00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

פסיכולוגיית המעמקים- הטכניקה של תודעה-רגש-גוף (כתבה שנייה, המשך)

 לא קראתם את החלק הראשון של הכתבה? הנה הלינק לחלק ראשון של הכתבה

מוזיקה אי אפשר לתאר מילולית. אפשר לדווח אודותיה תאורים שונים כגוון רכה, עדינה מלודית, בעלת קטעים החוזרים על עצמם או קשה, חזקה קיצבית וכ'ו. אך בלי להשמיעה באופן כלשהו לא ניתן לדמיינה באופן שמיעתי.

כנ"ל לגבי טכניקת טיפול "תודעה-רגש-גוף", התאור ישמע טכני ומסביר, כמו סוג של תבנית הוראות כשבעצם ניתן רק לדבר אודות החוויה אך בלתי אפשרי להעביר במילים את העוצמה והחוויה. לאחר שעה טיפולית מסוג זה אומרים המטופלים "זה משהו אחר לגמרי. לא משהו שחווינו קודם בטיפול הקובנציונלי. אוהו, זו הייתה חוויה חזקה, מוזרה, כמו בעולם אחר". המטופל כאמור אינו מהופנט. התקשורת בינינו זורמת כל העת ובכל זמן שהוא הוא יכול לבקש וויסות טמפרטורת החדר, יציאה לשירותים, או כל דבר אחר לו הוא זקוק. אפילו אם הדבר קשה מדי הוא יכול לבקש הפסקת הטכניקה לאותה השעה.

חשוב מאוד להקדים ולהדגיש כי טכניקת תודעה-רגש-גוף משולבת בטיפול פסיכולוגיית המעמקים רק לאחר מספר מפגשים משמעותי של היכרות עם המטופל ועם ההיסטוריה האישית שלו.

מהו העיקרון המנחה טכניקת טיפול זו?
הגישה הינה כי תודעה (כפי שמתבטאת בדיבור מילולי, בדמיון, בזכרון, בראייה פנימית) כמו גם רגש, שניהם מביעים זרימה של אנרגיה. כלומר תודעה ורגש כל אחד בנפרד ושניהם ביחד הינם אנרגיה בתנועה. ההיפך מתקיעות. ההפך מאטימות.

לכל הבעה רגשית קיים הביטוי הגופני האוטנטי והאוטומטי שלא תמיד אנו שמים לו לב. אין רגש ללא מבע גופני מקביל המביע זאת באופן גופני! זהו חוק פיזיולוגי.

להלן מספר דוגמאות מחיי היום יום ומהתבטאויותינו  היומיומיות:

כאשר מתביישים לדוגמא, חלה הסמקה, או השפלת עיניים, כאשר מתרגשים יש הגברה בהלמות הלב ושינוי קצב הנשימה, כאשר מפחדים יש החווים כיווץ בבטן "כמו אגרוף בבטן" או בחזה וכללית יש תגובות של כיווץ שרירים באזורי גוף שונים.

כאשר חשים ביטחון חווים הרפית שרירים ונינוחות פיזית. כשאנו מאוהבים יש הטוענים ל"פרפרים בבטן" כאשר כועסים "עולה לי הדם לראש" כאשר אני מעוצבן "אני חוטף ממנו פריחה" או "קופצים לי העצבים" מה שמאוד נכון שכן התעצבנות מביאה לתגובות גרוד, נימול, "קפיצה" בלתי רצונית של שרירים בגפיים ובאצבעות וכמובן אי נוחות גופנית המתבטאת בריבוי תזוזות ומתח שרירי.

כאשר מאושרים מתפשטת בגוף תחושת חמימות רכה ונעימה והרפיית שרירים.

בדרך כלל אנו שמים לב לתגובות הגוף רק במצבי הרגש היותר קיצוניים שלנו, כאשר בעצם באופן קבוע מתקיימת בנו זרימה רגשית בה מתחלפים הרגשות בעוצמתם ובגווניהם ואיתם חלים שינויים מקבילים מבעי הגוף.

כאשר אין אלו שינויים דרמטיים או קיצוניים איננו נותנים דעתנו לא על הגוון הרגשי ולא על המבע הגופני. בעצם אנחנו די חרשים לשפת הגוף שלנו אלא אם הגוף הפך חולה ונוצר תסמין מסוים. בשיחת חולין בין שני אנשים איש בדרך כלל אינו מתיחס לשינוי תנוחה של זולתו, לגרוד אקראי פה ושם, להתעטשות ובדרך כלל גם המשוחח אינו מקדיש תשומת לב לתגובות גופו. התעלמות יומיומית מוחלטת בה אנו מורגלים.

(אנו בהחלט נשים לב לשפת הגוף בשיחות בעלות משמעות כגוון שיחת עסקים חשובה, הופעת פוליטיקאי בתקשורת או בכל שיחה חשובה אחרת.)

כך גם ב"טיפול בדיבור". טיפול זה אינו מקדיש תשומת לב למבעים הגופניים אלא בעיקר לטקסט המילולי ולמבעי הרגש היותר חזקים של המטופל. אין התיחסות של דקה לדקה או התיחסות ברזולציה גבוהה, "מיקרוסקופית" לכל שינוי בטון הרגשי ולכל מבע גופני.

התיחסות זו לגוף ולרגש מידי דקה או שתיים נעשית בטיפול תודעה-רגש-גוף.

כלומר זוהי שיחה צמודה עם הגוף המבטא את התת מודע, ולא רק עם הכרתו המודעת, המילולית, של המטופל.

טכנית המטופל שוכב על ספה בעיניים עצומות. כשהמטפל יושב במקומו, השכיבה מיועדת למצב התחלתי של הרפית השרירים כדי שניתן יהיה להעניק תשומת לב לגוף וכנ"ל עצימת העיניים מיועדת למיקוד הקשב פנימה לגוף.

מטפל ומטופל מחליטים על "משפט התלונה" – משפט המתמצת את בעית המטופל, לשעה הטיפולית המסוימת.

לדוגמא: "כואבות לי הרגליים", "אין לי תשוקה מינית", "יש לי פריחה בעור", "אני חש כמו רובוט" זהו משפט התודעה עליו חוזר המטופל מספר ניכר של פעמים. חזרה זו מכונה "הידהוד" לוקח זמן לרגש ולגוף להתכייל על התודעה ולהתחיל להגיב בהתאם. לשם כך דרושה חזרה על המשפט. לאחר כדקה עד שתיים יתחילו להופיע סימני רגש (כעס, עצב, פחד, נתק) ויחד איתם יופיעו סימני גוף שונים (כיווץ, תעוקה, גירוד, נימול, חם באיבר מסוים, יובש בפה, קור וכיו"ב).

המטופל מדווח כל העת על רגשותיו ותגובות גופו למשפט התודעה. המטפל שואל על כך כל העת כך שנוצרת תבנית של תלונת תודעה שבוטאה בדיבור + אוסף תגובות רגשיות לכך + אוסף של מבעי גוף לכך.

כמו באינטרנט יש לנו כתובת של 3 קואורדינטות wwwכ לומר נקודת ממשק של תודעה, רגש וגוף.

המטופל נדרש בעקבות חוויות ממשק זו לתת לגוף-רגש-תודעה להוליך אותו לפעם הראשונה שחווה צרוף זה של מבעי גוף ורגש. בדרך כלל עולים אז זכרונות חלקם מודעים, חלקם כאלו שהיו לא זכורים ותחושות הגוף במהלך התירגול "העלו אותם".

(כל חוויה שחווינו מיום לידתנו מקודדת בתוך הגוף ברמת זיכרון הן מבחינת תוכן ומשמעות הן מבחינת מבעי הגוף באותה עת ואין מבחינת הרגש לאורך החוויה. תגובות הגוף האוטומטיות הלא מודעות מעוררות אפוא חווית עבר נשכחת בה התקיימו אותן תופעת של גוף-רגש ומתעוררת למודע חווית עבר אותה מתבקש המטופל לחוות בשעה טיפולית.

כאילו חווית העבר מתרחשת כרגע ב"כאן ועכשיו" של חדר הטיפול. החוויה נחוות דקה אחר דקה בהתאם למבעי הרגש והגוף. משמעות החוויה והשפעתה על המטופל מבוטאים על ידו תוך כדי תאור האירוע בשפת הווה.

בעצם יש כאן החייאה מחדש וחוויה מחדש של חווית עבר ב"כאן ועכשיו" של המטופל. אין זה אז זיכרון הנחווה במרחק של זמן ומקום אלא חוויה חיה עכשיוית אוטנטית ואינטנסיבית.

בדרך זו שעה אחר שעה חוזרים על שיחזור חוויתי אינטנסיבי של חווית עבר ברמת רגש-גוף כאילו הן מתרחשות כאן ועכשיו. הדיבור על חוויות העבר נעשה בשפת הווה. דוגמא: "כרגע אני בן 5, יום קיץ, לובש מכנס קצר וגופיה, עומד ליד הכביש/" וכיו"ב...

באמצעות טכניקה זו עולים זכרונות וחוויות מודחקים מן העבר הרחוק מאוד, לעיתים גילאים שכלל לא זכורים באופן מודע. (תהליך זה מכונה טיפול לרגרסיה לעבר).

למעשה מתרחשת סוג של פסיכודרמה במצב שכיבה כאשר הדרמה מבוטאת על ידי הגוף "המדבר" באמצעות שינויים פיזיים תחושתיים.

טכניקת תודעה-רגש-גוף מיושמת בכמה ערוצים טיפוליים:

  1. בטיפולים של החיאת זכרונות עבר – טיפולי רגרסיה ותובנת מעמקים.
  2. בטיפולים של דמיון מודרך.
  3. בטיפול של תסריטים תת מודעים.
  4. תוך כדי שיחה חופשית כאשר המטופל נמצא בשכיבה בעיניים עצומות ולפיכך ניתן לעצור ככל שנדרש ולהקשיב לגופו ולרגשותיו היותר סמויים.

אני מקווה שהתאור העביר קמצוץ של סוג טכניקה טיפולית זו.

כאמור מוזיקה קשה לתאר מילומית יש לשמוע אותה כדי לחוותה.

בשיטה זו ניתן לרפא תסמינים גופניים והיא משמשת ככלי הטיפול המרכזי בריפוי תופעת הוסטבוליטיס כמו גם בקשיי השגת הריון במצב של פיריון גופני תקין. היא משמשת בשאר סוגי הטיפול להעמקה של החוויה הטיפולית ולהשגת שינויים עמוקים ברמת הגוף-רגש ובעקבותיהם ברמת התודעה הכוללת.

אני מזמינה אתכם להטרף לעמוד הפייסבוק שלי

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת