33
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

זה הזמן להצטרף למחאה החברתית!

התהליך התחיל באופן צנוע, נסיון למחאה על התייקרות הדלק בארץ, בזמן שבמצרים העם העיף את מובראק.  אח"כ באה מחאת הקוטג' שהתחילה אי שם בפייסבוק ותפסה תאוצה ופרסום. ועכשיו המחאה התפשטה לכל עבר, מאהל מחאה שממלא את רוב רחוב רוטשילד ומאהלים נוספים ברחבי הארץ, הפגנה שאורגנה בפייסבוק ומשכה אחריה 20,000 מפגינים בתל אביב ועוד שביתות והפגנות מתוכננות לשבוע הקרוב. נראה שמשהו רציני קורה.

לאחרונה פרסמתי פוסט שמנסה לחזות שתהיה מהפכה חברתית חדשה ושאנחנו רק בניצנים המוקדמים של המהפכה הזו, ופוסט שטען שתמיד צריך להמשיך ולהאבק על החופש שלנו, והנה סוף סוף קורה משהו גם כאן בישראל. ניצני המהפכה החברתית, בעזרתה האדיבה של מהפכת האינטרנט, הגיעו גם לכאן. בדקתי בימים האחרונים עד כמה רצינית המחאה הזו, האם יש לה עומק ונחישות, והגעתי למסקנה שכן. יש כאן איחוד כוחות שהולך וגדל בכל יום והתעוררות אזרחית גדולה. המחאה התחילה מצעקה ושבר של יוקר הדיור והמחייה בישראל ונשמכה למחאה חברתית נרחבת בעלת עומק. זו הסיבה שהמחאה לא נעצרה ברגע שראש הממשלה הציע פתרונות נקודיים לבעייה ספציפית של דיור הסטודנטים. ההצעה שלו מזכירה לי את השיטה הצבאית, שם מציעים לך אקמול לשיכוך כאבים במקום לטפל במחלה באמת.

שיטת האקמול הזו כל כך מתאימה להתנהלות של מדינת ישראל, ובדיוק נגד שיטה זו המחאה יוצאת. כל כך הרבה דברים בארץ מנוהלים בצורה חפיפניקית, כאילו עדיין אנחנו בתקופת חומה ומגדל שצריך מהר מהר לעשות דברים לפני שהבריטים יבואו והערבים יתקפו. יאללה תעשה איזה חומה ומגדל מהר, העיקר שיעמוד, מה זה משנה האיכות? ככה יוצא שאנחנו מנסים להרגיש מדינת עולם ראשון, עם איכות חיים גבוהה, אבל עם התנהלות של מדינת עולם שלישי. כל מי שהיה בחו"ל במדינות עולם שלישי ובמדינות עולם ראשון מפותחות בטח שם לב לזה שאנחנו לא עולם שלישי, אבל בטח שלא עולם ראשון. אנחנו רחוקים מלהיות הודו, אבל רחוקים גם מלהיות אוסטרליה או אנגליה. לצערי אנחנו הרבה יותר קרובים להיות תאילנד מאשר ארה"ב. מישהי סיכמה את זה יפה בפייסבוק כשרשמה שתל אביב מסריחה כמו בנגקוק, יקרה כמו ניו יורק. כך יוצא שלמרות שישראל מדורגת לא רע מבחינת רמת חיים ורמה כלכלית, שיטות העבודה עדיין של מדינת עולם שלישי ענייה שאין לה תקציב לעשות את הדברים כמו שצריך. גם הפערים הכלכליים והחברתיים מתרחבים ומזכירים יותר ויותר מדינות עולם שלישי בהן יש שכבה דקה עשירה שחיה בעיר מרכזית שנראית מפותחת ומסביבה רוב האוכלוסיה חיה בתנאי מחיה מחפירים.

כולם יודעים את זה, זה לא מהיום, אבל אף אחד לא עשה עם הידע הזה כלום, עד עכשיו. עד המחאה הנוכחית. אביב גפן רשם כבר באמצע שנות התשעים, "בום בום בנג בנג כך הם מדברים איתנו,
נצעק נמות והם לא יקשיבו לנו. בום בום בנג בנג שים בשקט את השוחד, ואם אתה בלי פרוטה תדחוף את הזכויות שלך עמוק לתחת. כבר מזמן זו לא אותה המדינה, אתה יודע. תלחם על כל מה שקורה סביבך, אתה שומע? בום בום בנג בנג משחקים אותה אמריקאים.. בום בום בנג בנג כך הם מדברים איתנו"  מתי כבר נקח אחריות מלאה על המדינה שלנו, נתכנן, נחשוב ונעבוד בשכל ולא בצורת ישראבלוף? מתי נהיה באמת מדינת עולם ראשון מתוקנת ומפותחת?

אביב גפן- בום בום (מתוך בוקר טוב איראן)


לדעתי, אם נסתכל על עומק המחאה נראה שהמאבק הוא בעצם על אחד מערכי היסוד של המדינה הדמוקרטית המודרנית, המדינה קיימת למען אזרחיה ולא להיפך. בעקרון, היחידים שמרכיבים את המדינה יותר חשובים מהמדינה עצמה ותפקידה של המדינה לתת להם את התשתית והבסיס הדרוש כדי שיוכלו לחיות בביטחון ולממש את עצמם (לפרטים ראו את הפוסט על ערכי העידן המודרני חוץ מזה, החלטתי שבסוף הפוסט הנוכחי אני אעשה תזכורת ואכתוב שוב ערכים אלו). לא הגיוני מצב בו המדינה לא מצליחה למלא את ייעודה ולא מצליחה לאפשר לאזרח לממש את עצמו. כרגע זה נראה שאנחנו הולכים לכיוון בו רק השכבה העשירה תוכל להרשות לעצמה לממש את עצמה וכל שאר האוכלוסייה יצטרכו לעבוד קשה יום יום רק כדי להצליח לשרוד -  להצליח בקושי להחזיק בית ולגדל משפחה. מצב כזה, אסור שיקרה!

זהו בעצם לב המאבק. הוא כולל בתוכו את יוקר הדירות ואת יוקר המחייה בישראל. הוא כולל בתוכו את העדפת העשירונים העליונים על פני שכבות הביניים והשכבות החלשות (כן, גם הם חלק מאזרחי המדינה וגם להם המדינה אמורה לעזור לממש את עצמם). העדפה שמתבטאת בתנאים כלכליים משופרים דווקא לשכבות העשירות ממילא, כדי שיוכלו להתעשר יותר ולהעלות את הדירוג הכלכלי של ישראל בעולם. דירוג שהולך ונעשה מזוייף יותר ותלוש יותר מהמציאות של רוב אזרחי המדינה. בקצב הזה נהפוך מדמוקרטיה למונרכיה בה אנחנו נהיה הצמיתים קשי היום שעובדים למען האצולה עם מלך מתחלף שמלקק לאצולה ועושה דבריה.

המאבק כולל נקודה נוספת, מדינה שבאמת בוחרת למלא ייעוד זה ושמה את אזרחיה במרכז, חייבת לתכנן, להשקיע כספים ולהעביר משאבים לנושאים חברתיים שתפקידם לעזור לאזרחים לממש את עצמם. לא מספיק רק להצהיר הבטחות. כשבודקים את חלוקת התקציבים רואים שישראל לא ממש מתעניינת בפיתוח אזרחיה. מה משותף לרופאים, לאחיות, לעובדים הסוציאליים ולמורים? כל אלה הם בדיוק התשתיות החשובות לפיתוח האזרח. וכל אלה כמובן חלק מהמאבק. המדינה אמורה לתת להם עדיפות לאומית, עדיפות לחינוך דור העתיד, עדיפות לתשתיות הבסיס כך שכל אזרח במדינה יוכל לחיות בכבוד והמדינה תגשים סוף סוף את ייעודה. עדיפות שמשתקפת בהזרמת כספים ותכנון מדוייק מה לעשות עם כספים אלו. אך המדינה לא עושה זאת, ולכן גם הרופאים והעובדים הסוציאליים הם חלק מהמאבק. גם המורים צריכים להצטרף למאבק, הרי כולנו יודעים איך מצב החינוך בארץ.

אין צורך להוסיף שכל עוד שיטת האקמול לא תשתנה, לא נוכל לעשות שום שינוי מהותי, מקסימום לכבות שרפות. וכבר ראינו באסון הכרמל מה קורה ששיטת כיבוי השרפות מיושמת על כיבוי שרפות.. לכן המאבק צריך אורך רוח, לא להכנע לכל מיני פתרונות אקמול מהירים, אלא להחזיק מעמד הרבה זמן, עד שיגיע פתרון מעמיק ואמיתי. פתרון שכולל הצעות חוק קונקרטיות, הזרמות כספים אמיתיות ותכנון מוקדם מצד הממשלה והכנסת לנושאים החברתיים הללו. מדובר כאן על שינוי סדר העדיפויות הלאומי מנושאי בטחון לתשתיות שיעניקו לאזרחים רמת חיים גבוהה ואפשרות אמיתית למימוש חייהם.

בינתיים עד ששינוי זה יקרה, צריך להמשיך במאבק ולהגביר את עוצמתו. עצם זה שאנשים עוצרים לרגע וחושבים לעומק על המקום שלהם בחברה ועל השלטון ועצם זה שאנשים מבינים שיש להם כוח להשפיע ומחליטים לקחת יותר אחריות, לא רק על חייהם אלא גם על החברה שמסביבם, כל אלה הם כבר הישג אדיר מבחינתי. עכשיו זה הזמן הטוב ביותר להצטרף למחאה ולקחת חלק בתקופת השינויים המרתקת הזו. אל תשכחו שהמחאה הזו מתחילה ונגמרת באזרחים ובמודעות שלהם לכמות הכוח שיש בידם. ראינו במדינות ערב כמה כוח יש לאזרחים כשצריך לעשות שינוי אמיתי, עכשיו הגיע תורינו. בימים הקרובים מתוכננות הרבה הפגנות כחלק מהמאבק ואפילו שביתת מחאה של כלל האזרחים במדינה בראשון לאוגוסט, יום שני הקרוב.

על השביתה הזו כבר שמעתם? קבוצה של כמה אזרחים החליטו להרים יום שביתה כללי במשק ביום שני הקרוב. הם כמובן השתמשו בכוח שפייסבוק נותן ליחיד בימינו והפיצו בו את השביתה. אחרי יום היו להם 8000 לייקים, אחרי יומיים 13,000 לייקים, נכון להיום (27.7.11) יש להם מעל 16,000 לייקים. בנוסף, היום יו"ר ההסתדרות הודיע שהרשויות המקומיות מצטרפות לשביתה הזו! הנה לינק לדף הפייסבוק של השביתה. מה צריך לעשות? תעשו לייק, תפיצו את השביתה בכל דרך שנראית לכם והכי חשוב, תזכרו לשבות ולנוח ביום שני הקרוב.

צילום מוטי מילרוד

וזו רק ההתחלה!  תראו עד כמה גדול ורציני המאבק הזה -

מחר, יום חמישי 28.7.11 מתוכננת צעדת מחאה בשם "צעדת העגלות של מאבק האוהלים - כי משפחות לא גומרות את החודש", על יוקר המחייה של משפחות צעירות והמוצרים לתינוקות בארץ. פרטים:   "נפגש כולנו אמהות ואבות, ומשפחות חד הוריות. כל סוגי המשפחות תומכים ותומכות עם העגלות והילדים. בשדרות בן ציון פינת קינג גורג בשעה 17:30. אנא קשטו את העגלה בבלון צהוב!" הנה קישור לדף הפייסבוק של צעדת העגלות. הבנתי שאזרחים מרימים מצעד עגלות בערים נוספות בארץ. מתוכננות צעדות בהמון ערים, למשל בראשון לציון, ירושלים, רעננה, חיפה, נס ציונה ועוד. כל הפרטים על כל מצעדי העגלות המתוכננים ברחבי הארץ בבלוג הבא. חפשו את מצעד העגלות הקרוב למקום מגוריכם ובואו להשפיע!

צילום מוטי מילרוד

במוצ"ש 30.7.11, הפגנה ענקית ברחבת מוזאון תל אביב בשעה 21:30 להגנת הדמוקרטיה וחופש הביטוי בישראל, מול הניסיונות לסתום כאן פיות. דף הפייסבוק של ההפגנה. הקשר בין הנושאים החברתיים והדמוקרטיה כמובן ברור.

כמו כן יש גם אוהל מחאה שנפתח בדרום תל אביב בגן לוינסקי שנקרא שאגת הדרום. הנה לינק לדף הפייסבוק שלהם.

ואחרונים חביבים, דף הפייסבוק של מאבק הדיור ומאהל המחאה ברוטשילד שהפך לסמל המאבק כולו ומרכז תחתיו את כל שאר המאבקים.

איזו התעוררות! שימו לב כמה אפשרויות פעולה יש לנו כאזרחים. רק תבחרו את צורת המחאה המועדפת עליכם, וצאו להפגין נוכחות ולדרוש שינוי!

אנחנו לדוגמה, קבוצה של כמה חברים, מתכננים, לסוע למאהל המחאה בשישי בערב, להביא אוכל ולעשות שם מעין קבלת שבת. רוצים להצטרף? בואו עם אוכל מהבית ותפתחו איתנו שולחן.

אנא, הפיצו את הפוסט ואת המאבק הלאה

Volunteers - Jefferson Airplane [Live at Woodstock 1969]

אין שיר יותר מתאים וסוחף מהשיר הזה. בשיא התקופה המהפכנית הקודמת, סוף שנות השישים, מתוך פסטיבל וודסטוק   !Got a revolution:

Look whats happening out in the streets
Got a revolution got to revolution
Hey Im dancing down the streets
Got a revolution got to revolution
Aint it amazing all the people I meet
Got a revolution got to revolution
One generation got old
One generation got soul
This generation got no destination to hold
Pick up the cry
Hey now its time for you and me
Got a revolution got to revolution
Come on now were marching to the sea
Got a revolution got to revolution
Who will take it from you
We will and who are we
We are arevolunteers of america

 בהצלחה!


 


* עד כאן הפוסט. כמו שהבטחתי, הנה שוב הערכים של המדינה הדמוקרטית המודרנית, ובכלל של העידן המודרני:

ערכים מייצגים דרך חיים, כיצד כדאי לחיות ולהתנהג. הם הבסיס להתנהלות שלנו בחיי היום יום. אנו מכירים למשל את הערכים בדת היהודית (כמו אמונה באלוהים, עשיית מצוות). לא רק בדת יש ערכים, במהפכה המדעית התפתחו ערכים שונים, ערכים שיצרו את המדע המודרני. בזכותם התפתחו המדינות הדמוקרטיות המודרניות וזכויות הפרט, והם השפיעו עמוקות על אורך חיינו בעידן המודרני:


1.     לאדם יש יכולת אדירה והוא יכול לממש אותה ולבנות את אישיותו 
        וזהותו ולהגשים את עצמו בכל דרך שיבחר.
        ולכן במדע- לאדם יש את היכולת להבין את הטבע כולו בעצמו על ידי 
       חקירה.

*ב-'אדם' הכוונה גם לגבר וגם לאישה.

זהו ערך היסוד, האידיאל אשר שם את האדם, אושרו ומימושו במרכז. ממנו נובעים מספר ערכים:


2.     כדי שנוכל לממש עצמנו ולבנות את אישיותינו אנו צריכים חופש וחירות מרביים לכל בני האדם. כך כל אחד ואחת יוכלו לבחור לעצמם כיצד הם רוצים לממש את עצמם ובאיזה צורה.
* המדע מציע לנו כיצד נוכל להגיע לחופש מרבי זה. השיטה היא 'הטלת ספק'.  יש להטיל ספק בכל דבר, בייחוד בדברים הנראים לנו כברורים מאליו בכדי שנוכל לבחור ולבנות מחדש בעצמנו את הדרך הנכונה עבורנו ולא נלך בדרך שאחר בנה ולא מתאימה לנו. כך נכיר את כל אופציות הבחירה שיש לנו ויהיה לנו חופש בחירה אמיתי לבנות את זהותנו.
ובמדע- אנו צריכים חופש מרבי כדי לחקור ולהבין את הטבע. לשם כך נטיל ספק ונדרוש הוכחות ניסיוניות לכל הסבר המנסה להסביר את הטבע. כך נדע שאנו מתקדמים בכיוון הנכון וניתן לטבע עצמו להורות לנו את הדרך לחקר המציאות.

3.     כדי שכל אחד ואחת יוכלו לממש את עצמם, צריך שיהיה שוויון זכויות ושוויון הזדמנויות בין כל בני האדם ללא הבדלים או יוצאים מן הכלל כל שהם (ללא הבדלי גזע, דת, מין, גיל, מעמד כלכלי, לאום, תרבות, צבע עור, צבע עיניים וכדומה)
ובמדע: כדי להבין את הטבע צריך שכל מי שרוצים לחקור את הטבע יוכלו לעשות זאת בחופשיות ללא הבדלי דת, מין, גזע, מעמד וכדומה וללא כפיה של צורת מחשבה מסויימת

4.     מערכים אלו נובע שהיחיד במרכז, לכן יש להעדיף את טובת היחידים שמרכיבים את הכלל ולא את טובת הכלל הערטילאי (למשל האזרחים במדינה יותר חשובים מהמדינה עצמה).
מותר ליחיד לממש ערכים אלו כל עוד אין בכך פגיעה ביכולתו של האחר לממש את אותם הערכים.

5.     משום שהחופש הוא ערך כה חשוב, אין מקום לכפיית ערכים אלו. מכאן עולה חשיבותו המרכזית של ערך החינוך חיובי- ערכים אלו אינם קלים לביצוע, לכן כדי שכולנו כיחידים נוכל לפעול לפיהם, צריך לתת לכל אחד ואחת כלים כיצד לנהוג לפי ערכים אלו. לחנך לעזרה הדדית, לתת לאדם כלים כיצד להאמין בעצמו וביכולותיו, כלים כיצד לא לפחד מהחופש שניתן לו וכיצד לא לפחד מנתינת חופש ושוויון לאחר ולשונה ממנו. ללמד לאחדות ולאחווה אנושית תוך הדגשת הדומה בין בני האדם השונים.
האם מערכת החינוך מלמדת כלים אלו?
ערכים אלו הם הבסיס לכל יצירה אנושית מכל תחום שהוא, הן מתחום המדע הן מתחום האומנות ומתחום הפילוסופיה והן ביצירת עצמך. בזכותם התפתח המדע המודרני, הדמוקרטיה וזכויות הפרט, המוסיקה והרוק, האומנות והתרבות המודרנית. בעזרת ערכים אלו נבטיח שהמדע, וכל תחום יצירה אחר, יהיה אמיתי ועצמאי שעומד בפני עצמו ולא רק אפיזודה חולפת שדועכת עם הזמן. ובאופן אישי, כך כל אדם יוכל לממש את עצמו באופן מרבי בכל דרך שיבחר וליצור דברים חדשים שלא היו לפניו, ויוכל ליצור את עצמו, את זהותו ואת התפתחותו באופן המרבי. כדאי להכיר את הערכים שעומדים בבסיס חיינו המודרניים, ולהחליט ולבחור האם ערכים אלו מתאימים לי. אם כן, כדאי לבדוק האם אני באמת חי/ה לפי ערכים אלו?
האם אני יוצר-ת את חיי לפי בחירתי?

האם ההתייחסות שלי לאחר היא לפי ערכים אלו?
האם החינוך שלי את ילדיי הוא לפי ערכים אלו?                                                                                                                   והאם החברה מסביבי מתנהלת לפי ערכים אלו?
כי האדם במרכז, לך יש את היכולת ואת האחריות והכול תלוי בך!הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת