00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

כנס בטכניון - אינדיקטורים סביבתיים 2011 - סיכום נושא הקרינה

 

בתאריך 12-09-2011 השתתפתי בכנס מחקרי בטכניון בשם "The 19th international Conference of environmental indicators " –

 http://isei2011.technion.ac.il/

בכנס היו הרצאות רבות בנושאי איכות הסביבה ומדידה של איכות זו , פגיעות בסביבה ונזקים. בין השאר היו כמה הרצאות בנושאי קרינה אלקטרומגנטית שמבחינתי היו מצוינות ומרשימות. אני חייב לציין שגם בהרצאות שלא קשורות כהוא זה לקרינה ישבתי מרותק ולמרות החום באולם וכאבי הראש המשכתי להקשיב בתשומת לב רבה. הנושא הזה מאוד מעניין וזו הזדמנות מצוינת להודות למארגני הכנס ולמרצים בו.

משום שתחום העניין המרכזי שלי הוא קרינה אסקור את ההרצאות העוסקות בתחום זה בלבד.

 

ההרצאה הראשונה הייתה של ד"ר אדנה בן יצחק מונסליס מאוניברסיטת בן גוריון אשר הציגה את מחקרה בנושא "A New Bioassay Tool Diagnoses Stress Caused in the Vicinity of Radio-Frequency Irradiating Antennas (Edna Ben-Izhak Monselis, Israel)", או בתרגום חופשי "איבחון דחק הנגרם בסביבת אנטנות רדיו".

קישור - http://lib.bioinfo.pl/auid:18201604

בהרצאה סקרה ד"ר בן יצחק את עבודת המחקר שהתבצעה בקיבוץ נען, בבתי התושבים בסמוך למתקן שידור AM  ולאחר שנמצא ריכוז חולי סרטן חריג (60 מתוך 800 תושבים) בקיבוץ כתוצאה מהחשיפה הכרונית לקרינה (ראה http://dorontal.net/NIR_refs/ShalitaRichterKibutz2006.pdf).

ד"ר בן יצחק חשפה צמחי מים לתקופות קצרות של 24 שעות לקרינה בבתי התושבים, ברמות שבין 1.8 וולט למטר ו 7.8 וולט למטר. מקור הקרינה היה אתר שידור בסמוך לקיבוץ. תדר השידור היה MHz 1.287  (תדר שידור AM   ). לאחר החשיפה ביצעה ד"ר בן יצחק סקירה של חומרים והורמונים בצמחים ומצאה, בצמחים שנחשפו לקרינה, רמות של חומצת אמינו מסוג אלנין (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%9F) הידועה כמיצגת תופעת דחק-סטרס. רמות האלנין היו בהתאם לרמות הקרינה המשתנות.

 

בתמונה – ד"ר בן יצחק פותחת בהרצאתה

 

את נושא הקרינה המשיכה ד"ר יעל שטיין מהאוניברסיטה העברית כאשר סקרה את עבודתה בנושא "Cancer following occupational exposures to levels of electromagnetic non-ionizing radiation: Should we map tissue penetration, and So What? (Yael Stein, Israel)" אשר סקרנו בעבר הקרוב בבלוג זה (  (http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=2111957. ד"ר יעל שטיין סקרה את עבודתה בנושא והצביעה על ממצאים מעניין ומעלים חשש כבד כי החשיפה לקרינה במסגרת השירות הצבאי מסוכנת:

  • סוגי הסרטן שהתגלו בחיילים ובעובדים היו נדירים יחסית.
  • בחלק מהמקרים היו התפרצויות של יותר מסוג אחד של סרטן באותו זמן או בהפרשים קטנים
  • ככל שגיל החשיפה היה צעיר יותר כך היתה תקופת החיביון קצרה יותר.
  • חיילים ועובדים רבים הכירו עוד חולים ביחידתם.

כמו כן סקרה ד"ר שטיין את עבודתם של מדענים נוספים בעבר הקרוב והרחוק והראתה על עקביות בממצאים הן בקיצור תקופת החביון ככל שגיל החשיפה נמוך יותר והן בתחלואה עודפת בקרב הנחשפים לקרינה במסגרת תפקידם הצבאי:

מחקר הצבא הבלגי - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19035449

מחקר הצבא הפולני - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8717316

והצביעה על מחקרים בהם נעשו טעויות בהגדרת המחקר וניתוח הנתונים, לדוגמה במחקר הצבא האמריקאי במלחמת קוריאה - http://aje.oxfordjournals.org/content/112/1/39.abstract

עליו נכתבה הביקרת הבאה:  http://aje.oxfordjournals.org/content/157/3/279.1.full

בתמונה – ד"ר יעל שטיין בהרצאתה

 

המרצה המכובד הבא היה פרופסור אוסמו מפינלנד (http://en.wikipedia.org/wiki/Osmo_H%C3%A4nninen) , מומחה עולמי ומדען בעל שם עולמי בתחומים רבים. נושא הרצאתו היה (בתרגום חופשי) בני אנוש מרגישים גלי רדיו (Humans sense standing radio waves - recording helpful in load analysis - Osmo Hänninen, Finland)  . פרופסור אוסמו הסביר כי בני אדם נחשפים לקרינה בסביבה הביתית שלהם, בעבודה, בעיר ובכל איזור. החשיפה היא לקרינה ממחשבים, ציוד תקשורת אלחוטי, אנטנות סלולאריות, מכשירי סלולאר, אנטנות רדיו וטלוויזיה ועוד, באופן ישיר ומהחזרים וגלים עומדים. לטענתו בני אדם יכולים לשמש כאינדקטורים מצוינים לרמת הקרינה בסביבתם משום שקל מאוד למדוד את רמות הקרינה הללו על עורם. פרופסור אוסמו סיכם את הרצאתו ואמר כי חשיפה לקרינה גורמת להפרעות שינה, סיכון יתר בנהיגה ומגוון השפעות בריאותיות, כי התגובה האנושית הנמדדת היא ביחס לרמות הקרינה, וכי ניתן להצליב נתונים פיזיולוגיים עם נתונים של רמות הקרינה, כדי לקבל אנליזה נכונה וברורה יותר של הסיבה לתופעות בריאותיות בבני אדם.

למחקריו הרבים - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Hanninen%20O%22%5BAuthor%5D

 

בתמונה – פרופסור אוסמו מסביר על החזרים, גלים עומדים והשפעתם על בני אדם

 

בתמונה – לכל אדם יש תדר בו הוא אנטנה אידיאלית (לפי גודלו)

 

בתמונה - פרופסור אוסמו מסכם.

 

הבא להרצות היה המהנדס מיכאל פלג, בהרצאתו Bioelectromagnetic phenomena are affected by aggregates of many radiofrequency photons. מיכאל הראה כי הטענה (שמצטטים מכחישי הנזקים ונציגי חברות הסלולאר) שקרינת רדיו לא יכולה לגרום נזק כי אין בכוחו של פוטון בודד בתדר רדיו (קרינה בלתי מייננת) להוציא אלקטרון ממסלולו וליינן את מולקולת ה DNA  וגם לא לגרום שינויים אחרים כלשהם בחומר, איננה נכונה והיא שגיאה פיזיקאלית חמורה. מיכאל פלג הסביר כי בעת תקשורת סלולארית קיימת תנועה של מיליוני פוטונים ובעוד שלפוטון בודד אין את האנרגיה הנדרשת, למיליוני פוטונים יש ולכן נגרמים נזקים. המנגנון המדויק אינו ייינון של DNA אלה מנגנונים אחרים שיש לאתר כגון זה המוצג בהרצאה של דר' פרידמן. בנוסף, סקר מיכאל שימושים מדעיים המדגימים שלקרינת RF  יש את היכולת להעביר אנרגיה אדירה לאטומים ונתן כדוגמה את מאיץ החלקיקים הבין לאומי בו משתמשים בקרינתRF  כדי להאיץ את החלקיקים. כמו כן, סקר מיכאל פלג את רמות הקרינה המותרות בעולם, בארץ ובצבא הישראלי.

בתמונה - מיכאל פלג מסביר כי לגל אלקטרומגנטי יש את האנרגיה הדרושה לינון של מולקולת DNA

בנוסף, סקר מיכאל שימושים מדעיים לכך שלקרינת RF  יש אנרגיה אדירה ונתן כדוגמה את מאיץ החלקיקים הבין לאומי בו משתמשים בקרינת RF  כדי להאיץ את החלקיקים. כמו כן, סקר מיכאל פלג את רמות הקרינה המותרות בעולם, בארץ ובצבא הישראלי.

בתמונה – מתוך המצגת של מיכאל פלג, לגל אלקטרומגנטי יש מספיק אנרגיה ליינן חומר (בדוגמה שניתנה רמות האנרגיה הן 9.8 אלקטרון-וולט, מעל רמת הסף).

 

את פרק הקרינה סיים ד"ר יוסי פרידמן אשר סקר בהרצאתו את מחקרו, Mechanism of short-term ERK activation by electromagnetic fields at mobile phone frequencies, שחשף את שרשרת הפעולות המביאה ליצירת דחק חמצוני והפעלת ERK בתוך תא חי המוקרן בקרינה אלקטרומגנטית בתדרים של 875MHz  ברמות לא תרמיות נמוכות מאוד (ואשר סקרנו בעבר בבלוג זה: http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1867876ובאתר הרשת: http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/studies-h#TOC- -Friedman-J-2007:) .

 

בתמונה – ד"ר יוסי פרידמן מסביר את מנגנון התקשורת הפנים תאי שמפעילה הקרינה

 

לסיכום, הכנס היה מעניין (גם ההרצאות שלא היו קשורות לקרינה) ואני שמח מאוד שהזדמן לי לקחת חלק בקהל ולסכם עבורכם את הכנס.

הערות ותיקונים יתקבלו בברכה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת