטבעיות, או אפילו לקיומו הרווחי... כל בני האדם, לא חשוב מאיזה מעמד חברתי הם, סובלים מתהליך זה של התדרדרות. אסירים בבלי דעת של אנוכיותם שלהם, הם חשים חסרי ביטחון, בודדים ונטולי ההנאות הפשוטות של החיים. האדם יכול למצוא משמעות בחיים, קצרים ומסוכנים ככל שיהיו, רק באמצעות שיקדיש את עצמו לחברה." (אלברט איינשטיין)"אני מבין עכשיו, שהרווחה שלי מתאפשרת רק אם אני מכיר באחדות שלי עם כל האנשים שבעולם, ללא כל יוצאים מן הכלל." (לב טולסטוי)"רפורמה חברתית תתאפשר רק לנוכח שינוי אישי, כן ואמיתי של יחידים רבים. התיקון של היחיד הוא התיקון של החברה." (מהאטמה גנדי)"עד שכמות גדולה של אנשים לא תתמלא בתחושת אחריות לרווחתם של אחרים, צדק חברתי לעולם לא יושג. אני מאמינה שזוהי חובה קדושה לעודד את עצמנו ואת הזולת; לעצור את הלשון מלבטא איזושהי מילה עצובה נגד עולמו של אלוהים, משום שלשום אדם הזכות להתלונן על היקום שאלוהים יצר טוב, ושאלפי אנשים התאמצו כדי שישאר טוב. אני מאמינה שעלינו לפעול לכך שנתקרב יותר ויותר לעידן, שבו שום אדם יחיה בנינוחות בעוד אדם אחר סובל." (הלן קלר)"מי שלא התעלה מתוך התחום הצר של דאגותיו הפרטיות לעבר התחום הרחב הנוגע לאנושות כולה, עדיין לא התחיל לחיות את החיים." (מרטין לותר קינג)"בסוקרנו את חיינו ומאמצינו, אנו מבחינים במהרה שכמעט כל מעשינו ורצונותינו כרוכים בקיומם של בני אדם אחרים... אנו אוכלים מזון שאחרים ייצרו, לובשים בגדים שאחרים תפרו, גרים בבתים שאחרים בנו. מרבית הידע והאמונות שלנו הועברו אלינו על-ידי אנשים אחרים בתיווכה של שפה, שאותה אחרים הגו... משום כך עלינו להודות שאנו חבים את יתרוננו העיקרי על בעלי-החיים לעובדת היותנו חיים בחברה אנושית. היחיד הינו מה שהינו וערכו הוא ערכו לא בזכות היותו מובדל, אלא בזכות היותו חלק מחברה אנושית גדולה, אשר מנחה את קיומו החומרי והרוחני מן העריסה ועל לקבר." (אלברט איינשטיין)"היחידים בינינו שיהיו מאושרים באמת, הם אלו שחיפשו ומצאו את הדרך הטובה ביותר לשרת את בני האדם."  (אלברט שוויצר)"הזיקה החזקה ביותר של סימפטיה אנושית מחוץ ליחסים המשפחתיים, צריכה להיות זיקה המאחדת את האנשים העובדים של כל האומות וכל הלשונות." (אברהם לינקולן)"אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד." (אלכסנדר דיומא)"על כל אדם להחליט אם ילך באורו של אלטרואיזם יצירתי, או בחשכתה של אנוכיות הרסנית. זאת ההכרעה. השאלה המתמדת והדוחקת ביותר בחיים היא: מה את/ה עושה למען הזולת?" (מרטין לותר קינג)"מצבנו על אדמה זו מוזר. כל אחד מאיתנו מצוי כאן לשהייה ארעית קצרה; לשם איזו סיבה אינו יודע, אף שלעתים הוא חושב שהוא חש בה. אך ללא התבוננות מעמיקה יותר, אדם מבחין בחיי היום-יום, שהוא קיים עבור אנשים אחרים - ראשית כל עבור אלו שבחיוכם וברווחתם אושרנו שלנו תלוי לחלוטין, ואז עבור רבים שאינם ידועים לנו, שלגורלם אנו קשורים בחבלי הסימפטיה. מאה פעמים בכל יום אני מזכיר לעצמי, שחיי הפנימיים והחיצוניים מבוססים על עמלם של אנשים אחרים, חיים ומתים, ושעלי להתאמץ על מנת להעניק באותה מידה שקיבלתי, ואני עדיין מקבל..." (אלברט איינשטיין)"בכל קהילה ישנה עבודה שיש לעשותה. בכל אומה ישנם פצעים שיש לרפאם. בכל לב מצוי הכוח לעשות זאת." (מריאן וויליאמסון)
"זוהי חובתו של דורנו בעודנו נכנסים אל המאה ה-21: סולידריות עם החלשים, עם הנרדפים, עם הבודדים, עם החולים ועם המיואשים. חובתנו תבוטא באמצעות הרצון להעניק משמעות אצילית ואנושית לקהילה, שכל החברים בה יגדירו את עצמם לא באמצעות זהותם שלהם, כי אם באמצעות זהותם של האחרים." (אלי ויזל)"בגרמניה לקחו הנאצים תחילה את הקומוניסטים, אך אני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי קומוניסט. אז הם לקחו את היהודים, ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי יהודי. אז הם לקחו את חברי האגודים המקצועיים, ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי חבר אגוד מקצועי. אז הם לקחו את הקתולים, ואני לא הרמתי את קולי, כי הייתי פרוטסטנטי. אז הם לקחו אותי, אך כבר לא נותר אף אחד שירים את קולו עבורי." (מרטין נימלר)"עצמאות"... כפירה של מעמד הביניים. כולנו תלויים האחד בשני, כל נשמה מאיתנו על כדור-הארץ." (ג'ורג' ברנרד שו)"האחווה האוניברסלית של האדם היא נכסנו היקר ביותר." (מארק טוויין)"רק כאשר אדם מצליח לפתח את ההיגיון ואת אהבתו הרחק מעבר למה שפיתח עד כה, רק כאשר הוא מסוגל לבנות עולם המבוסס על סולידריות אנושית וצדק, רק כאשר יכול הוא לחוש מושרש בחוויה של אחווה אוניברסלית, יהפוך הוא את עולמו לבית אמיתי ואנושי." (אריך פרום)

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת