22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


ישראל ממרום המטוס חג עצמאות שמח לכולם

 

בוקר טוב וחג עצמאות שמח לכולם
כולי נרגשת מהיום
גאה בהיותי יהודיה ישראלית שחיה במדינה
תחי תחי מדינת ישראל

עכשיו בטלויזיה מבית הנשיא שירה בציבור
גאווה יופי, 120 חיילים מצטיינים, גם אני הייתי לפני כמה שנים
מדהים מדהים מדהים

טוסו מעל נופי ישראל

באדיבות אתר: "על ישראל"
מרכז ידע וירטואלי אינטרקטיבי על ישראל
www.aboutisrael.co.il

 

ישראל מהי?
ישראל היא נס, אמר נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, בוושינגטון (7 נובמבר 2007). "תמיד חשבתי שישראל היא נס, כמקום שלכל יהודי בעולם יש לאן ללכת אם משהו יקרה לו".

ישראל היא מקום, היא דרך, היא אמונה, היא דת, היא מורשת, היא חלום, היא תקווה, היא התמודדות, היא חלוציות, היא נוף, היא אדם, היא עבר, היא מלחמה ושלום, היא חקלאות, היא חי וצומח, היא דו קיום, היא חווייה.
ישראל היא אמנם ארץ קטנטונת אך ככל שמבקרים בה יותר כך מגלים את נבכיה העמוקים ונדבכיה המשובחים.
ישראל משופעת באתרי נוף מרתקים, באתרים היסטוריים נדירים ובה מפגש אנושי מגוון עם מורשות שונות, מלחמות ודו-קיום שברירי - חלוציות, תקוות, חלומות והגשמות.
לישראל מיגוון רחב של נופים: מהשלג בחרמון רווי המים בארץ ירדן וחרמונים, ועד הנופים הצחיחים והמרתקים של מדבר יהודה והנגב. הארץ זרועה אתרים היסטוריים, שהולכים ונחשפים גם בעצם ימים אלה ואוצרותיה הארכיאולוגים מתעשרים עוד ועוד, ואנו מתבשרים חדשות לבקרים על גילויים חדשים הזורים אור נוסף על ההסטוריה העשירה של הארץ הניבנית – לעיתים ננגסת ולעיתים מתהדרת – ומשנה את פניה ללא הרף.
חני זיו

טוסו מעל נופי ישראל
צילומים: אופק צילומי אויר

רמת הגולן ברכת רם

כפר נחום

לשנה הבאה בירושלים הבנויה - הכותל המערבי

הכותל

הכותל

"ארץ ישראל היא התנ"ך הפתוח, כתב-התעודה, הזהות והזכות של העם היהודי. תחת שמיה השמיעו נביאי ישראל את תביעתם לצדק חברתי, ואת חזונם הנצחי לעולם של ברית-עמים שלא ידע עוד מלחמה". נאום ראש הממשלה, אריאל שרון, בעצרת האומות המאוחדות 15 ספטמבר 2005

עין כרם - כנסיית הביקור

"מבין כל הארצות המכוערות שבעולם - ארץ-ישראל היא האלופה. ההרים חשופים, הגבעות קרחות, העמקים הם ישימון כעור ודל צמחייה. זוהי ארץ חרבה ומקוללת, יריחו נשארה תל הריסות כפי שהשאיר אותה יהושע בן-נון, נצרת היא עיר נידחת, ירושלים עלובה וקודרת, שורצת מצורעים, נכים וחובבי בקשישים נצחיים ותושביה בלויי סחבות ומצחינים, עמוסים בזבובים ופרעושים והבעת פניהם מטומטמת". סמואל קלמנס - מרק טווין, מחבר "תום סויר" ו"הקלברי פין", שביקר בארץ-ישראל ב- 1867

ירושלים - גת שמנים

בית שאן העתיקה

חוף הכרמל

"ארץ ישראל", כמושג יהודי בעל תוקף הלכתי-היסטורי-תרבותי, היא הצידוק העמוק להיותנו כאן כיהודים. בלעדיו אין משמעות לתביעתנו הלאומית כלפי עצמנו וכלפי זולתנו. "ארץ ישראל" היא סמל יהודי שזיקתנו אליו מגדירה את זהותנו ושוויתור עליו כמוהו כאיבוד לאומי לדעת. "מדינת ישראל", לעומת זאת, היא הכלי הארגוני המודרני שיצרה הציונות כדי להטמיע בתוך הסמל העתיק "ארץ ישראל" ערכים חיוניים כמו: עצמאות לאומית, ערבות הדדית, ריבונות ממלכתית, כבוד (לאומי, חברתי ואנושי), אחריות לאומית, קיבוץ גלויות, גיבוש לאומי, דמוקרטיה ורב-תרבותיות. בארי צימרמן (גבעת חיים)

הגליל המערבי

"ארץ ישראל איננה דבר חיצוני, קנין חיצוני לאומה... ארץ ישראל היא חטיבה עצמותית קשורה בקשר חיים עם האומה...". הרב קוק זצ"ל (1865- 1935) בתחילת ספרו החשוב "אורות"

חיפה

ירושלים

חיפה - סטלה מאריס - כוכב הים

"ישראל היא ביתו הלאומי, משכנו הרוחני ומסד חירותו של העם היהודי". אמנת כנרת

עבדת

הר תבור

הר תבור

הירדן ההררי

"ארץ ישראל – היא ארץ של סימנים, ישבה סמנים של נפט, סימנים גז, סימנים של נחושת ועוד סימנים מעודדים רבים". ראש ממשלת ישראל, לוי אשכול

כנרת - טבחה

קיסריה העתיקה

נצרת

מצדה

כנרת - הר האושר

יפו העתיקה - הנמל

כנרת - מוצא הירדן

ציפורי

הירדן

יפו העתיקה

תל אביב

כנסת ישראל

מבנה הכנסת

"ישראל נחשבת, בזכות המשקיעים הישראלים שמסתובבים בעולם, למרכז עולמי של ידע, חכמה והצלחה". יצחק תשובה - ועידת העסקים ישראל, דצמבר 2007

אילת

מידע על ישראל
שם רשמי: מדינת ישראל
צורת משטר: דמוקרטיה פרלמנטרית
בירה: ירושלים
שטח: 21,643 קמ"ר
אוכלוסייה: ביום העצמאות 63 של מדינת ישראל - 7.7 מיליון תושבים במדינת ישראל
חלוקה דתית: 76.5% יהודים, 16% מוסלמים, 2% נוצרים, 1.5% דרוזים, 4% ללא סיווג דתי
שפות רשמיות: עברית, ערבית
מטבע: שקל חדש
תמ"ג: 154 מיליארד דולר
תמ"ג לנפש: 22,944 דולר (בחישוב לפי כוח קניה) * מדד איכות החיים: מקום 22 בעולם
קידומת טלפון בינלאומית: 972
סיומת אינטרנט: il

ישראל היא מדינה מודרנית, השוכנת באזור מגוון מבחינה גיאוגרפית ואקלימית. אפשר למצוא בה הרים מושלגים בצפון לצד מדבריות יבשים בדרום, ואזורים שוממים לצד ערים מודרניות ומלאות חיים. הפסיפס האתני והדתי בישראל עשיר ומרתק, יש בה מוסדות תרבות ומקומות בילוי רבים, ובזכות ההיסטוריה העשירה שלה וקדושתה לשלוש הדתות המונותיאיסטיות יש בה אתרים קדומים ואתרי קודש רבים. מזג האוויר בישראל נוח רוב חודשי השנה, ואפשר לטייל בה כל ימות השנה.

סמלי המדינה
דגלה של מדינת ישראל מורכב משני פסים כחולים על רקע לבן, וביניהם מגן דוד כחול.
ההמנון של מדינת ישראל הוא "התקווה", ומקורו בשיר שכתב המשורר נפתלי הרץ אימבֶּר (1856-1909), ולחנו הוא מנגינה רומנית עממית שמצוטטת במחזור "מולדתי" מאת המלחין הצ'כי בֶּדז'יך סמֶטַנָה. "התקווה" נקבעה כבר ב-1933 כהמנון התנועה הציונית, והתקבלה עם קום המדינה כהמנון הלאומי של ישראל, רק בשנת 2004 קבעה הכנסת רשמית את השיר כהמנון הלאומי של ישראל.
סמלה של מדינת ישראל הוא מנורת שבעה קנים ומשני צידיה ענפי זית, ובתחתיתו מופיעה המלה ישראל. מקור המנורה בתבליט שער טיטוס ברומא, המתאר את תהלוכת הניצחון שערך המצביא הרומי טיטוס לאחר שדיכא את המרד הגדול והחריב את בית המקדש בשנת 70, ומקור ענפי הזית בנבואה של הנביא זכריה. מנורת המקדש כפי שהיא מופיעה בשער טיטוס מסמלת לא רק את העבר המפואר של עם ישראל, אלא גם את תבוסתו ואת ראשית גלותו, והבחירה במנורה זאת דווקא לא רק קישרה את המדינה החדשה עם עברה המפואר, אלא גם כמו החזירה את המנורה מגלותה הארוכה ועל-ידי כך סימלה בעקיפין את סיום הגלות.

המשטר בישראל
מדינת ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית. בראש המדינה עומד הנשיא, אשר תפקידו סמלי וייצוגי בעיקרו. המדינה מנוהלת בידי שלוש רשויות: הרשות המחוקקת (הכנסת), הרשות המבצעת (הממשלה) והרשות השופטת.
הרשות המחוקקת בישראל היא הכנסת , המונה 120 חברים הנבחרים בבחירות כלליות אחת לארבע שנים. הכנסת מחוקקת את החוקים, מקבלת החלטות מדיניות, בוחרת בנשיא ובממשלה ומפקחת על פעולות הממשלה.
הרשות המבצעת בישראל היא הממשלה, והיא המופקדת על ביצוע החוקים שחוקקה הכנסת ועל ניהולה התקין של המדינה. ראש הממשלה הוא חבר כנסת, שהנשיא הטיל עליו את תפקיד הרכבת הממשלה, והממשלה שהרכיב זכתה באמון הכנסת. מכיוון שמאז קום המדינה לא היתה בישראל מפלגה יחידה שנהנתה מרוב מוחלט בכנסת, היו כל ממשלות ישראל ממשלות קואליציה.
הרשות השלישית בישראל היא הרשות השופטת, הממונה על שמירת החוק במדינה. בראש מערכת המשפט עומד בית המשפט העליון, הדן בערעורים על פסקי דין של בתי המשפט הנמוכים ממנו ודן בשבתו כבית דין גבוה לצדק (בג"ץ) בעתירות של אזרחים נגד רשויות המדינה. לצד מערכת המשפט הרגילה, או האזרחית, יש בישראל בתי דין שהחוק העניק להם סמכות ייחודית בעניינים מסוימים. עם בתי הדין האלה נמנים בית הדין לעבודה, בית הדין הצבאי ובתי הדין הדתיים (יהודיים, מוסלמיים, נוצריים ודרוזיים), הדנים בעניינים כמו נישואים וגירושים.

כלכלת ישראל
הכלכלה הישראלית היא סיפור הצלחה. אף על פי שאין לה כמעט מחצבים, ולמרות המלחמות וגלי העלייה שהטילו עליה עומס עצום, נמנית ישראל עם המשגשגות שבמדינות העולם. מאז הקמתה גדל היצוא השנתי של ישראל מכ-30 מיליון דולר ליותר מ-30 מיליארד דולר בשנה. בשנים אלה חלו שינויים רבים במשק הישראלי: בשנותיה הראשונות יצאה ישראל בעיקר פרי הדר, וכן יהלומים מעובדים ומעט מוצרי תעשייה, ואילו היום מורכב החלק המרכזי ביצוא שלה מתוצרתן של תעשיות עתירות ידע בתחומים מגוונים של אלקטרוניקה, תוכנה, חומרה, אופטיקה, תקשורת ומיכשור רפואי.
במרוצת השנים השתנתה גם האידיאולוגיה הכלכלית של ישראל. בראשית דרכה היתה כלכלת ישראל כלכלה ריכוזית מובהקת, שהתאפיינה במעורבות רבה של המדינה בפעילות המשק. בעקבות ה"מהפך" הפוליטי של 1977 השתנתה האידיאולוגיה הכלכלית של ישראל, ומאז אמצע שנות ה-1980 נקטו ממשלות ישראל מדיניות כלכלית ליברלית. התמ"ג של ישראל הוא כ-154 מיליארד דולר (מקום 51 בעולם), והתמ"ג לנפש הוא כ-22,944 דולר (מקום 44 בעולם). היצוא של ישראל הוא כ-42 מיליארד דולר בשנה, והיא מייבאת סחורות בסך כ-45 מיליארד דולר. שיעור הצמיחה השנתית הוא כ-5%, שיעור האינפלציה הוא כ-2% ושיעור האבטלה הוא כ-8.9%. הענף הבולט בכלכלת ישראל הוא ההיי-טק, שהיה בשנות ה-1990 לכוח המניע העיקרי של הצמיחה הכלכלית במדינה. עוד ענפים בולטים בכלכלה הישראלית הם תרופות, כימיקלים, תיירות, תעשייה צבאית, תעשיית מתכת ויהלומים מלוטשים.

אקלים
ארץ ישראל שוכנת באזור הסוּבּטרוֹפּי, שמאפיינת אותו דו-עונתיות: קיץ חם ויבש, וחורף קריר וגשום-למחצה עד גשום. עם זאת, בהשפעת גורמים כלליים כמו מיקומה בין הים התיכון למדבריות שממזרח ובהשפעת גורמים מקומיים כמו הגובה והריחוק מהים, האקלים בארץ מגוון, ובחורף יכולים המטיילים בישראל לבחור בין סקי בחרמון לבין רחצה במפרץ אילת.

בתחומי ארץ ישראל שלושה אזורי אקלים: ברוב חלקה המרכזי והצפוני של הארץ שורר אקלים ים-תיכוני, המאופיין בקיץ חם ובחורף גשום. במישור החוף הקיץ לח והחורף נוח, ואילו בהרים הקיץ יבש והחורף עשוי להיות קר. בדרום הארץ ומזרחה שורר אקלים מדברי, המאופיין במזג אוויר חם ויבש ובהפרשי טמפרטורות ניכרים בין היום והלילה. בין האזור המדברי והים-תיכוני מצוי האזור הערבתי, ששורר בו אקלים מעבר בין האקלים הים-תיכוני והמדברי.

ישראל היא ארץ שמש מובהקת, וכמות האור והקרינה בה היא מהגבוהות בעולם. עובדה זאת מבטיחה הצלחה בשיזוף, אבל מחייבת גם שימוש באמצעי הגנה מתאימים. רוב המשקעים בארץ ישראל הם גשמי חורף, אם כי בהר החרמון יורד שלג בחורף, ולעיתים יורד שלג גם בהרים הגבוהים. ברוב חלקי החבל הים-תיכוני יורדים יותר מ-400 מ"מ גשם בשנה, בחבל המדברי יורדים פחות מ-250 מ"מ גשם בשנה, ובחבל הערבתי יורדים 300-400 מ"מ גשם בשנה. עונת הגשמים נמשכת מסוף אוקטובר עד תחילת מאי, אבל רוב הגשמים יורדים בחודשים דצמבר-פברואר. עונת היובש נמשכת בדרך כלל מתחילת מאי עד סוף אוקטובר, והחודשים החמים ביותר הם יולי-אוגוסט.

בחודשים ספטמבר-נובמבר ואפריל-יוני. מזג האוויר נוח בדרך כלל, כמעט לא יורד גשם ואפשר להתרחץ בהם בים ולטייל באזורים המדבריים בנוחות.

 

חג עצמאות שמח לכולם
תחי מדינת ישראל
תחי
תחי
תחי

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת