00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חשיפה

חיים ומוות 2

לכדור הארץ יש את היכולת המופלאה לשקם את עצמו. מיליוני שנים חולפות להן באיטיות, האקלים מתייצב לאיטו, הטמפרטורות עולות ומפשירות את הקרחונים העצומים שכיסו את הקוטב הצפוני והביאו להורדת המפלס שיצרה את ההכחדה של סוף האורדוביק. מפלס המים שוב עולה והימים החמים והרדודים חוזרים בהדרגה להתקיים באזורי המשווה, העולם חוזר ומתייצב. תם זמנו של עולם הקרח (לעת עתה...) ומגיע זמנו של עולם החממה- "ICE-SHEET WORLD TO GREEN-HOUSE WORLD"

גלגלי האבולוציה ממשיכים להסתובב והחיים שנותרו לאחר המוות ההמוני ממשיכים להתפתח. שליטת חסרי החוליות מתחלפת בשליטה של דגים בעלי עצמות ובעלי לסתות והכרישים העצומים והאיימתנים ביותר שידע עולמינו אי פעם מופיעים במעמקי האוקיינוס.
 

  

הצמחים הבודדים שהצליחו להתאים את עצמם ליציאה מהמים עוד בתקופת האורדוביק מתרבים ומתפתחים במהירות וכמות הצמחייה היבשתית עולה ומעלה את ריכוז החמצן האטמוספירי. בתקופת הדבון כבר קיים מגוון מדהים של צמחים ועצים ונוצרים יערות שלמים. הצמחייה יוצרת חיבור בין אזורי החוף לאזורים המרוחקים יותר בפנים היבשה, נפתחות סביבות מחייה חדשות, נוצרות הקרקעות הראשונות, בהן יכולים להתפתח מיקרואורגניזמים ופטריות הניזונים מצמחייה. בעלי-החיים גם הם מתחילים לצאת אל היבשה ומופיעים הדו-חיים והחרקים.

אחת מסביבות המחייה החדשות היא סביבות ביצתיות גדולות שנוצרו באזורים רבים.  בביצות אלו מתקיימים תנאים בעלי חשיבות עצומה:
1- מחסור בחמצן שיוצר שימור מעולה של חומר אורגני כי מונע את פירוקו.
2- קצב כיסוי מהיר של צמחייה שמתה שיוצר קבורה מהירה והשתמרות מעולה של חומר אורגני.
3- שחרור גז מתאן שיוצר תגובת שרשרת: התחממות אקלימית - התלקחות שריפות טבעיות ביערות הרבים - קבורה נוספת של חומר אורגני.
אלו מביאים להתחלתו של תהליך שעתיד לשנות את פניה של האנושות. ובעקבות השתנות האנושות  ישתנה גם הכדור כולו. תהליך יצירת הפחם, שעם הזמן יהפוך לנפט.

בסופה של תקופת הדבון, לפני כ- 364 מיליון שנה, התרחשה אחת מחמשת ההכחדות הגדולות ביותר שפקדו את עולמנו. הגורמים להכחדה זו עדיין מהווים את אחת התעלומות הגדולות ביותר במדע הגיאולוגיה. פעם נוספת, האוכלוסיה שספגה את הנזק הגדול ביותר היא האוכלוסיה שהתקיימה במים החמימים והרדודים באזורי המשווה. הקבוצה שנפגעה יותר מכולן ולמעשה נעלמה למשך מיליוני שנים היא האלמוגים.
אחת התיאוריות הנפוצות להכחדה זו היא התקררות גלובלית שהתרחשה עקב ירידה משמעותית בכמות ה- CO2 באטמוספירה בעקבות הקבורה של הפחם. ירידה דרסטית ב- CO2 האטמוספירי יוצרת ירידה דרסטית בטמפרטורות והתקררות, בדיוק כפי שבעולמנו היום, עלייה דרסטית ב- CO2 יוצרת עלייה דרסטית בטמפרטורות והתחממות. ישנן גם תיאוריות נוספות כמו פגיעת מטאוריט והתפרצות וולקנית, אך לכל התיאוריות חסרות עדויות גיאולוגיות ממשיות.

לאלו מכם שמתעניינים בזמנים המדוייקים של התקופות- ראו כאן.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

המידע נלקח ממקורות שונים, הכוללים מצגות וחומר כתוב מקורסים שלמדתי במהלך התואר, ספרי לימוד והעשרה שונים (אם מישהו מעוניין בפרטים הוא מוזמן לשלוח מסר), ומקורות אינטרנטים. התמונות נלקחו מהאינטרנט.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

9 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל DOCHA אלא אם צויין אחרת