00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חשיפה

הכדור שלנו- פרק 2

30/06/2011

אנחנו מתחילים את מסענו בעידן-על הפרקמבריון (השנים הם במיליונים):

ביקור באותה התקופה היה מציב אותנו בארץ זרה ומוזרה. הקרקע צחיחה ועל פניה אגנים רחבי ידיים המזכירים את פני הירח, אשר נוצרו ע"י פגיעות מטאוריטים רבות שאפיינו את התקופה מיד לאחר הולדת כדור הארץ, קבוצות ענקיות של הרי געש שפולטים לבה וגזים אל פני השטח. האטמוספירה אינה ראויה לנשימה כי אין חמצן חופשי, כמות הפחמן הדו חמצני עצומה ואורה העל סגולי של השמש ניתך בזעף על האדמה, ללא שכבת אוזון שתסנן אותו. אורך היממה אינו מגיע ל- 24 שעות, והירח נראה ענקי, כי מסילתו הרבה יותר קרובה לכדור הארץ ממרחקה היום.

 האטמוספירה הייתה מורכבת רובה מאדי מים, חנקן ופחמן דו חמצני. אדי המים נהפכו לגשמים, שהכניסו לים משקעים וכימיקלים. המים הלכו והתעשרו ביסודות עד שהאוקיינוסים היו מוכנים לחיים.

המדענים מצאו זכר לחיים בצורת תאים פשוטים בסלעים בני 3.5 מיליארד שנה.
כיצד החלו חיים להתפתח בעולם נטול חמצן, ושטוף בקרינה על-סגולה?
התשובה לשאלה הזו הגיעה מניסויי מעבדה. בניסויים אלו המדענים שיחזרו את האטמוספירה הקדומה והפרימיטיבית הזו, הם הציפו את תערובות הגזים שייצגו את האטמוספירה בניצוצות מתח גבוה ואור על סגול במטרה לחקות את הברקים ואת אור השמש העז באותה התקופה. כוחות אלו פירקו קשרים כימיים קיימים וייצרו קשרים כימיים אחרים במקומם. במרק הזה שהתקבל, הם מצאו חומצות אמינו- אבני הבניין של החיים. גם שלנו.
בניסוי הבא, גילו שכשחומצות האמינו מצויות על גבי משטח חם ויבש- כמו סלע ההולך ומתקרר, ומתיזים עליהן מים- הן יוצרות כדורים קטנטנים דמויי תא. כשהגיע הגשם וסחף את הכדורים האלו לאזורים מוגנים מפני הקרינה הקטלנית כמו גבים ונקיקים מוצלים, יכלו להתפתח מולקולות מורכבות יותר. אחת מהן הייתה כנראה קרוב משפחה של הד.נ.א, הקיימת היום בכל תא חי, והייתה בעלת היכולת לשכפל את עצמה- התחילו להופיע חיים עלי-אדמות.

התאים הראשונים, שהם אצות מיקרוסקופיות, חיו באוקיינוסים וניזונו מספיגה של חומר אורגני. בשלב מסויים, חלקם פיתחו שיטה יעילה יותר והתחילו לבצע פוטוסינתזה- ניצול האנרגיה שבאור השמש ליצירת מזונם. אצות כחולות-ירוקות אלו חיו במושבות שנקראות סטרומטוליטים. הסטורמטוליטים הם המאובנים העתיקים ביותר שנמצאו על פני כדור הארץ. והם עדיין מתקיימים היום בסביבות קיצוניות.  

מאובני סטרומטוליטים מהפרקמבריון:

מושבות סטרומטוליטים היום:

כתוצר לוואי של תהליך הפוטוסינתזה, התחיל להשתחרר חמצן. הפוטוסינתזה הייתה דרך יעילה יותר לקבלת האנרגיה הנחוצה לייצורים אלו, ולכן הסטרומטוליטים שיגשגו וכמות החמצן באטמוספירה הלכה וגדלה במהירות. עם הופעת החמצן החלו החיים לשנות את פניו של כוכב הלכת שהוליד אותם. הצמחים הירוקים הלכו והתפשטו, והדליפו חמצן חופשי לים ולאטמוספירה. הברזל שנותר בקרום הארץ החליד במגע עם החמצן והפך לתחמוצת הברזל- וזו נותרה בסלעים כראיה להופעתו הראשונה של החמצן.
מבחינה גיאולוגית, אילו יכולנו לקדוח למעמקי כדור הארץ של עידן הפרוטרוזואיקון, היינו מוצאים גושים גדולים של מגמה המתקררים להם באין מפריע בקרום- עדות לתקופה ממושכת של "שקט גיאולוגי". רבדים עתירי-מתכות נוצרים בתוכם שעה שהמינרלים מתגבשים בהדרגה ושוקעים. גופי המגמה העשירים ביותר ממין זה הם המקור לעושרה של דרום אמריקה בכרום, פלטינה וניקל.
באותו הזמן,
צורות חיים ימיות חדשות פיתחו שיטה לניצול חמצן בתהליך הפיכתו של מזון לאנרגיה, ותהליך זה- הנשימה- הוכיח את יעילותו במידה כה רבה, שמשתמשי חמצן התרבו והתפצלו למינים רבים ושונים.

הציורים האלו צויירו על פי ממצאי המאובנים כמובן. לכן לא נסיים בלי כמה תמונות ממאובני הפרקמבריון:

 

החמצן האטמוספירי הלך והתרבה, ומולקולות החמצן התחברו זו לזו ליצירת אוזון בסטרטוספירה. שכבת האוזון בלמה חלק ניכר מן האור העל-סגול הקטלני של השמש, ועתה בפעם הראשונה נעשתה גם היבשה מקום בטוח לחיים...

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

המידע נלקח ממקורות שונים, הכוללים מצגות וחומר כתוב מקורסים שלמדתי במהלך התואר, ספרי לימוד והעשרה שונים (אם מישהו מעוניין בפרטים הוא מוזמן לשלוח מסר), ומקורות אינטרנטים. התמונות נלקחו מהאינטרנט.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

22 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל DOCHA אלא אם צויין אחרת