00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חוג-מן

הגנה עצמית פלוס - התקפה עצמתית

הגנה עצמית היא אחת מזכויות (חירויות) היסוד הבסיסיות של האדם. היא קבועה בחוק ומעוגנת גם במקורות בכלל ובכלל המובא במסכת סנהדרין ובמסכת יומא ומתמצה בביטוי המוכר - הבא להורגך השכם הורגו. המשפט העברי מכיר בזכות זו, אף שלא אחת מתגלעת מחלוקת וניטש ויכוח האם ננקט כוח סביר, מידתי, העשוי להצדיק את כינויה של הפעולה שננקטה כפעולה של הגנה עצמית.

מוכרות – יותר או פחות – הן שיטות מערביות להגנה עצמית (כגון: קרב מגע, אגרוף קלאסי, לחימה משולבת, דניס הישרדות ועוד) והן שיטות מזרחיות, בנות אלפי שנים, ובהן: קראטה, טאקוונדו, ג'ודו, אגרוף תאילנדי, קונג פו ושיטות נוספות)

 הסכנה הגלומה במושג הגנה עצמית

אף שאין ויכוח שזכותו וחובתו של כל אדם להגן על עצמו ועל יקיריו באמצעים שונים, חוקיים, לא אחת  מי שבקיאים באומנויות  לחימה שונות  עלולים להיחפז לעשות בהן שימוש החורג מגדר הסביר ולו רק מאחר שהם מסוגלים לעשות זאת. לא בכדי מודגשות חשיבותם ועצמתם של ההבלגה ושל האיפוק. עם זאת, לא פעם, בהיווצר נסיבות המצדיקות הפעלת כוח לשם הגנה עצמית – ברור כי המאומנים והמיומנים בתורת לחימה כל שהיא, קל וחומר מי ששולטים באחדות מהן, נמצאים במצב עדיף על תוקפיהם.

בתקופה שבה מתרבים מקרי אלימות – גואה גל הביקוש ללימוד אומניות לחימה והגנה עצמית שונות ומגוונות.  לפעמים, עצם השליטה בשיטות הגנה שונות מעניק הגנה בכך שהוא מגביר את הביטחון עצמי של האדם בכל מצב פוטנציאלי של היותו מותקף.

הגנה עצמית היא כאמור הגנה מן הצדק, אבל לא אחת  אותה עצה שימושית ומועילה, הניתנת לנהגים בכביש – אל תהיה  צודק – היה חכם, תקפה גם בשעת ריב. לא אחת נכון להחיל את המשפט 'סייג לחוכמה שתיקה' דווקא כאשר מותקפים באופן מילולי. לא אחת עשויה להתברר עצמתה, יעילותה  וכדאיותה  של השתיקה כ'מכשיר' רב כוח.

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל hugman אלא אם צויין אחרת