00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

על אמנות ואמונה

להתרחק בכדי להתקרב

 לכבוד תערוכת 'פרספקטיבה', שהתקיימה בגלריה 'דואט' לפני כחודש, נולדה היצירה - מחשבה הזו.

רק עכשיו – בזמן חופשת סמסטר, מצאתי זמן להעלות את הדברים.

 

חשבתי לעצמי- מהי פרספקטיבה? נקודת מבט?  נקודת זווית?

ישנה הפרספקטיבה ה"גשמית", אם ניתן לכנות כך את נקודת המבט הפיזית על עצמים שונים בחלל. ככל שמתרחקים במבט, כמו הולכות ומתקרבות זו לזו אותן "קרני" ראיה דמיוניות באופק, הגורמות לעצמים בשדה הראיה להראות קטנים מאד, ונוצרת אשליה שהעצמים כמו מתקרבים ומתאחדים זה עם זה. מצד שני מרחב הראיה גדל, ומתבררת אחדותו.

אבל אולי כך ממש פועלת גם הפרספקטיבה ה"רוחנית"? אותה נקודת התייחסות שלי למקרים שונים שקורים לי בחיים? ככל שהדבר קרוב אלי יותר, הן מבחינת הזמן, והן מבחינת התייחסותי האישית אליו, הדברים נראים גדולים מאד, מסעירים, לעיתים אף קשים, ומכאיבים. והנה ככל שחולף הזמן, והמקרים מתרחקים ממני, או קרבתי האישית אל המקרים היא רחוקה יותר, לפתע פתאום מטשטש חוזק המקרה, הוא נדמה בעיני רוחי כקטן, וקשה פחות, ולמעשה "מתאחד", עם כל שאר המקרים האחרים שקרו לי אי פעם מתישהוא בזמן... וכבר אינו מטריד אותי כל כך.

זה מעניין העסק הזה- מבחינה מסוימת ככל שמתרחקים, למעשה בעצם מתקרבים...

כשמתרחקים הפרספקטיבה גדלה, המקרים, או העצמים מתאחדים, ויש פחות קושיות, כי תופסים כוליות גדולה יותר, ולא נפרדות של מקרים או עצמים, שלכאורה אין ביניהם קשר. משל למבט של אסטרונאוט על כדור הארץ מהחלל. מצד אחד הוא אמנם אינו מבחין בפרטים הקטנים, אבל מצד שני יש לו יתרון בתפיסת מציאות האחדות של כל הכדור הזה. ברור לו כי זהו דבר אחד, ואם יזיקו לחלק ממנו, פוגעים בכדור כולו.

 

הרי גם בכדי להבין את הדימוי המוצג בתמונה הזו- עלי להתרחק, ואז לתפוס את כל התמונה, למרות שמסקרן מאד להתקרב אליה פיזית ולהבין ממה ואיך היא בנויה. הקרבה האמיתית- הקרבה ל"דעת"- מתקיימת רק כשמתרחקים... מעניין כי פירוש המילה "דעת" בלשון הקודש הוא חיבור, כמו "והאדם ידע את חווה אשתו" (בראשית ד, א) כלומר- לדעת זה להתחבר, ובשביל להתחבר, כלומר להתקרב ב"דעת", יש צורך להתרחק. עולם הפוך.

חיפשתי בעברית מילה מקבילה למילה 'פרספקטיבה', וכל שמצאתי היה 'זווית', מילה שבקונקורדנציה, מופיעה בהקשר קרנות או זוויות המזבח. תהיתי האם יש קשר בין הרעיונות שחשבתי עליהם- מזבח, פרספקטיבה, מתרחק, מתקרב, פרטים, אחדות, חיבור בדעת???

לא עשיתי מחקר עמוק, ודברי נובעים ממה ששמעתי בהזדמנויות שונות, ומרעיונות שעלו בי,  אבל חשבתי שבהחלט יש קשר-  על המזבח היו מקריבים קורבנות. שוב מככבות האותיות ק.ר.ב.  מטרת הקרבת הקרבן היתה להביא את האדם למציאות של 'לב נשבר'. הוא אמנם היה מתקרב פיזית למקום המזבח, אולם עצם הצפייה בבהמה התמימה הנשחטת ונשרפת על גבי המזבח- היא פעולה הרחוקה מרגש של רחמנות המאפיין את רוב בני האדם, גורמת לאדם זעזוע וחרטה, שמטרתם לשנות את זווית הראייה שלו, ואת עקשנותו או התבצרותו בהלך מחשבתו ובמעשיו, אשר הביאוהו  למציאות של חטא,  (אשר בגללם כעת הוא נאלץ להקריב קרבן...).

יוצא אם כן שעל מנת לשנות את הפרספקטיבה, את זווית הראיה, על האדם לעיתים  לפעול בקיצוניות לצד אחר, להתרחק פיזית, או כאמור להקריב קרבן, לעשות מעשה שכמו נוגד את הטבע שלי, ואז להיות מסוגל להסתכל על הדברים אחרת.

לאור היצירה משקיות פלסטיק- חומר מודרני לחלוטין, מעניין לחשוב  אלו קורבנות מקריבים בני אדם בעידן המודרני........ 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גל עיני1 אלא אם צויין אחרת