00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פוסט, ציוני!

העם דורש אופוזיציה לוחמת

האתגר הינו הזרז היעיל ביותר לקידום תכניות ופיצוח בעיות. קחו למשל את המחאה החברתית שהתרגשה עלינו בקיץ שחלף. מחאה זו התאפיינה בהיעדר מוחלט של תכנון ומחשבה. לצד רשימת ההוצאות הנחוצות, לא הופיע טור ההכנסות ממנו יילקח הכסף למימון ההוצאות. הייתה לכך סיבה ברורה, אי רצון בולט של מובילי המחאה להסתכסך עם מגזרים שונים, הלא כלל ידוע הוא כי כל שקל המתקצב סעיף פלוני נגרע מסעיף אלמוני.
והנה לפתע פתאום קם וגם ניצב צוות חשיבה בראשות הפרופ' יוסי יונה ואביה ספיבק שהפך לדו"ח מעשי, הסיבה היחידה לשינוי התפיסתי היא הקמת ועדת טרכטנברג על ידי הממשלה שאיימה להציג תכנית לפתרון הבעיות ובהיעדר תכנית אחרת תוכר זו הממשלתית כפתרון היחיד.

ממשלה יציבה ומושלת נחוצה למדינה דמוקרטית באותה מידה בה דרושה אופוזיציה חזקה ולוחמת המציגה אלטרנטיבה לשלטון המכהן. אופוזיציה לוחמת איננה נמדדת בסך חלקיה אלא במידת הרצינות שחבריה מייחסים לתפקידם המשעמם אך החשוב לחיי האומה.
הממשלה היא הגוף המבצע, כוחה רב אך תנועותיה כבדות ומסורבלות. האופוזיציה לעומתה כמעט ואיננה יכולה לבצע דבר מה מעמדותיה אך דווקא משום כך היא גמישה יותר וביכולתה לאתגר את הממשלה ולמתוח ביקורת על פעולותיה. ביקורת כזאת המוצגת ברצינות ובמחשבה תחילה, יש בה כדי לזרז את הרשות המבצעת.
לכל ממשלה יש אינטרס ברור לטשטש עמדות כדי לזכות בתמיכה רחבה בעם ככל האפשר. כשאומרים "אופוזיציה לוחמת" הכוונה לפעולות המבהירות את דרכה של הממשלה ומפזרות את הערפל המכוון שאופף את התנהלותה.

ח
ח"כ רוברט טיבייב מציג: אופוזיציה לוחמת נוסח קדימה
 
קדימה נאפתה בתבנית של מפלגת שלטון, מצעה מעורפל ולא ידוע, עמדות חבריה סותרות ובלתי אחידות, התנהלותה מתבדרת ברוח כותרות העיתונים ומשתנה בעת הצורך. סגנון זה אכן הולם מפלגת שלטון המרכיבה את הממשלה, אך נוגד לחלוטין את האופן בו נוהגת מפלגת אופוזיציה ראשית החפצה להנהיג אופוזיציה לוחמת.
מרגע שפנתה קדימה לאופוזיציה גורלה נחרץ, הניתוק מעמדות הכח דורש ממפלגה הרוצה לשוב אל השלטון עבודת צוות מאורגנת ומפרגנת המייצרת אמירה ברורה ועקבית בכל נושא. חברי קדימה שהתאגדו סביב מטרה כסאולוגית מובהקת וחסרת בסיס אידיאולוגי עמוק, מתקשים עתה ללחום עבור אמונתם משום שזו איננה. אינפלציית הגימיקים וההפגנות שחברי קדימה נוהגים לערוך על דוכן הכנסת מלמדת על מצוקה אמיתית של חברי הסיעה הזאת המתקשים להציג עמדות אלטרנטיביות מול עמדות הממשלה.
לא פלא שהסקרים מנבאים לאסופת האנשים והדעות המכונה "קדימה" כשלון חרוץ בבחירות הבאות, משום שמפלגה שאינה מסוגלת לצקת תוכן לישיבתה באופוזיציה, אינה ראויה ואינה יכולה להיחשב כאלטרנטיבה משמעותית.

נפילת קדימה והיעלמותה צריכה לשמח את מחנה הימין והשמאל במידה שווה. התנדפותה של מפלגת "אין דעה" היא יעד חשוב בדרך למיגור הציניות מהמערכת הפוליטית וחזרתה להתמודדות אמיתית בין דעות שונות ומנוגדות. מפלגה.
במחשבה שנייה, לשמאל אינטרס גדול יותר בסילוקה של המפלגה המתחזה מכנסת ישראל, עמידתה של קדימה בראש מחנה השמאל הסבה למחנה זה נזק אדיר והותירה את ממשלת הליכוד ללא אלטרנטיבה ממשית. 

הערה: כותב השורות הינו תומך מוצהר בראש הממשלה בנימין נתניהו

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

"חבר הלאומים"
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל דניאל ינאי אלא אם צויין אחרת