00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

מה לעשות כאשר מקימים לך אנטנה סלולרית מול החלון של הבית או על הגג?

נכתב בעיקבות: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4088410,00.html

המידע המובא כאן אינו יעוץ משפטי! כדי לקבל יעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין!

המידע המובא כאן מרוכז ומובא מפעילים ותושבים שפעולו נגד האנטנות ומתקני הגישה מול ביתם וסייעו למאבקים ברחבי הארץ ב20 השנה האחרונות. בין השאר מרם דישון, ד"ר זמיר שליט"א, רוני קלר, איריס עצמון, שמעון רזניק, חווה כהן, דניאל זיסלמן, עורך הדין מיכאל בך,  עורך דין שלומי סער ונוספים

גם אם מדובר באנטנה סלולרית רגילה או כאשר מדובר במתקן שידור אלחוטי (אנטנה לכל דבר) שיום אחד צצו לכם מול החלון יש מה לעשות.

חשוב לזכור כי מתקני הגישה האלחוטיים הם אנטנות סלולריות לכל דבר, צורתם שונה מאנטנות תורן אבל רמות ההספקים והקרינה זהות לחלוטין.  אנטנה סלולרית בבניין מגורים משמעותה הקרנה של 24 שעות ביממה, באופן ישיר ובהחזרים, על רוב הדירים בבניין. סביר להניח כי לפחות חלק מהדירים יפתחו בטווח הזמן של שבועות, חודשים או שנים כאבי ראש כרונים, עיפות כרונית, בעיות זכרון, קושי בריכוז, ועוד סימפטומים אחרים ואולי אפילו מחלות הקשורות בחשיפה קרינה.

עידכונים 2013-2014

 1. נכון ל 2014-2013 רק לגולן טלקום והוט מוביל מותר להתקין אנטנות סלולריות בהתאם לפטור של מתקני גישה אלחוטיים. זאת בעוד הנושא נידון בבג"ץ.
 2. באחרונה הצליחו להוריד מתקני גישה בגלל שהותקן במרפסת גג של דירת גג (פנטהוס). על פי סעיף 266ג בחוק התכנון והבניה יש למתקן גישה פתור רק כאשר הוא מותקן על גג ולא על מרפסת (http://www.nevo.co.il/law_html/law01/044_001.htm#Seif314) .
 3. סעיף רלוונטי נוסף למתקני גישה הוא סעיף 27א ו 27ג בחוק הבזק , יש לבדוק כי המתקן המותקן עומד בתנאים בסעיףhttp://www.nevo.co.il/law_html/law01/032_002.htm#Seif107 
 4. לפי פסק דין בית משפט השלום בפתח תקווה בע"א 30943-08-133 הוט מוביל בע"מ נ' מועצה מקומית גבעת שמואל ואח' קבעה כב' השופטת שלהבת קמיר-וייס (עמוד 4) כי סה"כ המתקנים המותקנים על הגג לא יעלה על גודל מצתבר של 80X50X30 ס"מ!
 5. יש חובה לחברת הסלולר להגיש תצהיר המצהיר כי המתקנים שהותקנו הותקנו במסגרת 40% מתקני הגישה מסה"כ האנטנות הסלולריות שיש לאותה חברה באותה רשות מקומית. נכון לאוגוסט 2013 לגולן טלקום יש רק מתקני גישה ולכן היא לכאורה אינה זכאית להקים עוד מתקני גישה. במקרה של הוט מוביל יש לבדוק את הנושא בהתאם למספר מתקני הגישה שהותקנו ועתידים להיות מותקנים באותה רשות מקומית. את קובץ הרישום של האנטנות המוקמות והמועדות להקמה ניתן להוריד באתר המשרד להגנת הסביבה בחלקו התחתון. הקובץ מתעדכן מעת לעת. נושא זה גם מובא בפסק הדין מסעיף 4 של כבוד השופטת שלהבת, בעמודים מספר 6-5.
 6. על פי אותו פסק דין של כבוד השופטת שלהבת מסעיפים 4-5, החדר בדירת מגורים, בו הותקנו המשדרים וציוד האנטנות, חייב בקבלת היתר לשימוש חורג לפי סעיך 146 לחוק זאת מכיוון שהציוד בו רב וגדול, משום שהוא פולט חום ניכר, ובשילוב עם העבודה שמדובר בציוד שידור שיש סכנת קרינה לצידו (ראו עמוד 7-8 בספק הדין).
 7. יש לבדוק את המבנה עליו הותקנה האנטנה ואם יש בו חריגות בנייה. חריגות בנייה במבנה יכולות (באם העירייה רוצה בכך) לאפשר ביטול חוקיות האנטנה וכן לשמש בתביעה נגד המארחים של האנטנה.
  באחרונה הצליח ראש עיר שוהם לבטל היתר הקמה של אנטנה סלולרית לאחר שפקחים קבעו כי המבנה עליו הוקמה האנטנה סובל מלקויי בנייה - http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=2486832 
 8. פסק דין שהתקבל ב 10-11-2011 קבע שמתקן גישה המותקן על עמוד מעל חצי מטר מהגג לא זכאי לפתור בגלל היות העמוד "תורן", שינוי מבנה הביניין והפרעה לנוף. לפרטים נוספים ראו פוסט בנושא - http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=2520663&r=1 
 9. את התביעה המשפטית יש לבסס על הפרה של הסעיפים לעיל ואו על ירידת ערך הנכס לאחר ההתקנה של אנטנה.
 10. 06-2013 עיריית חיפה הצליחה לגרום לפירוק של חוות אנטנות (5 סטים של מתקני גישה אלחוטיים, אחד לכל חברת סלולר) על מרפסות בדירת גג ברחוב דרך הים 176 בחיפה, לאחר שהוציאה מכתבי התראה לניתוק הזרם החשמלי מהדירה. חברות הסלולר פנו לוועדת הבניה המחוזית ונדחו. המקרה מראה כי עם העירייה רוצה היא יכולה. כל הכבוד לעיריית חיפה וכל הכבוד לדיריים ולפעילים שעמדו, חיו ופעלו במצב הזה משנת 2007!

 

הדרך להלחם בהקמת אנטנה סלולרית, בתור דייר, היא לבצע את הצעדים הבאים:

 1. דבר ראשון לגייס את שאר הדירים בבניין ובשכונה.
 2. לגייס כל ידע אפשרי על התחום. 
 3. הקימו קבוצות בפיסבוק כדי לשתף את הדייירים בפרטים על המאבק.
 4. ערכו ישיבות דיירים וקבעו דרכים לניהול המאבק.
 5. חלקו תפקידים בין הפעילים כל שכל אחד יהיה אחראי על תחום אחד: תחום טכני, תחום משפטי, תקשורת, עבודה מול הרשות המקומית, עבודה מול הדיירים השונים, עבודה מול בעלי הנכס בו מותקנת האנטנה ועוד.
 6. לדרוש את סקר בטיחות הקרינה ולתת אותם לבעל מקצוע (שאתם סומכים עליו) לעיון ובדיקה מחודשת.*
 7. לדרוש את סקר בטיחות האש המחויבים בשל התקנת ציוד החשמל והאלקטרוניקה של המשדרים והאנטנה.
 8. בסקר הבטיחות של כבוי  אש, יש לשים לב להתיחסות לגבי המצברים/סוללות המשמשים את האנטנה בבניין , כגיבוי למקרה של הפסקת חשמל. מצברים אלו פולטים גז מימן - הדבר חמור שבעתיים עת מדובר בדירה סגורה ולא מאווררת בה הטמפרטורה עולה בקיץ. גז מימן הינו גז מאוד נפיץ ומסוכן, ומכבה אש אינו מקל ראש בכך. חשוב לבקש אישור כבוי אש לכך. ניתן גם לבקש ולדרבן את הפיקוח העירוני להביא את כיבוי אש ולבצע סקר בטיחות בדירה.
 9. לדרוש את סקר בטיחות לשימוש בחומרים מסוכנים (סוללות הגיבוי של המשדרים מכילות חומצה ושימוש בהם מחייב הכנת מיגון למקרה של שפיכה של החומצה), ובטיחות חשמל שכל מתקן שידור מחוייב בהם (קיום לוח חשמל תקני, קו חשמל נפרד, מספקי זרם ראשי ועוד).
 10. לוודא כי מרחקי הבטיחות המנימאלים הרשומים בחוק מגודרים בקרבת האנטנה וכי לא ניתן לחצות אותם ולהתקרב לאנטנה**
 11. להזמין מודד קרינה מוסמך ואמין (שאינו עובד עם חברות הסלולר ושאינו שולל נזקים מקרינה, אפשר לקבל ממני המלצות) שימדוד הן את תחום התדר הגבוה (השידור עצמו) והן את התחום הנמוך (ממערכת החשמל של המשדרים). בתחום התדר הסלולרי מומלץ להשתמש במנתח תדרים ולא במד קרינה רגיל בגלל ריבוי תדרים ומקורת קרינה, ביחוד אם כמה חברות עושות שימוש באתר השידור. בתחום התדר הנמוך צפויות להמצא חריגות קרינה בחדרים הסמוכים לחדר הציוד של האנטנה. להפנייה למודד קרינה שאפשר לסמוך עליו לפנות באימייל אליי norad4u@gmail.com.
 12. ניתן גם למדוד לבד ולנסות לזהות את "הנקודות החמות" בבניין לפני הגעת המודד.
 13. הרבה אנשים מתלוננים על הקרינה מהאנטנה כאשר בבית שלהם יש מקורות קרינה רבים אחרים כגון טלפונים אלחוטיים, ראוטרים ומחשבים אלחוטיים, ביבי מוניטור ועוד. מי שבאמת מודאג מהקרינה כדאי שיצמצם שימוש במכשירים אלו לפני שהוא מתחיל את המאבק.
 14. כאשר מדובר בבית משותף, ניתן לבדוק האם בתקנון ישנו סעיף המתיר שימוש בדירות למגורים בלבד. אם קיים סעיף זה ניתן לתבוע את הדייר המארח את האנטנה בדירתו בתאום ובמסגרת האגודה לתרבות הדיור.
 15. לפנות לעירה ולהגיש בקשה לשינוי יעוד הדירה בה נמצאת האנטנה מ"מגורים" ל"עסק" (אם יצליח יגרור העלאה בתאריפי הארנונה של הדייר).
 16. לפנות לפורום לסלולריות שפויה, אולי הם יכולים לעזור.
 17. לשכנע את הרשות המקומית לתמוך בכם הדיירים ולהוציא צווי הפסקת עבודה או צווי הריסה בהתאם להפרות חוקי הבנייה וחוק הבזק שמצאתם. בדרך כלל העייריות פועלות כאשר מראים להם שזה אפשרי ולא מורכב.
 18. לקחת עורך דין ולהגיש תביעה. יש לבסס את התביעה על כמה היבטים כגון ירידת ערך הדירות, בגין אי עמידה בחוקי הבזק והבנייה ובשלב חריגות בנייה, בשל אי עמידה בתנאי הפטור למתקני גישה, בשל חשש לפגעיה בריאותית (לכאורה אין צורך להוכיח מעל לכל ספק כי הקרינה מסוכנת,, די להראות שיש דעות כי הקרינה מסוכנת ולהעלות יסוד סביר לסכנה האפשרית ולהראות כי יש חשש אמיתי מהסכנה האפשרית) . בעתיד הקרוב, ככל המערכת הרגולטיבית, המשפטית והבריאותית בישראל תצליח לאכל את העובדה כי קרינה בלתי מיננת מזיקה לבריאות, ניתן יהיה להגיש תביעה גם על הפאן הבריאותי. 
 19. להתחיל מעקב רפואי של כל הדיירים, להוציא סיכומים רפואיים, לבצע בדיקות רופא כלליות ובדיקות דם.  להודיע לחברת הסלולר על תחילת המעקב הרפואי. כבר קרה בעבר בעולם כי ברגע שחברת הסלולר הבינה שהחל מעקב רפואי אחר התושבים היא החליטה להעביר את האנטנה למסכנים אחרים. לא בטוח שזה יעבוד אבל זה יכול להצליח כי חברות הסלולר אינן מעונינות בויקוח רפואי. כאשר יש סיכומים רפואיים וחוות דעת רפואיות של לפני ואחרי זה מכין אתכם לשלב הבא (תביעה משפטית) וחברות הסלולר ישתדלו לא להגיע אליו. 

חשוב להבין כי ריבוי אנטנות בצורה שחברות הסלולר מציעות ומנסות לקדם לא יביא לירידה ברמות הקרינה אלא רק יאפשר לחברות הסלולר לשווק עוד מוצרים ושירותים שיעשו שימוש בתשתית הסלולרית ובאנטנותכדי באמת להוריד את רמות הקרינה יש דבר ראשון להבין כי הקרינה מזיקה. לאחר מכן יש לצמצם שימוש ככל הניתן ואז ניתן יהיה לדבר על פריסה של אנטנות קטנות מאוד ומוגבלות בהספק השידור שלהן (לא יותר מחצי וואט) בכל הערים. 

במקרה שהמלחמה לא  עוזרת או לוקחת זמן (תחנות הצדק עובדות לאט לאט), או שרמות הקרינה בביתכם גבוהות גם לאחר שהוצאתם את מכשירי הטלפון האלחוטי, הראוטרים האלחוטיים הביבי מוניטור והתרגלתם לדבר מהחוטי בבית, אפשר וניתן למגן את חלונות וקירות הבית מפני חדירה של קרינה בתדרי השידור של הסלולר.

* את סקרי הבטיחות ניתן לבקש מהמשרד להגנת הסביבה 02-649-5869, מהממונה על פניות הציבור, יש לציין את הכתובת המדוייקת של האנטנה.

** באנטנות סלולריות חובה ליצור הפרדה שתמנע גישה של כל אדם למרחק אשר בו רמות הקרינה גבוהות מספיק כדי לגרום נזק מידי כתוצעה מחימום. את איזור האנטנה יש לסגור ולגדר כך שלא יכולו אנשים לגשת אליה. בדרך כלל מרחק זה הוא כ 10 מטרים. אם האנטנה הותקנה על מרפסת או גג, ואתם מצליחים להראות כי לא גודרה יש סיכוי מצויין שהמשרד להגנת הסביבה ובית המשפט יחיבו את הדייר לגדר את האנטנה מה שיפגע בו בגלל עיבוד שטח הגג או המרפסת שלו (את הפגיעה של הקרינה הוא ירגיש עוד שנים, את חוסר היכולת להשתמש במרפסת או בגג הוא ירגיש מייד). 

 

סיפורי הצלחה:

**************

 1. http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=2508567&r=1

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת