00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של יצחק הרצוג

שאול מייזליש תומך בח"כ יצחק בוז`י הרצוג


פרשת הדרכים שבה עומדת עתה מפלגת העבודה, צומת שבין התרסקות טוטאלית לבין צמיחה והתפתחות, מעלה הזדמנות פז, פוליטית וחברתית, שיש לנצלה כעת:
חידוש הברית ההיסטורית שבין מפלגת העבודה לתנועה הדתית לאומית. שותפות זו היתה מעוגני העשורים הראשונים של המדינה והליכה כתף אל כתף יצרה קואליציה ברוכה ורבת השראה שתרמה לקימומה של המדינה, הן זו שבדרך, הן זו שבחיתולים והן זו כשהתחילה לעמוד על רגליה ולצעוד קדימה.
החבירה ימינה אל מחנה השולט, לא הוכיחה את עצמה מבחינת ההשקפה והאינטרסים של הציונות הדתית.
החקיקה הדתית נסוגה אחור ולא התנהלה שום התכתבות עם נושאים ערכיים בתחום היהדות וגם השותפות המדינית לא הוכיחה את עצמה.
משום כך, רבים בתוך המחנה הדתי-לאומי, לפחות ברוב הדומם שלו, נושאים עיניים לחידוש ההליכה הצוותאית הזו, עם עולם ההתיישבות העובדת ועם מי שמייצג היום את הנושא החברתי באופן אמיתי.
האישיות שיכולה לעשות את המפנה ולהשיב את הדברים לקדמותם, הוא חבר הכנסת יצחק בוז'י הרצוג.
באם הוא יוביל את המפלגה – אין לי ספק שינסה לחבר שוב את החוליות בשלשלת זו שרוסקה. הרקע המשפחתי ממנו הוא בא , הסבא הדגול הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג רבה הראשי של ארץ ישראל ורבה הראשי הראשון של מדינת ישראל, שעל שמו הוא נקרא, הוא אחד מן המרכיבים שיניפו מהלך כזה.
הסבא תרם תרומה ענקית למערכות המדיניות והביטחוניות של הבית היהודי, הוא זה שהיה "קול קורא" בודד להצלת יהודי אירופה והוא מסר את נפשו למען הצלת הנפשות מן התופת הנאצית. לאחר השואה הנוראה הוא הציל אלפי ילדים מן המנזרים, הכנסיות ומשפחות קתוליות שם הם הופקדו. כאשר הוקרן בבית-אל הסרט "רבנות בסערת הימים" על חלקו של הרב הרצוג באותה תקופה, השתתף גם חבר הכנסת יצחק הרצוג באירוע, ראיתי את עשרות תלמידי הישיבה התיכונית שם, מתרפקים על הדמות ועוטפים באהבה גם את הנכד.
מטען רב השראה זה עבר גם דרך הבן, הנשיא חיים הרצוג, אל הנכד, שנושא ברמה את שם סבו והולך בנתיבו בכל הקשור לאחדות ולראייה פלורליסטית רבת היקף.
כפי שסבו קרע את ה"ספר הלבן" ב- 1936 בפתח בית הכנסת ישורון בירושלים, וכפי שאביו קרע את ההצהרה בדבר "הציונות – גזענות" מעל במת האו"ם באומץ ובתעוזה, כך הצליח הנכד, יצחק, לשנות וליצור רביזיה בכל המערכת החברתית בישראל.
אין ספק כי הציווי היהודי המופיע במקורות: "זרעו לכם לצדקה וקצרו לפי חסד" עמד במרכז עשייתו במשרד הרווחה.
אי אפשר היה לטעות במוטיבציה זו, שכן חבר הכנסת הרצוג הסתער על המשרה המיניסטריאלית הזו, שלא על פי התבניות והדפוסים שמוכרים לנו מן הפוליטיקה הישראלית. הוא הצליח ליצור רפורמה במערכות הסיוע וההגנה על השכבות החלשות ואני יודע על מאות מקרים שבהם הוא טיפל כמעט באופן אישי וסיים חיובית פרשיות כאובות שרמסו פרט, יחיד, עדה וקהילה. אני בטוח שאילו היתה שביתת העובדים הסוציאליים פורצת כשהוא יושב על כס השר, היא היתה מסתיימת בתוצאה הרבה יותר אופטימלית מבחינת העובדים התורמים והמנוצלים על ידי המערכת.
הרצון המופגן הזה, היא תופעה ייחודית בנוף הפקידותי העבש שמאפיין את מדינת ישראל. ניכר שמה שמעניין אותו הוא הרצון להעניק ולתת ולא לשמר את הכורסא המרופדת. הוא משדר נתינה אותנטית שלא באה מתוך אינטרס פוליטי ורווחי צר.
משום כך, אני שב אל הרישא של הדברים וטוען לחלון הזדמנויות יחיד במינו שנפתח עתה, אם אכן יהפוך ח"כ הרצוג לקברניט התנועה הזו שהתאפיינה ברצף היסטורי בעל עומק רעיוני וחברתי ואשר שובל הישגים מאחוריה ויעדים עצומים, אני בטוח, גם לפניה.
ח"כ הרצוג לא יביא רק זיכרון חי של השנים ההן, חוויותיהן ותמונותיהן – אלא יצור שוב גשר של התרחשות עכשווית שהמרקם היהודי עומד בבסיסה. האקלים הפסיכולוגי פוליטי מצפה להזדמנות זו ולהגשמתה.
שאול מייזליש, עיתונאי וסופר

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

קוביית אלבום
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יצחק הרצוג בתפוז אלא אם צויין אחרת