00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

קנביס רפואי - קנביסה

HERB
Herb

קנביס רפואי ורשלנות רפואית

בכתבה הבאה, ננסה לסקור את ההיתר לשימוש בקנביס לצרכים רפואיים, ונתייחס מעט לשאלות של רשלנות רפואית בכל הנוגע להצעת הקנביס הרפואי כאופציה טיפולית על פני תרופות אחרות שגורמות לחולים סבל ומכאוב. האם השימוש בתרופה חוקי ? האם אי הצעת השימוש בתרופה לחולים קשים עולה כדי רשלנות רפואית בשל אי פירוט מלוא הטיפולים הרפואיים העומדים לרשות החולה ? או להיפך, האם הצעת שימוש בתרופה מקום בו היה צורך במתן טיפול תרופתי אחר, עולה כדי התרשלות מצד הצוות הרפואי ? ועוד.

רקע כללי

תחילה, מהו הקנביס וכיצד התפתח השימוש בו במדינתנו. נמחיש בעזרת דוג' מהמציאות.

לאחרונה הואשם אחד הסלבריטאים בחשד כי נהג לאחר עישון חשיש. הוא עוכב על ידי שוטרים והתבקש למסור דגימת שתן לבדיקת מעבדה, ובבדיקה עלה כי בגופו מצויות שאריות של סם מסוכן מסוג חשיש. התברר שהוא צרך את החומר 20 דק' לפני שעוכב על ידי השוטרים. לא זו בלבד שעישן חשיש שאסור לשימוש על פי החוק, אלא שגם נהג בסמוך לאחר השימוש בסם מה שמוגדר כנהיגה בשכרות, שכן שיכור מוגדר בין היתר כ- "מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן" (סעיף 64ב לפקודת הסמים המסוכנים). טענתו של הסלבריטאי כנגד החשדות שהועלו באישומים בעניינו הייתה כי ברשותו אישור לשימוש בסם לצרכים רפואיים ולכן לא עבר עבירה כלשהי עת עישן את הסם. פקודת הסמים מאפשרת לגורמים מוסמכים שונים להתיר שימוש בסם מסוכן למטרות רפואיות. מכאן שלא עבר עבירה בעצם השימוש בסם, ואולם לעניין הנהיגה תחת השפעת הסם נקבע במפורש כי ההיתר לשימוש בסם לצרכים רפואיים מוגבל והוא אסור בעת ביצוע פעולות הדורשות ריכוז לרבות נהיגה.

רקע רפואי – יישום תביעות רשלנות רפואית

שימוש בסם לצרכים רפואיים מבוסס על שימוש בצמח הקנביס, והתפתח במשך שנים ארוכות. בשנים האחרונות הוצא צמח הקנביס אל מחוץ לחוק ונקבע כסם מסוכן בפקודת הסמים המסוכנים עקב הגדרתו כמשתייך למשפחת הסמים הקלים. הוצאתו מחוץ לחוק למרות התועלת הרפואית בשימוש בו מצריכה קבלת אישור על מנת לעשות בו שימוש לצרכים רפואיים.

הקנביס הרפואי מסייע להקלה על מגוון תופעות הנובעות ממחלות והפרעות שונות, בין השאר הפרעות דחק פוסט טראומטיות – הלומי קרב, נפגעות תקיפה מינית ועוד. ההקלה על הפרעות פוסט טראומטיות באמצעות שימוש בקנביס רפואי מביאה את החולים לשכוח אירועים טראומטיים מעברם ולהתמודד עם הקשיים הנפשיים שמלווים אותם, מה שמאפשר להם להמשיך בחייהם למרות האירוע שחוו.

השימוש בקנביס מותר גם לחולים הסובלים מכאבים בשל המחלה או הטיפול בה ומתופעות לוואי שונות, כגון חולי סרטן, אפילפסיה איידס, דמנציה, אלצהיימר, פרקינסון ועוד. החולים מדווחים על הקלה משמעותית בכאבים ובתופעות לוואי של תרופות שהם נוטלים דרך קבע בעקבות השימוש בקנביס הרפואי.

כיצד בא לידי ביטוי השימוש בקנביס בתביעות רשלנות רפואית ? 

כיום במדינת ישראל, על מנת לקבל אישור לשימוש בקנביס רפואי דרושה המלצת רופא ונדרש אישור מיוחד לרכישת קנביס באופן חוקי הניתן רק לאחר הוכחה שתרופות מרשם אחרות לא סייעו לחולה. האישורים ניתנים במשורה ובאופן מצומצם מאוד כדי לא לאבד שליטה ופיקוח על מתן האישורים ועל תופעת השימוש בסמים גם אם לצרכים רפואיים.

אחת התביעות של רשלנות רפואית הנפוצות עוסקת במצב בו לא הוצעו לחולה אלטרנטיבות טיפוליות אחרות מלבד זו שקיבל בפועל. פעמים רבות, ניתן לומר אף רבות מידי, ממליצים רופאים על פרוצדורה רפואית מסוימת כאופציה אחת ויחידה. במקרים רבים כאשר מגיעה סוגיה של רשלנות רפואית לפתחו של בית המשפט, נקבע בבית המשפט כי הרופאים אומנם פעלו כשורה בסיטואציה הרפואית שהייתה לפניהם, אולם מושמעת ביקורת על פגיעה באוטונומיה של המטופל כאשר לא ניתנה לו הזכות לדעת על האופציות העומדות לפניו ולבחור לו עצמו את הטיפול הראוי מבין כלל האפשרויות הקיימות וזוהי למעשה רשלנות רפואית בעניינו הספציפי. רשלנות רפואית אם כן, יכולה להתרחש בצורות שונות, לרבות אי יידוע באשר לתרופה מומלצת שקיימת ועדיפה על פני תרופה אחרת שניתנה למטופל ועוד.

בהקשר של קנביס רפואי, קשה להגדיר את הטיפול הקונבנציונאלי ללא מתן אפשרות או יידוע בנוגע לאפשרות של הגשת בקשה לאישור שימוש בקנביס רפואי כמצב של רשלנות רפואית שכן בדרך כלל השימוש בקנביס מאושר כאשר התרופות הקונבנציונאליות עבור המחלה או ההפרעה אינן משפיעות או שהפסיקו להשפיע בשלב מסוים. כמו כן לרוב ניתן אישור כאשר תופעות הלוואי של התרופות הרגילות הינן בלתי נסבלות. עם זאת, ישנם מקרים בהם מלבד הקנביס אין תרופות אחרות שיכולות לשפר את מצב החולים והרופאים אמורים להציע אופציה זו כאחת האפשרויות להתמודדות של המטופל עם חוליו.

פסיקת בתי המשפט בתביעות רשלנות רפואית:

מקרה נדיר אירע כאשר קטינה בת 14 בלבד אשר טופלה במרפאת המטו-אונקולוגיה ילדים, קיבלה אישור לעשות שימוש בצמח הקנביס הרפואי. הילדה עוברת טיפול כימותרפי קשה ביותר וסבלה מכאבים ותופעות לוואי של הטיפול. רופאיה המליצו על שימוש בקנביס כטיפול. הרופאים בבית החולים מסרו כי בשל גילה הצעיר של הילדה, עולה בעיית העישון אצל ילדים ונבחנות דרכים אחרות למתן הטיפול.

הפסיקה בישראל מכירה בתועלת שמביא השימוש בקנביס רפואי להקלה על סבלם של חולים רבים. בתפ 4283/01 מדינת ישראל נ' דיין אשר צוטט הפסיכיאטר המטפל בנאשם תוך צידוד בעמדתו כי מדובר במקרה קלאסי שבו לצריכת המריחואנה יש הצדקה רפואית, המונעת שימוש בחומרים חוקיים המזיקים במקרה זה, הרבה יותר.

גם בית המשפט העליון נדרש לסוגיה של השימוש בקנביס רפואי כחלק מהסדרת הרישיונות הניתנים למגדלים את הצמח, ואומר מפורשות בבג"ץ 4036/10 תיקון עולם נ' משרד הבריאות כי לצמח הקנאביס קיימים יתרונות בהקלה על הסבל הרב שחווים חולים במחלות קשות, וכי כבר לפני למעלה מעשור החל אחד הרופאים הבכירים של בית חולים אברבנאל להעניק רישיון לשימוש בסם הקנביס לצרכים רפואיים. כיום ישנם כ-5,000 בעלי רישיון, ולמעלה מ- 10 מתחמי גידול בעלי רישיון על-ידי מגדלים שונים. עוד נאמר על ידי בית המשפט העליון כי במקרים בהם השימוש בצמח מתאים, הוא מקל על החולה בצורה משמעותית, ואף לו אפקטיביות טובה יותר מאשר טיפולים תרופתיים אחרים, להן תופעות והשפעות לוואי רבות.

עם זאת, באותה נשימה עמד בית המשפט העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק על הסכנה הטמונה בשימוש בצמח, וזאת לצד היתרונות הרבים שבו, בהיותו סם על פי חוק וכי הדבר מהווה מקור לצרה מצד גורמים עבריינים. על כן נקבע כי חשוב שאינו יגיע לידיו של מי שאינו זקוק לו.

נושאים שיש לתת עליהם את הדעת בהקשר של רשלנות רפואית:

אחת הבעיות העיקריות באישור לשימוש בקנביס רפואי היא בעיית המינון. האם מינון שגוי עשוי להעלות כדי רשלנות רפואית ? אין אפשרות לקבוע מינון אישי ביחס למכאוביו או קשייו של המטופל הספציפי. אמנם מדובר בתרופה מן הטבע אולם היא איננה נטולת סכנות והיא מומלצת לטיפול רק כאשר מוצו כל האפשרויות. לפיכך, סביר כי כאשר ניתן הטיפול בטרם מוצו כלל האפשרויות האחרות והדבר הסב למטופל נזק רפואי, עשוי אותו מטופל להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין הנזק שהדבר הסב לו.

בהקשר זה בכל הנוגע לתביעות רשלנות רפואית, ניתן לומר כי מן הרצוי שחולה יקבל את מלוא המידע הרלוונטי לעניין הטיפול בו והאפשרויות העומדות לפניו, לרבות שימוש בקנביס רפואי להקלה על סבלו, אולם בהקשר זה לא ברורה האפשרות לביסוס טענה של רשלנות רפואית בהיעדר יידוע בנוגע לאופציה זו כאפשרות טיפול.

הערה: האמור לעיל הינו לצרכי הידע הכללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי
רפאל אלמוג, עו"ד
אלמוג-שפירא, משרד עורכי דין

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל קנביסה רפואה טבעית אלא אם צויין אחרת