00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניתוח טכני - סקירות, ניתוחים ואיתותי קניה ומכירה למניות (איתותים טכניים) - גילעד מנו

הסיכונים הכרוכים בהשקעה באג"ח

 

הסיכונים הכרוכים בהשקעה באג"ח
 
רק לאחרונה בעקבות המשבר, אג"חים אינם נתפסים בעיני ציבור המשקיעים ככלי השקעה בטוח לחלוטין, ישנם סיכונים רבים ושונים בהשקעה באג"חים גם כאשר מדובר באג"חים ממשלתיים שהינם בטוחים לחלוטין לכאורה.
ברשומה זו אנסה להסביר בצורה מקיפה וברורה מהם הסיכונים אליהם אנו נחשפים כאשר אנו רוצים להשקיע באפיקים סולידיים לכאורה.
סיכון אשראי (סיכון מנפיק)
סיכון אשראי הוא למעשה אחד הסיכונים המרכזיים באגרת חוב, סיכון זה למעשה הוא הסיכון שהחברה/המדינה שהנפיקה את האג"ח לא תעמוד בהתחייבותה להחזר החוב, סיכון זה לא בא לידי ביטוי רק ביום התשלום של האגרת אלא כבר לפני כן - כאשר המשקיעים באגרת סבורים כי ישנו סיכוי כי החברה לא תפרע את חובה הם מעדיפים למכור את האגרת עוד לפני הפרעון ולמעשה מורידים את מחיר האיגרת ומעלים את התשואה לפדיון עליה, המשקיעים אשר מוכנים לקנות את האיגרת מודעים לסיכון ולכן גם דורשים תשואה לפדיון גבוהה יותר.
כיצד בוחנים סיכון אשראי?
1. את סיכון האשראי ניתן לבחון ע"י נתונים כלכליים המופיעים בדוחות הכספיים של החברה כגון היחס בין החוב של החברה לנכסי החברה, לבין ההון העצמי שלה ולבין הרווח התפעולי שלה (בדיקת יחסים פיננסיים).
2. אם אינכם מעוניינים לשבת ולקרוא דוחת כספיים ניתן לבחון את סיכון האשראי ע"י דירוגי חברות הדירוג (בחול S&P, Moodys ו Fitch בארץ מעלות ומדרוג). יש לציין כי אמינותם ש לדירוגים אלו מוטלת בספק והם טעו והתעו משקיעים רבים במהלך משבר 2008, הדוגמאות הטובות ביותר לכל הם ליהמן ברדרס שזכו לדירוג AAA (הדירוג הטוב ביותר) ופשטו רגל ואפריקה ישראל שזכתה אף היא לדירוג גבוה ולבסוף לא עמדה בכל התחייבויותיה.
3. דרך שלישית לבחון את סיכון האשראי היא לבדוק את מחיר הCDS של האיגרת מחיר הCDS הוא למעשה פרמיית הביטוח שיש לשלם למי שמוכן לבטח את החוב, ככל שהמבטח דורש סכום גבוה יותר כך הסיכון שהוא נוטל על עצמו גבוה יותר, הCDS אינם נסחרים בבורסות אלא רק בבנקים ובתי השקעות (ובעיקר על איגרות חוב זרות), אז כאשר הינכם רוצים לקנות איגרת של חברה בחול בקשו מהבנק את נתוני הCDS של האיגרת.

סיכון ריבית
הסיכון המשותף כמעט לכל סוגי האג"חים הינו סיכון הריבית, הרשר בין הריבית למחיר האיגרת פשוט יחסית - כאשר הריבית עולה מחירי האג"חים יורדים וכאשר הריבית יורדת מחירי האג"חים עולים.
את סיכון הריבית קל מאוד לבדוק וזאת באמצעות המח"מ של האג"ח ככל שהמח"מ ארוך יותר כך האג"ח חשופה יותר לסיכון ריבית. באמצעות נתון המח"מ ניתן אפילו לחשב בקירוב טוב למדי כמה אחוזים ישתנה מחיר האגרת כאשר הריבית תשתנה וזאת על ידי הכפלת המח"ם בשינוי הריבית, לדוג` אם קנינו אגרת חוב בעלת מח"מ של 4 והריבית במשק עלתה ב 0.25% מחיר האגרת ירד בקירוב ב 1%.
ניתן להמנע מסיכון הריבית ע"י השוואת טווח ההשקעה שלנו למח"מ הממוצע בתיק ההשקעות שלנו - וזאת מכיוון שהשינויים במחיר האגרת במהלך תקופת חיי האגרת אינו משפיע עלינו כי אנו יודעים מראש את שווי האגרת ביום פקיעתה.
 
סיכון אינפלציה
כאשר אנו מחזיקים באגרת חוב שקלית (מק"מ או שחר לדוג`) אנו חשופים למעשה לסיכון אינפלציה, סיכון זה אומם לא יוריד את תשואת האגרת או את שוויה אך הוא מוביל לשחיקת הערך הריאלי של הכסף שלנו, לדוג` אם השקענו במק"מ לשנה שתשואתו 1% ובזמן אחזקת המק"ם המדד עלה ב 2% - התשואה הריאלית שלנו היא למעשה 1%-.
 
סיכון מטבע
כאשר אנו משקיעים באגרת חוב הצמודה למט"ח (גלבוע או אגרת חוב זרה) אנו נחשפים למעשה גם לסיכון המטבע שאליו צמודה האיגרת.
  
סיכון סחירות
סיכון הסחירות הוא סיכון הקיים רק לאלו החושבים למכור במהלך חייה ולא להמתין לסופה, ככל שהסחירות דלה יותר באיגרת כך יהיה קשה יותר למכור את האיגרת וכדי שנצליח למכור את האגרת נאלץ להציעה במחירים נמוכים יותר אשר יגרמו לפגיעה בתשואה, גם אם אינכם מעוניינים למכור את האגרת במהלך חייה מומלץ עדיין לקנות איגרת סחירה כדי שתוכלו למכור אותה אם תשנו את דעתכם.
 
הסיכון שבהשקעה מחדש
התשואה לפדיון המחושבת והמוצגת למשקיעים הינה תשואה לפדיון שמחושבת בהנחה שהקופונים המתקבלים במהלך התקופה יושקעו מחדש באותה תשואה לפדיון שהיתה על האגרת ביום קנייתה, אך כפי שאנו יודעים השווקים אינם עומדים במקומם ושינויים רבים חלים בהם בכל דקה ודקה ולכן הסבירות שתוכלו להשקיע את הקופונים בדיוק באותה תשואה לפדיון (ובאותה רמת סיכון) נמוכים למדי, אך יש לזכור שיחד עם כל סיכון גם יש סיכוי - כלומר יתכן שבעת קבלת הקופון התשואות יהיו גבוהות יותר באותן רמות סיכון ואז התשואה הכוללת תהיה גבוהה יותר מהתשואה שהוצגה לכם ביום הקניה.

אשמח לענות לענות לשאלות בנושא,

גילעד.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

הודעה חשובה!!!
אין לראות באמור לעיל כל המלצה לקנייה או מכירה של ניירות ערך. הכותב אינו יועץ ו / או אינו ממליץ לעסוק במסחר במניות ו / או כל מכשיר פיננסי אחר. המידע המוצג בהודעה זו הוא מידע בעירבון מוגבל. כל העושה שימוש במידע זה, עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. אני מסיר מעלי כל אחריות לנזק כספי/אחר שעלול להיגרם כתוצאה משימוש במידע זה. האתר הוא יומן פעולות אישי שלי המותאמות לצרכים ולרמות הסיכון שלי ואין לראות בכך התאמה לכל גולש או משקיע זה או אחר. אין לראות בכל האמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
זכויות יוצרים
כל הזכויות,לרבות זכויות היוצרים,זכויות הבעלות בתוכן לרבות זכויות הפצה וכל קניין רוחני אחר הינם בבעלותו של גילעד מנו. אין להעתיק, לפרסם ברבים כל חלק מהתוכן, בין שהוא מודפס כטקסט או כשרטוט ובין שהוא ניתן כקובץ על גבי אמצעים מגנטיים או בכל צורה אחרת ללא אישור מפורש בכתב.
מפת מבקרים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל morelo אלא אם צויין אחרת