55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

סיכום 2011: הלשון העברית

31/12/2011

שנת 2011 מסתיימת והולכת, וזה בדיוק הזמן לסיכום שנתי על מצב העברית. אז מה היה לנו בשפה העברית בשנה החולפת? האמת? לא הרבה, בוודאי לא הרבה דברים טובים, ועדיין ננסה לסכם.

עברית או ישראלית?

השנה העמיק הדיון באשר לשמה של השפה שאנחנו דוברים. הפרופ' גלעד צוקרמן, אבי ה"ישראלית" עשה נפשות לשיטתו והופיע באירועים שונים, בכנסים, בראיונות בטלוויזיה וברדיו, ואפילו השתתף בקבוצות בפייסבוק כדי לנסות ולשכנע שאתה, את ואני דוברים את שפת הישראלית ולא העברית. האומנם?

יותר ויותר אנשים למדו את שיטתו של הפרופ' צוקרמן, מקצתם אימצו אותה אל לבם והחלו לדבר "ישראלית", מקצתם שללו אותה מכול וכול. לי נראה שמוטב לעשות נפשות לעברית ולא לשפה עילגת שאני מכנה עילגית.

האקדמיה ללשון העברית

השנה התחזק הקשר בין האקדמיה ללשון העברית לדוברים. האקדמיה שדרגה את אתרהּ לפני שנה וחצי ומאז פועלת ללא לאות לחיזוק הקשר עם הציבור בכינוסים ובימי השתלמות ועיון שמקיימת. האתר החדש של האקדמיה ללשון העברית מתעדכן באופן שוטף ומכיל מידע לשוני חשוב ומעניין דוגמת תשובות לשאלות, מילים חדשות בתחומים שונים, איגרות לשוניות ומצגות מרהיבות. האקדמיה אף פנתה לציבור בבקשה למצוא שמות עבריים למונחים לועזיים הרגילים בלשוננו, ובימים אלו ממש הכריזה על מיזם חדש - אמצו מילה. נוסף על כך, האקדמיה מתכוונת לשפץ את מבנה האקדמיה, מבנה ישן לכל הדעות, והכריזה על מכרז לצורך כך.
במהלך השנה יזמה האקדמיה ללשון מיזמים מספר, ביניהם בול העברית
, 100 מילים ב־100 שנה, ידידי האקדמיה (מיזם שהחל בסוף שנת 2010) ועוד.

במסגרת מאמציה להתקרב אל הדוברים פתחה האקדמיה דף פייסבוק חדש המתעדכן לעתים קרובות. כדאי להיכנס מפעם בפעם לאתר האקדמיה ולדף הפייסבוק שלה ולהתעדכן. אין ספק, בעניין זה חל שינוי לטובה והעברית רק מרוויחה מכך.

העברית בתקשורת

השנה חלה החמרה במצב העברית כפי שהשתקפה באמצעי התקשורת השונים. האנגלוז השתלט על מקצת אמצעי התקשורת, ואצל אחרים הורגש הזלזול המופגן בשפה, זלזול שהתבטא בין השאר בשגיאות דפוס והגהה לקויה בתקשורת המקוונת ובטעויות הגייה צורמות בתקשורת המשודרת (טלוויזיה, רדיו). נדמה לי שאיני צריך למצוא דוגמות, הדברים ידועים ומוסכמים על הרוב.

ריבוי הערוצים, תכניות הראליטי שגדשו את הסאה עד להתפקע ויצירת מנחים־לרגע ובן־רגע יש מאַין עודדו את החובבנות, דיכאו את המקצועיות, ורמסו ברגל גסה את האיכות. כל זה השפיע ומשפיע כמובן גם על העברית שהידרדרה בערוצי התקשורת לרמה שלא הייתה כמוה. ועדיין יש שיאמרו כי זו דרכה של התפתחות לשונית טבעית. האומנם?

מסמסים? ממסררים!

אחת הפעולות החשובות למען העברית שנעשו השנה היא ללא ספק המאבק לשינוי השילוט במגדלי עזריאלי בעניין ים המלח. יועץ הלשון של החינוכית, מר ירעם נתניהו, פנה לגורמים הרלוונטיים, ובסיועה של האקדמיה ללשון שוּנה השילוט מ"מסמסים ים המלח" ל"ממסררים ים המלח". אמנם ים המלח לא נכלל בסופו של דבר ברשימת שבעת פלאי העולם, אבל העברית הרוויחה מכך עד מאוד, דבר חשוב לא פחות. 

העברית בחינוך

שנת תשע"א הוכרזה שנת השפה העברית במוסדות החינוך, ועד שנכנסנו בשערי שנת תשע"ב נהנינו מפעילויות חינוכיות בתחום השפה העברית ומהעמקת המודעוּת של התלמיד לשפתו. גם האקדמיה ללשון העברית הצטרפה למיזם חשוב זה והפיקה איגרת שבועית לתלמיד ובה מידע לשוני המוגש בצורה נאה ומעניינת. האקדמיה ללשון ממשיכה במסורת הפקת איגרות אלו עד עתה במילים וגלגוליהן.

שנת 2011 תיזכר כשנה של העמקת קשרים בין העברית לדובריה במישורים מגוּונים ושונים. העברית ספגה מהלומות לא מעטות בשנה זו, במיוחד בתקשורת, ועדיין מצאנו פינות אור קטנות המפיחות תקווה לשינוי חיובי במעמדהּ. אני אופטימי, ואתם?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

29 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת