00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מדע אחר

אבולוציה אנושית בישראל: האיום המוטנטי

הערה: הרשומה הנוכחית נלקחה מחלק (קטן) של ההרצאה שהעברתי בטכניון ביום ראשון האחרון, במסגרת הקורס 'מתא לרקמה'. 


לפני קצת יותר ממאה שנים, נחת מלח סיני על חוף כף התקווה הטובה שבדרום אפריקה. שמו של אותו מלח היה ארנולד, את זאת אנו יכולים לדעת בוודאות. לגבי יתר תכונותיו, אנו יכולים רק לשער, אבל יש לנו בסיס טוב לניחוש לפיו אותו ארנולד ניחן באזור רך במקום בו אמור היה להיות מכסה הגולגולת הקשיח שלו. מעל אותו אזור רך היה עור ושיער וכל היתר – אבל אילו הייתה נשמה טובה נועצת את אצבעותיה באותו מקום, היא הייתה יכולה לעשות לארנולד עיסוי תוך-מוחי דרך העור. ואם זה לא מספיק, הרי שקרוב לוודאי כי לא היו לו עצמות בריח – שתי העצמות הבולטות המחברות בין איזור הצוואר לכתפיים. המשמעות היא כי הוא היה מסוגל לדחוף את כתפיו קדימה, ולהפגיש אותן בגובה החזה.

אנו יכולים לנחש כל זאת בסבירות טובה מכיוון שנחיתתו של ארנולד בכף התקווה הטובה היה אירוע הרה-גורל עבור האוכלוסייה במקום. לארנולד אולי לא היה גוף אידיאלי, אבל הוא היה פורה באופן בלתי-רגיל. זמן קצר לאחר הגעתו הוא המיר את דתו לאסלאם, התחתן עם שבע נשים והביא לעולם צאצאים רבים, שחלק גדול מהם ניחנו באותן תכונות שהוא עצמו נשא. אותם צאצאים העבירו את התכונות גם לצאצאיהם, וכך בכף התקווה הטובה של היום קיימים יותר מאלף בני-אדם שגולגולותיהם סגורות רק למחצה, והם יכולים לכווץ את גופם ולהזדחל לתוך צינורות דקים במיוחד. כולם מכירים בארנולד כאביהם הקדום, וגאים בו לאין שיעור.


אבולוציה אנושית

זוהי דוגמה יוצאת-דופן למהירות פעולתה של האבולוציה האנושית תחת התנאים הנכונים. כף התקווה הטובה אינו מקום מבודד משאר העולם. נהפוך הוא – הוא חלק ממדינת דרום אפריקה, ונמצא בסמוך לעיר קייפטאון, בירת המדינה. עוד מימי המאה הקודמת זוכה המקום לשפע של מבקרים, שחלקם בוודאי מזדווגים גם עם המקומיות ומשאירים חלק מהמטען הגנטי שלהם בדמות צאצאים. למרות כל זאת, הולכת וגדלה אוכלוסיית האנשים פתוחי-הגולגולת באותו אזור.

אם היה ארנולד נוחת על אי בודד בסוף העולם שמאלה, ומזדווג עם רבות מבנות השבט שעל אותו אי, סביר להניח שהיינו מקבלים תוצאה חריגה עוד יותר. תוך כמה מאות שנים הייתה אוכלוסיית האי מגיעה למצב בו כמעט כל בני-האדם שם הם בעלי ראש פתוח, ולא במובן הטוב של המילה. תופעה זו מכונה 'אפקט המייסד': מייסד אחד מעביר את הגנים שלו לכל צאצאיו, ואם הוא יוצר מספיק מהם בתחילת ההתיישבות, הרי שלאחר עשרות ומאות שנים, חלק גדול מהאוכלוסייה יישאו את אותם גנים – כולל את המוטציות שנשא עמו.


הסיבה

המקרה של ארנולד הוא מקרה קלאסי של אפקט מייסד, המשולב במוטציה עוצמתית במיוחד בגן CBFA1. גן זה שולט על יכולתו של הגוף ליצור עצמות שלמות באזורים מסוימים. כל בני-האדם נושאים שני עותקים של גן זה בקוד הגנטי שלהם, ומשתמשים בשני כגיבוי למקרה שהראשון עבר מוטציה. עם זאת, במוטציה מסוימת זו מספיק שעותק אחד בלבד של CBFA1יינזק כדי שהנשאים ייוולדו ללא עצמות בריח ומכסה ראש גרמי.

מעניין לציין שאותה מוטציה יכולה להתרחש בגן CBFA1בעכברים, ובמקרה שהיא פוגעת בעותק אחד בלבד של הגן, העכברים נולדים גם הם עם ראשים רכים וללא עצמות בריח. במקרה שהמוטציה פוגעת בשני העותקים של הגן, העכברים נולדים ללא עצמות כלל. במקום עצמות, הם ניחנים בסחוס – החומר הרך והגמיש ממנו עשוי תנוך האוזן, בין היתר. עכברים אלו גמישים יותר מכל עכבר חי רגיל, אך דקות ספורות לאחר לידתם הם גם מתים יותר מכל עכבר חי רגיל. הסיבה לכך היא שהצלעות מעורבות בתהליך הנשימה התקין באמצעות הרחבת הריאות – דבר אשר מביא לכניסת אוויר לתוכן. כאשר הצלעות ניחנות בכל החוסן והקשיחות של גומייה רפויה, העכבר אינו מסוגל לנשום, ומחזיר את נשמתו במהירות לחתול הגדול שבשמיים.


האיום על ישראל

בימים אלו נודע לי כי קיים אדם בישראל הנושא בעצמו את המוטציה של ארנולד. הוא אינו צאצא של אותו מלח (עד כמה שידיעתנו משגת), אלא מוטנט טבעי מלידה. גם הוא יכול לגרום לכתפיו להפגש במרכז הגוף. מכסה הגולגולת שלו, באופן מפתיע, הצליח להיסגר בסופו של דבר. אחרי הגיל הממוצע, אמנם, אבל דווקא הצליח. בנוסף לכל אלו, הוא אחד מקוראי הבלוג, דבר שמקנה לו מספר נקודות זכות. רוב קוראי הבלוג מכירים אותו תחת השם 'גן אנוכי'. אני מכיר אותו בשם אורי, והוא דוקטורנט לכלכלה באוניברסיטת תל-אביב, ובאופן משעשע אחד מתחומי העניין המרכזיים שלו הוא אבולוציה.

עכשיו, אל תבינו אותי לא נכון. אורי הוא אדם חכם. ממש, ממש חכם. הוא גם ניחן בשיער שופע שגורם לי לקנא בו קשות, ויש לו אשה יפה וילד חמוד, שלם ותקין שממיס את הלב. כל הנקודות החיוביות האלו לא מבטלות את העובדה שאורי הוא סכנה לאומית. אחרי הכל, הוא נושא בחובו את הגן הבודד – הגן האנוכי, אם תרשו לי להתפייט – שחצי מצאצאיו יישאו בממוצע, ושישלול גם מהם חלק את עצמות הבריח וקרוב לוודאי שגם חלק מהגולגולת. כל אחד מהצאצאים שלו, בהנחה שיתחתן עם אשה נורמלית, יביא לעולם מספר ילדים, שגם הם יהיו בעלי אותן תכונות. וכך זה ימשיך הלאה והלאה, עד למצב בו חלק גדול מהילדים בישראל (נו, תוך כמה מאות שנים, בהנחה שאורי לוקח כמה נשים) נושאים את הגן הזה. אין צורך לפרט אודות הסכנה לבטחון ישראל, במצב בו חלק גדול מחיילי צה"ל מתגייסים ללא עצמות כתפיים עליהן יוכלו לתלות את הנשק. כנראה שזה לא יזיק יותר מדי, אבל האם אנחנו באמת רוצים לקחת את הסיכון?

אני מדגיש: זוהי אינה בדיחה. מדובר באיום ממשי, וגם אורי יאשר בוודאי את הדבר באוזניכם. הוא גאה למדי במוטציה שלו, ובצדק – היא ממש מגניבה, וכל אחד ואחת מהסטודנטים שלי ישמחו לשים את הידיים שלהם על ראשו עטור התלתלים.


המוטנט נלחם בחזרה

מה אפשר לעשות? התשובה הפשוטה ביותר תהיה לעקר את אורי. אלא שעברנו את הזמנים המאושרים בהם היינו יכולים לעקר אנשים לפי דרישה. הצעד ההגיוני הבא, לפיכך, יהיה להעביר חוק בכנסת שיחייב את אורי לעבור עיקור, או לכל הפחות להחליף את העדפותיו המיניות. בהתחשב בקביעה האחרונה של בג"ץ, ייתכן שחוק זה גם יעבור. אני חושש שכל דרך אחרת מותירה את גורל מדינתנו בידיו של המוטנט.

צר לי לומר שאורי אינו מוכן לקבל על עצמו את דין הסיעה בשקט ובכבוד. למעשה, בימים האחרונים הוא מנסה לפתוח בקמפיין פוליטי משלו שיעביר מעליו את הגזירה הקשה. לשם כך הוא מנסה לגרור את כל קוראיו להתפקד למפלגות הראשיות בישראל – הליכוד, קדימה והעבודה – במטרה להשפיע עליהן מבפנים, לקדם את המועמדים האחראים והנבונים ולמנוע את העברתם של חוקים שאינם מוצאים חן בעיניו, כמו עיקור כפוי.

מה צריך לעשות? בדיוק את מה שאורי מציע, אבל בכיוון ההפוך. גם אני ממליץ לכל הקוראים להתפקד למפלגות הראשיות בתור צעד ראשון. בשלב השני, ברגע שנהיה בפנים, נוכל לדחוף לבחירתם של פוליטיקאים רציניים וחריפים שלא יפחדו להטיל את מרותם על אורי ויתר חבריו המוטנטיים.

האם כל הסעיף האחרון הזה הוא בדיחה? חלקית. אורי באמת קורא לנו להתפקד למפלגות, ואני באמת מסכים איתו שזה צעד חשוב בהכנסת שפיות למערכת הפוליטית בישראל. אורי הוא באמת מוטנט ממש כמו ארנולד מכף התקווה הטובה, ואם ניתן לו להתרבות בלי שליטה, הוא עשוי למלא את הארץ בצאצאיו שיעבירו את המוטציה הדומיננטית הזו לרבים וטובים מנכדינו ונכדותינו.

למרות כל זאת, אני מקווה שנצליח למצוא בלבנו את מידת החסד הנחוצה כדי להשלים עם קיומו ועם קיום הבלוג שלו, שגונב ממני מאות-אלפי קוראים בחודש (אם לא מיליונים).


- - - - - - - - - - - -

 

תגובתו של אורי לרשומה:

1.      בניגוד להכפשותיו המרושעות של רועי, לא הייתה לי בעיה כלשהי לשאת נשק בצבא, אם כי קיבלתי פטור שאפשר לי לשבת בשמירות.

2.      לצאצאי יש סיכוי של 50% לקבל את הגנים, אבל זה לא אומר בהכרח שחצי מהם יקבלו אותם. שני אחי לא קיבלו אותם, המזל שיחק לנו עם הילד הראשון, ואני מקווה שגם עם השני/ה.

3.      ק' היקרה איננה מרשה לי לקחת מספר נשים, ובשלב זה אין לנו תוכניות ליותר משני צאצאים. האיום האמיתי יקרה אם וכאשר הגן הסורר יצליח להסתנן לחברה החרדית או הבדואית... אגב, נדמה לי ששמעתי שגם לשחקן דובי גל יש את זה.

4.      כמובן שרועי לא היה יכול לספר לכם על היתרונות שלנו המוטנטים, וזאת משום שאנחנו שומרים אותם בסוד, בינתיים, עד שיגיע זמנה של המהפכה והאנושות כולה תיווכח בשלב הבא של האבולוציה!

5.      אהמ.. כלומר... אין שום יתרונות כאלו. תשכחו ממה שאמרתי. אנחנו נורמאלים לחלוטין, ואין לנו שום יכולת לשנות את מבנה העצמות שלנו לפי רצוננו. מכיוון שלמוטציה אין ביטוי חיצוני - כלומר, אי אפשר לראות במבט שטחי למי יש גן פגום ולמי לא - גם לא תדעו מי אנחנו עד שנרצה שתדעו.

6.      מוהאהא.


מאמר מעניין על CBFA1

 

ריקוד הכתפיים המשעשע של המוטנטים ל- CBFA1

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

23 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל רועי צזנה אלא אם צויין אחרת