44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הסקירות של גלי

המלצות וביקורות ספרים של קרולין (גלי) וילדיה!

גני ירח (ספר הנופלים של מאלאזן)/סטיבן אריקסון

15/02/2012

 

* נקרא באנגלית

 

Gardens of the Moon/book 1 (Malazan Book of the Fallen)/Steven Erikson

496 עמ'

הוצאת כוכבי הכסף

2009

 

זהו הספר הראשון בסדרה בת עשרה ספרים וכמדומני רק ספר זה תורגם לעברית. לסדרה זו יש ספין אוף שנכתב ע"י הסופר איאן אסלמונט. אסלמונט, שהיה שותף לרעיון העולם המקורי, כתב 4 ספרים הנעים במקביל ומשלימים את העולם שברא אריקסון.  איני יודעת אם אקרא גם סדרה זו ועד כמה חיוני לקראה. 

הסדרה זכתה לתשבחות רבות ולא בכדי. ספר פנטזיה משובח ורחב יריעה זה שונה בתכלית מספרי פנטזיה אחרים שקראתי מבחינת היקפו הרעיוני, שפתו הגבוהה, מערכת הכישוף המורכבת שלו ובניית העולם  האותנטית.  בניגוד לספרים אחרים המתרכזים בדמות מרכזית אחת או שתיים, ספר זה מתמקד במספר רב של דמויות המניעות את ציר העלילה ולכן עלול לבלבל בתחילה קורא שלא רגיל לסגנון. מצאתי את ההתחלה מבלבלת למדי, אך ככל שנכנסתי לעובי העלילה התבהר הערפל ומצאתי עצמי קוראת בספר בכל רגע פנוי. למרות עומס הדמויות קל לזכרן אודות לשרטוט המדוקדק שלהן. בתחילת הספר ובסופו יש אינדקס של דמויות ומושגים, אך לא הרבתי להשתמש בו ואחרי כ-100 עמ' בערך נכנסתי לעניינים. אריקסון מציין בהקדמת ספרו  שאינו נותן הנחות לקורא ואינו מאכילו בכפית והוא לא מתבדח... זהו שינוי מרענן לקרוא ספר בו הסופר לא מפקפק באינטליגנציה של הקורא ונותן לו  לגלות בעצמו (יחד עם הדמויות) את המתרחש ואו כן, הרבה מתרחש בספר. הספר מורכב ולא מתמסר בקלות, אך מבטיח הנאה למי שמוכן להשקיע. הספר דורש ריכוז ולכן קריאתו ארכה זמן רב מהרגיל. בקיצור הספר בהחלט שווה קריאה ומומלץ גם למי שנרתע בשל עומס השמות  וקווי העלילה הרבים.

 

דמויות עיקריות (מצאתי שריכוזן בדף עוזר לי להתמצא יותר בעלילה):

הקיסר קלאנבד ויועצו דנסר -  נרצחו בתחילת הספר הראשון ע"י סארלי (לאסין) שחמדה את כס הקיסרות.

לאסין (סארלי) -  משתלטת על הממלכה, מטהרת אותה מגורמים לא רצויים וממשיכה במסע כיבושי האמפריה ביבשת גנבקיס.

טפר  (claw) -  משטרה חשאית של מתנקשים שלאסין עמדה בראשה.

מבעירי הגשרים -  יחידת עילית של הקיסר הישן בפיקודו של ויסקי ג'ין שאיבדה מיוקרתה תחת שלטונה של לאסין.

דיוג'ק  יד אחת -  מפקד הצבא השני של האמפריה שכוחו עולה למגינת ליבה של הקיסרית.

אנומנדר רייק -  לורד "נצר הירח"  (מבצר מעופף) ומנהיגם המסתורי של גזע הטיסטו-אנדו (שבט לוחמים קוסמים).  הוא כרת ברית עם אנשי חיוורון ונלחם לצידם נגד הקיסרית מסיבותיו שלו.

גנואס פאראן - בן אצולה שמתגייס לצבא ומוצא עצמו  כעוזר ללורן, נספחת הקיסרית.

טאארסייל - קוסמת בשורות הקיסרית שמהר מאד מתפכחת מאשליותיה.

אמנס (מלך בית הצללים) וקוטיליון (האל הפטרון של הרוצחים) - שני אלים עם אג'נדה משלהם המבקשים לנקום בקיסרית.

טאק הצעיר - משתייך לטפר, אך נאמנותו נתונה ליחידת הצבא השני.

סורי - נערת דייגים המשמשת כפיון בידי האלים.

חבורת פונדק הפיניקס הכחול בדרוג'סטן

הנוכל קרופה - גנב שמן המדבר על עצמו בגוף שלישי וחזותו התמימה מסתירה מוח חריף במיוחד ווכשרון בכישוף.

קרוקס - גנב צעיר המשמש כפיון  של אחד האלים.

ראליק נום -רוצח שכיר בגילדת הרוצחים בעל מצפון.

מורליו החצרן - מעורב בתוכנית הנקם של ראליק.

קול השיכור - במקרה זה השתיה אכן מהווה מפלט אמיתי לצרותיו.

ברוק האלכימאי העליון -  מפקד על החבורה והכוח האמיתי שבעיר.

 

כמובן שיש עוד אינספור דמויות, אך אלו הדמויות שחיוניות ביותר להבנת המתרחש. פרולוג הספר נפתח  בשנה ה-96 של אמפריית מאלאזן. הקיסר הראשון ויועצו עדיין בחיים, אך לא לזמן רב... הספר נפתח בקרב ברובע העכברים והסופר מציג לפנינו את גנואס, שישחק תפקיד מפתח בהמשך הסיפור.

הספר הראשון מתחיל מהאמצע, 7 שנים מאוחר יותר מהמסופר בפרולוג. הקיסרית לאסון שולטת באימפריה ביד רמה ואכזרית ומרחיבה את כיבושיה ביבשת. היא עורכת מסע טיהורים נרחב באימפריה בקרב נאמני הקיסר הראשון, הקוסמים ואנשי האצולה. העלילה בספר זה מתרחשת ביבשת ג'נאבאקיס ותחת עולה של הקיסרית נכבשת רוב היבשת מלבד 2 ערים שנותרו חופשיות: חיוורון וודארוג'היסטן (העיר היחידה שמשתמשת בגז כמקור אנרגיה). חיוורון וברית הערים החופשיות שוכרים צבא חרב שיילחם עבורן. דיוג'ק  יד אחד וצבאו נמצאים במצור על העיר זה 3 שנים ולא מצליחים לכבשה אודות למבצר "נצר הירח" המסתורי שחג מעל העיר ומסייע לה. בסופו של דבר הקיפאון נשבר, מבצר "נצר הירח"  נאלץ  לברוח  כשזנבו בין רגליו והעיר נופלת שדודה  בידי  צבא מאלאזן. אל נואש, הם אומנם הפסידו בקרב, אך המלחמה נמשכת.

כעת מגיע השלב הבא במערכה:  כיבוש העיר החופשית האחרונה. מבעירי הגשרים נשלחים למשימת התאבדות ב- דארוג'היסטן בתקווה שלא יחזרו. במקביל לורן, שלישת הקיסרית, יוצאת למשימה סודית משלה שלא מבשרת טובות לעולם כולו.  בנוסף לשלל המזימות האנושיות, האלים טומנים ידם בקלחת ומעלים את מפלס ההימורים.  למעשה רוב הספר עוסק בנסיונות הכיבוש בעורמה של העיר, אך זה לא משעמם כפי שזה נשמע. תככים רודפים תככים ואין רגע דל.  כשכבר נדמה לקורא שהבין את  התוכניות שנרקמו, הסופר משנה כיוון בתרגיל הטעיה  מבריק. העלילה רוויה ברד הרינג לתדהמת הקורא והדמויות כאחד...

זוהי העלילה בקצרה מבלי להתעכב יתר על המידה בקווי העלילה המשניים הרבים שתורמים לעושר הסיפור.  הסופר אורג בכישרון עולם עשיר (ובעל היסטוריה מקיפה) המתפרש על פני  יבשות ומאות שנים.  הסופר לא מסביר יותר מדי את מערכת הכישוף ומשאיר זאת להבנת הקורא. השפה בספר מצוחצחת וגבוהה במיוחד (ולא נתקלתי ברבות כמוה בסוגה זו). הדמויות  ברובן מורכבות וססגוניות ואפילו דמויות המשנה מרתקות. אין פה רוע / טוב מוחלט וקשה לדעת למי להריע.  אף דמות (כולל האלים) אינה בטוחה מפני סוף בלתי צפוי. העלילה נעה מציר עלילה אחד למשנהו עד להתמזגותם לכדי פסיפס מבריק. בסופו של דבר הסופר מניח את הקלפים על השולחן, אך כקוסם מיומן הוא שומר קלף או שנים בשרוולו.

תיאורי הנוף המדוקדקים, הדיאלוגים ותיאור ההמחשבות והרגשות של הדמויות גרם לי להרגיש  חלק מהנעשה. הסופר יוצר גלריה של דמויות משכנעות ורבות פנים הכובשות את ליבנו באנושיותן. יש מגוון של גזעים לא אנושיים והגיבורים  עצמם מכל שכבות החברה.  המידע  בספר ניתן  (אם ניתן) במינון שלא מלאה את הקורא ורק מגרה את סקרנותו.  ספר פנטזיה טוב מצליח להכניס את הקורא לעולם אחר וזאת עושה הסופר בהצלחה יתרה ולוכד את הקורא ברשתו.

בשורה התחתונה: למהר ולקרוא!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת