1515
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים שלי (או של אחרים)

I like Israel (סיפור לשבת)

 
21.2.2100  היה יום שנזכר לנצח בתולדות מדינת ישראל.
תושבי המדינה התעוררו לבוקרו של עוד יום חורפי שמשי ויבש והזדעזעו לגלות על הקיר של מבקר המדינה את הדו"ח על מערכת הבחירות שנערכה חודש קודם לכן.
הם כבר היו רגילים לשחיטויות, לתשלומי השוחד ולתופעת ההשתמטות, אבל לראשונה נמצאו הוכחות לזיופים בבחירות.
זיופים בבחירות? בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ואחת הבודדות באסיה???
 
מסתבר כי – לטענת מבקר המדינה – חלק מהמשתמשים שעשו לייק לראש הממשלה המכהן, למעשה היו בני פחות מ-10 – הגיל החוקי להצבעה בבחירות. אפילו נמצאו מספר משתמשים בני פחות מ-4 – הגיל החוקי  לרישום בפייסבוק.
אחת הדוגמאות שהוצגו הייתה של איגנור צור– נינה של הסלברטי לייק אדלר שהייתה ידועה כאחת מדור המייסדים של אומת הפייסבוק והילדה הראשונה שנקראה בשם "לייק" (מספר שנים לפני ששם זה הפך הפופולארי ביותר לבנות בארץ). מסתבר כי אותו איגנור צור נרשם שנה קודם לכן לפייסבוק כבן 10 ועשה לייק לראש הממשלה בבחירות, אבל מבדיקה של מבקר המדינה עלה כי איגנור נולד רק שנתיים קודם לכן (כפי שידעו כל 1,235,742 החברים של אמו של איגנור – שייר צור).
 
כל העמודים בפייסבוק התמלאו שמועות ורחשים. בתוך שעתיים נפתחו 135,231 קבוצות בעד ונגד ראש הממשלה ונגד ובעד מבקר המדינה. בכך נשבר השיא של 2091 בו נפתחו 135,228 קבוצות בשעתיים לאחר שהועלתה הצעה מרחיקת לכת להקמת קבוצה פלסטינאית שבירתה ירושלים.
 
הבעיה העיקרית הייתה כי מדו"ח מבקר המדינה לא היה ברור כמה לייקים בלתי חוקיים קיבל ראש הממשלה והאם היו לייקים בלתי חוקיים כלשהם גם ליו"ר האופוזיציה. כזכור הבחירות האחרונות היו צמודות אפילו יותר מהרגיל וראש הממשלה ניצח בבחירות בהפרש של 570 לייקים בלבד, כך שכל לייק קובע.
לצד השאלה האם כהונתו של ראש הממשלה מר קומנט יוספי היא חוקית, עלתה השאלה הבלתי נמנעת – כיצד עקפו הזייפנים את מנגנון האבטחה הקפדני שנקבע כבר בשנת 2050 ומאז לא נפרץ מעולם – או לפחות אף אחד לא גילה פריצה אליו.
לאלה מכם שנמנמו בשיעורי ההיסטוריה (או סתם שיחקו בזומה בליץ) נזכיר כי לאחר כמה שנים סוערות בהן עסקו רוב החוקרים המובילים בחיפוש שיטות אמינות למיסוד מדינת הפייסבוק, נקבעה השיטה המנצחת לפיה כל תינוק שנולד מקבל יחד עם מספר תעודת הזהות גם שם משתמש בפייסבוק המקודד באמצעות מספר תעודת הזהות ויכול להיפתח לפעילות רק כשהתינוק עומד על דעתו ויכול להבחין בין לייק ואנלייק (כלומר ביום הולדתו הרביעי).
תאריך הלידה היה מקודד בצורה מתוחכמת בתוך מספר הזהות באלגוריתם שנחשב לבלתי ניתן לפיצוח וכמובן לא ניתן לזיוף.
וכעת הוא זויף... יותר מפעם.
 
רק שלוש שעות לאחר הפרסום הראשוני עלתה הודעה קצרה על הקיר של ראש הממשלה מר קומנט יוספי. בהודעה נאמר כי לראש הממשלה לא היה כל מידע על העניין והוא סמוך ובטוח כי הלייקים המזוייפים הושתלו ע"י יריבתו המושבעת יו"ר האופוזיציה גב' קונפירם שגיא.
עוד נאמר בהודעה כי ראש הממשלה מוכן לעריכת בחירות חדשות מיד ואין ספק כי הוא יזכה בהם שנית – ואף בהפרש גדול יותר – אך אין זה מעשי לגשת לבחירות כל עוד לא אותר ונמנע מקור הזיופים.
הודעת התגובה על הקיר של יו"ר האופוזיציה לא איחרה להגיע. כצפוי היא טענה שאין לה כל קשר לזיופים וזוהי עוד דוגמא לנטייתו של ראש הממשלה (הבלתי חוקי בעליל) לשקרים ולהטחת רפש ביריביו.
 
כל אחת מהודעות אלו גררו מאות אלפי תגובות. נראה שבאותו יום אף אדם בארץ לא התייצב למסכי העבודה שלו. אפילו הרייטינג של "האח הגדול" ירד פלאים באותו יום ורק 50% מתושבי המדינה צפו בו (וגם זה בהפסקות).
 
לקראת שתיים בצהריים נפלה פצצה נוספת: קבוצת "אל קעידה" פרסמה כי היא זו שאחראית לזיופים והיא עשתה זאת במטרה להמם את "האויב הפייסבוקי הציוני". הודעה זו לוותה מיד בגל של קבוצות ומשתמשים בודדים שלקחו גם הם אחריות על מה שכבר היה ידוע כ"מגה פיגוע הבחירות".
לאחר שלושה ימי מבוכה ומהומה, בהן המדיה כולה הייתה משותקת התגלה מקור הבעיה – מדובר היה בבאג 2100. אלגוריתם הקידוד המתוחכם של מספרי הזיהוי הניח כי כל התינוקות נולדו בין שנת 2000 ל-2099. ברגע שהמאה התחלפה למאה ה-22 השתבש החישוב ונוספו 100 שנים לגילם של רבים מתושבי המדינה.
 
בראיון עם אמו של איגנור צור– שהתפרסם בו זמנית על הקיר של שני העיתונים הגדולים ("ידיעות פייסבוק" ו-"פייסבוק היום") היא טענה כי ההצבעה המזויפת נעשתה בתום לב – איגנור שיחק במחשב וכנראה לחץ על לייק לראש הממשלה בלא כל כוונת זדון.
תושבי המדינה נשמו לרווחה – לא היה מדובר בזיוף אלא בתקלת מחשב. ולתקלות מחשב היו כולם רגילים כבר זמן רב...
הבאג תוקן בתוך ימים בודדים והלייקים נספרו מחדש. הסתבר כי ראש הממשלה אכן זכה בבחירות ביושר – לאחר ניפוי הלייקים הלא תקינים עדיין עמדו לזכותו 12 לייקים יותר מאשר ליריבתו (שגם היא זכתה בכמה לייקים לא חוקיים).
 
המדינה נשמה לרווחה והחיים נמשכו כרגיל.
רק שאלה אחת נשארה פתוחה – כיצד אפשר לראות מי צפה בפרופיל שלך?
 
 
מוסר השכל:   פרצופה של המדינה כפרצופו של הספר.
 
שבת שלום!
 
 
הרשומה מבוססת על רעיון של ריש עלום השם שהציע לי לכתוב רשומה על ממשלה שמתנהלת עם הצבעות LIKE
 
והרשומה המומלצת להיום היא – החיים בזבל – של אום נטע

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

83 תגובות

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל motior אלא אם צויין אחרת