44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

הדרת נשים - מאבק נוסף במלחמה על צביון המדינה

29/12/2011

בשלב מסויים נצטרך לבחור איזה ערכים נרצה שיהיו הערכים המרכזיים של ישראל, האם ערכי הדת או ערכי הליברליזם והדמוקרטיה. חייבים לבחור, אי אפשר להמשיך במצב העמימות הזה.

איזו שנה נהדרת!
 לפתע הרוב הדומם מתעורר בכל רחבי העולם ובישראל. גל המחאה הארצי שהחל בקיץ והמחאה שמתחילה להתגבש בימים אלו כנגד הדרת הנשים הן התעוררות חשובה של הרוב הדומם שחשובים לו ערכי החופש ושוויון ההזדמנויות. כבר לפני שנה וחצי רשמתי בפוסט  הפגנות החרדים והערכים של החילוניות שבשלב מסויים נצטרך לבחור איזה ערכים נרצה שיהיו הערכים המרכזיים של ישראל, האם ערכי הדת או ערכי הליברליזם והדמוקרטיה. אז היה על הפרק הפגנות החרדים לגבי בית הספר בעמנואל, היום על הפרק יש התעוררות של הרוב החילוני דווקא שמזדעזע מהדרת הנשים המתרחבת במגזר החרדי ומהזליגה שלו מהמגזר החרדי לגופים ממשלתיים ולצבא.

כן, כן, הדמוקרטיה המודרנית לא הופיעה סתם. יש ערכים בבסיס שלה. יש אידיאל שמקדש את הפוטנציאל האדיר של האדם ואת הזכות שלנו לממש אותו בכל דרך שנרצה, וממנו יוצאים ערכי החופש, שוויון הזכויות והחינוך. חופש ושוויון ללא הבדלי מין, דת, מעמד כלכלי, גזע, גיל ועוד ועוד. אלו הם הערכים הליברליים. האדם התחיל להאמין בכוחו להבין ולהתפתח ולהטיל ספק ולבדוק מה אמיתי ומה לא. בעזרת הספקנות הצלחנו להשתחרר עם השנים מכבלים רבים, להיות חופשיים יותר ולהתקרב אל האמת. זו היתה קפיצה אדירה קדימה בתולדות המין האנושי כאשר החלפנו את ערכי הדת שהיו מבוססים על חוקים מוחלטים של אלוהים שדרשו אמונה וצייתנות בערכים אלו של הטלת ספק וחופש. לא במקרה באותה תקופה המדע המודרני החל, האומנות פרחה, הדמוקרטיה וזכויות האדם נוצרו וחוקת ארה"ב נכתבה. מסתבר שגם למגזר החילוני יש ערכים ומשמעות, פשוט שכחו לספר לנו..

אני נזכר בשיר העצוב והיפה "היא חזרה בתשובה" ששר מתי כספי למילים של יענקל'ה רוטבליט. מילים שמציבות את הבדלי התפיסות והערכים בין הדת לחילוניות, בין מה שנחשב מוסרי ונכון בחילוניות ומה שנחשב כחטא גדול בראיה הדתית. הדרת הנשים משחקת כאן תפקיד שוב, "עטופה כל כולה, מבלי סדק פעוט, צחור שדיה כיסתה במלבוש של צניעות. קרסולה העדין בפוזמק הארוך, על חלקת ירכה, מתחתל הוא ברוך. שערה הארוך, הגולש ויורד נאסף והושפל וכלאוהו כעת במטפחת שביס נאנק מתפרץ והרבי אומר שצריך לקצץ." אותה צניעות שנראית לחרדים כערך חשוב ונכון נראית בעיננו כמעשה משפיל שמקטין את הנשים ולוקח מהן את החופש ושוויון ההזדמנויות שלהן. התירוץ שנשמע פעמים רבות שבעצם הם אלה שמכבדים את הנשים והאשה היא מלכה ועיקר הבית, כל אלה בטלים ברגע שמבינים שבעזרת המילים היפות הללו שמו את הנשים בתפקיד מסויים וצר ולקחו מהן את האידיאל של מימוש הפוטנציאל שבהן בכל דרך שהן יבחרו. כמו בכלא של זהב, לקחו לנשים את החופש אך שכנעו אותן שהן מלכות מכובדות וצנועות. ולכן הבית הבא בשיר אומר "מבטה אור אחר, לא עוד גיץ וברקים. נאלמה לשונה שידעה תפנוקים ושפתיה רכות ונעות בתפילה. מתחשק לי לבכות בשבילי, בשבילה." יש מחיר להדרה, הצניעות היא לא רק במראה אלא גם בדיבור ובמחשבה. אסור לה להיות דעתנית ואסרטיבית יותר, אין מקום למבט חודר מלא בגיץ וברקים והיא צריכה לשתוק ולכבות את הפוטנציאל שיש בה ולתחום אותו למקום הצר שמותירים לה. שימו לב לסוף השיר, שם מתי כספי עוצר את נגינת הפסנתר ושר את שיא השיר רק בעזרת קולו, דבר שגורם לשיר להיות עז ואמיתי יותר. מה שנחשב בצד החילוני לאקט לגיטימי של מימוש האהבה ו"עונג שבת", נחשב לחטא בל יעבור בצד הדתי.

היא חזרה בתשובה - מתי כספי

אז נפלתי שדוד, בגרוני יבבה
הם אמרו שגם היא חזרה בתשובה:
צדיקים מלמדים לה דיני יראים -
לא תשוב עוד לפקוד את שדותי החוטאים.

עטופה כל כולה, מבלי סדק פעוט
צחור שדיה כיסתה במלבוש של צניעות.
קרסולה העדין בפוזמק הארוך
על חלקת ירכה, מתחתל הוא ברוך.

שערה הארוך, הגולש ויורד
נאסף והושפל וכלאוהו כעת
במטפחת שביס נאנק מתפרץ
והרבי אומר שצריך לקצץ.

מבטה אור אחר, לא עוד גיץ וברקים.
נאלמה לשונה שידעה תפנוקים
ושפתיה רכות ונעות בתפילה.
מתחשק לי לבכות בשבילי, בשבילה.

מאושר הספרון שאוחזת ידה
בזריזות אצבעות אשר אין לה מידה
בדפיו תעלעל, עמודיו תדפדף.
היושב במרומים בודאי מזדקף.

וכעת לשידוך הוציאוה לשוק
ואני הנגזל מרומה ועשוק
חילוני עד כאב ואוהב כמאז
הותירו אותי מחוץ למכרז.

והיא שוב לא תבוא, מתגנבת בלאט
בין סדיני הרכים, לעונג שבת
ואני האומלל, מה אוסיף לדבר
לו היתה לי תשובה, אז הייתי חוזר.

יש כאן מלחמה על צביון המדינה שמתעוררת בכל פעם מחדש עד שנפתור אותה. או שהיא תתפרץ בדרך אלימה או שנשכיל להמודד עם ההחלטה איזה מן מדינה אנחנו רוצים ונפעל מהר לפני שנגיע להקצנות אלימות. איזו מדינה אנחנו מעדיפים, מדינה בעלת צביון דתי או מדינה בעלת צביון חילוני וליברלי? חייבים לבחור, אי אפשר להמשיך במצב העמימות הזה. לדעתי התשובה היא לכתוב חוקה לישראל שתהיה מושתתת על הערכים הליברליים של חופש ושוויון זכויות. כך נפריד בין הדת והמדינה, צעד שממנו ירוויחו גם הדתיים וגם החילונים. כל אחד יוכל לחיות לפי אמונתו, כל עוד היא לא פוגעת באחר ובערכי החופש והשוויון. בין השאר, החוקה תבטיח שאי אפשר יהיה לחוקק חוקים לא דמוקרטים ולא ליברליים ותשמור על המבנה הליברלי והדמוקרטי של ישראל. ביחד עם החוקה חייבים ללמד ולחנך ערכים אלו בכל מקום ובכל מגזר בישראל, כולל במגזר החרדי.

בנקודה הזאת חלק ממכם יכולים לשאול, "רגע, מה עם הערכים של המגזרים הללו, נכריח אותם ללמד ערכים ששונים ממה שהם מאמינים בו? מה עם הזכות שלהם ללמד ולחיות לפי אמונתם? ובכלל, מה אכפת לך ממה שהם עושים? שישארו בשכונות שלהם, הם לא מפריעים לנו".

לגבי השאלה הראשונה, מה עם הזכות של המיעוט ללמד ולחיות לפי אמונתו? זו בהחלט זכות חשובה, אנחנו לא רוצים להגיע למצב של עריצות הרוב. חייבים לשמור על החופש של המיעוט לחיות לפי אמונתו. אבל למה כל כך חשוב לשמור על חופש המיעוט? בדיוק בגלל שערך החופש הוא ערך כל כך חשוב ושברירי כך שצריך להגן עליו. אנחנו לא מגינים על המיעוט, אנחנו מגינים על החופש של המיעוט. אותו מיעוט לא יכול מצד אחד לבקש את ערך החופש הזה ומצד שני לדחות את ערך החופש ולא ללמד אותו. במילים אחרות, רב תרבותיות ונתינת חופש למגזרים השונים היא רק חלק מהתפיסה הליברלית של חשיבות החופש ושוויון ההזדמנויות, היא לא עומדת מעליו. לכן כשיש סתירה בין רב תרבותיות ובין ליברליזם, הליברליזם אמור לגבור. אם המגזר החרדי רוצה לקבל את החופש לחיות לפי אמונתם, הם צריכים לקבל את המסגרת הגדולה יותר שמאפשרת את הרב תרבותיות הזו. הם חייבים לקבל על עצמם ללמד את החשיבות שבערכי הדמוקרטיה והליברליזם.

כמו שרשמתי בפירוט בפוסט למה לבחור בצדק חברתי? בכל פעם שיש בעיה או סתירה בין חוקים צריך לחזור לבסיס, לערכים שמהם יצאו החוקים ולאידיאל שממנו יצאו הערכים ולפתור את הבעיה לאור הערכים או האידיאל. גם כעת כשנראה שיש בעיה בין רב תרבותיות ובין חינוך לערכי הליברליזם, נחזור לבסיס ונראה שללא חינוך לערכים אלו לא נוכל לשמור על האידיאל שאומר שכל אדם יהיה חופשי לממש את הפוטנציאל שלו ולכן הדרישה שכל מגזר יחנך לא רק לאמונתו אלא גם לערכים אלו, יותר חשובה מרב תרבותיות שלא רוצה להתערב כלל בדרך החיים של המיעוט.

לגבי השאלה השניה, "למה לא לעזוב אותם לנפשם?" שמעתי הרבה טענות כאלה בעבר, אני חושב שהארועים האחרונים מראים את השגיאה שבהנחה הזו שהחרדים סגורים ולא קשורים אלינו. אין דבר כזה ניתוק מוחלט, כולנו קשורים וכל עיר וכל אזור מכילים עירבוב מסויים של מגזרים שונים ובקצה של כל אזור מבודד יתחיל אזור אחר ותמיד יהיו חיכוכים שיתפשטו החוצה. כך מגיעים למצב, כמו שראינו באולפן שישי של ערוץ 2, שילדה בת 7 דתיה (אך לא חרדית) בשם נעמה פוחדת לחזור הביתה מבית ספר כי תושבים חרדים מקללים אותה, מתנהגים בפרעות ויורקים עליה והכל כי היא הולכת בצד המדרכה שבו אסור לנשים (ומסתבר גם ילדות) ללכת בו. מה זה? האם אנחנו בתחילת המאה העשרים באירופה האנטישמית? שם היתה הפרדה בין חנויות של יהודים ונוצרים. האם אנחנו בשנות החמישים של המאה הקודמת בארה"ב? שם הפרידו בין לבנים לשחורים בברזיות, בחנויות, באוטובוסים ובמדרכות. מה זו הגזענות הזו? לא סתם בחרנו בערכים הליברליים, הם מבטיחים את כבוד האדם ואת זכויותיו.

מתוך הבדלנות והאדישות האלה מגיעים גם למצב בו לא רק באוטובוסים מסויימים בירושלים אסור לנשים לשבת מקדימה (אלא עם כן לא אכפת להן שיקללו אותן, יכו אותן ויתנהגו אליהן בצורה משפילה) אלא התופעה מתרחבת גם לקווים בשאר הארץ, כמו למשל באשדוד. ככל שתופעה מסויימת מתרחבת ולא עוצרים אותה, האנשים יתרגלו אליה והיא תהפוך להרגל ולנורמה חברתית. כך, מתוך ההבלגה הזו, הדרת נשים הופכת להרגל ולנורמה ופתאום לא רק אצל החרדים אלא בטקסים צבאיים מרחיקים נשים מהבמה. הכל קשור אחד בשני ואי אפשר לנתק מגזר אחד משאר המגזרים.

אסור להבליג! התחלנו בקיץ לדרוש שלמדינת ישראל יהיו ערכים של חופש ושוויון הזדמנויות לכולם ללא הבדלי מעמד ושכר וכעת אנחנו ממשיכים בדרישה שלא יהיו הבדלי מין ודת. ישנם הרבה התארגנויות בפייסבוק במטרה להאבק בהדרת הנשים. הנה כמה מהם, אנא תבחרו פעילות, צאו להפגין ולמחות והפיצו את הפעילויות ואת הפוסט הלאה!

לא מצונזרת - נלחמים ונלחמות נגד הדרת נשים מהמרחב הציבורי

אלף ישראלים עולים לבית שמש להגן על נעמה הקטנה

צעדת הנשים של ישראל - כי לא ישתיקו אותנו

עוצרים את הטירוף - מחזירים את החופש לבית שמש

פירוט: ביום שלישי הקרוב 27.12.11 בשעה 18:00 בבית שמש אירוע חגיגי של תהלוכת לפידים והדלקת נרות
בביה"ס אורות בנות ברחוב הרצוג 51
באירוע נצא בקריאה ברורה לרשויות האחראיות לעצור את האלימות והבריונות ולהגן על החופש של תושבי העיר במרחב הציבורי

הסעות מסודרות תצאנה מתל אביב וירושלים לבית שמש וחזרה בעלות כוללת של 20 ש"ח לאדם כאשר הנסיעה מותנית ברישום אצל רכזי הקווים
ההסעה מתל אביב- תצא בשעה 16:30 מחניון רכבת מרכז- ארלוזרוב

oritkmp@gmail.com רכזת ההסעה- אורית קמפלר
ההסעה מירושלים- תצא בשעה 17:00 מכיכר החתולות

shashkes@yahoo.com  רכזת ההסעה- שרית השקס

 

פעילות בקווי המהדרין בכל הארץ
ב 1.1.12 נקיים נסיעה המונית של פעילים בעשרות קווי מהדרין בכל רחבי הארץ בקריאה ברורה כנגד הפגיעה בחופש במרחב הציבורי
וכנגד הדרת הנשים בפרט. מטרתה של הפעילות אינה לצאת כנגד הציבור החרדי או כדי ליצור פרובוקציה אלא להיאבק למען הזכויות הבסיסיות
ביותר של כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל וכדי להעיר את הרשויות אשר אינן אוכפות את פסיקת בגץ בנושא
הפעילות בירושלים- תחל בשעה 17:30 במספר מוקדים
להשתתפות יש לשלוח מייל עם שם מלא ומספר טלפון לכתובת המייל
mehadrinjerusalem@gmail.com
איש הקשר- אייל אקרמן 052-6906505
http://www.facebook.com/events/283846134992703  לדף האירוע בפייסבוק
הפעילות בגוש דן - מקום התכנסות עיקרי בקניון איילון בשעה 17:30
להשתתפות יש לשלוח מייל עם שם מלא ומספר טלפון לכתובת המייל
tel-aviv@bfree.org.il
איש הקשר- ערן 052-4000753
http://www.facebook.com/events/336347086391672/
הפעילות בחיפה- מקום התכנסות במרכז זיו בשעה 17:00
haifa@bfree.org.il להשתתפות יש לשלוח מייל עם שם מלא ומספר טלפון לכתובת המייל
איש הקשר- אלן 052-6188665
http://www.facebook.com/events/282672921785267/  לדף האירוע בפייסבוק


ולסיום, רגע של נחת - לפני כשבוע וחצי התבשרנו על היוזמה המקוממת של השר עוזי לנדאו להגיש הצעת חוק
להפיכת חברת חשמל לכשרה
בחגים ובשבתות על ידי הכנסת משגיחי כשרות והוצאת מיליוני שקלים מקופת המדינה
תנועת ישראל חופשית הובילה פעולת מחאה מיידית ומשולבת שכללה הפגנה מול ביתו של עוזי לנדאו, שליחת אלפי מיילים ופקסים ללשכתו ועוד
ובעקבות הלחץ המאסיבי משרד התשתיות החליט למשוך את ההצעה

 
!יש פירות ללחץ הציבורי!


 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

23 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת