00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

דעת מיעוט

השקר של הפערים החברתיים

07/12/2011

  בימים האחרונים כותרות העיתונים חוזרות לדון בפערי ההכנסות בארץ, ולהציג גרפים המבוססים על נתוני ה OECD שהתפרסמו לאחרונה בנידון. בשבוע הקודם כתבות רבות דנו בנושא מקביל – פערי הציונים בין עשירים לעניים בארץ, שהם מהגבוהים בעולם.

חלק מהכתבות מנסות לקשור את המדיניות של הממשלה הנוכחית לעניין (בדרך מרומזת ועקיפה כמובן, כי אין באמת קשר, החלטות מדיניות לא משפיעות כל כך מהר), היותר אינטליגנטיות דנות בתקופה שבה ביבי כיהן כשר אוצר בתחילת העשור הקודם. המדיניות של ביבי כשר אוצר ככל הנראה תרמה קצת להגדלת הפערים, אבל התרומה המרכזית הייתה ונשארה הגידול באוכלוסיית החרדים והערבים.

לפי דוח העוני לשנת 2010 של המוסד לביטוח לאומי, 53% מהערבים ו 55% מהחרדים מוגדרים עניים. כ 70% מהמשפחות שלהן 5 ילדים ומעלה הן עניות. כמו כן, הדוח מספר לנו שחל דווקא שיפור במצב העוני אצל הקשישים, אצל משפחות חד הוריות, ושל העולים. אצל הערבים, לעומת זאת, חלה הרעה. האם מצאתם אזכור כלשהו בכלי התקשורת לכך שבתקופת כהונתו של ביבי נתניהו, הקפיטליסט המרושע, מצבם של הקשישים והמשפחות החד הוריות השתפר? אני לא מצאתי...

זהו הכשל המרכזי של הדיון הציבורי בנושא, שגובל בשקר גס: התקשורת מנסה לשכנע אותנו שאם רק נבחר בשלי יחימוביץ' מחר ונכפיל את תקציבי הרווחה, הפערים יחלו להצטמצם. ובכן, צר לי, אבל זה לא הולך לקרות. ההפך – הפערים האלו הולכים לגדול בשנים הקרובות. תוך עשור סביר שנעקוף את כל שאר מדינות ה OECD, בלי קשר למה שהממשלה תעשה או לא תעשה, בגלל שיעורי הילודה של החרדים והערבים כיום.


  האוכלוסיות הללו, המהוות לפחות מחצית מהעניים בישראל (בקרב הילדים השיעורים גבוהים הרבה יותר, והילדים האלו הם המבוגרים של מחר), חיות ביקום מקביל לזה שלנו, בארץ ישראל אלטרנטיבית. התרבות שלהם שונה, השפה במקרים רבים שונה גם היא, וגם כאשר הם בוחרים לעבוד הם משתתפים בשוק עבודה שונה. אין להם את אותם ההזדמנויות שיש עבור שאר האוכלוסייה. הסיבות לכך הן תרבותיות, מבניות (התמריצים לחרדים אינם מעודדים עבודה, מערכת החינוך שלהם אינה מכשירה את הצעירים לעולם המודרני), פוליטיות, וישנו גם עניין האפליה בתקציבים ובקבלה למקומות עבודה עבור הערבים.

הדיון הציבורי כמעט שאינו נוגע בבעיות האלו. רוב מכריע מבין הכתבות בעיתונות נוגעות למדינת ישראל הרגילה, זו שכולנו מכירים, ולא האלטרנטיבית, וגם כתבות העוסקות בפערים מציגות כל מני אימהות חד הוריות שמהוות רק כ 9% מהעניים, בזמן שהערבים מהווים 38% והחרדים 13% (מבחינת משפחות, לא מבחינת פרטים בודדים - שם לחרדים ולערבים נתח גדול יותר). למשל, בכתבה בלמה-נט על הנושא מוזכרים אם חד הורית שעובדת בניקיון, גבר עובד שמרוויח רק 5,000 ש"ח בחודש, ותושבת מרכז הארץ בעלת תואר ראשון שלא מצליחה למצוא עבודה כבר חצי שנה (אני יכול לנחש מה היא למדה). אם אלו היו העניים שלנו, העוני בישראל היה נמוך יותר מזה של נורווגיה.

גם אם הדיון הציבורי כן היה מתרכז בערבים ובחרדים, אני בספק אם היה ניתן לפתור את שלל הבעיות שמנציחות את קיומו של העוני באוכלוסיות אלו. במדינות אחרות בעולם מיעוטים אתניים נמצאים בתחתית הסולם הסוציו-אקונומי כבר מאות שנים, וכמובן שהרבה יותר קל לעזור להם ולשפר את השוויון כאשר הם דוברים את אותה השפה כמו הרוב, וכאשר אין עוינות היסטורית בין הקבוצות כפי שישנה בארץ. הבעיות של הערבים והחרדים לא יכולות להיפתר על ידי עוד כסף, עוד תשלומי העברה, שכר מינימום גבוה יותר וכו'. אם ישנה דרך לשנות מהותית את הכיוון שאליו המדינה מתקדמת (ואני חושש שאין), היא דורשת שינוי עמוק בסדרי עדיפויות, מהפכה אמיתית, בסדר גודל של שינוי שיטת המשטר או כינון חוקה אפקטיבית. אני לא רואה שום סימן שמשהו כזה הולך לקרות. נראה שבכל הנוגע למהפכות ה"ישראלים החדשים" לא רואים הרבה מעבר למחיר הקוטג' ולהפלת ממשלתו של ביבי.


  בעוד עשור או שניים הילדים של היום יתבגרו. ילדיהם של הערבים והחרדים במדינת ישראל האלטרנטיבית ככל הנראה יהיו עניים כמו הוריהם, הם יהוו אחוז גדול יותר מהאוכלוסייה, וישראל תמשיך להידרדר בכל מדד הקשור לפערים. הילדים של מדינת ישראל הלא-אלטרנטיבית, זו שאני ואתם חיים בה, יאלצו לשאת בנטל או להגר למדינות אחרות בהמוניהם. מי שחושב שראש ממשלה כזה או אחר יכול לשנות את התחזית העגומה הזו ככל הנראה משלה את עצמו.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

40 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גן אנוכי אלא אם צויין אחרת