00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

ציטוטים, אמרות ומשפטי חכמה של לודוויג ואן בטהובן

יצירותיו האלמותיות של לודוויג ואן בטהובן מוכרות לכולנו; פחות מוכר הצד הפילוסופי והרוחני בחייו של המלחין הגאון.

לציון יום מותו של בטהובן (26.3) הבאתי כאן ציטוטים ומשפטים שתרגמתי מיומניו ומכתביו, המשקפים את נקודת מבטו הייחודית על מהי מוזיקה ומהי אמנות, עיצות מוסריות ומחשבות על אלוהים המגולם ביופיו של היקום.
לסיום צירפתי מבחר מיצירותיו האהובות עלי במיוחד, חלקן עם האנימציות המופלאות של Stephen Malinowski; הואיל והחלונות קטנים, מומלץ להגדיל ולצפות במסך מלא.

תיהנו!


ינון

אתיקה ודרך חיים 


  "כל יום שבו איננו לומדים דבר מה מועיל הינו אבוד. אין לאדם נכס נאצל יותר או רב ערך מאשר הזמן; לפיכך לעולם אל תדחה למחר מה שביכולתך לעשות היום."

   "איך תישפטנה היצירות המהוללות של האהובים שבמלחיני זמננו בעוד מאה שנים? הואיל וכמעט הכול נתון לשינויי הזמן, ולמרבה הצער - גם האופנות, רק מה שהינו טוב ואמיתי יחזיק מעמד איתן כסלע, ואף יד מופקרת לעולם לא תעז להשחיתו. על כל אדם אם כך, לעשות את שהינו נכון, לשאוף בכל כוחו לעבר המטרה שלעולם תהא בלתי מושגת, לפתח עד נשימתו האחרונה את המתנות שהבורא העניק לו בנדיבותו, ולעולם אל יחדול ללמוד; כי "החיים קצרים, האמנות נצחית!" 

  "כוח שהינו יחידה מאוחדת, יגבור תמיד על רוב שהינו מפוצל." 

   מתוך יומנו: "אל לך להיות אדם ככל האנשים: לא עבור עצמך, רק עבור אחרים; עבורך אין עוד אושר מלבד בתוככי עצמך, באמנות שלך. הו אלוהים, הענק לי כוח להתגבר על עצמי." 

   מתוך יומנו: "אשרי האיש שהתגבר על התשוקות כולן ואז המשיך למלא את מחויבויותיו במרץ, תחת כל הנסיבות, אדיש להצלחה! מי יתן והמניע יהיה במעשה עצמו, לא בתוצאה. אל תהיה מאותם האנשים שמעיין פעולתם הינה התקווה לגמול. אל תניח לחייך לחלוף בחוסר מעש. היה חרוץ, בצע את חובתך, סלק את כל המחשבות הנוגעות לתוצאה, תהיינה הן טובות או רעות. בקש את מקלטך רק בחכמה, כי האומלל הינו ככזה בשל הנסיבות. האדם החכם באמת לא מדאיג את עצמו בטוב וברע שבעולם זה."  

  "הפקידו בילדיכם מידות טובות; הן לבדן יכולות להביא אושר; לא עושר. אני מדבר מתוך ניסיון." 


על המוזיקה והיצירה האמנותית


  "מוזיקה הינה הכניסה הלא-גשמית היחידה לעולם הנשגב של הידע, אשר מבין את האנושות - אך אותו, אין האנושות מסוגלת להבין."

  "תוכל לשאלני מהיכן אני מקבל את רעיונותי. את זאת לא אוכל לומר לך בוודאות; הם מגיעים ללא הזמנה, באופן ישיר, עקיף... יש ואני אוחז בהם בידי, בחוץ באוויר הפתוח; במעבה היערות; תוך כדי הליכה; בדומיית הלילה; השכם בבוקר; מוסת על-ידי מצבי רוח שמשורר עשוי לתרגמם למילים, ואני לצלילים הנשמעים, שואגים וסוערים בי, עד אשר אני תוחם אותם בתווים." 

  "רבים טוענים שכל יצירה מינורית מוכרחה להסתיים במינור. לא ולא! דווקא להפך, מוצא אני שלמעבר בסולם מינורי אל הדרגה השלישית המג'ורית, ישנה השפעה מרהיבה ומרגיעה בצורה יוצאת דופן. שמחה באה בעקבות העצב, ואחרי הגשם - מגיע אור השמש. משפיעים הם עלי כמו הייתי מעלה את מבטי אל נצנוצו הכסוף של כוכב הערב." 

  "אל תתרגלו את אמנותכם בלבד, אלא אלצו את דרככם אל תוך סודות האמנות, משום שהיא והידע יכולים לרומם את האדם אל עבר הנשגב."

   "מעודף זוהרה של ההתלהבות אני מניח למלודיה לחמוק ממני. אני רודף אחריה. חסר נשימה, אני משיג אותה. היא פורחת ממני שוב, אני תופס אותה. אני מאמץ אותה אלי בשמחה. או אז אני מכפיל אותה במודולציות, ולבסוף אני מנצח בתמה הראשונה. והנה היא הסימפוניה כולה."

  "כל יצירת אמנות אמיתית היא בלתי-תלויה, חזקה מן האמן שיצר אותה וחוזרת אל השמיימי על ידי עצם מהותה. היא מתאחדת עם האדם רק בכך שהיא מהווה אות וסימן להתעברות האלוהית בו."

   מתוך יומנו: "היטב את משפך השמע לאוזנך ככל שתוכל, ואז צא לטייל; זאת חייב אתה לעצמך, לאנושות ולאל הכל-יכול! רק כך תוכל לפתח את כל אשר עדיין אצור בקרבך; - כתוב את המוזיקה ודאג שתבוצע לתפארתו של הכל-יכול, הנצחי, האין-סופי." 


האלוהות הגלומה בטבע

  "הטבע ('טבע' בגרמנית הוא שם-עצם נקבי, י.פ.) היא בית-ספר מרהיב עבור הלב! אני אהיה לתלמיד בבית-ספר זה ואביא להדרכתה לב נלהב. כאן אלמד חכמה, החכמה היחידה החופשייה מגועל; כאן אלמד לדעת את אלוהים ולחוות טעימה מגן-העדן באמצעות ידיעתו. בין עיסוקים אלו, ימי עלי אדמות יזרמו בשלווה, עד אשר אהפוך מקובל באותו עולם בו לא אהיה עוד מתלמד, כי אם אדם היודע את החכמה." 

  "לא הייתה זו פגישה אקראית של האטומים האקרודיים שיצרה את העולם; אם סדר ויופי משתקפים בהרכבו של היקום, כי אז אלוהים קיים." 

  ציטוט שבטהובן העתיק ליומנו מתוך חיבור לא ידוע; לווה בהערה: "מתוך הספרות ההודית": "א
לוהים אינו גשמי, ומסיבה זו הוא עליון על כל תפישה. מאחר והוא בלתי-נראה, לא יכולה להיות לו שום צורה. אך מהתבוננות ביצירתו, יכולים אנו להסיק שהוא הינו נצחי, כל-יכול, יודע-כל, ונוכח בכל." 

  "ש
מיעתי העלובה אינה מטרידה אותי כאן. באיזורי הכפר נדמה כאילו כל עץ אומר לי: 'קדוש! קדוש!' מיהו המסוגל להעניק ביטוי מושלם לאקסטזה של היער! הו, דומייתם המתוקה של היערות!" 

  ע
ל שולחן עבודתו הניח בטהובן משפטים אותם מסגר: "אני הנני כל היש. אני הנני כל היש, כל שהיה וכל שיהיה. אין בן תמותה אשר הסיר את המסווה מעל פני. הוא לבדו ואין בלתו, ולו לבדו חב הכול את קיומו."

  "כאשר אני מהרהר בפליאה לעת ערב ברקיע ובצבא גרמי-השמים המאירים שאנו מכנים עולמות ושמשות, הנעים על צירם לעד בתוך גבולות היקום, נישאת רוחי אל-על, מיליוני מילין אל מעבר לכוכבים אלה, אל עבר המעיין ממנו נובעת כל יצירה ואליו שומה על כל יצירה חדשה לזרום... מה ששואף להיכנס אל הלב חייב לבוא ממרומים; אם אינו בא מלמעלה, לא יהיה אלא תווים - גוף ללא נשמה... על הנשמה להתנשא מעל הארץ...  רק על-ידי עמל קשה ומתמיד, באמצעות הכוחות שניתנו לאדם, עשוייה יצירת האמנות להיות ראוייה ליוצר הטבע הנצחי ולמשמר אותו לעד!"


 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

14 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת