1515
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים שלי (או של אחרים)

רומאן וחולדה (סיפור לשבת)

 
בעיירה קטנה שבפלך ז'יטומיר חי הרב הגאון מנחם מנדל נ"י ולו בית מדרש קטן עם עשרות  חסידים נלהבים.
אשתו של כבוד הרב, הרבנית הצדקת שרה לאה, ילדה לו תשעה בנים שהיו כולם גדולים בתורה ומקפידים במצוות קלה כחמורה. ולעת זקנה ילדה הרבנית הצדקת בת זקונים ותקרא שמה בישראל חולדה, כי שאפה שתגדל ותהיה אשת חיל כחולדה המקראית.
 
וחולדה גדלה להיות נערה צנועה, טובת לב ויפת מראה עד מאוד. כבר בהיותה בת מצווה החלו השדכנים לנהור לביתו של הרב ולהציע לו חתנים מכל חלקי הארץ ואף מעבר לים.
אך מנחם מנדל מיאן לראות את בתו היחידה הולכת ממנו ודחה את השדכנים בנימוקים שונים ומשונים. בלב לבו ידע הרב כי ביום מן הימים תקום חולדה ותהיה לאשת איש. הוא האמין כי כשיגיע החתן המיועד יכיר אותו מיד ולא יהסס לרגע לחתום על התנאים.
 
פרט לדאגה קטנה זו התנהלו חייהם של משפחתו של הרב על מי מנוחות. רק עוד דאגה אחת הטרידה את הרב – וזו הייתה דאגה לא קטנה כלל. הימים היו קשים והנה נמצאו בעולם יהודים שלא קיימו את כל המצוות. הם התקראו יהודים אך קיצצו בזקנם ובפאותיהם וטענו כי על היהודים לשאוף להיות ככל העמים.
 
בעיירה הקטנה חיה משפחה יהודית אחת שכזו. אבי המשפחה - הדוקטור יואל פנחס שוורץ  - דגל בעקרונות הקדמה. הוא הסתכל בבוז על יהודי העיירה האחרים שהקדישו את חייהם לתורה.
כבוד הדוקטור הקדיש את חייו לבריאות הגוף ולא לחיי הנפש. הוא לא נראה בבית הכנסת יותר ממה שהיה חייב (שלוש פעמים ביום) ואת ספסלי בית המדרש של רבי מנחם מנדל חבש רק לעיתים רחוקות.
את בנו הבכור – שלו נתן את השם הבלתי יהודי בעליל רומאן – הוא שלח ללמוד רפואה באוניברסיטע שבעיר הגדולה מתוך שאיפה כי הוא ימשיך את דרכו לאחר מאה ועשרים.
רבי מנחם מנדל דיבר על לבו של דוקטור יואל פנחס והתחנן כי לא ירחיק את בנו מבית המדרש – אך ללא הועיל.
 
ואכן, כשרומאן חזר לחופשתו הראשונה הזדעזעו כל תושבי העיירה לגלות כי זקנו היה כלא היה!  מאותו יום חדלו בני משפחתו של הרב לדבר עם בני משפחתו של הדוקטור ואיבה שררה בין המשפחות.
 
ערב בהיר אחד, בזמן חופשתו של הסטודנט רומאן (לאחר שסיים בהצלחה את שנה ג') הוא טייל חסר מעש בעיירה כשלפתע ראה מולו  בסמטא את חולדה שהלכה להביא את ארוחת הערב לאביה בבית המדרש.
עיני השניים נפגשו רק לרגע וחולדה מיהרה להשפיל את עיניה (כבת ישראל חסודה) ולהאיץ את צעדיה, אבל משהו השתנה בלבבות שניהם – הייתה זו אהבה ממבט ראשון.
רומאן לא יכול היה להירגע. מכיוון שלא הצליח להירדם, הוא יצא לטיול נוסף בעיירה ורגליו הוליכוהו היישר לבית הרב. הוא עמד בחצר ביתו של הרב ותהה מה יעשה,כשלפתע נפתח החלון ודמותה של חולדה הופיעה בו.
רומאן לא האמין למשמע אוזניו: חולדה נקבה בשמו ותהתה בקול רם כיצד תוכל להתחתן איתו למרות שאינו תלמיד חכם!
רומאן מיהר אל החלון ולהפתעתה הרבה של חולדה הצהיר על אהבתו. השניים גמרו אומר להתחתן למחרת היום למרות התנגדותם הצפויה של הוריהם.
 
למחרת מיהרו רומאן וחולדה אל בית העירייה שם נישאו בטכס אזרחי אצל רשם הנישואים הגוי ובנוסף קידש רומאן את חולדה לעיני שני עדים כדת משה וישראל.
השניים מיהרו כל אחד לביתו כשהם נשבעים זה לזה שבקרוב ימצאו דרך לפרסם ולממש את נישואיהם.
אך כשרומאן חזר הביתה הוא גילה את כל בני משפחתו נבוכים מאוד ואת אמו ממררת בבכי. מסתבר כי בזמן העדרו הודיע אחיו הצעיר אולג על חזרה בתשובה שלמה והוא ארז את חפציו ועבר לגור בבית המדרש.
נראה היה כי במשך שבועות וחודשים, בלי שאיש חשד בכך, דיבר הרב על ליבו של אולג ושכנע אותו לבגוד במשפחתו.
מבחינת הדוקטור שוורץ אולג היה חשוב כמת.
 
רומאן נשבע לנקום וכבר למחרת – בשבת – הצליח להדיח את בנו הצעיר של הרב לעשן סיגריה ואף לאכול חזיר בחלב בלא שבירך ובלא שנטל ידיים.
הרב נשבע לנקום ורומאן נאלץ לנוס על נפשו לפני שימצא את עצמו עקוד בבית המדרש ומולעט בגפילט פיש.
 
אך רומאן לא שכח את חולדה והיא לא שכחה אותו. הוא שלח לה מכתב בידי שליח מהימן ובו הציע תוכנית גאונית: חולדה תתחזה כמי שחיללה את תומתה בידי גוי. אביה יגרש אותה מביתו מיידית והיא תוכל להתאחד איתו לנצח.
רומאן לא היה בטוח כי לחולדה יעמוד הכוח לפעול לפי תוכניתו ולכן ביקש ממנה לשלוח לו תשובה מיד – אם תסרב לתוכנית (הגאונית בפשטותה) הוא יחשוב על רעיון אחר.
 
חולדה הסכימה לקבל את התוכנית. אך,למרבה הצער, מסתבר כי השליח המהימן לא היה מהימן כל כך. בדרכו חזרה לרומאן הוא השתכר ועד שהגיע הפך את היוצרות וטען כי חולדה סירבה לתוכנית.
לרומאן כבר הייתה תוכנית חליפית. הוא התחפש לאברך, שכר שדכן ויצא לעיירה כדי לבקש את ידה של חולדה.
הוא לא ידע שבינתיים תוכניתו המקורית פעלה וחולדה כבר גורשה מבית אביה...
 
בדרכו לעיירה חלף רומאן על פניה של חולדה אך לא הכירה בבגדיה החילוניים. חולדה לעומת זאת הכירה אותו מיד אך טעתה בפירוש הזקן,הפאות והשטריימל והניחה כי רומאן חזר בתשובה כמו אחיו הצעיר והיא לעולם לא תראה אותו שוב.... למעשה היא גם לא רצתה לראות אותו במצבו הנוכחי, כי לבה כבר הלך שבי אחרי גברים מגולחים כופרים בעיקר.
כשהגיע רומאן אל העיירה הוא נחרד לשמוע כי חולדה מתה. לא עלה על דעתו כי למעשה היא רק נחשבה למתה ע"י משפחתה לאחר שפעלה לפי תוכניתו.
 
זהו סופו של הסיפור עבור מי שמאמין שיש סיפורים שצריכים סוף רע.
 
 אך למי שחושב שלסיפור לשבת נדרש תמיד סוף טוב נספר כי אולג אחיו של רומאן שחי כזכור בבית המדרש סיפר לו את האמת. רומאן נפטר מן הזקן והפאות ורץ חזרה לעיר הגדולה שם פגש את חולדה ונפל על צווארה (אבל כלום לא נשבר) ומאז הם חיו באושר ובעושר עד סוף ימיהם.
.
 
 
מוסר השכל:   יותר מששמרו ישראל על השבת שמר הסיפור לשבת על הסוף הטוב
 
שבת שלום!
(כל השמות בסיפור בדויים וכל קשר ביניהם לבין גיבורים של מחזות מפורסמים אינו מקרי)
 
תודה לקלפטה הפולניה על הרעיון לכתוב סיפור המבוסס על מחזה של שייקספיר ותודה לשייקספיר על הרעיון לכתוב מחזות שהתפרסמו כל כך.
 
והרשומה המומלצת להיום היא – צוויץ צוויץ צוויץ. בלוגולדת שלישי! – של עננת
אל תשכחו לאחל לה מזל טוב!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

75 תגובות

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל motior אלא אם צויין אחרת