00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

חיים ומוות - אמרות חכמה, ציטוטים ומשפטים

כולנו נולדים, כולנו מתים.
זוהי עובדה שחציה הראשון מובן מאליו, נעים ומשמח - ואילו את חציה השני אנו מעדיפים לרוב להדחיק ולא לחשוב עליו.

תרבויות מורשתיות רבות לאורך ההסטוריה ראו בחיים ובמוות שני צדדים של אותו המטבע, חלק ממעגל אחד של קיום.
כפי שלאחר שנת הלילה אנו מתעוררים לבוקר חדש, כפי שלאחר חשכת החורף מגיעה פריחת האביב, כפי שלאחר הנשיפה מגיעה נשימה חדשה - כך גם נולדים החיים מתוך המוות.

הבאתי היום כאן ציטוטים ואמרות ממקורות שונים המאירים בזוויות מעניינות את הנושא המאתגר כל כך עבור כולנו.

בברכת מוות ולידה מחדש,
ינון

"הנשמה כמהה בכלוב הצר של הגוף. הבריות חשים את המוות ודנים בו מנקודת הראות של הקץ, ואילו הוא אינו אלא המשכם של החיים, חיים אחרים. אם אינך מאמין בהשארות הנפש, הלא תיאלץ להודות, כי גופך חיה יחיה כעשב הירוק, כענן. הלא אתה מים ואפר." (יאנוש קורצ'אק)

"עליכם לשאול את עצמכם כיצד אתם רוצים לחיות את חייכם. אנו חיים ואנו מתים, זוהי האמת שאנו יכולים להתייצב למולה רק לבדנו. איש אינו יכול לעזור לנו, אפילו לא הבודהא. אם כך שקלו בתשומת לב, מה מונע ממכם לחיות בדרך בה אתם רוצים לחיות את חייכם?" (הדלאי לאמה ה-14)

"המוות - אינו ולא כלום, משל לאדם העובר מדירה לדירה. אלא שהפיקח בוחר לו דירה יותר נאה מן הראשונה." (רבי מנחם מנדל מקוצק)

(על האיסיים): "מושרשת אצלם הדעה שרק הגוף כלה... אבל הנפשות חיות לעולם וקיימות לעד... מיד כשהן משתחררות מכבלי הבשר, הן שמחות ועולות מעלה מעלה כאילו נעשו בנות חורין משעבוד ארוך." (יוסף בן מתתיהו, מתוך "מלחמות היהודים")

"הקלטים היו לוחמים חסרי פחד, משום שביקשו לבטא בכך את אחד מעקרונותיהם המובילים, שהנשמות אינן נכחדות, אלא עוברות לאחר המוות מגוף אחד למשנהו." (יוליוס קיסר)

"הנשמה אינה נולדת, גם לא מתה לעולם. היא לא התהוותה, אינה מתהווה, ולא תתהווה. היא חסרת ראשית, נצחית, קיימת לעד וקדמונית, ואינה נשמדת עם כליון הגוף." (הבהגאוואד גיטה)

"נשמת האדם היא בת-אלמוות, ויש אשר תבוא לכלל קץ (ולכך יקראו מיתה), ויש אשר תשוב ותיוולד, אך לעולם איננה כלה; והנה משום כך חייב אדם לילך כל ימי חייו בדרך חסודה ככל האפשר... וכיוון שהנשמה בת-אלמוות ונולדה פעמים רבות וראתה את אשר כאן ואת אשר בשאול ואת כל הדברים, הרי אין שום דבר שלא למדה לדעתו." (סוקרטס, מתוך 'מנון' לאפלטון)

"רבי יעקב אומר: העולם הזה דומה לפרוזדור בפני העולם הבא. התקן עצמך בפרוזדור, כדי שתכנס לטרקלין." (מסכת אבות, ד' 16)

"אין מוות. כיצד אפשרי מוות אם הכול הוא חלק מהאלוהות? הנשמה לעולם לא מתה והגוף לעולם לא חי באמת." (יצחק בשביס זינגר)

"ראשיתי לא היתה כשנולדתי ולא כאשר הרו אותי. גדלתי והתפתחתי לאורך רבבות שנים. לכל העצמיים הקודמים שלי יש קול, הדיהם לוחשים בתוכי. הו, פעמים אין-ספור עוד אוולד." (ג'ק לונדון, The Star Rover)

"בתמימתנו אנו יראים את המוות, מבלי דעת כי החיים הם תהלוכת רגעים מתים ונולדים. שנה היא רק ניסיון של הבנת הנצח לשימוש יום-יומי. אורך הרגע כאורך חיוך או אנחה." (יאנוש קורצ'אק)

"אין לךְ יום הולדת, כי תמיד היית; מעולם לא נולדת, ולעולם לא תמותי. אינךְ הילדה של מי שאת מכנה בשם אבא ואמא, אלה חברתם להרפתקה במסע בהיר להבנת הדברים כפי שהם." (ריצ'ארד באך, מתוך 'אין מקום שהוא רחוק מדי') 

"אין מיתה אלא מעבר מקרן-זוית אחת לקרן זוית שניה." (הבעל שם טוב)

"הוא ראה את כל הצורות והפנים האלה קשורים זה בזה באלף יחסים, נולדים מחדש. כל אחד מהם היה בן תמותה, דוגמא עזת רגש וכאובה של כל החולף. ובכל זאת, אף לא אחד מהם מת, הם אך השתנו, תמיד נולדו מחדש, קיבלו מראה חדש ללא קץ: רק הזמן ניצב בין מראה אחד למשנהו. (הרמן הסה, מתוך "סידהארתה")

"כפי שאנו חיים את חיינו הנוכחיים בין אלפי חלומות, כך גם חיינו אלה הם אך אחד מני אלפים רבים של פרקי-חיים כאלה, אליהם באנו מהחיים האחרים, האמיתיים יותר ואז שבים לאחר המוות. חיינו אינם אלא אחד מאותם החלומות של החיים האמיתיים יותר, וכך זה נמשך ללא קץ, עד האחרונים ממש, האמיתיים ביותר - חייו של אלוהים." (לב טולסטוי)

"מַתִּי כמינרל והפכתי לצמח, מַתִּי כצמח והתעוררתי חיה, מַתִּי כחיה והייתי לאדם. מדוע שאפחד? מתי נחסרתי על ידי המוות?" (ג'לאל א-דין רומי)

"להוולד פעמיים אינו דבר מפתיע יותר מאשר להוולד פעם אחת; כל דבר בטבע מצוי בהתחדשות." (וולטר)

"איני יכול לחשוב על עוינות נצחית בין אדם לאדם, ובהאמיני כפי שאני מאמין, בתאוריה של הלידה מחדש, אני חי בתקווה שאם לא בלידה זו, אזי באיזושהי לידה אחרת, אהיה מסוגל להקיף את כל האנושות בחיבוק חברי." (מהאטמה גנדי)

"ממש כשם שאדם עוטה מלבושים חדשים ומוותר על הישנים, מקבלת הנשמה גוף חומרי חדש ונוטשת את גופה הישן ונטול הערך." (הבהגאוואד גיטה)

"דווקא משום שהמוות מחכה לנו בסוף הדרך, עלינו לחיות את החיים במלואם. דווקא משום שמאורע נראה לנו חסר משמעות, עלינו לתת לו משמעות. דווקא משום שהעתיד נסתר מאיתנו, עלינו לברוא אותו."  (אלי ויזל)

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת