66
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חשבתי שאפשר.

מס אמת

כאשר הייתי ילדה קטנה, בת חמש שש בערך, אמרו לי הורי, שאם אראה שני אנשים, שהולכים עם תיק ביד, שאנעל מיד את הדלת, ואומר שאמא ואבא לא בבית. וראיתי אותם. יותר מפעם אחת ראיתי אותם מתקרבים והולכים, אי אפשר היה שלא לזהותם, כי מי ראה במושב באמצע היום שני גברים , הולכים  בדרך העפר לא בבגדי עבודה? ועוד עם תיק ביד?  

לעיתים דפקו על דלת ביתינו. שאלו אם אבא או אמא בבית. ידעתי מה לענות להם, התכוננתי היטב. פחדתי מהם, ליבי הקטן דפק בחוזקה.  ככה הם הסתובבו פעם אנשי מס הכנסה, בזוגות, אולי מחשש לזעמם של אלו, שאת בתיהם פקדו. היו באים אל נישומים באמצע היום, ביד אחד מהם, תיק עור שחור, שהכיל את כל הסיוטים שלי.  הצטירו בעיני כאנשים חורשי רע, שבאים לעשות צרות. מה היה להורי להסתיר מפניהם איני יודעת. אני זוכרת משק קטן בהתהוות, עבודה קשה, יומיומית, חיים פשוטים. מה החביאו מפני הגובים האלה...מה היה לנו שיכלו לעקל? מיטות סוכנות מברזל, מקרר קרח, רדיו חורק?

אני זוכרת ימי ראשון בערב, שאבא שלי היה לחוץ בחיפוש אחר ניירת שהיה עליו לקחת למזכירות המושב, מה היה הלחץ הזה, מה היו ימי הראשון האלה שכל כך הלחיצו אותו?

שנים רבות, ואני מדברת על עשרות שנים אחרי השנים ההן, לא קורה שאני רואה שני אנשים עם תיק ולא אזכר באנשים ההם. לדוור היו מדים מיוחדים וכובע מצחיה, עם תרמיל תלוי ברצועה אלכסונית על חזהו, ולאנשים של מס הכנסה היה תיק וזהו...זה היה סימן הזיהוי שלהם...

נו, ועם זכרונות כאלה יצא כבר, שהייתי צריכה לעשות תיאום מס אצל פקיד שומה במס הכנסה, ולמרות שאין לי מה להסתיר תמיד התעורר בי החשש שאם אחפש ירושה אשלם עוד דמי קבורה...בכל פעם התפלאתי מחדש, שענו לי בנועם בטלפון, ובמיוחד שפטרו אותי מחובת תשלום מס. אם זאת לא נחמדות, אז מה כן? ובכל זאת עדיין...

וכל ההקדמה הזאת עכשיו, למה באה?

להבהיר את גודל ההפתעה שהיתה לי אמש. הגעתי למשרדי פקיד השומה, לתיאום מס והחזרי מס, ונכנסתי בתורי אל בחורה נעימה ויעילה. שבדקה בסבלנות את הניירת שהבאתי עימי, (והבאתי המון ליתר ביטחון, כי לך תדע מה יבקשו...), ידעה בדיוק מה היא עושה, ראשית הרגיעה אותי, ואמרה לי לחפש לאט לאט, כאילו קראה את חרדותי,  ובסוף גם קבעה שאין להוריד לי אגורה, ולא זו בלבד, אלא שגם מגיע לי החזר כספים, שהורדו בעבר שלא לצורך. לצערי הרב מדובר בסכום זניח, אך נחוץ לי. כל הזמן שהיתה עסוקה בניירת, בחנתי את תנועותיה ועקבתי אחרי הבעותיה, מצפה כל רגע לשד הישן שיתקוף פתאום  מעבר לשולחן, אך כאמור זה לא קרה. היא היתה חמודה אמיתית. נותנת שירות למופת אדיבה סבלנית ומלאת מודעות לחובותיה מתוקף תפקידה.

הייתי אסירת תודה על האופן בו טופלתי. ואף הבעתי זאת בפניה, ונפרדנו באיחולי חג שמח ושנה טובה. למחרת התברר שחלה טעות במילוי הטפסים, שלא באשמתה. היא זכרה אותי מאמש, זכרה בדיוק את המקרה בו טיפלה. תיקנה את הטעות, שלחה את הטפסים המתוקנים בפקס ליעדם, ואף שלחה לי העתק מקור מתוקן, לפי כתובת הבית שלי. 

אז תדעו לכם, שיש נותני שירות כאלה גם במס הכנסה. ומס הכנסה זה לא מה שהיה פעם, שני אנשים שהולכים עם תיק ביד שלהם. יש להם בניין מרשים, מאויש ומאובזר. ופקידה אחת יעילה, הצליחה להרוג את המפלצת של ילדותי הקדומה...מפלצות אצלי מעכשיו רק באגדות...בזכותה...

מגיע לה, וקוראים לה יפה קרש, ואני מודה לה...

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ש י א 1 אלא אם צויין אחרת