00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

SilentMike ניוז

מחאה ופרדוקס.

אז יש לנו מחאה פופולארית. מחאה מאוד פופולארית. וזה מעניין. אז עכשיו המחאה היא בכל הארץ, והיא חובקת מגזרים ומפלגות. ובניגוד לטענות המלעיזים זו לא מחאה שמאלנית במובן הישראלי (למרות שהיא כן מסתמנת כשמאלית כלכלית עם דרישותיה למדינת רווחה). והשאלה הנשאלת היא, מה עושים עם מחאה חברתית מוצלחת? איך מתרגמים אותה לשינויים?

גורמים במחאה שחררו רשימת דרישות. הם רוצים מדינת רווחה דה-לוקס: חינוך ציבורי איכותי בחינם, מערכת בריאות ציבורית איכותית בחינם מההפריה על הלויה, שיפור תנאים לשוטרים ולרופאים, וכמובן גולת הכותרת דיור ציבורי שיבטיח מגורים לכל.

נשמע נפלא. נשמע יקר. גורמים במשרד ראש הממשלה שחררו מספר: 60 מיליארד ש"ח (אחוז ניכר מתקציב המדינה). זו העלות. מצד שני מדובר במספר של בעל עניין, אז אולי הוא לא מדויק. אולי זה לא יהיה 60 מיליארד כל שנה. אבל זה גם לא יהיה בחינם. אבל לא נורא, לא לדאוג, יש מקומות שאפשר אולי לקחת מהם את הכסף. או אולי בעצם, כן לדאוג. כי, ממי ניקח?

יש שאומרים לגלח קצת מתקציב הביטחון. אני לא מתנגד אוטומאטית. מצבה הבטחוני של ישראל דורש השקעה, אבל גם החברה הישראלית חשובה. אולי אפשר לאזן קצת. אבל מצד שני יש את כל האנשים שהם ביטחוניסטים אולי יותר ממני, שלא ישוכנעו כל-כך בקלות. אתה לוקח כסף מצה"ל והאדמה סביבך מתחילה לרעוד. יש גם לא מעט אזרחים שעובדים במפלצת הזאת שנקראת מערכת הביטחון. לא ברור איך הם יאהבו שיאיימו על פרנסתם.

אולי אפשר לחסוך בהוצאות למשכורות בחלק מהסקטור הציבורי. אני בהחלט חושב שלצד הרופאים, המורים והעובדים הסוציאלים שצריכים להתחנן לקצת סימפטיה מהציבור, יש לא מעט עובדי ציבור שלא צריכים להתחנן בגלל שיש להם כוח. אין סיבה שמהנדס בינוני בחברת החשמל ישתכר יותר ממהנדס בשוק הפרטי שנדרש להרבה יותר השקעה ויצירתיות בעבודתו, אבל זה מה שקורה. מצד שני איך אפשר לקחת מאנשים שלא מהססים להשתמש ביד שלהם שעל השלטר, או לסגור את נמלי ישראל? איך אפשר להסכים לדבר כזה אחרי שעופר עיני נציגם גויס לצד של המפגינים. בעיה.

אולי אפשר להוריד מקצבאות הילדים שהחרדים חוגגים עליהם? אולי אפשר להוריד את ההשקעה מעבר לקו הירוק? ממני לא תשמעו מילת ויכוח על הנושאים האלה. אני לגמרי בעד. אבל אתם באמת רואים את הממשלה הנוכחית, או אפילו ממשלה חלופית של קדימה, פוגעת משמעותית בתקציבים האלה?

ואפשר גם לא לקחת את הכסף. אפשר להעלות את המיסים. אני מוכן לשמוע גם על זה. אבל איכשהו נראה לי שרוב "המעמד הבינוני" שמחאה זו היא כביכול צעקתו, לא יאהב את הרעיון שהמיסים שלו יעלו משמעותית. גם ככה האנשים האלה מרגישים שהמדינה לוקחת את כל הכסף שלהם.

בליבה של המחאה של קיץ 2011 יש פרדוקס. המחאה מצליחה כי היא של כולם, והיא של כולם כי היא מדברת על דברים שיש להם תמיכה רחבה (דיור ומוצרי צריכה במחירים מופחתים, שירות טוב יותר לאזרח). אבל ברגע שצריך לסגור מעגל יש בעיה. אם רוצים שינוי כלכלי משמעותי (לא רק "עוד דירות בשוק" או "הורדת מחירי המוצרים בסופר") הכסף צריך להגיע מאיפשהו, ממישהו. כסף לא מגיע משום מקום, והנבונים מבין תומכי המחאה מבינים את זה. באופן פרטי אותם אנשים מציעים להביא את הכסף מחלק מהמקורות שהזכרתי. אבל זו בעיה, כי ברגע שרוצים לקחת את הכסף ממקום כלשהו יש התנגדות. זו לא רק בעיה פוליטית בכנסת או עם ועדי העובדים. הבעיה היא שמדובר פה במחאה של אזרחים מול השלטון שבנויה על זה שיש קונצנזוס ציבורי רחב. אבל כל הגורמים שהזכרתי שאפשר לקחת מהם את הכסף הם גם אזרחים. החרדים הם מאות אלפי אזרחים שמצביעים לכנסת בדיוק כמונו, כמוהם גם עובדי חברת החשמל, מקורות, נמלי הים ובני משפחותיהם. גם חצי מיליון המתנחלים משלשלים פתק בקלפי, וגם הם יכולים לצאת לרחובות.

המחאה תקועה. היא לא יכולה להתקדם בדרישותיה, כי אם היא תתקדם, היא תתפרק. זה משאיר אותנו עם ראש ממשלתנו בנימין נתניהו, עם עופר עיני יו"ר ההסתדרות ועם שאר הפרצופים המוכרים, שינסו איכשהו להרכיב איזה משהו שבשאיפה יהיה יותר טוב מגרוע. אולי בבחירות הבאות הרכב הכנסת יהיה שונה משמעותית. אולי הוא אפילו יהיה טוב יותר, אבל זה לא יהפוך את העניין לקל. בסופו של דבר אם רוצים לשנות את המערכת שינוי יסודי צריך גם לקחת מהרבה אנשים, שהם אזרחים בדיוק כמוני וכמוכם (ואולי אלה אפילו יהיו אני או אתם). אין פתרונות קסם. לא אם רוצים שינוי גדול ולא רק ניקוי של הצינורות.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

20 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל SilentMike אלא אם צויין אחרת