00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ציפי ארצי

אולם שכולו טוב

הוצאת אינסרט

הוצאה חדשה שתעסוק בקולנוע בישראל

יוצאת לדרך עם ספר ראשון

אולם שכולו טוב

זיכרונות הקולנוע של הישראלים

מאת: דוד שליט

עיצוב: אבנר הברפלד

בשיתוף עם הוצאת פרדס

ובתמיכת קרן הקולנוע הישראלי

* * * * *       

70 תצלומי שחור-לבן, עשרות מודעות וכרזות

(192 עמודים, 84 ₪)

 

הוצאת אינסרט  הוקמה ע"י דוד שליט – עיתונאי, מבקר וחוקר קולנוע, מחבר הספר "מקרינים כוח – בתי קולנוע, הסרטים והישראלים" (הוצאת רסלינג), שהוא מחקר הסטורי על תרבות הקולנוע בישראל והכוחות הפוליטיים והחברתיים שעיצבו אותה.

בין הספרים הנוספים שיראו אור בהוצאה:

 ספר שיעסוק בקשרי הקולנוע בין הוליווד וישראל בשנים 1978-1948 – תקופה מרתקת ומעצבת.

ספר שיעסוק בבתי הקולנוע בחיפה האדומה ונסיון להתחקות על אופיה של חוויית הקולנוע בעיר פרובינציה ישראלית. בהשראת מחקרו של שליט, תפתח בחיפה, בקיץ הקרוב, תערוכה שתוצג במוזיאון לתולדות העיר.

אולם שכולו טוב הוא אנתולוגיה של זיכרונות ומחשבות על הליכה לקולנוע בישראל. זהו תיעוד ראשון מסוגו המביא את קולם של הצופים, החל מתקופת בתי הקולנוע השכונתיים ועד לימי המגה-פלקסים. אל תוך אולם שכולו טוב נאספו זיכרונות אישיים הטעונים בסבך של רגשות, לצד עדויות על מנהגיה ומשוגותיה של קהילת ההולכים לקולנוע, קולאז' של רגעים שיכולים להתקיים רק באפלת האולם, מול התמונה המרצדת.

למעלה ממאה כותבים - סופרים, אומנים, אנשי קולנוע, פוליטיקאים, עיתונאים וגם צופים מן השורה מספרים על חוויית הקולנוע בחייהם. סיפורם האישי והפרטי של הכותבים מייצג גם חוויה ישראלית קולקטיבית.

אולם שכולו טוב מציג מכל טוב:

שלושה בקרובים /  שני סרטים בכרטיס אחד / תרגום בצד /  סרט שכל העיר כבר ראתה /  פורנו / חדר המקרין / קולנוע מרכז /  דרייב-אין /  גג נפתח /  סינמה סיטי  /  מיקי מאוס /  קולנוע  אדיסון /  מסך קטיפה /  כיסאות עץ /  סרט בדשא /  שורה 3 כיסא 16 /  ופל עם תמונות של שחקנים /  יומן פוקס מוביטון / פלאפל בהפסקה / יריות בקהל / מקומות מסומנים /  הגיבור מת / מצ'יסטה /  לגלגל בקבוקים / למצוא חתיכת פילם /  סרט בעיר זרה /  פגישה בקולנוע צפון /  סרט קראטה / 11 שבועות באוריון /  מערבון מקצועי /  חתולת המין /  ללכת עם אבא לקולנוע /  לשבת לבד ביציע / גיל 16 ומעלה / הודיים וטורקיים / להתחבא מהסדרן /  סוף הסרט

הספר מחולק לשישה ראשי פרקים:

 1. ילדים מגיל 3 חיייבים בכרטיס -  זיכרונות ילדות ומשפחה.

 2. גאים להציג -  הקולנוע כמדורת השבט, הצפייה בסרט כאירוע מעצים. או להיפך, מבטל.

 3. הצגה יומית -  הפרחחיות, הפראחיות והכיף באולם.

 4. לרגל בקשת הקהל -  פוסטרים ומודעות של סרטים כפי שהוצגו לקהל הישראלי, על הבומבסטיות,  הנלעגות

      והעלגות שבהם.

 5. אולמות רחוקים -  חוויות נידחות מבתי קולנוע שכונתיים או כזיכרון מארץ אחרת.

 6. סוף the end -  סוף הסרט, ההתפכחות מהאשליה וגם החורבן הפיזי של בתי הקולנוע.

בין המשתתפים: עמוס עוז, יאיר גרבוז, יורם קניוק, דורית רביניאן, אברהם הפנר, יהודה עמיחי, עירית לינור, יוסל ברגנר, פניה ברגשטיין, נסים אלוני, אורי קליין, רוני סומק, רפי לביא, קובי ניב, רות בונדי, גבי ניצן, יצחק בן נר, שוש גבאי, יואל הופמן, יונה בחור, אהוד מנור, עמוס גוטמן,  אבי נשר, חיים גורי, אמנון דנקנר, ש. שפרה, שאול פרידלנדר, יגאל תומרקין, עלי מוהר, דן ססלר, משה דיין, נתיבה בן יהודה, דוד שחם, סמי מיכאל, רון מיברג, דוד גרינברג, יעל הדיה, דוד פרלוב, יגאל משיח, מונה זילברשטיין, ג'אד נאמן, נתן אלתרמן, דודו גבע, דן דאור, אלכס ליבק, חזי לסקלי, פנחס שדה, מיכאל שווילי ועוד רבים בקהל.

ציטוטים מתוך זיכרונות הכותבים

בבתי הקולנוע אנחנו רואים סיפורים אחרים ואנחנו שוכחים שאנחנו יוצאי רומניה. (יואל הופמן)

סוף סוף הגעתי לגיל 16 המיוחל, שממנו והלאה הותר לי על פי חוק לצפות בסרטי מבוגרים ונאסרה כניסת היהודים לבתי קולנוע. (רות בונדי)

הפעילות שלי בתור גנב חובב היתה קצרה. ילדה ראתה אותי מוריד תמונות מאולם הכניסה של קולנוע חיפה, והלשינה לסדרן.  (דן יקיר)

לא ידעתי שהסרט מגיע מאיזה מקום, שהוא הוקרן קודם בעיר הגדולה. בשבילי, כשהסרט היה בנתניה רק אז הוא קיים.  (קובי ניב)

כשהייתי בערך בן 10 הבנתי שבחושך הגדול אני מופרד מאמי ולפחות בזמן ההקרנה היא לא תרביץ לי. (דן ססלר)

אבא שלי חשב שנולדתי כדי לשמש לו פרטנר על חצי כרטיס והוא היה מוציא אותי מהמיטה של אמא וגורר אותי לסרט. (שולמית אפפל)

אולי גם הזמין אותי לקולנוע כי הייתי האחרונה ברשימת מספרי הטלפונים בפנקס שלו. הרי אמר: צלצלתי למישהי שרציתי לשכב אתה אבל היא יוצאת הערב. (ורדה רזיאל)

אני אוהב קולנוע מכיוון שאינו מוסדי ואין בו כל טקסיות. אני נכנס ויוצא בחושך. איני אוהב להזדהות. בקולנוע אני מציץ או שופט. (יגאל תומרקין)

כדי שלא אפסיד זמן, הייתי נותן את הקסדה והחגור לחבר וממשיך לצומת. הייתי מגיע לסינמטק עם הקלצ'ניקוב, מיוזע, בקושי עומד על הרגליים, רואה סרט, ומיד נעלם בריצה. (אבי נשר)

היו באות בחורות אשכנזיות ובחורים ספרדים כאילו בנפרד ומתיישבים ביחד בסרט, בגלל שאז האשכנזים לא הרשו לבנות שלהם להסתובב עם ספרדים. (יוסף מזרחי)

המקרינים, שתמיד מיהרו הביתה, היו חותכים מראש סצינות שלמות והסרטים היו קופצים ככה שאי אפשר היה להבין כלום. (יובל אפריאט)

עם אחדמחברייהטובים התיידדתי כאשר התחלתי לזהות את צחוקו באפלה, וגיליתי שאנו צוחקים באותם הסרטים ובאותם המקומות. (אורי קליין)

לא האמנתי שאעבור את היום, במיוחד כשהיינו הולכים לקראת משימות מסוכנות. כל סרט שראיתי, חשבתי שאולי זה הסרט האחרון שאני רואה. איך ספגתי אותו, איך שתיתי אותו. (סמי מיכאל)

אותםכאבי התרגשות שהיו לי מאז הסרט הראשון שהלכתי לראות בכיתה א', בבית קולנוע קטן בעיר הולדתי, אינם עוד. לא הכל מצחיק אותי כמו בעבר. (דורית רביניאן)

 

דוד שליט – הערות ביוגרפיות

עיתונאי, מבקר וחוקר קולנוע, יליד 1948. בוגר החוג למדע המדינה באוניברסיטת תל-אביב, ובוגר בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן. במהלך שנות ה-70 הופיע בתיאטרון, בטלוויזיה ובסרטים ישראלים. התגורר מספר שנים בניו יורק, שם למד בסטודיו למשחק של הרברט ברגהוף, רץ לאודישנים, והתפרנס כנהג מונית. בשנת 1983 חזר ארצה ופנה לעבודה עיתונאית.

שליט שימש לאורך השנים בתפקידי כתב ועורך ומבקר קולנוע. בין היתר, בעיתונים "חדשות", "הארץ", "מעריב", ירחון "מוניטין", כתב העת "סינמטק" ומאז שנת 2001 בעיתון "גלובס". ערך תחקירים וראיונות וכיסה נושאים חברתיים, כלכליים ותרבותיים, אך בעיקר כתב על קולנוע.

לצד הכתיבה בעיתונות ובכתבי-עת, לימד כתיבה ועריכה עיתונאית באוניברסיטה הפתוחה ובבית הספר "כותרת". הוא מרבה להתראיין בכלי התקשורת על תרבות הקולנוע בישראל, וכן מפרסם בלוג בנושאי תרבות וקולנוע באתר "רשימות". לאחרונה שימש יועץ לשירות הבולאי בסדרת בולים על בתי הקולנוע בארץ, ובסדרה עתידית על סרטים ישראלים.

מלבד הספר הנוכחי פרסם שני ספרים נוספים:  שירי קולנוע "מי אני שיגיד אקשן" (הוצאת ירון גולן, 1990). "מקרינים כוח – בתי הקולנוע, הסרטים והישראלים" (הוצאת רסלינג, 2006), מחקר היסטורי על תרבות הקולנוע בישראל והכוחות הפוליטיים והחברתיים שעיצבו אותה. בימים אלה שליט נמצא במגעים עם חברת בלאק שיפ הפקות על הפקת סרט קורומנטרי על פי "מקרינים כוח" בבימויו של דני לרנר ("קירות").

על "מקרינים כוח":

אדם ברוך, שישי, מעריב : "ספר הכרחי, מועיל ומהנה... ספר חובה בספרייה של מי ש'הקולנוע הישראלי' הינו אחד מבתי הגידול והחינוך האמיתיים שלו... דוד שליט יודע לאסוף נתונים וחומרים, יודע לערוך, יודע לכתוב, מצויד בחום נכון, בעין טובה, המבט שלו פרטי ופנורמי".

מאיר שניצר, מעריב: "גישתו המקורית של שליט מגובה היטב בכתיבה קולחת, המפתיעה לעתים בהקשריה הפוליטיים המגוונים".

עידית אברהמי, מוסף ספרים הארץ: "בלשון נקייה ומדויקת מציג שליט מניפסט, שהוא גם מעין טקס אשכבה לאולם הקולנוע של פעם ולתרבות הצפייה של ראשית המדינה. אך חשוב מכך - הוא מצליח לייצר באמצעות סיפורם של בתי הקולנוע היסטוריה אלטרנטיבית לתולדות היישוב... היסטוריה חלופית ואמיצה, שאינה מהססת לנפץ מיתוסים שהשתרשו בתודעה הקולקטיבית הישראלית".

יאיר רוה, אתר סינמסקופ: "שליט מספר באופן מרתק את סיפורם של בתי הקולנוע המפורסמים בארץ... ספרו מעניק פרספקטיבה היסטוריה מעולה לסיטואציה שעדיין לחלוטין אקטואלית".

התרשמותי: הספר עשיר בתמונות נוסטלגיות, משהות החמישים, השישים ועד שנות ה-2000, ואפילו  הוידאומט. תמונות משנות ה-30, כשהיה הראינוע, טרם הולדתי. אבל ההנאה הגדולה שלי התמונה של קולנוע ארמון בחיפה שכבר מזמן אינו עוד ונותרו רק הזכרונות, וקולנוע אורה, ואמפיתיאטרון, וקולנוע מירון (חיפה) שהקרין בעיקר סרטי פורנו, אליהם היו מתפלחים נערים מהשיעורים וצופים בהצגה יומית. ועוד זיכרונות כתובים וכרזות ומיומני גבע ועוד. תענוג צרוף !!!

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל קסנדרה* אלא אם צויין אחרת