44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

חמש שנים גלעד שליט בשבי, הממשלה ממשיכה להפר את החוזה שלה

כבר חמש שנים גלעד שליט בשבי החמאס. לרגע כבר היה נראה שעוד מעט המו"מ מצליח והוא ישוחרר, אבל הנה עברו להם חמש שנים וכלום לא קרה. הכל תקוע. בינתיים כשלנו יש את החופש לדון האם צריך לשחרר את גלעד תמורת אסירים או לא, גלעד תקוע באיזה צינוק מבזבז את חייו ולא מבחירה. כמובן שהוא לא חופשי ומאושר, אין לו חופש ביטוי, אין לו מימוש עצמי, אין לו אפשרות בחירה. הוא לא יכול לבחור ולחיות את החיים עד הסוף, הוא שבוי שלא באשמתו בהשרדות. הוא צריך כוחות נפשיים עצומים כדי להשאיר לעצמו תקווה ורוח אנושית שמנסה להתרומם מעבר לתנאים הנוראיים שבהם הוא תקוע. כל כך הרבה מאמץ רק כדי להמשיך ולחיות עוד יום ועוד יום מבלי להשבר. תעצמו את העיניים, תדמיינו את מצבו, תראו את עצמכם כאילו אתם תקועים בצינוק, מנותקים מהמשפחה, מחייכם, לא יכולות לעשות מה שעולה על רוחכן, מנסות רק לשרוד. תשארו במצב הזה לכמה דקות ואז תמשיכו לקרוא.

לא סתם התחלתי בתיאור מצבו של גלעד עצמו ובתרגיל דמיון מודרך קצר. אלו הערכים שאנו חיים על פי הם, או לפחות כדאי שנחיה לפיהם - ערכים ליברליים שרואים את העיקר ביחיד ובחופש שלו לממש את עצמו לפי ראות עיניו (כל עוד הוא לא פוגע בזכות הזו של האחרים). מתוך הערכים הללו בחרנו בדמוקרטיה ובזכויות האדם, מתוך הבנה שהמדינה קיימת למען האזרחים ולמען היחידים שמרכיבים אותה (לפירוט ראו את הפוסט הפגנות החרדים והערכים של החילוניות). המדינה קיימת בשבילי, בשבילך ואפילו בשביל גלעד שליט. מבחינה זו זכות הקיום של המדינה (ושל כל מדינה אחרת) נובעת מתוך זה שהיא מספקת ליחיד את האמצעים הדרושים לו כדי שיוכל לממש את עצמו כראות עיניו. כמובן שבשביל זה צריך לקדם במדינה חופש, שוויון, זכויות אדם, חינוך. וצריך שהמדינה תספק את כל הצרכים הבסיסיים של האדם כמו ביטחון וכלכלה.

אנחנו בישראל במצב יותר קשה. בגלל שאנחנו שרויים במצב של אי שלום עם כל כך הרבה צדדים בבת אחת, יש צורך לספוג פגיעות בערכים אלו למען הבטחון של כלל האזרחים. עכשיו מתחילה השאלה הקשה באמת, עד כמה אנחנו מוכנים לוותר על הערכים שלנו למען הבטחון? איך מוצאים את האיזון בין צרכי הבטחון לבין הערכים הליברליים?

אם נבדוק מה המדינה צריכה לעשות למען גלעד שליט לפי הערכים שבבסיסה נראה שהערכים הללו מכוונים את העיקר לעבר היחיד ולעבר חשיבותו הרבה, ושצריך להעדיף את טובת היחיד ולא את טובת הכלל הערטילאי. נובע שצריך לעשות הכל כדי לשחרר את גלעד. יש להעדיף את טובתו, את טובת האדם היחיד שתקוע כרגע בכלא על לא עוול בכפו, שחייו היקרים ויכולותיו האדירים מתבזבזים לריק, על פני שיקולים של טובת כלל ערטילאית או תרחישים ערטילאיים עתידיים שיכולים לקרוא ויכולים שלא. מצד שני, כדאי לעשות משא ומתן זהיר כדי לשמור שלא יחטפו עוד חיילים כדרך מהירה להוציא אסירים מהכלא הישראלי. הבעיה היא שכבר עברו חמש שנים מאז שהמשא ומתן החל. בדרך אפילו היה מבצע בעזה שגם לא עזר לשחרור גלעד. ברור שכשעושים משא ומתן צריך לדעת לשחק ולא להראות את הקלפים מיד. אבל לא נראה שזה מוביל לשום פתרון. כמה אפשר לחכות?

יש לנו ערכים מסויימים שעל פיהם אנו חיים ולא נזרוק אותם רק בגלל שהצד השני לא מקבל את הערכים שלנו. בסוף היום צריך להיות לנו ברור שאנחנו משחררים את גלעד ואם רואים שהמו"מ מוצה ולא מתקדם יותר, אין ברירה אלא לשלם את המחיר ולשחרר אותו. מה יקרה לנו, למורל ולצבא אם נוותר על המוסר והשלטון לא יעמוד בהתחייבותיו הבסיסיות ביותר?

מלכתחילה לא היתה לגלעד בחירה האם הוא רוצה להתגייס או לא, האם הוא מסכים להיות חייל או לא. המדינה כפתה עליו, בניגוד מוחלט לערכי הליברליזם, להיות חייל ולהסתכן למענה. זה בסדר בגלל המצב המיוחד שלנו, זה חלק מהאיזון שמצאנו לעצמנו. אך זה גם אומר שהמדינה חתמה חוזה בלתי כתוב בין האזרחים ובינה. לפי החוזה, אנחנו האזרחים מוכנים לוותר זמנית על ערכי החופש שלנו למען המשכיות המדינה ומצד שני על המדינה לדאוג שמצב זה יהיה כמה שיותר קצר, עם כמה שפחות פגיעה בערכים הללו ושהמדינה תעשה כל שביכולתה להחזיר אותנו בתום התקופה הזו לחיים נורמליים במדינה בעלת חוקים ליברליים תקינים.

המדינה צריכה "לשלם" לאזרחיה מחיר על הפגיעה החמורה הזו בערכים כל כך בסיסיים של המדינה המודרנית. אך הנה היא מפרה שוב ושוב את החוזה הזה שבינה וביננו. כאזרח המדינה גלעד עשה את החלק שלו בחוזה וויתר על זכותו הבסיסית לחירות ולחיים בטוחים, אך המדינה לא עומדת בחלק החוזה שלה, ולא עושה כל שביכולתה כדי שהויתור הזה יהיה מינימלי וכדי שיחזור לחיים נורמליים. כעת המדינה צריכה לתקן את המצב המעוות שהיא יצרה עבורו, אלא אם כן אנחנו רוצים לזרוק את הערכים הללו לפח. אני לא מוכן לכך. בטח ובטח לא להסכים לזרוק את הערכים שלנו מתוך טענה שהצד השני לא מכיר בערכים אלו ומפרש אותם כחולשה. אני לא רוצה לוותר על הערכים החשובים הללו ולא רוצה להידרדר לרמת הצד השני. יש דברים חשובים מספיק ובסיסיים מספיק עליהם לא כדאי לוותר, ערכי הליברליזם הם אחד מהדברים הללו.

הגיע הזמן שהמדינה תגלה אחריות ותעמוד בצד שלה של החוזה. גם בשביל גלעד, אבל גם בשבילנו. היא זו שלקחה ממנו את החופש ויצרה מצב בו חטפו אותו, והיא זו שצריכה להחזיר לו את החופש שלו. גם לגלעד שליט יש את הזכות הבסיסית להינות מהחופש, מהליברליזם ומהיכולת לבחור בעצמך את דרך חייך. גם לו מגיע לסגור את הפער ולנסות ולחיות בצורה נורמאלית. זה בטח יהיה תהליך ארוך וקשה של הסתגלות מחדש לחיים בחוץ, לחיים חופשיים. עד שבסופו של דבר, אני מקווה, גם הוא יוכל להיות חופשי ומאושר.

מתי כבר אני ארשום פוסט על שיחרורו של גלעד?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת