00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אילנית12 גם כותבת.

סיפור : חבר טוב

מידי פעם הילדים בבה"ס מקבלים סיפורים כחומר לימוד,

מעתיקה סיפור עממי שמצא חן בעיני

וחשבתי  בליבי שאחלוק אותו איתכם.

 

חבר טוב/אברהם בן יעקב

 

בעיר בגדד היו שני רעים, שם האחד אליעזר והשני עבדאללה.

 שניהם אהבו איש את רעהו התרועעו יחד,למדו יחד .

כאשר סיימו  את חוק לימודיהם , והתבגרו ,שמו שניהם  פניהם למסחר .אליעזר פתח בית מסחר גדול לשטיחים בבגדד .

 ועבדאללה נסע לבצרה לעסוק  בממכר עורות .  הפרידה  בין החברים היתה קשה     ובימים ההם, דואר וטלפון לא היו בעירק, ולכן הקשר האמיץ בין החברים נפסק הפרידה היתה קשה  והפתגם אומר: "רחוק מן העין רחוק מן הלב"  עד שלא זכר איש את רעהו .

עברו שנים, חלפו חודשים אליעזר הצליח מאד במסחר, והיה לעשיר גדול בכסף בנכסים ובקרקעות, והפך לאחד האנשים העשירים  ביותר בבגדד.

גדל שמו ונקרא "אליעזר אפנדי" . לעומת זאת , מזלו של עבדאללה לא האיר לו פנים,  הלך וירד מטה מטה הוא הפסיד את כל הונו. וכעבור שנים, חזר לבגדד בחוסר כל. אשת עבדאללה אמרה לבעלה: שמעני אישי  וישמע לך אלוהים , הנך מחוסר פרנסה,והפתגם אומר "כרות ראש ואל תכרות פרנסה"ואתה יודע שחברך אליעזר מנוער חי בעושר רב, לך אליו וספר לו כל אשר עבר עליך. והוא בטח ישמח לראותך ויעזור לך בעין יפה.  בתחילה מיאן עבדאללה  לשמוע בקול רעיתו כי חשש שחברו לא יתייחס אליו באהדה , בגלל עוניו.

כי הרי ידוע הפתגם:"אין השבע יודע בצרת הרעב".

כאשר הציק לו הרעב  החליט ללכת לחברו אליעזר.

 הלך עבדאללה  לארמון של אליעזר אפנדי  וביקש מהשוערים להכניסו , 

השוער  הלך  להודיע לאליעזר  מי המבקש לראותו, שמח אליעזר מאד וקם לקבל את פניו, אך בעודו עומד מרחוק, ראה   את פני עבדאללה חברו,  כי רזה הוא , ואינו כתמול שלשום ,בשרו כחוש בגדיו בלויים והכרת פניו העידה בו כי נצרך הוא, אליעזר  פנה לאחור ואמר לשוער לדחות את בקשת האורח ולהגיד לו כי אליעזר אפנדי אינו נמצא בבית ! !!

עבדאללה שראה את ידידו מרחוק, הבין את כוונת התשובה השלילית וחזר הביתה חפוי ראש מבויש. ושפך כעסו על אשתו .חשב, יפה אמרו חכמינו: "לילה סלק לילה לפת שלוקה ואל תצטרך לבריות".

עברו ימים ועבדאללה לא הצליח להרוויח אפילו סכום קטן, ילדיו היו רעבים כל הזמן,  ובכיסו לירות בודדות בלבד, והוא החל להרהר האם ללחם? או לבגד?

ישב עבדאללה וקרא תהילים וקיווה לרחמי שמים.

ואכן התשועה לא אחרה לבוא  יום אחד נכנסה אישה צעירה כבת 30, לבית עבדאללה ואמרה לו: אדוני, אישה אלמנה ובודדה ,  בעלי מת והשאיר לי אבן מבריקה זו בלבד  אך מה אעשה בה?  האוכל אותה? או אשרה במים ואשתה את מימיה?

חוסה עלי  וקנה מידי את האבן הזו  ב5 לירות והצלתני ממוות.

ראה עבדאללה  את האבן שהיא טובה ויקרה מאוד  ושווה כמה אלפים, חשב בליבו , ה' שלח לי אישה תמימה זו למען אתעשר, אסף את מעט הלירות וקנה את האבן.

הודתה לו האישה על טוב ליבו והלכה משם.  למחרת הגיעה לבית עבדאללה  אישה צעירה נוספת כבת 20 , הביאה לו תכשיטיה המרובים  ואמרה לו:

שמעתי עליך כי איש ישר אתה  חוסה עלי והצל אותי, בעלי עזב אותי והפליג בים, וזה כמה שנים לא שמעתי ממנו מילה, ואין לי במה להאכיל את ילדי, רחם עלי וקנה ממני תכשיטים אלה ב10 לירות בלבד. שמח עבדאללה על מציאה זו ובשארית כספו , קנה ממנה את כל התכשיטים. אשר שווים כמה אלפים.  

ביום השלישי , בא לבית עבדאללה בחור צעיר ויפה תואר, והציע לעבדאללה  לקנות כמאה אדרות רקומות בזהב במחיר חמישים שקלים, ראה עבדאללה כי האדרות ממין משובח הן וערכם  לפחות פי עשר קנה גם אותם. עבדאללה נשאר ללא כסף , אבל עם רכוש יקר מאוד.

עבדאללה  התעודד, מכר את האבן והתחיל שוב לסחור , ההצלחה האירה לו פנים, והתעשר עושר רב. לאחר כמה שנים בהם היה עשיר אמרה לו רעייתו : הגיע הזמן שתלך אל אליעזר אפנדי, חברך מפעם ותנזוף בו על התנהגותו כלפיך בימי עונייך . הסכים עבדאללה והלך לארמון של אליעזר  אפנדי חברו. 

 

הפעם יצא  אליעזר מן הארמון חיבק ונישק אותו, הזמין אותו פנימה ועשה לו כבוד גדול.כיבדהו בכיבודים כיד המלך.

 אמר עבדאללה לאליעזר :לא למען אהבתי באתי אליך, כי אם אנזוף בך על יחסך אלי בבואי אליך בפעם הראשונה ,עתה ידעתי כי לא אותי אתה אוהב  כי את כספי  בשעת דוחקי רחקת ממני.

 

סלח לי רעי וידידי ענה אליעזר לעבדאללה  על יחסי אליך בראשונה,אל תדון אותי  לכף חובה  ותמחל לי על יחסי אליך  בבואך אלי בפעם הראשונה.

   "לא חברי ולא ידידי אתה" ! ענה עבדאללה בכעס,מעתה לא אוסיף לראותך  שוב לעולם  אמר עבדאללה בכעס.

מיד קרא אליעזר אל עבדו וביקש  להכניס את ילדיו.

 כעבור דקות , נפתחה הדלת ולחדר נכנסו צעיר יפה תואר ושתי בחורות צעירות,,ראה אותם עבדאללה נפל והתעלף...., משום שהכיר וידע את אלה שבאו אליו מחופשים, והביאו לו את האבן, התכשיטים והאדרות היפות. אשר הודות להם התעשר ...  כשהתעורר מעלפונו, נפל לרגלי אליעזר ידידו, ביקש ממנו סליחה ומחילה, על דבריו הקשים   

לאחר שהתאושש שאל את אליעזר :מדוע עשית זאת בסתר? ולא הושטת את  עזרתך בבואי אליך בפעם הראשונה?

ענה אליעזר:

ידידי היקר :כשבאת אלי לראשונה ראיתי את פניך מרחוק וידעתי "כי ירד בך הזמן" אמרתי בליבי,  אם אעזור לו בגלוי ,תרגיש עצמך נחות  דרגה לפני   ותרגיש כי זה  כסף צדקה . לא כן עתה, לקחת את הכסף לא ככסף צדקה , אלא בדרך מסחרית, כאילו מן השמים נשלח אליך ודבר זה חיזק את רוחך והניע אותך להתחיל לסחור שוב.  והנה הצליח לך והתעשרת שוב.

האמן לי  ידידי כל מחשבותי היו עליך  ועשיתי את כל המאמצים להטיב עמך .

כבש עבדאללה את פניו והתחרט  על כי חשד בכשרים.

סוף.

שבוע טוב!

:kiss

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

קוד חופשי

זכויות היוצר על התמונות

והתכנים  שייכים

לאילנית12(דליה)

אין לשכפל,להפיץ ,לצלם,

להעתיק,למכור,לפרסם,

או לעשות כל שימוש מסחרי

מתוכן הבלוג. 

קוביית סקר
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
בריאות 25%
המלצות לספרים 25%
סיפורים קצרים עם מוסר .. 10%
צרכנות 5%
תמונות מטיולים  35%
סה"כ מצביעים20
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילניתי12 אלא אם צויין אחרת