00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ד"ר אמנון טיל (DAT): מהפכות המידע וכל השאר

עסקת הנשק הצ`כית-ישראלית במלחמת השחרור

עסקת הנשק הצ'כית-ישראלית במלחמת השחרור

דר' אמנון טיל

amnont@walla.co.il

 

 - -

הקדמה

-

לא הרבה אנשים צעירים בימינו מודעים לחשיבות עסקת הנשק הצ'כית-ישראלית לניצחון הישראלי במלחמת העצמאות שלנו. כידוע לכם, מלחמת העצמאות הייתה הקשה שבמלחמות ישראל. ע"פ לורך (1998 עמ' 666) נהרגו בה כ6000 איש (מתוכם כ2000 אזרחים ו4074 חיילים) שהיו כאחוז אחד מהאוכלוסייה היהודית בישראל (כ650 אלף איש) באותו זמן.

-

התחלנו את המלחמה הזו, כמעט ללא נשק, ואילולא עיסקת הנשק הצ'כית יתכן שלא היינו מנצחים במלחמה זו. גם בן גוריון עצמו טען שניצחנו במלחמת השחרור בזכות הנשק הצ'כי שהגיע בדיוק בזמן למערכה. לאחרונה, קראתי את ספרו של ההיסטוריון בני מוריס, העוסק במלחמה זו, ונזכרתי במה שארע לי בתקופת הטירונות שלי.

- -

התעלומה

-

בין השנים 1963-1965 שרתתי בנח"ל. כאשר עשינו את הטירונות שלנו ב1963, השתמשנו ברובה הצ'כי שהיה בשימוש צה"ל בטירונות. משום מה על הרובה שלי היה סימן קטן מאד של צלב קרס (וכנ"ל ביתר רובי הפלוגה שלנו). התחלתי אז לקרא ולחקור מה עושה סימן זה של גרמניה הנאצית על רובי צה"ל בטירונות, וכך הגעתי לעסקת הנשק הצ'כית-ישראלית של מלחמת העצמאות (ישנה עוד עסקת נשק צ'כית עם מצרים, אבל זו ארעה מאוחר יותר).

-

עסקת הנשק

-

מה מסתבר? לפני תחילת מלחמת העולם השניה, גרמניה פתחה בסיפוח חבל הסודטים הצ'כי ואח"כ השתלטה על צ'כיה כולה. במהלך מלחמת העולם השנייה, עת נכבשה צ'כוסלובקיה בידי הנאצים, הוסבו מפעלי סקודה הצ'כיים לחלק מ"הרמן גרינג וורקה" ושירתו את המאמץ המלחמתי הגרמני. מפעלים אלו החלו ליצר בנוסף למכוניות, גם נשק עבור הגרמנים. הרמן גרינג היה סגנו של היטלר בזמן מלחמת העולם השניה, והוא זה שהשתלט על מפעל סקודה בצ'כיה והסב אותו למפעל נשק למען גרמניה הנאצית.

-

כאשר נכבשה צ'כיה ע"י ברה"מ בזמן המלחמה, נשארו בצ'כיה הקומוניסטית כמויות גדולות של נשק שיוצר בצ'כיה עבור גרמניה בזמן הכיבוש הנאצי. כאשר אהוד אבריאל נשלח לבצע את עסקת הנשק הצ'כית, נשלחו לישראל בין השאר שאריות הנשק הגרמני הזה. עם כל האהדה שחשו הצ'כים והמפלגה הקומוניסטית הצ'כית למדינת ישראל ולסבל העם היהודי, הם דרשו כסף והרבה תמורת הנשק שסיפקו.

- -

ע"פ מוריס (2010 עמ' 103), בחודשים ינואר-מרץ 1948 אספה גב' גולדה מאיר (לימים שרת העבודה והרווחה וראש הממשלה לשעבר) 50 מליון דולר עבור ההגנה במסע התרומות הראשון שלה בארה"ב. במסע התרומות השני בארה"ב בחודשים מאי-יוני באותה שנה אספה גולדה מאיר עוד 50 מליון דולר. כספים אלו מימנו את משלוחי הנשק הצ'כסלובקי, שהכריעו את הכף בקרבות בחודשים אפריל-אוקטובר 1948.

-

הנשק הצ'כי

- -

בספרו של לורך (1998, עמ' 697-700) בטבלאות 5-7 שבנספחים ישנו מידע על הנשק הצ'כי וכן על התשלומים שנתנו לצ'כים עבור נשק זה. מדובר על 200 מקלעי בזות B.Z.-37, כ5021 מקלעים M.G.-34, כ24 אלף וחמש מאות רובים 7.92, כ52 מליון ו440 אלף כדורים, כ25 מטוסי קרב מסרשמיט 109 על ציודם. עבור ציוד שולם לצ'כים 12,198,844 $. כמות רכישת הנשק במטבע זר מצ'כוסלובקיה הייתה כה גדולה, עד ששליש מהכנסות מדינה זו באותה תקופה במטבע זר (בעיקר בדולרים) היו מישראל. 

-

כיצד הובא הנשק הצ'כי לישראל? הנשק הזה הובא לארץ במבצע בלק להבאת הנשק הצ'כי לישראל. המטוסים שהמריאו משדה התעופה הצ'כי "זאטץ" ששם הצופן שלו היה "עציון". המבצע החל ב-31 במרץ 1948 וערך כ4.5 חודשים. ב-12 באוגוסט 1948 הסתיים "מבצע בלק" לאחר שנערכו כ-100 גיחות של מטוסי התובלה, בסיס "עציון" בצ'כוסלובקיה נסגר.

-

היכן חולק נשק זה? בין השאר הוא אח"כ פוזר במבצע אבק לדרום וסיע בכיבוש הנגב, וכן לאזורים אחרים בארץ. הנשק הזה הופעל לראשונה במבצע נחשון. 

-  

מה היה המוטיבציה של המפלגה הקומוניסטית הצ'כית לספק נשק לישראל? 1. הזדהות עם סבל העם היהודי. 2. הרבה מליוני דולרים עבור הנשק. 3. נשק זה היה נשק עודף שיוצר למען הצבא הנאצי בזמן הכיבוש הגרמני, וצ'כיה לא הייתה זקוקה לו. בכל מקרה "אמא רוסיה" הגנה על כל המרחב המזרח אירופאי הקומוניסטי בשליטתה. מי שסטה כמו הונגריה ב1956 או צ'כיה ב1968 זכה לתזכורת מעציבה של טנקים סובייטים ברחובות בודפסט ופראג. 4. ברה"מ לא התנגדה למשלוח הנשק. היא היתה מעוניינת בסילוק הבריטים מישראל ומהמזרח התיכון.

-  

פתרון התעלומה

-

מה אם כן הפיתרון לסמל הנאצי שעל הרובה שלי בטירונות? רובה זה יוצר במלחמת העולם השניה ע"י הצ'כים במפעלי סקודה למען גרמניה הנאצית. עם שחרור צ'כיה ע"י ברה"מ במלחמת העולם השניה באפריל 1945, הוא נותר כסחורה עודפת במחסני הנשק הצ'כיים.

-

כאשר התרחשה עסקת הנשק הצ'כית (כאשר ישראל הייתה חתומה עליה במסמכים אתיופיים), הוא הגיע לישראל, ושימש בבסיס הטירונים שלי עד כמעט 1970 ואז הוצא משימוש צה"ל. מכיוון שהייתי שם בשנת 1963 הוא שימש את חיילי הנח"ל עוד כ7 שנים לפני יציאתו לפנסיה משירות צה"ל!

-

קישורים

-

הקומוניסטים שהצילו את המדינה

-

גיוס הבריגדה הצ'כית

-

רובה צ'כי באתר נוסטלגיה

-

תמונת המסרשמיט הצ'כי באתר חיל האוויר

-

קורותיו של המסרשמיט 109 בחיל האוויר

-

אמצעי הלחימה במלחמת השחרור

-

מטוסי הקרב של חיל האוויר במלחמת השחרור

- -

מט"ח: הקמת צה"ל ועסקות הנשק הראשונות

-

ביבליוגרפיה

- -

מוריס בני (2010), 1948 תולדות המלחמה הערבית-ישראלית הראשונה, עם עובד, ת"א.

-

לורך נתנאל (1998), קורות מלחמת העצמאות, מודן, ת"א.

-

ראו גם: 

רשימותי בנושאים שונים

-

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל amnont אלא אם צויין אחרת