00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

הועדה החקלאית חוזרת למועצה

בשבועות האחרונים מתבצע מהלך של החזרת הועדה החקלאית לפעילות מלאה בתוך המועצה האזורית .
ע"פ צו המועצות האזורית וכמתבקש מאזור חקלאי, בכל מועצה אזורית צריכה לכהן ועדה חקלאית קבועה שתפקידה לטפל בעניינים החקלאיים של המועצה.וכך היה גם בגולן בתחילת ימי המועצה .
בתחילת שנות השמונים גדלה הפעילות, הגולן קיבל אחריות על הפעלת תחנות הניסיונות בגולן  והפעילות הורחבה גם להפעלות עסקיות בקנה מידה רחב.   היה צורך בגוף חוץ-מועצתי שינהל את הפעילות החקלאית.
לאחר תקופת הפעלה קצרה במפעלי רמה"ג , הוקמה ב1985 ע"י  מנחם אורבך כרכז חקלאי ,מור"ג – מחקר ופיתוח רמת הגולן"  כאגודה שיתופית חקלאית של משקי הגולן והיא שמשה כזרוע החקלאית של המועצה.www.morag.org.il
מעבר לפעילות רחבה של ועדות הענפיות, האגודה עסקה במגוון פרויקטים כלכליים, חלקם הצליחו יותר וחלקם הצליחו פחות (שושן צחור, התארגנות זבל עופות, ריסוס זבוב הפירות, פרויקט לירקות ועוד.. ) אולם לאורך כל 25 שנים האחרונות האגודה תפקדה באופן עצמאי.
השינוי המהותי התבצע לפני כעשור, בו הגולן "ויתר" מרצון על כל הפעלת המו"פ וחוות הניסיונות   ובכך ירדה למעשה כלל הפעילות באופן משמעותי.
זו הייתה שגיאה אסטרטגית שניסיתי אפילו למנוע אותה בזמנו ללא הצלחה
ללא המחקר וללא פעילות עסקית שהופסקה (לבד אולי מזבוב הפירות) אין סיבה להחזיק אגודה שיתופית חיצונית נפרדת לנושא החקלאי .

דריכה במקום
מועצה אזורית גולן הגדילה את פעילותה בעשור האחרון בנושאים רבים באופן מהותי. 
תקציב המועצה השוטף כמעט הוכפל(!)  מכ 65 מיליוני ₪  בשנת 2002  לכ 120 מיליוני ₪ בשנת 2011  והיד עוד נטויה . הקליטה, החינוך, התיירות  הורחבו לבלי היכר, הוקמו אגפים ומחלקות והשינוי מורגש בכל צעד. רק החקלאות בהיותה גוף עצמאי, כמעט לא נהנתה מהעוגה הצומחת .
אנחנו זוכרים את הימים בהם הייתה פעילות שוטפת רחבה של ועדות ענפיות עם תקציבי תצפיות ורכזים ענפים שהקפיצו את חקלאי הגולן קדימה .
נעשו אמנם  בחקלאות מספר פרויקטים גדולים כמו: התוכנית התלת שנתית להשקעות, פיצוי המלחמה  וגולת הכותרת מהשנתיים האחרונות: הגדלת תקן הנחלות החקלאיות   אולם הפעילות השוטפת של הועדה החקלאית דורכת במקום כבר שנים רבות והמועצה מסתפקת רק במימון של עלות הרכז החקלאי.
 הקמת ועדה חקלאית במועצה תכניס את הנושא לתקציב המועצה השוטף על כל המשתמע מכך , המחויבות של ראש המועצה רק  תגדל והדבר יתורגם גם לפיתוח ורעיונות חדשים שכלל איננו חושבים עליהם היום.

הניסיון בתיירות
ממהלך דומה התבצע לפני כשנתיים בנושא התיירות
גם בתיירות הפעילות נוהלה ע"י גוף חוץ-מועצתי: "עמותת התיירות"  והיו חששות רבים מהעברת הפעילות התיירות לתוך המועצה .
ניתן לקבוע היום בוודאות כי הקמת מחלקת התיירות במועצה  היה צעד נכון שהצליח על דעת כולם וכולנו אף רואים בימים אלו את פרויקט "לילות ירח בגולן" המצליח בקנה מידה ארצי
המהלך להקמת מחלקה חקלאית במועצה הוא נכון ואנו נראה את פירותיו כבר בטווח הקרוב.   אני מקווה שהרכז החקלאי החדש שנבחר - רותם שדה מעין זיווון - יידע למנף את העניין להרחבה משמעותית של הפעילות החקלאית .
ימצא גם פיתרון מעשי לפעילויות העסקיות שמבוצעות כיום כמו ריסוסי הזבוב

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת