00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

פרק שלישי: "OH ,MY GOD !"

                                                          היכל השמות ב"יד ושם"                  

פרק ראשון: "...ערב שקט בערוב ימי..."

פרק שני: "רודי נהיה אבא"

להלן הפרק השלישי:

מ.  צולל אל תוך נבכי זכרונות ילדותו ובחרותו ומנסה להזכר בשמות שעלו בשיחות בביתו.  לא. הוא מעולם לא שמע בבית הוריו על ברטהולד ואליזבט, על זגמונד וליזבט, על מוריץ וגרטה, ג'ני, אדון כץ  או מישהו מבין שאר השמות שנזכרים בהעתקי הגלויות שהגיעו מ"בית לוחמי הגיטאות" ו"יד ושם".
מי האנשים האלה שגלויותיהם היו בידי אביו ונתרמו למוסדות ההנצחה? האם כולם נכחדו? ואולי יש להם צאצאים? ואם הגלויות רוכזו בידי אביו , מן הסתם הכיר אותם.

מ. חוזר לעיין ב'דף העד' של שם סבתו סאלי, אותו מילא אביו ושנמצא במאגר השמות באתר "יד ושם".  אגב, מחצית משמות הנספים עדיין חסרים במאגר ו"יד ושם" מזמין ומעודד את למלא דפים שכאלה ולהנציח את שמות הקורבנות.
חיפוש מעמיק בין דפי העד שבמאגר, חושף  'דף עד' על זיגמונד שמוזכר באחת הגלויות וממנו עולה כי נספה באושוויץ אחרי שהועבר לשם מטרייזנשטט. עוד 4 דפים מתגלים במאגר והם על שמו של ברטהולד. שם אשתו אליזבת, הוא מהמבורג, היה בטרייזנשטט. נספה באושוויץ. מקום המוות, תאריך המוות ותאריך הלידה זהים בכולם. ברטוהולד ואליזבת הם שניים מן השמות שמופיעים על גבי הגלויות שנשלחו מרחוב 'נויה גאסה' מספר 28-18 בטרייזנשטאט.
ההתרגשות שוב אוחזת במ. שכן יש התאמה בין דפי העד והמידע שההצליח לדלות, בימים האחרונים, מן הגלויות. שמו המלא של ברטהולד מצויין גם ברשימות האסירים במחנה בטריזנשטשט וברשימת היהודים הנרצחים שהתפרסמה בספר הזכרון שנמצא בארכיון הלאומי הגרמני.

                                                                       רשימת האסירים ממחנה טרייזנשטט

        
                                            דף העד שמלאה בתו של ברטהולד בשנת 1984

על 'דף עד' אחד חתומה בתו של ברטוהולד, ר. שמתגוררת בקנדה, על הדף האחר חתומה מ., בת דודה, שמתגוררת בדרום הארץ . מ. מאותרת חיש קל בספר הטלפונים והיא מאשרת שאכן מלאה דף עד בשנת 1999. השמות שמזכיר מ. אינם מוכרים לה אבל היא קרובה של ר. מקנדה ויש בידה מספר הטלפון שלה.

השבוע צלצל מ. לר. בקנדה, הציג עצמו ,סיפר בקצרה את סיפור הגלויות וציין את השמות הנזכרים בהן. הוא שאל אותה האם מוכר לה השם סאלי ששם נעוריה היה שפרלינג ומוצאה מגרמניה.

"שפרלינג?" חזרה ואמרה ר. "זה הרי שם המשפחה של סבתא שלי  וסאלי היתה אחותה".

"אם ככה" אמר לה מ. כשהתרגשותו גואה והולכת "הסבתות שלנו היו אחיות שהרי  סאלי שפרלינג היתה סבתא שלי! "

"OH, MY GOD! OH MY GOD!" התפעמה ר. מעברו השני של הקו.

"מסתבר שאנחנו בני דודים מדור שני"  הוסיף מ. ואמר.

"OH, MY GOD !OH' MY GOD!" המשיכה ר. ללאוט.


ר. ומ. שוחחו ארוכות כבר פעמיים. הם מתכתבים גם במייל.
ר. סיפרה כי נולדה בשנת 1929 והיתה בת 9 כשנשלחה עם אחיה (שנפטר בינתיים) לשבדיה וכך נצלו השניים מן התופת. אמה, אליזבת, זו אותה האליזבת שכתבה עם ברטהולד גלויות לדודתו של מ. מן הגיטו בטרייזנשטט, שרדה והגיעה אחרי המלחמה לקנדה. היא נפטרה בשנת 1964. ועוד סיפרה לו ר. כי לאליזבט, אמה, היה אח בשם מוריץ ואשתו נקראה גרטרוד. מוריץ מוזכר בגלויה של ג'ני (היא זו שהודיעה, בפרק השני, לדודתו של מ. בהמבורג, על הולדתו) באותה הגלויה היא שואלת לשלומו של  מוריץ. מסתבר שמוריץ ברח לאיטליה והוא ואשתו גרטרוד הצליחו להגיע ליבשת הגדולה. שם נולדו להם שלוש בנות, אווה, גיטה וחנה, "גם הן משפחה שלך" כתבה ר. ונזכרה שהכירה בילדותה את רודי, הלא הוא אביו של מ.

מ. מתלהב וממהר לשתף בחדשות את ע. מארכיון "בית לוחמי הגיטאות".
במייל אליה הוא כותב, בין השאר:


"עוד סיבה אמיתית להרמת כוס וירטואלית, כל זאת ממכתב אקראי מלפני 30 שנה שמצאתי בין הניירות של הורי .
מהחומר שהעברת לי, גיליתי קרובת משפחה שחיה בקנדה....אמש דברתי אתה...השיחה היתה מאד מרגשת...מסתבר ששתי הסבתות שלנו היו אחיות, או במילים אחרות, שנינו בני דודים מדרגה שניה."

ע. מתקשרת ולא מסתירה את התרגשותה ושמחתה ומדגישה שבדרך כלל הם עוסקים במתים והפעם הפציעו בני אדם חיים. זו התרגשות גדולה עבור אנשי הצוות שתרמו, בעבודתם המסורה בארכיון, לגילוי הנפלא. 


                                   הארכיון ב"בית לוחמי הגיטאות"

וכך הפך מ. מ'חד קוזין' (בן-דוד אחד שנמצא בגרמניה, בן לאחת הדודות, שגם אליה כתבו האסירים בטרייזנשטט, מוכר לו) ל'מרובה קוזינות' (מרובה בנות-דוד) בארה"ב ובקנדה. יש סיכוי טוב שעם בוא האביב  יטוס לפגוש אותן.

את שאר השמות אין ר. מכירה. אבל מי יודע? אולי תבוא הישועה משאר בנות הדוד? מ. לא מפסיק לתהות למה לא סיפר לו אביו על הגלויות ומדוע לא הזכיר באזניו מעולם את כל בני המשפחה עליהם שמע עכשיו. בינתיים הוא משלים את עץ המשפחה עליו נוספו השבוע עוד 17 איש ומרגיש שהקים להם יד ומצבה וזהותם שכמעט שנמחקה צצה ועולה מחדש.

לסיום, אנחנו שולחים ברכה והוקרה מקרב לב לכל אנשי הארכיונים באשר הם ובמיוחד לאלה שב"בית לוחמי הגיטאות" וב"יד ושם" שעושים עבודת קודש של ממש בשמירה ובאיסוף של המסמכים והחפצים של היקרים שנרצחו.  עובדי הארכיונים נענו במהירות, בהבנה ובאמפטיה מרבית לכל בקשה ושלחו חומרים ותרגומים שעזרו רבות בקידום עבודת 'הבילוש'. מ"בית לוחמי הגיטאות" זכינו גם בהיזון חוזר על כל התפתחות עליה יידענו אותם. תודה רבה וחיבוק גדול.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

73 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת