55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

בעלת האור

10/07/2011
בעלת האור

המיוחד באלבום זה הוא שכתבתי אותו לגיל שלי, מהמקום שאני נמצאת בו היום, מקום מנוסֶּה, עמוק, בוגר ורוחני, מקום של עזרה לזולת ונתינה, מקום של התעוררות פנימית יחד בכתיבה מדויקת ונכונה נכון להיום


אסתָּר שמיר | ריאיון מיוחד לבלוג

אַסתָּר שמיר, הרוקרית הראשונה של ישראל, זו ששרה על המקום הכי נמוך בתל אביב, חובקת עכשיו אלבום חדש "זה בינך וּבין אלוהים". זה בדיוק הזמן לדבר אִתהּ על מוזיקה, על החיים ועל עיסוקיה בשנים האחרונות.

תחילה, וידוי קטן: עד לא מזמן השם "אסתָּר שמיר" זמזם באוזניי את שירהּ הנפלא "היום את צוחקת" שהלחין ושר יהודה פוליקר. ידעתי גם על הלהיט הנפלא "במקום הכי נמוך בתל אביב" ועל שירים שכתבה לזמרים אחרים ("חזקה מהרוח", "אמצע ספטמבר" לגלי עטרי, "עשה שיהיה לי קל", "ברנדי וז'יטאן", "ציפייה לאושר" ליהודית רביץ ועוד). והנה, בעקבות היכרות פייסבוקית מקרית, נגלתה לאוזניי אמנית דגולה, יוצרת מוכשרת בחסד רב, רוקיסטית מלחינה בין הטובות שבמלחינינו. אלבומה האחרון מוכתר כפאר יצירתה, יצירת מופת מפוארת.

אסתַּר שמיר
זה בינך ובין אלוהים. עטיפת האלבום

אסתָּר שמיר היא אמנית־בנשמה. כל ישותהּ ומהותה מלֵאות אמנות ורוחניות. בשיחה עמהּ מתגלָּה לא רק אמנית־יוצרת מופלאה ומוכשרת, אלא גם אדם ענו, רוחני, עמוק, חם ואוהב־אדם. 

שאלה שסקרנה אותי תמיד – מדוע אַסתָּר ולא אֶסתר? האם יש משמעות לשם?

"זהו שמי, כך אמי קראה לי בלידתי, על שם סבתי esterne שמשמעו 'כוכב'. אמי שינתה לאַסתָּר. מעניין שהיום יש הרבה בנות שנקראות אסתָּר... הכול בזכות אמי."

את אלבומך האחרון הוצאת לפני 8 שנים בעקבות אירועי 11 בספטמבר, אלבום נפלא בשם "בגלל האנשים שאני אוהבת", השיר המוכּר ביותר ממנו הוא "גחליליות" הנפלא. איך ההרגשה לחזור להקליט ולהופיע על בימות אחרי 8 שנות שתיקה, ויותר מזה – אחרי 20 שנות שתיקה בימתית?

"לא קל לחזור, יש פחדים וכמובן התרגשות. עברתי דרך ארוכה בעשרים ושלוש השנים שלא הופעתי, פיתחתי שיטת טיפול חדשה בשם "קול הרוח" – The voice of light - שיטה שאני מלמדת בקורסים שאני מעבירה. עיקרי השיטה מדברים על רוחניות ועל נתינה ואלטרואיזם."
"ההחלטה לחזור להופיע אחרי שנים רבות כל כך נבעה קודם כול מהשירים שנכתבו, ראיתי שאני יכולה לתת לקהל לא־רוחני לטעום מעט רוחניות ולהתעסק במשמעות החיים מבלי להישמע טרחנית."

 אסתָּר שמיר בהופעה
אסתָּר שמיר בהופעה

מהי באמת אותה שיטת טיפול רוחנית שפיתחת? מה הביא אותך אליה?

"שיטת 'קול הרוח' מדברת על חיבור לנשמה. השיטה מבוססת על כך שהמטופלים חווים את עצמם בתדר של אור בחוויה קוֹלית. בשיטה זו אני תומכת גם בחולי סרטן."
"אני חושבת שבכל אדם יש רוחניות ויש טוב, והוא רק צריך לגלות אותם. אני תמיד אומרת שעֵר הוא ההפך מרַע, כלומר כשאדם מתעורר מבחינה רוחנית ומתחבר לחלק האלוהי, הנשגב והרם שבתוכו – הוא מתחבר לטוב הפנימי שבו. ואיני מדברת בכלל על חזרה בתשובה, החיבור לנשגב, לנתינה ולעזרה לזולת - החיבור הזה קיים בכל דת, גם בבודהיזם. במקור אנחנו אחד, ואנחנו שואפים להתחבר לרוחני, הזולת הוא אני. איני דתייה, האלוהים שלי חילוני אבל אני שומרת על עשרת הדיברות."

וכהמשך לשאלה הקודמת – מה מאפיין את אלבומך החדש ששונה משאר אלבומייך עד כה? האם זה אלבום רוחני יותר מקודמיו?

"אני אדם רוחני מטבעי, התעסקתי במשמעות החיים מגיל אפס והתחלתי לכתוב שירה מגיל צעיר. אמנם כתבתי על המקום הכי נמוך בתל אביב אבל נולדתי במקום הכי גבוה בירושלים. בירושלים יש קדושה, רוחניות והתעלות בכל פינה. באלבום הנוכחי פתחתי לפני כולם את כל עולמי הרוחני, פעולה שדרשה ממני אומץ רב. בכל שיריי שכתבתי עד עתה יש מן הרוחני, למשל ב'חזקה מהרוח' (מילים: אסתָּר שמיר, לחן: קורין אלאל, יב"ח) או ב'ציפייה לאושר' (מילים: אסתָּר שמיר, לחן: יהודית רביץ, יב"ח) ולא רק בהם."
"מה שמיוחד לאלבום החדש הוא שכתבתי אותו לגילי, מהמקום שאני נמצאת בו היום, מקום מנוסֶּה, עמוק, בוגר ורוחני, מקום של עזרה לזולת ונתינה. מקום של התעוררות פנימית יחד בכתיבה מדויקת ונכונה נכון להיום."  

בואי אליי. מילים ולחן: אסתָּר שמיר

באלבום החדש עבדת עם מפיק לא מוכר ממש בשם יונתן לוי שעבד אמנם עם "הבנות נחמה" והיה ב"איזבו", אך עדיין הוא עלום ולא מוכר להרבה אנשים. שתפי אותנו בבחירה שלך דווקא בו להפקת האלבום ובעבודתכם המשותפת. איך היה לעבוד עם מפיק כזה?

"קודם כול, עכשיו הוא מוכּר. יונתן לוי הוא בסיסט למעשה, נגן בס, וכשהוא ניגן לפניי בגיטרה חשמלית הוא מיד כבש אותי. הוא ידע להקשיב ללחנים והתאים להם עיבודים קולעים, מלאים עצמה ורגש. עבדנו על האלבום שלוש שנים, ממש לא פשוט. נשמה גדולה הושקעה באלבום."

באלבום החדש שיתפת את בנותייך בקליטים (קליפים) שצילמת. מה הייתה המחשבה שעמדה מאחורי צעד זה?

"איימתי על בנותיי שאם לא ישתתפו בקליט לא יקבלו אוכל." (צוחקת] "וברצינות – זה בא טבעי, לא הייתי צריכה לפנות אליהן אפילו, זה פשוט קרה מטבעו."


זה בינך ובין אלוהים, מילים ולחן: אסתָּר שמיר

לאורך הקריירה שלך כרוקיסטית, כיוצרת וככותבת הקפדת תמיד על העברית, וניכר שהעברית חשובה לך ויקרה ללבך. כתיבתך עשירה ומשובחת. מקרים בודדים של טעות בעברית קיבלת באופן קשה. שמירה על העברית היא מצרך נדיר בימינו, במיוחד בשירים. מה דעתך בעניין?

"אני מגדירה את עצמי משוררת, וכמשוררת ודאי שהמילים חשובות ומשמעותיות בעבורי. אני אישה של מילים, העולם נברא במילה, המילים בוראות משפט, עולם ומציאות. גם כתבתי בְּשיר שמבחינתי הוא הסיבה והתכלית לאלבום, 'אות ואות יצרו מילה' ('אות ואות יצרו מילה, אמר אלוהים ונברא כל מפעלו...' מתוך 'התפילה הגדולה', מילים ולחן: אסתָּר שמיר - יב"ח). לכן חשוב לי עד מאוד לדייק, לברור, לבחור בקפידה יתרה במילה הנכונה שמתאימה לי בצורה המושלמת. בכלל, אני אדם ששואף לשלמות, פרפקציוניסטית במלוא מובן המילה. יש בזה גם חסרונות, אתה יודע, שהרי כמה אפשר לשאוף לשלמות? אבל זו אני, פרפקציוניסטית."

שאלה ששואלים כל אמן־יוצר: מה קודם למה – הלחן או המילים? משום מה נדמה לי שאצלך המילים קודמות, את יוצאת מן המילים ומתאימה להן מנגינה.

"אכן כן. אני יוצאת מהמילים. למילים יש משמעות רבה, מילים בוראות עולם, למילים אני מחברת אקורדים, מנגינה, וכך נולד השיר."

בעלת האור, מילים ולחן: אסתָּר שמיר

מה דעתך על המוזיקה הישראלית העכשווית? לאן פניה מועדות? האם המוזיקה המזרחית באמת שולטת בכיפה? מה דעתך על תופעת "כוכב נולד" ועל עמיתייך האמנים שנמצאים עכשיו ב"היכל התהילה" שבערוץ 24?

"המוזיקה בימינו הפכה לתעשייה, כך שקשה לי להתייחס לזה. אני יודעת להתייחס למילים, ללחן ולעיבוד. לכל התעשייה שרוחשת מסביב קשה לי להתייחס ואיני יודעת איך להתייחס. לאמן־יוצר אין ותק, כשאתה אמן־יוצר אין ותק ביצירה שלך. הציעו לי להשתתף ב'היכל התהילה' ולאחר מחשבה קצרה סירבתי. אני אמנית־יוצרת, אני זקוקה לחופש, למרחב, לאוויר ולים, ולהיות כלואה בכלא של 'היכל התהילה' ממש לא מתאים לי. כל מה שקשור לתכנית הזאת עצוב לי מאוד, עצוב לי מאוד שאמן גדול ומוערך כאריק סיני צריך להיות בכלא הזה. לעניין 'כוכב נולד' - גם בה מתגלים לעתים כישרונות, גם במוזיקה המזרחית יש טובים יותר וטובים פחות. צריך לשאוף שהטובים יותר יבלטו."

אסתָּר שמיר חוזרת, והיא חוזרת בגדול באלבום מופת הטוב ביותר שהקליטה עד כה. המוזיקה הישראלית צמאה לשירים הנפלאים של שמיר, המשלבים באופן מדויק בין שפה משובחת ועשירה במילים שנבחרו בקפידה ללחן קולע שמתאים ככפפה ליד למילים שלִשמן נוצר לבין עיבודים עצמתיים, סוחפים ומרגשים. אל תחמיצו את היוצרת הענקית הזאת. 

 

הופעות קרובות:

ירושלים, "הצוללת הצהובה", 21 ביולי 2011
הרצלייה, מועדון הזאפה, 10 באוגוסט 2011

 ערוץ ה־youtube של אסתָּר שמיר

דף אמן בפייסבוק

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

52 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת