00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

שחקי, שחקי על החלומות – התבוננות בנפש דרך פריזמת החלום (כתבה ראשונה בסדרה)

 

אני משיבה על מספר פורומים באינטרנט, אחת לשבוע זה מספר שנים.

מבין כולם, העמוס ביותר בפניות הוא פורום פירוש החלומות. למה? פשוט, כי כל בני האדם חולמים, ומאז שחר ההיסטוריה האנושית חש האדם כי החלום נושא מסר עבורו: פעמים רבות החלום נדמה הזוי, מבולבל, תוכן אחד נכנס בתוך תוכן אחר, זמן ומקום מתחלפים בלולים זה בזה, הזמן אינו לינארי, לחלום איפיונים של קסם או בדיה ולפיכך תוהים הרבה אנשים אודות המשמעות והמובן של חלומותיהם.

התנ"ך מצביע על החלום הן כתופעה סימבולית (חלום סולם יעקב אבינו) והן כתופעה נבואית (חלומות יוסף על עצמו ואחיו ופרשנותו לחלומות פרעה).

מחקרי השינה והפיזיולוגיה של החלימה החלו להיות נפוצים מאוד במאה ה- 20 ומצביעים על מחזורי שינה בני כ – 90 עד- 110 דקות בעלי דפוס משתנה של גלי מוח, ניתנים למדידה מעבדתית אשר בסופה מתרחש החלום. תופעת שנת החלום מכונה שנת ר.ע.מ (ריצוד עיניים מהיר) שכן החולם "מתבונן" כמו צופה בסרט ולפיכך עיניו זזות מצד לצד. יש המדברים מתוך חלום בצורה ברורה ומבולבלת או בשפת ג'יבריש, יש הצוחקים, או בוכים, או צועקים או נאנקים מתוך חלום, יש הבועטים ומזיזים גפיים במרץ.

ידוע כי גם החיות חולמות וזאת לפי ריצוד עיניהם בזמן השינה. ג'נג כלבתנו האהובה, סבלה שנים מחלומות סיוט, לדעתי בשל נטישתה על ידי בעליה הקודמים בהיותה בת 3 חודשים. ג'נג המתקיימת כנסיכה יקרה ומפונקת בביתנו, בו כולם מעריצים ומחבקים אותה וממלאים את כל רצונותיה של המקסימה, הייתה חולמת ובוכה, חולמת ומיללת במשך כמה שנים. היינו מלטפים ומעירים אותה בנשיקות מחלומות הסיוט. כיום הם פסקו.

ידוע כי מניעת חלימה מבני אדם ישנים, כלומר, הערתם בזמן שנת ר.ע.מ באופן עקבי (כפי שהתבצע בניסויים במעבדות השינה( עשויה להביא לאי שקט עמוק במהלך העוררות ועד ליצירת הפרעות נפשיות פסיכוטיות שהן זמניות והפיכות (אני מניחה ששירותי התיחקור הביטחוניים ברחבי תבל משתמשים בין היתר בעובדות אלו כדי לערער את עמידות נחקריהם. עייפות והעדר חלימה מביאים לחולשה עד התמוטטות נפשית.) פיזיולוגיסטים למיניהם רואים בחלום תהליך של עיבוד וניקוי גירויי היום: המוח, שהוא מערכת עיצבית דמוי מחשב - על מעבד בזמן החלימה את הספאם ומנקה את המערכת מן המיותר, העודף והמכביד.

מכאן גם האיזכור של החולמים שחלמו משהו לאחר שנתקלו באופן כלשהו באותו גירוי ביום הקודם שאחר כך הפך לנושא בחלומם. נכון הוא כי גירוי כלשהו מהיום הקודם עשוי לשמש טריגר לחלום (זרז, מקדם) אך לחלוטין אין הוא מסביר אותו.

 

החלום יהיה תוכנו אשר יהיה, הוא רב פירושים, הוא בעל רבדים רבים. לחלוטין אין קוד אחיד להענקת משמעויות, למרות קיומם של ספרים בנושא המעניקים פרשנות קבועה לאוביקטים שונים. אגב, בפורום בו אני עונה, מופיעים מספר תכנים באופן קבוע כמעט מדי שבוע או שבועיים, כמו להלן: נשירת שיניים, מפגשים עם נחשים, הופעת תנינים וקרוקודילים, גלי צונמי, היריון ופגישה עם דמויות שנפטרו.

אין כמעט שבוע בוא לא אפגוש תנינים או נחשים בפניות הקוראים.

אז נחזור להעדר קוד אחיד לפירוש החלום: אותו לפטופ המופיע בחלומי עשוי לקבל משמעות שונה לחלוטין, מהלפטופ המופיע בחלומו של אדם אחר: תלוי מי אני, מה יחסי ללפטופ, מה שימושיו עבורי, ובקצרה הקשר החיים הכולל של החולם, עבר – הווה- עתיד הוא המעניק לחלום את משמעותו.

מכאן הצורך להכיר את סיפור חייו ונפשו של החולם ואת האסוציאציות הטבעיות שלו לרכיבי החלום השונים.

לאור זאת, מובן מאליו, שהענקת הסבר בפורום פירוש חלומות היא בהכרח חלקית ומוגבלת בהעדר הכרות עם החולם, ויותר שולחת אותו לחקור היבטים מסוימים שעלו בחלום. לעתים יש חולמים המוצאים סיפוק עמוק וסוג של אמת פנימית בפירוש שניתן להם למרות מגבלותיו.

חשיבות רבה נודעת כמובן לאוירה הרגשית המלווה את החלום: חלום של אהבה, פחד, געגוע, בדידות, אסון, משאלה, כל מגוון הרגשות המופיעים בחלום הם בעלי חשיבות חוויתית רבה וכמובן בעלי תרומה מרכזית להבנת משמעותו.

 

כאמור, החלום הוא בעל רבדים רבים וניתן להעניק לו ריבוי פרשנויות וכיווני חשיבה בהתאם לתכנים המעסיקים את החולם באותה תקופה: אם ההתעסקות המרכזית בתקופת החלום היא בנושאי תעסוקה מומלץ להתבונן על החלום מתוך הקשר זה ומה הוא עשוי לומר בצורתו הסימלית בנושא התעסוקה.

אם ההתעסקות המרכזית של החולם היא חיי הזוגיות ויציבות הקשר כדאי לנסות ולהבינו בהקשר הרלבנטי וכך הלאה וכך האלה.

במסגרת הטיפול ניתנות לעתים למטופל הוראות לחלום אודות נושא כלשהו רלבנטי לדיון המתקיים, תוך הבהרה ברורה שסביר שסיפור החלום שהתקבל יהיה ללא קשר גלוי ממבט ראשון לנושא המבוקש.

חלק גדול מן המקרים תוכנו הגלוי של החלום הוא לעתים קרובות הסוואה או סמל, ויש להקדיש זמן ותיחקור כדי להבין את המסר הפנימי שלו לנושא הנידון.

יש אנשים הזוכרים את חלומותיהם, לעתים קרובות, יש לעתים רחוקות ויש שאינם זוכרים כלל, לפעמים זהו עניין של תקופות. למרות העובדה, ששנת ה- ר.ע.מ שלהם מופיעה אצל כולנו במחזוריות הכלל אנושית כולל גם גלי המוח התואמים לקיומו של חלום. נראה לי שיש איזה שהוא קשר למידת התענינותו של האדם במבנה נפשו ובתהליכיה.

עד כאן הקדמה בלבד.

הכוונה היא להקיש מתוך החלימה אודות המבנה של הנפש האנושית.

במקרה הנוכחי, אני היא זו המשמשת כאוביקט לחקירה.

 

משחר ימיי אני חולמת חסרת תקנה, חולמת מדי לילה חלומות ברורים מאוד, צלולים, עתירי צבע וקווי מתאר ברורים, בקצרה, סרט תלת מימד מסך ענק לכל דבר ועניין.

בשנים האחרונות שמתי לב שהחלימה אותה אני זוכרת בברור ופרטי פרטים מתרחשת כלאחר 5 שעות שינה או בערך 3 מחזורי שינה. תחילה משתלטת עליי התשישות והעייפות ואני צוללת לשנת " לא – ידע". וכשהן פגות מעט, לקראת אשמורת טרום שחר אז נכנסת אצלי הנפש לפעולה.

אני חושבת שאולי יותר מהרבה ספרים שאני קוראת כל ימיי מהיותי תאבת ידע עד עצם היום הזה, למדתי אודות מהלכי הנפש מחקר חלומותיי.

 

קטונתי, קטונתי ושוב קטונתי ברצינות, באמת ובתמים מכל גדולי הרוח והנפש לדורותיהם אשר משחר ההסטוריה האנושית השיגו את תובונותיהם ומודעתם הרוחנית והפסיכולוגית באמצעות שתי דרכי חקירה וגילוי:

 

  1. התבוננות עצמית וחקר רוחם ונפשם בכל צורה וטכניקה אפשרית, כגוון חלימה, מדיטציה, יוגה, צומות וסיגופי הגוף, התבודדות במדבר או ביערות, התבוננות אל תוך רגשותיהם ומחשבותיהם, הארה ממימדי תודעה גבוהים יותר וחקירה עצמית בכל דרך שהיא. (פרויד הצטיין במיוחד בחקירתו בעצמית ובחקר חלומותיו)

 

  1. התבוננות ודיאלוג בזולתם ועם זולתם אודות אותן תובנות רוחניות ונפשיות אליהן הגיעו תוך בירור מידת היחודיות או ההכללה יש בכך לגבי הנפש האנושית.

 

 

כאמור, אני רואה עצמי הרחק הרחק למטה בתחתית סולם מפענחי הנפש, באמת קטונתי, אבל אמר אפלטון "דע את עצמך" כדרך לידיעה האמת, ולי ניתנו חלומות מדי לילה ובשפע מאז זוכרי את עצמי, כך שזה מה יש לי. קטן ככל שיהיה.

את חלומותיי אני מחלקת למספר קטגוריות:

1. חלומות סימבולים.

2. חלומות מסע.

3. חלומות "אלו הם חייך".

4. חלומות ארכיטקטונים.

5. חלומות עתידניים בידיונים.

 

החלוקה נעשה לא רק על פי התוכן, אלא גם על פי התקופות. מאמצע שנות ה- 20 שלי ועד סוף שנות ה- 30 הנפוצים  היו החלומות הסימבולים וחלומות המסע. כיום נפוצות בעיקר 3 הקטגוריות האחרונות.

וחלומות המסע עשו תפנית משמעותית.

במרבית החלומות אני דוברת עברית כמובן, אך יש המתנהלים משום מה דווקא בשפה האנגלית כאילו מחייב זאת התסריט ומה שהכי מעניין לי שבחלומות אני עורכת חישובים בסיסיים של חיבור וחיסור כדי כביכול "לאמת"את המידע כגון: איך אני בת 20 + ויש לי ילדים בגילם הנוכחי שהוא מעל שנותיי בחלום? אז אני ממהרת לחבר, לחשב, לומר לעצמי תוך חלום את גילי הנוכחי, להנכיחו, אחר כך להכחישו (רוצה להיות צעירה לנצח) וכך להמשיך בחלום תוך דואליות של הגיל.

אם אני מתעוררת בסוף חלום שלא הגיע לכלל סיום מספק או פיתרון, אני מתעוררת, נרדמת שוב, ואז חוזרת לאותו מוטיב חלום, אך הפעם בצורה מרוככת יותר ואיך שהוא ממוססת את הסוף משהו נוסח... ימים יגידו...

 

בכתבה הנוכחית אתחיל דווקא בחלומות המסע.

 

בשנות ה- 20 שלי המזרח הרחוק ודרום אמריקה לא הופיעו כלל על מפת הגלובוס המנטלי במודעות הישראלית. הם היו משהו בלתי קיים בעליל. מה שידענו אז, הצעירים, שכדי לצאת לעולם הגדול עורכים את הטיול הגדול לאירופה כמובן לפעמים קצת ארצות הברית עד חודשיים מקסימום, לפעמים אפילו בשני סבבים ולא בבת אחת. וגם זאת רק בזמן חופשת הלימודים, כי חשוב מאוד להתחיל במירוץ מוקדם ככל האפשר וכמובן לא לבזבז זמן על שטויות.

נדרשנו להיות יעילים. מיד לאוניברסיטה ולהתקדם. להינשא היה מומלץ, כמעט חובה, בתחילת שנות ה- 20. מי חשב אז על שנה – שנתיים במזרח הרחוק ו/או בדרום אמריקה ו/או אוסטרליה וני זילנד. שהם סוף העולם ממש. ומשם נופלים למטה, כחובה של כרטיס כניסה לחיים הבוגרים. אחר כך עוד שנה פסיכומטרי ועוד שנה- שנתיים חיפוש עצמי בסחר בעגלות ובתמונות ברחבי תבל ועד שמתחילים ללמוד פורחת נשמת ההורים, בני דורי.

לפני שאתחיל בחלומות המסע שלי אני רוצה להקדים ולהצהיר אודות אמונתי בדבר הקשר הלא מודע הטלפתי הקיים לדעתי משמעותית בין הורים לילדים, זורם בדם ואין להכחישו.

 

החלום הראשון שאני זוכרת הוא מסביבות גיל 4.

חלום אימה והישרדות. אני הקטנה, עומדת על שפת בור גדול עמוק שנחפר, סביבו עומדים ערבים (אז במודע עוד לא ידעתי על נאצים ושואה) וכולם כאחד יורים לעברי על מנת שאמות ואפול לבור. נפלתי פנימה, העמדתי פנים שאני מתה ולאחר שהסתלקו קמתי משם ונמלטתי. יש מה להוסיף?

על ערבים כבר ידעתי. על נאצים עוד לא. חלום שואה מובהק. במודע, טרם ידעתי דבר על כך, פרט לשיר באידיש של אימי על העיירה בלז הנשרפת ועוד שיר עצב באידיש שאיני זוכרת. בכלל, ידעתי באידיש רק מילים ספורות.

 

אז להלן חלומות המסע שלי:

בגילאי 20 + עד סוף ה- 30.

כל החלומות כולם התרחשו במזרח הרחוק!

בגודל מקס ועוצמת כל החושים טיילתי בחלומותיי במזרח אסיה משך 10 שנים תמימות. (באותה תקופה סין הייתה עדיין קומוניסטית בשליטת מאו ולאחר מהפכת התרבות של המשמרות האדומים שהחלה בשנת 1966 ונוהלה על ידי רביעיית הרשע וסגורה הרמטית למערב. בויאטנם התנהלה או כבר פסקה מלחמת הצפון והדרום (פסקה ב 1975) ובקמבודיה נשחטו והושמדו 2,000,000 בני אדם, 20% מהאוכלוסיה על ידי החמר רוז' תוצרת בית בהנהגת פול פוט המוטרף (1975- 1979) כך שהמזרח היה גם פוליטית וגם בטיחותית די מחוץ לתחום המסע הישראלי. מה שלא הפריע לי כלל וכלל לטייל בו בחלומותיי.

נכון שראיתי במהלך אותה תקופה של כ- 10 שנים סרטים יפנים של הבמאי היפני קורסאווה אבל בהחלט עדיין לא סרטים אודות סין, טיבט, תאילנד והודו (ההודים נתפסו בתרבותינו אז כפרימיטיביים החיים עם פרות ובין גלליהן, ישנים ברחובות וחיים בעוני משווע, כך לפי המיתוס שרווח בתוכנו) אבל אני טיילתי ועוד איך (בחלומות כמובן).

ראיתי פגודות, מקדשים, שווקים, תבלינים, נופים, בני אדם, מאכלים, מלבושים וחוויתי זאת בכל חושי, ראיה, שמיעה וריח.

אגב, גם במרוקו "טיילתי" באותו האופן. טיילתי עד שרוויתי. אני משוכנעת שראיתי וחוויתי כל מה שראוי היה לי לראות ולחוות.

מהיכן הגיעו כל הסרטים האלו למוחי החולם? אלו היו חלומות מופלאים ומענגים.

בעקבותיהם ובהדרגה המתלא הבית איבזורים סינים: כלים, תמונות מחוטבות ציורי לכה על פני תחריטי עץ גדולים, מניפות, רפודוקציות מהמוזיאון בחיפה.

הילדים הבוגרים נלקחו לכל מופע אקרובטי או מוזיקלי סיני, ובהמשך השנים לכל תערוכה או יריד סיני בתל אביב ובמוזיאון ירושלים כולל מופע נזירי שאולין, וירידי הפנסים.

כל שהיה נכנס לביתנו היה שואל מידית האם ביקרתי במזרח ומאז ועד היום תשובתי היא שלילית. בפועל מעולם לא ביקרתי.

בני המתנגד נמרצות ברגע זה ממש לנכתב מכחיש שלאוירה הסינית הייתה איזושהי השפעה על עובדת היותו כיום סינולוג, זה שחזר מטייאוון לפני 3 חודשים ומשמש במתרגל באוניברסיטה להסטוריה סינית. "להגנת כבודו" טען צפה בקרקס האיטלקי מדראנו ובכל זאת לא הפך למאלף פילים. איש באומנותו יחיה. זה הסיפור שלי כמו שאני חווה אותו: אימי זורמת בדמי, אני אימו קצת בדמו כולל חוכמולוגיית "השלוף". (וכדי "להשמיצו" עד הסוף, מה שנקרא המסמר האחרון בארון הביזיון ניתן גם לציין לגנותו שהוא העתודאי אפילו בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, ישמרו האל ויצילו, אותו אל שהוא שולל קיומו מכל מכל).

 

אז אלו חלומות המסע שלי, מרוקו, אח, איזו ארץ מדהימה, סין והמזרח, מקומות בהם לא ביקרתי מעולם במציאות הפיזית, אבל 10 שנים שוטטתי שם בחלומות, אז אם כך מהי מציאות? ובכלל איך הגיעו אליי חלומות אלה? לא היו לי גריות ראייה או שמיעה מקדמיות של סיפורי מסע ממטיילים אחרים.

איני מבינה את התופעה ורק יודעת שעמקי הנפש וממדיה אין חקר להם. משאיר סימן תהייה גדול אודות מקורותיה של הנפש והמאגרים מהם היא שואבת את משאלותיה, חולומותיה, יצוגיה הרוחניים והסימליים.

זה היה יונג שדיבר על תת מודע קולקטיבי וארכיטיפים כלל אנושיים אך לא הוסבר כלל מה הוא אופן החיבור של כל אדם לחלקים הקולקטיבים אליהם הוא מתחבר.

מי בכלל צריך LSDלטריפים?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת