00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

סיפורי מצבות והמורה שמחה חיים וילקומיץ

21/05/2011

אין כמו לימוד ההיסטוריה על פי מצבות של "מי שהיו" שפזורות בבתי הקברות ברחבי ארצנו. כך אירע שבעודנו מחפשים אחרי מצבתה של בת משפחה, זכינו ללמוד פרק בתולדות עמנו. ומעשה שהיה כך היה:

עוד אנו צועדים בחלקה לאורכה ולרוחבה ותרים אחרי המצבה שלמיטב זכרוננו נמצאת במקום ואת עיניו של ה"יודע דבר" צדה מצבתו של עמי אסף ז"ל.

עמי אסף היה חבר כנסת, מן הראשונה ועד החמישית וכיהן כסגן שר החינוך והתרבות. היה פעיל במפלגת מפא"י והיה בין מארגני הגרעין שהקים את כפר יהושע שבו התגורר עד לפטירתו ושם נקבר. את תשומת לבו של ה'יודע דבר' משך דוקא הכיתוב לפיו היה עמי אסף יליד ראש-פינה ובנו של שמחה וילקומיץ. "אם כך" אמר ה'יודע דבר' "הרי בשמחה וילקומיץ, מנהל ביה"ס העברי בראש פינה, עסקינן!" ולא עברו דקותיים ובמרחק לא רב ממצבת הבן, התגלתה מצבתה של האם,לובה וילקומיץ, עליה השלום, ועליה כתוב: 

"אין מקום לספק" אמר ה'יודע דבר'. אמו של עמי אסף היתה מראשוני עובדות ההוראה בבית הספר העברי בארץ ובעלה, שמחה, הלא הוא המורה הידוע מראשוני המורים העבריים במושבות הגליל. בית המורה בראש-פינה, שהיה בית הספר העברי הראשון בראש-פינה, נקרא כיום על שם שמחה חיים וילקומיץ, מורה ומנהל מפורסם שקבע מספר "מהפיכות" בתחום הלימודים - לימוד בשפה העברית, משמעת והתייחסות התלמיד למורה ולבית ספרו. בבית זה, התגורר שמחה וילקומיץ עם בני משפחתו בין השנים 1902- 1918.  

 
בית הספר בראש פינה, היה בית הספר העברי השני בארץ ישראל (בית הספר העברי הראשון בארץ ישראל ובעולם נפתח במושבה ראשון לציון בשנת תרמ"ו 1886) ששפת הדיבור והלימוד בו הייתה עברית; דבר שהיה חידוש גדול באותם ימים. וילקומיץ ויצחק אפשטיין היו אחראיים לשינוי המהפכני שהתבטא בעיקר בהכללת לימודי החול הכלליים בתוכנית לימודי הקודש, בהוראה בעברית בלבד (שכללה גם את החדשנות הדידקטית), ובחינוך המעורב של בנים ובנות כאחד. הרבנים באותה תקופה, הרב קוק והרב יוסף חיים זוננפלד, לא שבעו נחת מרוח החינוך שנשבה בבית הספר אבל איכרי ראש-פינה התנגדו לתביעת הרבנים לפתיחת תלמוד-תורה ולהעסקת מלמדים ונתנו אמון מלא בוילקומיץ, בצוות מוריו וב'בית-הספר הכפרי' שהנהיג. וילקומיץ וקודמו בתפקיד יצחק אפשטיין, ביקשו להשתית ניב גלילי ייחודי בפי ילדי המושבה. המשפט "שבּעים ושבּעה זבּובּים מסתובּבּים מסבּיבּ לכד החלבּ הלבּן" נותן מושג על הניב הזה. אפשטיין היה לימים מנהלו של סמינר לוינסקי בתל-אביב; נכדו היה אלוף הראבן ונינתו היא הסופרת גייל הראבן.

                                                            

שמחה וילקומיץ נפטר בשנת 1918 ונקבר בראש פינה. על מצבתו חקוק כי "שאף לגאולה על ידי חינוך ולחינוך על ידי עבודה". קברו המפואר למדי, המוקף בסבכה, נמצא בבית הקברות הישן של ראש-פינה. ניתן לראותו בלינק הבא:   http://www.flickr.com/photos/rotemtmonot/553774297/sizes/m/ 

הרבה תודה ל'יודע דבר' שתרם מן הידע שלו והחומר שברשותו. הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

62 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת