44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

רוחניות חילונית: מה נשאר מאלוהים לאדם החילוני?

27/10/2011

החגים נגמרו, חגגנו את ראש השנה, יום כיפור, סוכות ואפילו שמחת תורה. אבל מי שחילוני שואל את עצמו, למה לחגוג את החגים האלה? האם רק בגלל שכולם חוגגים את החגים האלה מסביבי גם אני צריך לציין אותם? מה נשאר מהחגים לאדם החילוני? האם נשאר משהו מאלוהים לאדם האתאיסט, זה שלא מאמין באלוהים?

אני לא רואה טעם לעשות משהו רק בגלל שאחרים עושים זאת, זו תכונה עדרית וחסרת עומק. כמו שהמורה של כולנו היתה אומרת בקול מעצבן "אם כולם יקפצו מהגג גם אתה תקפוץ?" לעומת זאת בחלק מהחגים כן אפשר למצוא עניין ולהתאים אותם לאורח חיים חילוני. קחו למשל את יום הכיפורים. אני לא צם ביום כיפור, כי אני לא מאמין באלוהים או בדת כל שהיא. ובכל זאת יש כמה דברים יפים ברעיון של יום כיפור. אחד מהם הוא ההרגשה המיוחדת שהרבה אנשים מתארים בזמן יום כיפור, הרגשה של זמן מיוחד בו עוצרים מחיי היום יום וחושבים על הדברים הגדולים והנשגבים. חוויית התחברות לשמיימי. אני לא יודע האם אתן מרגישות את ההרגשה הזו, אני בהחלט הרגשתי אותה בעבר וגם היום עדיין יש בזה משהו.

אנשים אוהבים לומר שיש "אנרגיה מיוחדת" ליום כיפור. התחושה המיוחדת הזו באה מתוך העובדה שרוב החברה שאנו מכירים סביבנו עוצרת לפתע מחיי היום יום שלה למשך 24 שעות. אנחנו יצורים חברתיים ואם נרצה או לא החברה משפיעה עלינו באופן עמוק, בייחוד כשכולם מסביבנו עושים את אותו הדבר. ברגע שנראה לנו שכל מי שסביבנו עושה משהו מסויים מאותה הסיבה שאנחנו עושים, אנחנו מרגישים עוצמה בלתי רגילה. תחשבו על העוצמה האדירה שיש בקרב האוהדים באיצטדיון ספורט או בהופעת רוק ענקית או בהפגנות ענק. כולם מסכימים שם על אותו הדבר ועושים הכל ביחד. ביום כיפור אנו מרגישים עוצמה מכך שנראה שכולם מסביבנו עוצרים את חייהם הרגילים, לא נוסעים ברכבים, רבים אפילו מנסים לצום והכל בא מתוך אותה הסיבה, מסורת דתית שנותנת ליום הזה קדושה.

גם אני הרגשתי תמיד שזהו יום מיוחד בו אפשר לדבר עם אחרים על השאלות הגדולות, השאלות שבדרך כלל לא מדברים עליהם. תמיד אהבתי לנצל את יום כיפור כדי לערוך שיחות עם החברים על נושאים ברומו של עולם. האם יש אלוהים? מה משמעות החיים? האם יש משהו מעבר למה שאנו רואים? האם אנחנו מממשים את עצמנו? שאלות חשובות ורציניות שהתקרבות לתשובה עליהם יכולה לשנות לחלוטין את החיים שלנו. מבחינתי אלו הן המטרות הגדולות של החיים ולפי מטרות אלו אנחנו אמורים לבחור איך לנהל את חיינו היום יומיים. בדרך כלל אנחנו לא מתייחסים לשאלות הגדולות הללו ולא רואים בחיפוש אחרי התשובות להן מטרות לחיינו. אבל אם אנחנו רוצים לממש את מלוא עוצמת המודעות שלנו, כמו שתיארתי בפוסט למה לבחור בצדק חברתי? אנחנו חייבים לחשוב על השאלות הללו. אחרת, איך נהיה במסע התפתחות אל מעבר להשרדות כמו שאנחנו יכולים? איך נתעלה אם אף פעם לא ננסה להתעלות?

קול גלגל - שוטי הנבואה

יצירה פילוסופית והגותית מופלאה של שוטי הנבואה מתוך אלבום המופת "מחפשים את דורות". אני רואה בשיר הזה סימליות לחיפוש שלנו אחר משמעות  ולנסיון שלנו להתקרב לאינסוף, בין אם זה אלוהים או הטבע. נסיון להבין ולהיות חלק מ"מרכבות סתומות הולכות ומתגלגלות". ביהדות לעסוק ב- "מעשה מרכבה" הכוונה לעסוק באלוהות ובמטפיסיקה. לאורך כל השיר והאלבום ישנם רמזים ליהדות, כמו חזרה על המילה "יה" שהיא כינוי לאלוהים. מבחינתי אלו סמלים לשאלה המטפיסית מהי המציאות האמיתית שאנו חיים בה. בייחוד כשנראה שבמציאות ובטבע יש עומק ומורכבות אינסופיים שאנו כלל לא מכירים. קטע המוסיקה היפיפה באמצע מעביר בי צמרומורת כל פעם מחדש ומצליח לחבר אותי לרגע עם האינסוף (השיא שלו מתחיל בדקה 4:06).

התשובה שלי לשאלה מה נשאר מאלוהים לאדם החילוני היא הפליאה מהנשגב והשאיפה לחוות ולהבין את האינסוף. אולי אין אלוהים, אבל יש טבע מסביבנו ומציאות שאותה אנו יכולים לחקור ולהבין והיא תמיד עולה על כל דמיון. נראה שאפשר לחקור את הטבע ואת המציאות עוד ועוד, לחפור לעומק אינסופי ולגלות שכבות נסתרות יותר, מפתיעות יותר ומפעימות יותר, וכך לגלות גם את עצמנו ומה מקומנו (ראו רוחניות חילונית - האם יש משמעות בעולם ללא אלוהים?).

בחודשיים האחרונים אני מלווה בבלוג את המהפכה החברתית הגדולה שפרצה בארץ, מחאה שמדברת על צדק חברתי ושינוי הגישה הכלכלית בארץ. לא נראה שיש קשר בין השאלות הקיומיות הללו ובין המחאה הכלכלית- חברתית הזו. אבל יש קשר. הקשר הוא המטרה הגדולה שעומדת בבסיס שני הנושאים הללו. אנחנו בני אדם, אנחנו מודעים לעצמנו וליכולת הבחירה שלנו. התודעה הזו נותנת לנו עוצמה גדולה מאד. אנחנו יכולים להגשים את הרצונות שלנו וליצור יצירות חדשות שלא היו קודם, אנחנו יכולים לפתח את עצמנו ולהרגיש בעלי משמעות. לכן אנחנו רוצים להיות חופשיים, כדי לממש את מלוא עוצמת המודעות שלנו. זוהי המטרה שלנו והיא נותנת לנו את הכוח להתעלות אל מעבר לחיי ההישרדות הרגילים בהם תקועים בעלי החיים שאין להם מודעות עצמית כמו לאדם.

בפוסט למה לבחור בצדק חברתי? תארתי את המטרה הזו ואיך ממנה יוצאת השיטה הליברלית וצדק חברתי. והנה יום כיפור נותן לנו זמן להרהר בנושאים הגדולים ולהתחבר לדברים הנשגבים ביותר שאפשר לחשוב עליהם. זוהי דרך נפלאה להיזכר ביכולות האדירות שלנו ובסודות הרבים שיש במציאות מסביבנו אשר מחכים לנו שנגלה אותם. מבחינתי השיטה הליברלית באה כדי שנוכל להתעלות אל מעבר לחייי ההשרדות ושנצליח למצות את כוחנו ליצור ולחקור את עצמנו ואת הטבע שסביבנו.

איזה מזל שמצד אחד יש לנו עוצמות אדירות שהמוח מקנה לנו ומצד שני ישנם הטבע והמציאות שנראים אינסופיים ונשגבים. כך אפשר לאחד בינינו לבין הטבע, על ידי חקירת הטבע והשאיפה להבנת המציאות. בכל פעם שאנו חושפים עוד סוד ועוד שכבה אנחנו חושפים עוד חתיכה מהאינסוף ומצליחים לגעת בו לרגע. כך אנחנו, בני האדם הסופיים יכולים להרגיש חלק מהאינסוף. תסכימו איתי שזוהי חתיכת משמעות!

מתוך המטרה לממש את מלוא עוצמת המודעות שלנו אנחנו מגיעים גם לנושאים יום יומיים של צורת השלטון שתתאים להגשמת המטרה והכלכלה שתתאים לצורת שלטון זו וגם לנושאים ברומו של עולם כמו השאלות הגדולות והדיון בהן. השאלות הללו והדרך לפתרונן מקרבות אותנו להגשמת המטרה שלנו. הן מראות לנו איך אפשר למצות עד תום את יכולת המודעות האדירה שלנו והן מציבות לנו דרך כיצד אפשר לחוש בעלי משמעות ולחוש חלק מהמציאות האינסופית שסביבנו.

יפה לראות איך המהפכה החברתית עוזרת לנו לממש את עוצמת המודעות שלנו, לפתע יש דיונים מהותיים בין שכבות שונות באוכלוסיה לגבי צורת השלטון בארץ, אידיאולוגיות כלכליות ותכנון עתידי. פתאום בקונצנזוס יש עומק במקום רייטינג, יש מחאה ונקיטת פעולה במקום אדישות וציניות. הקהל הרחב פקח את העיניים ולקח אחריות על החיים במדינה. 

ויפה לראות איך יום כיפור עוזר לנו לממש את עוצמת המודעות שלנו. ליום אחד אנחנו נזכרים שיש דברים יותר חשובים מצרכנות ומעבודה. יש משהו יותר גדול מאיתנו, יש משמעות מעבר לחיי היום יום ויש מציאות מסקרנת שלא ידועה לנו ושדורשת חקירה. פתאום נזכרים גם שיש בנו משהו מיוחד, איזה פוטנציאל שהביצה היום יומית מסתירה טוב טוב. פוטנציאל, סקרנות ועוצמה שבכ"ד מרגישים בתור ילדים ושוכחים מהם במירוץ החיים. עכשיו כבר ברור, כל אלו הם חלק מעוצמת התודעה שלנו ואת כל אלה צריך לתחזק, לפתח ולממש.

אני בעד טקסים, יש בהם כוח רב. רק חייבים לזכור שטקס הוא דבר סמלי. הטקס הוא המצאה אנושית ואסור להתבלבל ולתת לטקס משמעויות מיסטיות כאילו הטקס עצמו הוא הדבר האמיתי והחשוב. כך גם עם יום כיפור, זהו טקס יפה שמייצר תחושה חשובה של התחברות לנשגב. מי שרוצה שיעשה את הטקס עד הסוף ויצום ומי שמספיק לו רק לראות את ההתנהגות השונה של הסביבה כדי לחוש בהתעלות, שיעשה מה שמתאים לו.

אני מציע לפתח טקס יום כיפור חילוני שיתבסס על הסליחות ועל הרגשת הנשגב. לכן, כשלב ראשון, אני רוצה לעשות ביום הכיפורים הבא משהו חדש. אנחנו נערוך טקס יום כיפור חילוני משותף בטבע פתוח לכולם ולכולן, בליווי תצפיות אסטרונומיות ומוסיקה שיזכירו לנו עד כמה אדיר הטבע שמסיבבנו ונערוך דיונים סביב המדורה ולאורך יום כיפור בנושאים שברומו של עולם ושקשורים לסליחות.

רוצים להצטרף ליוזמה?

אני אשמח לשמוע מה דעתכם ומה דעתכן. האם כדאי לעשות יוזמה כזו בשנה הבאה? האם תרצו להשתתף או לקחת חלק בארגון של אירוע כזה?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

12 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת