00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חשיפה

הכדור שלנו - פרק 1

פעמים רבות אנחנו משתמשים במילים "איזה עולם נפלא יש לנו" או "כדור הארץ הוא מקום מדהים" כשאנחנו רואים משהו חדש ויוצא דופן. אבל לא הרבה פעמים אנחנו עוצרים לחשוב עד כמה באמת כדור הארץ הוא מדהים.
כדור הארץ בורא ומשמיד את פניו ללא הרף ומתקיים כיישות חיה ממש כמו הייצורים שהוליד מתוכו. וכמו כל דבר שנמצא בו, גם הוא יודע חיים ומוות.

כבר הרבה זמן שאני חושבת להתחיל בסדרה של רשומות על ההיסטוריה של כדור הארץ. זו מלאכה מורכבת מאוד ובטח ייקח לי זמן רב להשלים אותה. אני נעזרת במלא מקורות. תמונות והסברים מתוך מצגות שהועברו לי בשיעורים במהלך התואר, ספרים רבים ומקורות שונים ברשת. אני מקווה שאצליח. התכנון שלי הוא לכתוב רשומה על כל תקופת זמן משמעותית ולנסות לצייר תמונה של כדור הארץ כפי שהיה באותה התקופה תוך פירוט האירועים החשובים שהתרחשו. כפתיחה של הסדרה הזו אני רוצה להציג את לוח הזמנים הגיאולוגי.

קשה מאוד להכיל את מושגי הזמן שאני עומדת לפרט עליהם. עבור רובנו, אין הבדל גדול בין 2 מיליון שנה לבין 200 מיליון שנה. המספרים נעשים מטושטשים ונהפכים פשוט ל"מלא זמן". דרך אחת שנועדה להקל על הבעייתיות הזו היא להסתכל על הזמן שעבר מהיווצרות כדור הארץ לפני כ- 4.6 ביליון שנים ועד היום כעל שעה אחת:

שימו לב שבהסתכלות הזו, הבקטריות הראשונות נוצרו אחרי 17 דקות ו 37 שניות, המדוזות הראשונות נוצרו אחרי 51 דקות ו 12 שניות, הדינואורים שלטו בכדור הארץ מהדקה ה- 57 והוכחדו בדקה ה-59 אבות אבותינו הקדמונים הופיעו בשתי השניות האחרונות ואנחנו, האדם המודרני, הופענו במאית השנייה האחרונה. מדהים לא? 

לקבלת רושם כללי, זו תמונה של הטבלה המקצועית והשימושית ביותר לגיאולוגים (מצטערת על האיכות ירודה, לא ניתן לראות את התקופות הקטנות יותר ואת המספרים בבירור), המציגה את לוח הזמנים ושמות התקופות השונות. משנה א' יש לי ביומן טבלה כזו, וכל פעם כשמדברים על תקופה מסויימת או על אירוע שקרה ואני לא זוכרת מתי בדיוק זה היה אני מציצה בה. זו הטבלה האהובה עלי בעולם כולו!
הזמנים הולכים מהעבר להווה מהעמודה השמאלית ביותר לימנית ומלמטה למעלה:

 

החלוקה הראשונית והגסה ביותר היא לשני עידני-על: הפרקמבריון והפנרוזואיקון. (כל שם נחשב כמילה אחת אך מעתה אפריד את שם התקופה ע"י מקפים על מנת להקל על קריאתם. הקיצור מ"ש = מיליון שנים.) 
הפרה-קמבריון- נמשך כ- 4 מילארד שנים. החל מהיווצרות כדה"א לפני כ- 4.6 ביליון שנים ועד להופעת חיים נראים לעין לפני כ- 542 מיליון שנים.

הפנרו-זואיקון- נמשך כחצי מילארד שנים. החל מהופעת חיים נראים לעין על פני כדור הארץ ועד היום. עידן העל הפנרוזואיקון מתחלק ל-3 עידנים ובתוך כל עידן ישנה חלוקה פנימית ליחידות שנקראות תורים שמתחלקות ליחידות פנימיות שנקראות תת-תורים שמתחלקות כמובן ליחידות פנימיות שנקראות תקופות. מבולבלים? גם אני. אבל אל תדאגו אני אתייחס לכל אלו פשוט כאל תקופות וברשומות הבאות כשאפרט על תקופה כלשהי, אראה איפה היא נמצאת בתוך לוח הזמנים ואציין את תקופת הזמן שלה.
3 העידנים:

    פלאו-זואיקון-  זהו "עידן החיים הקדומים" [מלפני כ- 542 מ"ש ועד לפני כ- 250 מ"ש]. החלוקה הראשונית בפלאו-זואיקון:

 • קמבריון- הופעת הדגים הראשונים [542 מ"ש - 488 מ"ש, נמשך 54 מ"ש].  
 • אורדוביק- שליטה של חסרי חוליות ושגשוג של צמחי הים. הופעה של שוניות אלמוגים [488 מ"ש - 444 מ"ש, נמשך 44 מ"ש].
 • סילור- הופעה של צמחי יבשה והופעה של כרישים [444 מ"ש - 416 מ"ש, נמשך 30 מ"ש].
 • דבון- יציאה של החיים מהמים- הופעת הדו-חיים הראשונים [416 מ"ש - 360 מ"ש, נמשך 56 מ"ש].
 • קרבון- עושר בלתי רגיל בצמחייה וקבורה מהירה של הצמחים (חומר האורגני) מה שיצר כ- 30% ממרבצי הפחם הקיימים בעולם, מכאן שם התקופה [360 מ"ש - 300 מ"ש, נמשך 60 מ"ש].
 • פרם- הופעת עצי המחט. לקראת סוף תקופה זו החלו להופיע אזורי מדבריות. בסוף הפרם התרחשה ההכחדה ההמונית הגדולה ביותר אי פעם ובה נכחדו כ- 95% מהמינים הימיים וכ- 75%מהמינים היבשתיים. הכחדה זו מיוחסת לשינויים אקלימיים קיצונים [300 מ"ש - 250 מ"ש, נמשך 50 מ"ש].

    מזו-זואיקון- זהו "עידן החיים האמצעיים" [מלפני כ- 250 מ"ש ועד לפני כ- 65 מיליון שנים]. חלוקה פנימית ראשונית:

 • טריאס- הופעת היונקים הראשונים, הופעת הדינוזאורים הראשונים [250 מ"ש - 200 מ"ש, נמשך 50 מ"ש].
 • יורא- הדינוזאורים שולטים. הופעת הציפורים [200 מ"ש - 145 מ"ש, נמשך 55 מ"ש].
 • קרטיקון- הופעת צמחים עם פרחים, הופעת הפרימטים (מיני הקופים שלבסוף התפחו לבני האדם הקדומים) הראשונים. הקרטיקון הסתיים בהכחדה הגדולה של הדינוזאורים כנראה בעקבות פגיעת מטאוריט בכדור הארץ [145 מ"ש - 65 מ"ש, נמשך 80 מ"ש].

קנו-זואיקון- זהו "עידן החיים החדשים" [מלפני כ- 65 מ"ש ועד היום]. חלוקה פנימית ראשונית:

 • שלישון- עליית היונקים שעד אז היו בשוליים, לשליטה [65 מ"ש - 2.6 מ"ש, נמשך 62.4 מ"ש].
 • רביעון- האבולוציה של האדם [2.6 מ"ש - היום].

לסיכום, טבלאות ודיאגרמות נחמדות שממחישות את התקופות שאותן הזכרתי ואת האירועים החשובים שהתרחשו בהן:

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

16 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל DOCHA אלא אם צויין אחרת