55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

באין אמון ייפרע עם

באין אמון ייפרע עם

ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, יכול ללמד אותנו הרבה על שיווק ופרסום ועל יחסי ציבור, שהרי הוא איש שיווק ממולח ואיש יחסי ציבור מעולה. ביחסי אנוש, ביחסים בין חברות ומדינות שונות - הוא יכול וצריך ללמוד עוד הרבה.

במה דברים אמורים?

ישראל אינה זקוקה לאיש שיווק, גם לא לאיש יחסי ציבור. ישראל זקוקה למנהיג, לאדם אכפתי, ישר והגון, חזק ואמין שיטפל בבעיותיה. נתניהו, לצערו, אינו כזה. נדמה שהאדם העומד בראשות הממשלה הוא איש שיווק מוכשר ושחקן בחסד, מנהיג - ממש לא. ולא רק זאת, מי שמנהל בפועל את המדינה הם יועצי התקשורת של נתניהו ולא מנהיג אחראי ואמין.
נתניהו אולי איש שיווק מוכשר אבל ביחסי אנוש אינו מבין הרבה. הנה, במהלך כהונתו הקצרה קלקל נתניהו את היחסים עם כל מי שהיה בסביבתו: טורקיה, מצרים, הפלסטינים ובעיקר - עִם עם ישראל שיצא בהמוניו למחאת יוקר המחיה.

העיקרון הראשון והקובע ביחסים בין אנשים ובין מדינות וחברות הוא אמון הדדי. אמון הדדי צריך לבנות ולטפח, מה שנתניהו נכשל בו חזור והיכשל. ברגע שאין אמון או שהאמון ההדדי נהרס, לא יעזרו שום תרגילי שיווק מתוחכמים ככל שיהיו. באין אמון ייפרע עם.

ונתניהו איבד את אמון העם, לפחות בחלק גדול ממנו. ראינו זאת במהלך החודשיים האחרונים בהפגנות ההמונים שֶׁמחו נגד יוקר המחיה, ואנו ממשיכים לראות זאת ביתר־שאת לאחר פרסום מסקנות טרכטנברג. ולא רק העם איבד אמון בנתניהו, גם הפלסטינים אינם מאמינים למילה היוצאת מפיו, לזה הוסיפו את הטורקים, המצרים, האירנים ומי לא. נתניהו פשוט לא אמין. אמינותו נתרסקה בקרב עמו ובעולם.

וכשראש הממשלה מאבד את אמון העם והעולם, אין מצב גרוע מזה. אמון לא בונים ביום אחד, אבל אפשר להרוס אותו ברגע אחד.

עוד ועדה לפרוטוקול

מסקנות ועדת טרכטנברג כפי שפורסמו אתמול לא היו צריכות להפתיע איש. ועדות מוועדות שונות קמו, נפלו ושוב קמו במרוצת 63 שנות קיומה של ישראל, ורק מיעוטן, אם בכלל, הועילו במשהו ותרמו לשיפור המצב שלשמו הוקמו. רובן ככולן של הוועדות עלו כסף רב ונותרו כאבן שאין לה הופכין. ישראל שבעה מוועדות, לא הן הפתרון, בוודאי לא הפתרון למשבר החברתי שישראל נתונה בו.
כדי לפתור את המשבר החברתי יש צורך בקיומם של שני תנאים בסיסיים ומהותיים: 1. אמון הדדי בין העם לנבחריו; 2. ממשלה חזקה, אכפתית ואחראית. במצב הקיים שני תנאים אלו אינם מתממשים, לכן קשה לי לראות כיצד המשבר יבוא על פתרונו.
אמון, כבר אמרנו, לא בונים ולא משיבים ביום אחד. זהו תהליך שעלול להימשך זמן רב, ולא נראה שראש הממשלה עושה מאמצים כלשהם להשיב את אמון העם או את אמון הפלסטינים בו, להפך הוא רק ממשיך להתגרות בכולם מדי יום ביומו.  

לכן רק אם המחאה החברתית הצודקת כל כך תתורגם לכוח פוליטי מאוחד נוכל כולנו לראות בשינוי המיוחל וליהנות מפֵּרותיו.

נאום אבו־מאזן, נאום נתניהו

כאמור, גם הפלסטינים איבדו אמון בנתניהו. זו הסיבה שהם פנו לאו"ם להכרה בהם כמדינה. עד שנתניהו עלה לשלטון היו מוכנים הפלסטינים להידבר, לנהל משאים ומתנים אין־סופיים בתקווה לשינוי חיובי, בתקווה לשלום. משעלה נתניהו לשלטון, והפלסטינים נוכחו שנתניהו מלגלג עליהם כפי שמלגלג על עמו ועל כל העולם - לא נותרה בידיהם הברֵרה אלא לפנות לאו"ם.

ובאו"ם נתגלתה האמת שנחבאה אל הכלים זמן רב. אבו־מאזן אינו איש שיווק, אין לו שמץ של מושג ביחסי ציבור ובמשחק, אבל הוא כן מנהיג. לא צריכים להיות מומחים גדולים בשפת גוף כדי להבחין שאבו־מאזן דיבר מהלב, מהכאב הפרטי והלאומי שלו. אפשר להסכים לדברים או להתנגד להם, אבל אי־אפשר לזלזל בכנותם. זו הסיבה, אגב, שדיבר בשפת אמו - ערבית.

נתניהו לעומתו, דיבר באנגלית רהוטה ומתחנפת, רובו ככולו של נאומו לא היה רלוונטי לדיון שלשמו נתכנסו באו"ם. כל מתלמד מתחיל בשפת גוף יזהה בנאומו של נתניהו חוסר אמינות מוחלט, המתבטא בתנועות ידיים מוגזמות, בהטיית הראש וברמזים נוספים של שפת גוף המשדרים: אדם בלתי אמין בעליל. בנאומו התגלה נתניהו כשחקן מבריק ומבוזבז (בהוליווד היו שמחים לקבלו), ואפילו הוא־עצמו אינו מאמין לאף מילה היוצאת מפיו.

נראה שנתניהו אינו מעוניין לשקם את יחסי האמון שלו עִם ישראל והעולם, לכן מה שנותר לו הוא רק להתפטר, בתקווה שהממשלה הבאה תשכיל לבנות יחסי אמון מחודשים עם העם והעולם. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

25 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת