00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להיות דולה- על הריון, לידה והורות

היי שקטה

04/05/2011

היי שקטה, עכשיו הכל בסדר
אפילו המחנק עומד להשתחרר
זה לא הגיהנום ובטח לא גן עדן
זה העולם שיש ואין עולם אחר.

היי שקטה כאילו אין בך דופי
כאילו האוויר נותן לך הגנה
כאילו הצרות כבר מתגבשות ליופי
כאילו מעפר פורחת שושנה.

(מילים:רחל שפירא. לחן:יהודה פוליקר)

שקט. רוגע. הנפש נפתחת, מוכנה, מסוגלת להכיל. כל כך יפה כתבה רחל שפירא כי הצרות כבר מתגבשות ליופי, ומעפר פורחת שושנה.

אני רוצה להתייחס הפעם לחשיבות הרוגע הנפשי בלידה ולדרך שבה רגיעה ותחושת שקט פנימי יכולים לעזור ללידה ולקדם אותה. אמנם בחרתי לפתוח דווקא בשיר, אבל לא רק משוררים בני זמננו התייחסו לעניין הרוגע (כן, ברור לי שרחל שפירא לא בהכרח התכוונה לרוגע בלידה, אבל בשיעור ספרות למדתי שברגע שהשיר יצא מתחת ידיו של המשורר הוא נתון לפרשנותו האישית של כל קורא, וזו הפרשנות שלי ). כבר בזמנים עברו, בדיונים שנערכו בתקופת הגמרא בנושא לידה, אנו מוצאים התייחסות לעניין הרוגע הנפשי.  אחת ההנחיות ההלכתיות העיקריות בלידה היא "יישוב דעתה של יולדת", כלומר- החשיבות שהיולדת תהיה רגועה בשעת הלידה היא עליונה, ולכן התירו חז"ל לחלל עבורה את השבת גם בדברים שהם לכאורה פעוטים ולא מובנים מאליהם, וזאת על מנת לוודא שבשעת הלידה תשרה על האישה תחושת רוגע ובטחון.

במשנה (שבת, יח, ג) נאמר: "מיילדין את האישה בשבת וקורין לחכמה ממקום למקום ומחללין עליה את השבת...". בתלמוד הבבלי (שבת קכח ע"ב) אנו מוצאים תוספת למשנה זו המסבירה כי גם יולדת עיוורת היולדת בשבת והמבקשת להדליק נר נוסף, שהיא אינה יכולה לראותו, מתוך מחשבה שאולי החדר אינו מואר מספיק, וגם במידה והמיילדת חושבת שהחדר מואר כל צרכו- יש להדליק את הנר כדי שהיולדת תישאר רגועה. מתוך כך אנו לומדים כי כל דבר המיישב את דעתה של היולדת ומביא אותה לתחושת רוגע ושלווה, ואפילו שאין לו טעם רפואי ברור ומוחשי, יש לעשותו- אפילו שהוא כרוך בחילול שבת. זו אגב גם הסיבה שבגללה מתירים מרבית הרבנים לדולה ללוות יולדת בשבת. לא לחינם הדגישו חז"ל את חשיבות הרוגע של היולדת בשעת הלידה- אמנם ידע רפואי המתבסס על מחקר לא היה קיים בזמנם, אבל מפליא לגלות עד כמה מגוון תפיסות ודעות שמוצגות בגמרא מתאימות לתוצאות מחקרים בני ימינו ומוכיחות כי הבנה רפואית הייתה קיימת גם אז, גם אם לא גובתה במחקרים. במקרה שלנו יש סיבה ברורה להדגשת חשיבות הרוגע של היולדת בשעת הלידה- כשהיולדת חשה בטחון ושלווה גופה מפריש הורמונים הגורמים ללידה והמקדמים אותה.

הסבר ביולוגי קצר: הורמונים הם תרכובות כימיות הנוצרות בתאים ומשמשות כשליחים לביצוע תהליכים בגוף ע"י ביצוע תקשורת בין תא אחד לאחר, או בין קבוצת תאים לאחרת. ההורמונים לא משפיעים רק על תהליכים פיסיים בגופינו אלא גם על מצבינו הנפשי. למעשה, ההורמונים הם ההוכחה לקשר בין גוף ונפש כיוון שכל הורמון עושה פעולה פיסית בגופינו ובד בבד איתה גם פעולה רגשית. אחד ההורמונים המשמעותיים המשתתפים בלידה הוא הורמון האוקסיטוצין שנקרא גם "הורמון האהבה" (השפעה רגשית, אמרנו?) והוא אותו הורמון שאם נעודד הפרשה שלו נוכל לסייע בקידום הלידה.

האוקסיטוצין, שהוא ההורמון הגורם לצירים. מופרש מהמוח במצבי אהבה, אינטימיות, קירבה ואמון בין אנשים. מכאן שככל שהיולדת יותר רגועה, בטוחה, מאמינה באנשים שסביבה וחשה שהם מגינים עליה, בוטחים בה, מאמינים בה- יופרש יותר הורמון בגופה. האוקסיטוצין גורם לשני דברים להתרחש: ברמה הפיסית הוא גורם לכיווצים, וברמה הרגשית הוא גורם לתחושת אינטימיות ורוגע, ולהתאהבות האם בתינוקה לאחר הלידה. הורמון זה מופרש בפולסים, מה שגורם לציר- הרפיה- ציר- הרפיה (כיוון שבכל פולס כזה נוצר כיווץ של הרחם. דרך אגב ההורמון שותף גם בתהליך ההנקה- אבל על כך אולי בפעם אחרת).  ככל שראש העובר לוחץ יותר חזק על צוואר הרחם נוצר יותר אוקסיטוצין שגורם לעוד ציר, לכן תנוחות אנכיות שבהן כוח הכובד מפעיל לחץ של ראש העובר על צוואר הרחם מעודדות הפרשת אוקסיטוצין ובכך מעודדות יצירת צירים וקיצור הלידה.

ניתן לעודד הפרשת אוקסיטוצין גם באמצעים נוספים, מעבר לאימוץ תנוחות אנכיות, אותם יוכלו המלווים שלך בלידה לעשות. אם את רוצה שבעלך ייקח חלק פעיל בלידה תוכלי לבקש ממנו להקפיד על הדברים הבאים שיעודדו את הפרשת ההורמון בגופך (ואם את מלווה בידי אמא, אחות, חברה- שתפי גם אותן בטיפים הללו, הם עשויים לסייע לך). כל האמצעים שמובאים כאן עובדים על הפן הרגשי ולא הפיסי:

  • האוקסיטוצין מופרש מחלק במוח שנקרא "המוח הקדום". חלק זה פעיל יותר כאשר אנו "מרדימים" את המוח החושב, כלומר דואגים לכך שלא נבקש מהיולדת לחשוב יותר מדי, לא מדברים איתה בזמן צירים ככל הניתן ולמעשה מאפשרים לה להתרכז בעצמה ובתהליך הלידה.
  • דרך נוספת להרדמת המוח החושב היא דאגה לסביבת לידה שמשרה תחושה של פרטיות ובטחון, עמעום אורות, ריחות טובים, מוסיקה שנעימה ליולדת, טמפרטורה נעימה בחדר. פעמים רבות עצם השהות של המלווה עם היולדת בחדר תורמת לתחושת הבטחון שלה.
  • אפשר לעודד הרגשת אינטימיות אצל היולדת באמצעות עידוד, מילים טובות, חיבוק, נשיקה. 
  • דרך טובה נוספת לעידוד הפרשת אוקסיטוצין היא צפייה בסרטי בנות (כל סרט שגורם להתרגשות ובכי). מתאים במיוחד לזמן של תחילת הצירים, כשאתם עדיין בבית ורוצים להכניס את הלידה למסלול הנכון.

חשוב לשמור על כך שדברים שיכולים למנוע הפרשה של אוקסיטוצין לא יפריעו במהלך הלידה. כדאי להימנע ככל האפשר מהדברים הבאים:

  • אורות חזקים.
  • ריחות בלתי נעימים (כדאי להביא אתכם ללידה שמנים אתריים בעלי ריח נעים שיעזרו להפיג ריחות לא טובים במידה וישנם).
  • נוכחות של זרים או אנשים לא רצויים (השכנה ממול/ אמא שלך/ חמותך רוצה להגיע ללידה למרות שזה הדבר האחרון שאת מעוניינת בו? זה הזמן להיות אסרטיבית- או לבקש מבעלך להיות אסרטיבי- ולא לאפשר זאת). 
  • רעש, הסחות דעת.

לא כל הטיפים שהובאו כאן מתאימים לכל אחת- לפני הלידה כדאי לחשוב למה את מתחברת, מה יעשה לך טוב ויגרום לך לחוש רגועה ושלווה בלידה שלך, לערוך רשימה של הדברים ולבדוק כיצד ניתן ליישם אותם בלידה. טיפ אחרון: גברים אוהבים לעבוד עם "רשימות מכולת". במקום לומר לבעלך "תדאג שאני ארגיש רגועה בלידה" כדאי לתת לו רשימה עם כלים שיעזרו לך להרגע (1. כבה את האורות החזקים. 2. הדלק נרות ריחניים... וכן הלאה).

ולפני סיום, מתנה ממני אלייך באהבה, מתנה שתסייע לך להפוך את הלידה הבאה שלך ללידת החלומות- סדרה של שלושה סרטוני וידאו שתשלח ישירות לתיבת המייל שלך ממש בחינם וממש עכשיו אם רק תלחצי על הקישור.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

16 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל imahit אלא אם צויין אחרת