55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

אפשרויות הבחירה

סוגיה פילוסופית ישנה־נושנה עוסקת באפשרויות הבחירה, רוצה לומר אילו בחירות, אם בכלל, יש לאדם בחייו ואם כן, האם אלו בחירות אמתיות שהוא עורך או שהכול מוכתב לו מלמעלה?

כבר כתבתי כאן בעבר שאני מאמין במשפט החז"לי "הכול צפוי והרשות נתונה", האומר בפשטות שכל מה שקורה לך נכתב כבר מראש ועדיין בידך לשנות את גורלך וגם השינוי הזה כתוב למעלה. במאמר זה ברצוני להרחיב את היריעה בעניין הבחירה החופשית של האדם.

החיים מציבים בפנינו עובדות שאין לחלוק עליהן או להתווכח עִמן, עובדות שאנו נאלצים לחיות עִמן, איש לא שאל אותנו לדעתנו ואין לנו אפשרות לבחור בהן. מה שאינו נתון לשליטתנו אין טעם לנסות לשנותו

במה דברים אמורים?

דברים רבים אינם נמצאים בשליטתנו. לא בחרנו את הורינו, לא בחרנו את משפחתנו ולא בחרנו את מקום הולדתנו. איש לא שאל אותנו אם ברצוננו להיוולד בכלל, גם לא נשאלנו אם למות ואיך למות, אלא במקרים מסוימים - כל אלו עובדות שהחיים הציבו לפנינו ואנו נאלצים לחיות אִתן. 
ואולם, מהרגע שנולדנו, או ליתר דיוק מהרגע שהתחלנו את חיינו כבוגרים, אפשרויות הבחירה נפתחות בפנינו, ואנו יכולים לבחור באיזה כיוון לפנות.

כדי להמחיש את דבריי אמשיך בדוגמה. אדם נולד להורים אלימים שהכו אותו והשפילו אותו בילדותו - הוא לא בחר להיוולד להורים כאלה, אבל בבגרותו נפתחות לפניו אפשרויות הבחירה והוא יכול לבחור אם להמשיך בקו האלים שהוריו "חינכו" אותו בו או לשנות את הדרך ולפתוח דף חדש בחייו הבוגרים, להתחיל חיים ללא אלימות, רגועים ושלווים. כך גם אדם שסבל מהתעללות מינית בילדותו - בבגרותו הוא יכול לבחור אם לחיות כמתעלל מינית כמו שחי בילדותו או לשנות כיוון ולחיות חיים בריאים, נורמליים וטובים. האחריות לבחירה רובצת על אותו אדם ועליו בלבד.

דוגמה נוספת: אדם נולד למשפחה שהקריירה והממון חשובים בה יותר מהכול, כך שלהורים לא היה זמן לגדל אותו והוא סבל מהזנחה פושעת. הוא לא בחר להיוולד למשפחה כזו, אבל מרגע שהחל את חייו הבוגרים הוא יכול לבחור באורח חייו. כבוגר יכול אותו אדם לבחור לחיות כהוריו, לרדוף אחר הממון והקריירה ולהזניח את ילדיו או לשנות כיוון ולבחור בדרך של אהבה, נתינה ודאגה לילדיו וליקיריו. כבר שמענו על מקרים מדהימים של אנשים שנולדו למשפחות הרוסות, שהזניחו אותם בילדותם, ובבגרותם בחרו לשנות כיוון ועושים חיל בחייהם. הכול עניין של החלטה ובחירה נכונות.

ובחרת בחיים

אם כן, האדם החופשי בוחר אם להתחתן או להתגרש, אם להביא ילדים אם לאו, אם לרדוף אחר הממון או להיות מאושר בחלקו, ובמילים אחרות - אדם חופשי בוחר את אורח חייו. עם הבחירות הללו הוא צריך להתמודד ולשאת באחריות לגביהן. שימו לב, כתבתי "האדם החופשי", ואני מתכוון ל"חופשי" הן מבחינה פיזית הן מבחינה נפשית. רוצה לומר, אדם יכול לחיות חופשי־לכאורה ובתוכו הוא כלוא בבית סוהר נפשי שמונע ממנו לחיות את חייו בצורה טובה.

זאת ועוד: אני טוען שאדם בוחר לחיות את חייו כסטרייט או כהומוסקסואל, אף שנטייה מינית היא דבר מולד בעיקרהּ. רוצה לומר, אם נולדת הומוסקסואל - אתה יכול לבחור אם בחייך הבוגרים תחיה כסטרייט גמור ותברח מנטייתך המינית האמתית או שתהיה שלם עם עצמך ותחיה כהומוסקסואל, כפי שהטבע יצר אותך. באיזו דרך ובחירה שלא תלך אתה נושא באחריות לחייך ולהחלטותיך.

ההכרה ברע

ואולם לא קל לבחור ולא קל להחליט. דרושות תכונות אופי חזקות כדי לבחור בבחירה הנכונה ולהחליט את ההחלטה המתאימה. יש לעבור שלבים נפשיים ופסיכולוגיים מסוימים לפני שאדם יוכל להגיע בכלל לרגע שהוא צריך לבחור את חייו. שלבים אלו שונים מאדם לאדם ותלויים בין השאר במה שאינו תלוי בו ואינו בשליטתו.

למשל, אדם שגדל מקטנוּת בהרגשה שהוא אפס, כלומניק ולא יוצלח, הרגשה שכולם טובים יותר ממנו והוא הגיע לעולם בטעות - אדם כזה יצטרך לעבור כברת דרך נפשית ופסיכולוגית רבה יותר בדרך להחלטה הנכונה בחייו הבוגרים מאשר אדם שנולד למשפחה תומכת, אוהבת, מעריכה ומעודדת. אותו אדם שמשפחתו נתנה לו להרגיש לא יוצלח יצטרך אומץ רב בבגרותו לזנוח את עברו, להשאיר מאחור את החינוך הרע, בלשון המעטה, של הוריו, ולהחליט שהוא חכם, נבון, טוב ושווה יותר מכולם. ההכרה שגדלת במשפחה לא נורמלית, במשפחה הרוסה או בעייתית, נקרא לזה כך - הכרה זו היא השלב הראשוני וההתחלתי בדרך לבחירה הנכונה בחיים ולשיפור חייך כאדם בוגר.

דברים רבים בחייך - ובעיקר הדברים היסודיים והבסיסיים ביותר - אינך שולט בהם ולא הייתה לך האפשרות לבחור בהם. עניינים רבים אחרים הם בידך - דע לבחור בדרך הנכונה המתאימה ביותר לחייך, בדרך לחיים מאושרים, מסַפקים וטובים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

22 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת