00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

קורס בניסים

"קורס בניסים" – קורס בחיבור לאהבה ולעצמי הפנימי

 

 

מכל התכנים "ההזויים" ו"הלא רציונליים" שהועלו בכתבות העונה ה 1 בבלוג הנוכחי, כגוון "על מודע", "גלגולי חיים", "תודעת גוף נפש" וכמובן תכנים הנוגעים בקטנה בענייני אמונה וכוח עליון, הרי הכתבה הנוכחית במבט ראשון היא "ההזויה" מכל. ואין ספק שתחסל לחלוטין את שארית הקרדיט המקצועי שלי שגם כך הוא מעורער משהו נוכח "רוחניות" היתר השורה בבלוג.

 

קורס בניסים הינו ספר לימוד עב כרס המחזיק למעלה מ- 1000 עמודים בכריכה קשה, כחול כהה וניתן להשגה בחנויות הספרים ובאינטרנט. הוא יצא לאויר העולם לפני 35 שנה ובתירגומו לעברית לאחר 7 שנות תירגום כעבור 20 שנה.

מה עניין ניסים לחיינו הפרקטים הרציונלים והציניים?

 

פותח קורס בניסים ואומר:

 

"ניסים מתרחשים בטיבעיות כביטויים של אהבה. כל הניסים משמעותם חיים. ניסים הם טיבעיים. כשאין הם מתרחשים משהו השתבש. ניסים הם זכותו של כל אחד. ניסים מעידים על האמת."

וכך הלאה וכך הלאה תופשים את העניין ההזוי הזה?

 

ומאחר והנס מהווה ביטוי של אהבה הריהו משחרר מפחד. מכאן סיפרו של הפסיכיאטר ד"ר ג'רלד גמפולסקי "אהבה משחררת מפחד" ספר קטן אודות ישום "קורס בניסים" בפסיכותרפיה.

 

אז קצת כדי לסבר את האוזן שאינה מבינה מה לניסים ולטיפול פסיכולוגי נקדים ונספר:

 

ההקדמה לספר מספרת אודות עצמו.

במקורו הוא נכתב על ידי פרופ' הלן שקמן (יהודיה אתאיסטית) פרופסורית לפסיכולגיה רפואית באוניברסיטת קולמביה ניו יורק שהייתה שקועה עד צוואר בענייני העולם הזה: כבוד, מעמד, תחרות ולא היה לה דבר וחצי דבר עם העניינים אודותם עוסק הקורס.

לאחר התכוננות נפשית להתמודד עם קשייה הריגשיים באותה העת שמעה מין "קול פנימי" שהכתיב לה את הספר בקצב הכתבה וכך מידי יום במשך 7 שנים. ללא ספק הרבה עבודה.

כך הגיע לעולם הקורס בניסים. לגופו של עניין אם היה זה קול חיצוני הייתה מאושפזת במחלקה הסגורה בליווי התרופות ההולמות. עניין הקול הפנימי אינו ביג דיל כלל שכן כל כותב שירה פרוזה או אפילו בלוג מכיר את השורות הרצות מאליהן בראשו עוד טרם כתיבה משהו מעין "קול פנימי" ללא קול. העניין המרכזי במקרה הנוכחי הינו  שהטקסט שרץ בראשה ואותו כתבה לא היה מזוהה איתה כלל. כאילו לא בא ממנה. לצורך ההזיה נכנה זאת "תיקשור".

 

הרעיון המרכזי של הקורס בניסים הינו שמהות כל אדם הינה האהבה שבו, גם אם כוסתה והואפלה בפחדים, כעסים ושאר מעטים לא רצויים, וכל שצריך הוא לחזור פנימה לאני הפנימי. (נראה שרוב התאוריות הרוחניות מחזיקות באמונה זו שבבסיס הווית האדם הינו טוב מיסודו) כאשר ההדרכה הפנימית אשר תוליכנו בדרך היא "מה שהינך יספר לך על עצמו" וכי "תפישת העצמי מקיפה כל מה שאתה מביט עליו. שום דבר אינו נמצא מחוץ לתפישה זו" – כמובן שזהו בודהיזם במיטבו שלא לדבר על כך ש"רק מי שמאשים את עצמו מרשיע".

שאלו הרעיונות המרכזיים בפסיכותרפיה. שנה את עצמך וישתנה עולמך.

 

אם הכל כה פשוט ברור ונפוץ בתורות רוחניות אחרות מדוע צריך לשם כך 1000 עמודים כולל 365 שעורי תירגול יומיים? כי לשם שינוי תודעה צריך לחזור לשנן לחזור ולשנן כל פעם מזוית ראייה קצת אחרת. נקרא לזאת פסיכותרפיה קוגניטיבית העוסקת בשינון משפטים חיוביים יחד עם פילוסופיה של פסיכולוגיה חיובית.

עד כאן הכל כאילו טוב ויפה, אלא שעכשיו טמון בטקסט מוקש לא פשוט כלל: למעשה כמה מהם:

 

2

 

 

 

ראשית הטקסט כתוב בשפה קשה מאוד, מעין תנכ"ית ויש לחזור ולקרוא כדי לערוך תרגומון, לפחות בהתחלה לשפת יום יום מקובלת. משהו כמו לקרוא – לתרגם לעצמך – לנסות להבין.

 

שנית ואולי זו המהמורה, שעליי באופן אישי הקשתה מאוד, הייתה שהטקסט כתוב כביכול ברוח נוצרית. עמוס לי גם כך בדיאלוג הבלתי פוסק עם היהדות שבי, והנה מגיע טקסט שבלי "כל בושה" מדבר על "ישו המשיח" "הבן של האב" "והשכינה שהיא בת קולו של האלוהים" והכל במארז נוצרי, מה שהעמיד אותי מיידית על 2 רגליים אחוריות.

 

לאחר שנרגעים, מבינים כי למרות מעטהו הנוצרי, שלא ברור לי מדוע נבחר, הקורס עוסק בנושאים רוחניים אוניברסלים וכל מטרתו שינוי התודעה לתודעה של אהבה וסליחה או בסדר הפוך סליחה ואהבה ואין לו כל כוונה שיוכית לדת  זו או אחרת. דתו היא אהבת האדם. אין כל כוונה מיסיונרית.

שוב, שימוש ב"תרגומון" נכון מסדר את הראש שכן "המשיח" הוא העצמי הפנימי הטהור שבנו, רסיס אלוק ממעל והשכינה הריהי הכוח האלוהי מפעיל היקום המצוי בכל ושהכל שורה בתוכנו.

וכל השאר לך ולמד... כמאמר הילל הזקן לאותו גוי שביקשו ללמוד את כל התורה על רגל אחת וענה לו הילל "השנוא עלייך אל תעשה לחברך"...

 

בתחילת הקריאה יש "לדלג" או "להתעלם" מביטויים נוצריים כמו "הצליבה" או לתת להם תרגומון בשפה המקובלת על הקורא.

בסופו של דבר עם ההתרגלות לטקסט הקשה אך מאיר הנפש והנשמה לומדים להסתדר עם המוקשים הקטנים.

 

עקרונות הספר החלו להילמד מזה עשרות שנים כחלק מתוכניות הלימוד בבתי הספר לפסיכותרפיה כשהדגש הוא על פיתוח היכולת לסלוח ולקבל את מה שנראה מלכתחילה קשה ובלתי אפשרי. ועם הקבלה וההשלמה מגיע הנס שראשיתו השקט בפנים, האהבה וסופו השינוי שבחוץ המשקף כמובן את התודעה שבפנים.

 

הרעיון המרכזי הינו כמובן רעיון האחדות התודעתית "רק מה שאתה מציע לאחר הופך להיות שלך כי יחסי הגומלין הם רק בתוך עצמך" וכמובן "סליחה ואהבה לאחר הם סליחה ואהבה לעצמך כי אחדות כל העולם בתוכך".

 

טוב, ברור שזה ספר לשימו ליד המיטה. לקרוא בו מידי פעם. כל פעם שיש בעיה ופותחים בו, תמיד יופיע הטקסט הרלבנטי באורח "ניסי".

ואם ממש ממש הלב לא נפתח לספר עבה זה, אפשר תמיד להשתמש בו כתמיכה פיזית למשהו רעוע. ולו נתחיל בכך...

 

 

 

אני מזמינה אתכם להגיב ולהצטרף לעמוד הפייסבוק שלי

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת