22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

משפחה בדרכים

על הדומה בין משטר האייאטוללות למשטר ההון

ותסלחו לי שאני הולכת לעשות פה מיש מש של הרבה דברים שחלפו לי בראש ומול העיניים השבוע, ובתקופה האחרונה.,

בשבועות האחרונים אני קוראת (לאט...לאט...) את הספר "לקרוא את לוליטה בטהרן" (באנגלית...). אני נפעמת לקרוא על חבורת הנשים האמיצה וגדולת הרוח שהתכנסה אחת לשבוע, בסתר, סיכנה את חייה, כדי לקרוא ולנשום ספרות. הסופרת, אזאר נאפיסי, מיטיבה לתאר את השלטון הבור והאכזר, המתנשא, שונא הנשים (ובעצם שונא האדם) והלא אנושי בטהרן, ומולו את הספרות, הרוח, ההומניסטית, נדירת היופי וההוד, העמוקה, האנושית, מרובדת שלל רגשות וצבעים, לעומת השחור והחד גוניות הרגשית של הטרור הדתי שבחוץ.

השבוע, בחדשות, גינה הממשל האמריקאי את החברה הישראלית של האחים עופר על שספינותיה עגנו וסחרו עם איראן. איראן אמנם מאיימת על קיומה של מדינת ישראל ועל קיום אזרחיה, אך אין זה מונע מהסוחרים הישראלים לסחור עמה. לכסף אין צבע או ריח. כסף הוא כסף...ואיילי ההון אוהבים כסף...הרבה כסף...עוד ועוד כסף.. הכסף הוא האל, בימנו בחברה המודרנית, ואיילי ההון הם האייטוללות שלו. הם הם פרנסי החברה, מוביליה, מכובדיה, מלכיה וקדושיה. הכסף הוא חזות הכל ואין בלתו.

לפני כשנתיים נקלעתי למשרדו המפואר של אחד העשירים במדינה, על רקע קרבה משפחתית . המשרד שוכן בקומה האחרונה של אחד מבנייני העסקים המפוארים של תל אביב, ומשתרע על פני קומה שלמה. בקירות המשרד פעורים חלונות ענק מהם נשקף נוף עוצר נשימה ב -4 כיווני אויר של תל אביב: הים ממערב, יפו מדרום מערב, והמגדלים הגבוהים מצפון מזרח. האיש יושב כשגבו למגדלים ופניו לים. שנים שלא שוחחנו אישית עם אותו קרוב - רחוק עשיר. הוא נשען לאחור על כורסת העור שלו ושאל אותי ואת אחי שהיה עמי למקצוענו. אחי אמר שהוא יועץ מס, העשיר הניד בראשו אות הוא כי מדובר במקצוע סביר. ואני ציינתי שאני עובדת סוציאלית. "זה מה שהצלחת להגיע אליו?" שאל העשיר בזלזול ובלעג. "ומה עושה בעלך" המשיך לעשות את עצמו מתעניין, ואני ככלבלב המנסה לשמח את בעליו, עניתי בתקוה להערכה גבוהה יותר כי בעלי הוא חוקר באקדמיה, ד"ר למדע המדינה. איש העסקים העווה את פניו בבוז: "ד"ר באקדמיה?! אני מכיר אותם, אני מממן אותם מהתרומות שלי, אלה חבורת כלומניקים שעובדים שעתיים בשבוע ומקבלים על זה כסף". מרגע זה ועד סוף השיחה, הפכתי שקופה מבחינתו.

חשבתי על חבורות חבורות של "כלומניקים" לאורך ההיסטוריה. אותם "כלומניקים" שהגו את התיאוריות הכלכליות המודרניות שבזכותן עשה העשיר את הונו. אותם "כלומניקים" שהגו את הדמוקרטיה בה הוא חי וחוקרים ומפתחים תיאוריות וגישות שיעזרו לשמור עליה. אותם שחוקרים את המחלות התורשתיות מהן הוא סובל ואחרים המפתחים להן תרופות, שעתיים ביום, אם שעתיים זה בין השעות 8:00-24:00... חשבתי, איך יתכן שהוא מזלזל בכל אלה, גם אם הוא עשיר? האם הוא חושב שהיה לו מה לקנות בעזרת הונו אלמלא הפילוסופים, המשפטנים והתיאורטיקנים שדאגו לבסיס איתן של חברה מתוקנת? פעם, גם השכלה נחשבה "הון" היום לא. רק כסף הוא הון, ורק הכסף הופך אותך למכובד, ולא משנה אם עשית אותו ביושר או בגניבה. מה שחשוב הוא גודל המשרד, והארמון וצי הרכבים היקר, והמטוס הפרטי...

מכאן ברור מדוע המקצוע שלי אפילו לא שווה התייחסות. במקצוע שלי העוסקים בו אינם "עושים כסף". הם מרוויחים פרוטות. ויתרה מכך, לקוחותיהם עניים. כולם שקופים: נותני השירות ולקוחותיהם. ויותר משהם שקופים: הם מיותרים. כי כמו הדעת וההשכלה שהינם חסרי ערך בעיני בעלי ההון, כך גם בני האדם. אם אינם מסייעים לעשיר להרחיב את הונו, הרי שהם מיותרים בעיניו. לא קרבה, לא עניין, לא רוך, לא חום, לא חמלה. אלה מושגים מיותרים. נלעגים. כך הופך ההון את עולמנו המודרני לקר ואכזר, דל, חדגוני ומנוכר. בקרוב, גם אנו, נתכנס בסתר, בחדרים נסתרים, כמו אזאר נאפסי ותלמידותיה. ילכו ויתמעטו האנשים המתעניינים בספרות הגבוהה (לא רבי המכר), בהיסטוריה, בפילוסופיה, במגע האנושי, ברוך, בחמלה, באהבת הזולת. ילכו ויתמעטו והבוז לעברם ילך ויגדל. ואולי זה כבר קורה, כשהחוגים למדעי הרוח והחברה באוניברסיטה הולכים ונסגרים והחוגים למדעי הכסף עולים ומשגשגים. כמו באוניברסיטה באיראן, בה לימדה נאפיסי, ובה הלכו והתמעטו הלימודים האקדמיים והלכו ורבו לימודי הדת החשוכים.

הנה נסגר המעגל והוקבלה המקבילה בין איילי ההון לאייטוללות באיראן.

שבוע טוב!

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

אני רק שאלה...

מתכננים טיול לצפון מזרח ארה"ב?

יש לכם שאלה? אשמח לענות! (כמיטב יכולתי )

שלחו את השאלה למייל:

dorit.rosenthal@gmail.com

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל barnoga אלא אם צויין אחרת