00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פרבולה מחייכת

רק ידידים

08/05/2011

עמוקים ממי ים הסודות שאינם מובנים לי, שאולי לא אבין... לא אבין לעולם, ואי שם בצמרת הרשימה, יחד עם מכניקה קוונטית וחוסר סקרנות כללית, מונח לו במקום של כבוד מוסד ה"ידידות". מימיי לא הבנתי למה ואיך ה"ידידות" הפכה לקשר כה מדובר בין אנשים. טוב, למען הכנות- זה לא שאני באמת לא מבינה מה זו ידידות. פשוט איני מאמינה בידידות הבינמגדרית כפי שהיא שגורה בפינו היום. הטענה שלי היא טרמינולוגית גרידא.

ידידות, לראות עיני, זה סוג חלש של חברות. בעצם אולי אפילו אפשר לומר שהוא שלב קודם של חברות. רוצה לומר האבולוציה של קשר (חיובי) עוברת מ"חוסר היכרות" ל"היכרות" ל"ידידות" ל"חברות", ובהמשך עשויה לצמוח עוד לכדי "חברות קרובה" (ואולי אפילו "קשר רומנטי". לרוב לא). רוצה לומר: זר => מכר => ידיד => חבר => חבר קרוב. אי לכך ובהתאם לזאת, מאחר וידידות וחברות הן שתי עוצמות שונות לאותו רגש- תמיד חורה לי לשמוע את המילה "ידידות" נאמרת כאילו אין מחר כשכל כך ברור שלא זה המצב.

כתבתי בעבר על הזילות במוסד ה"חברות" בעידן הפייסבוק והאייפון, אבל ה"ידידות" כרסמה בו הרבה לפני כן. עוד בילדותי אני זוכרת את הסביבה שלי מבהירה היטב את הסטטוס שלה על ידי שימוש מופרז במילה "ידיד" על כל גווניה. מה לעשות, סילי מי, ציפיתי כבר בגיל 7 שכשכולם יתבגרו תשכח בהדרגה הגישה הילדותית הזו. ציפיתי, ולא קרה. בגיל 25+ אני נאלצת להתמודד עם שאלה לא נעימה בכלל... האם אף אחד לא התבגר? או שאולי הבעיה היא אצלי?

כשאת אומרת "ידיד", למה את מתכוונת? למה כולנו מתכוונים כשאנחנו אומרים "ידיד"? 
ובכן, אני, כאמור, מתכוונת למישהו שפגשתי אך לא מזמן, אני רואה בו תכונות שאני תופסת כחיוביות, אבל איני מכירה אותו מספיק כדי לקרוא לדבר הזה "חברות" (אולי בבוא הזמן). אופציה נוספת היא אדם שאני דווקא כן מכירה תקופת מה, אבל מה לעשות שהזמן לא עשה את שלו ובין אם מטעמים טכניים או שמא פשוט דרגת החיבה ההדדית שלנו נותרה לא בשמים... כי ככה זה... נותרנו בסוג קשר חיובי מרוחק. סוג של נימוס כן ואמיתי כזה. ידיד זה מישהו שאני לא מתה עליו אבל אין לי בעיה לשבת איתו לצהריים בעבודה אחת לכמה זמן, כי הנוכחות שלו לא מפריעה לי בכלל.

רוב האנשים שאומרים הטיה כלשהי של "ידיד" מתכוונים לדבר אחר לחלוטין. נשים מתכוונות להדגיש שמדובר בחברות אפלטונית ואין לה כל קשר רומנטי עם הבחור "כן, נדבר אחר כך. אני נפגשת עם ידיד שלי עוד מעט". גברים מתכוונים לומר שטרם הספיקו לתקתק את הבחורה "כן, יש לי ידידה אחת בכפר סבא. אני צריך לראות מה קורה עם זה" (ובנימה פחות צינית- אני מניחה שגברים המאמינים בקשר חברי בין גבר לאישה יכולים גם הם להשתמש במילה כמו הנשים- להבהרת טבעו הלא אינטימי/רומנטי של הקשר). ו.... זהו. זו המשמעות של ידידות בעולמנו. לגברים אין ידידים כמו שלנשים אין ידידות.

במובן הזה יוצאי דופן מובהקים הם הקהילה הגאה (כפי שאמרתי- אלוהים יודע למה אבל הסוטים האלה שורצים סביבי כמו אני לא יודעת מה) ומרתק לראות את השיח הייחודי שלהם- מסיבה כלשהי זה לא תפס אצלם. הומואים קוראים אחד לשני "חבר" ולסביות קוראות אחת לשניה "חברה" (אם כל כך חשוב לכל העולם להדגיש שזה לא רומנטי, מי הם חושבים את עצמם לנפץ מוסכמות חברתית כה חשובה?). אני מניחה שהסיבה היא שלרוב הגברים- לא משנה מה נטייתם- יש רוב חברי גברי, ולרוב הנשים- לא משנה מה נטייתן- יש רוב חברי נשי, ואולי נשמע מגוחך לומר כל כך הרבה פעמים ועל כל כך הרבה אנשים "ידיד/ה". אני, אגב, "חברה" של לסביות בעוד שבקרב ההומואים אני מתפלגת שווה בשווה בין "חברה" ל"ידידה". מעניין.

זה כל כך אבסורד לפעמים לשמוע אנשים מדברים על מישהו מאוד קרוב להם במונח כל כך שגוי. מצחיקה אותי התגובה של אנשים כשברצף של סיפור כלשהו אני פולטת "הלכתי עם חבר שלי ל..." ופתאום קוטעים אותי בתדהמה: "מה, גל, יש לך חבר ולא סיפרת לי?! עזבי אותך ממה שרצית לומר! פרטים! כאן ועכשיו!". לא, אנשים, אין לי חבר ולא סיפרתי. פשוט יש לי חברים. יש לי חברים גברים כמו שיש לי חברות נשים ואני מסרבת להשתמש במילה הנחותה הזו לתיאור קשרים חשובים שיש לי עם מישהו- רק כי יש לו גרוגרת.

מה זו נקודת המוצא הקלוקלת הזו שכל "חבר" הוא כנראה אהבת חיי? זה נראה למישהו הגיוני סטטיסטית? לרובנו המוחץ יש הרבה יותר חברים לא רומנטיים מאשר רומנטיים. לי, אישית, נראה רק הגיוני שאם ארצה לייחד חבר מסויים בהקשר הזה יש דרכים לקרוא לו: באופן נקי- "החבר שלי", "בן זוגי". באופן משועשע- "הגבר שלי"... ואם כבר הדרדרנו יש אפילו כינויים קיטשים שתמיד גורמים לי לרפלקס הקאה- "קוצ'קוצ'ון", "פוצ'פוצ'ון", "מושמושון" וכאלה.

כמובן שאסור לשכוח את השמות הנלווים שנוצרו- מאחר ו"ידידות" זה המונח בו תשתמש אם אין לך רצון לעבור חקירה צולבת- התפתח גם כימות ידידותי - כשחברים מסויימים שלי מדברים עלי יוצא לי הרבה לשמוע שאני "ידידה טובה". מוזר. באמת שאף פעם לא ראיתי בעצמי ידידה טובה במיוחד. אני יודעת שאני אחלה חברה... אבל בתור ידידה? תכלס אני די מעאפנה.

בקיצור, יש לי חברים ויש לי חברות, אף אחד מהם הוא לא ידיד שלי. אני מניחה שיש לי גם ידידים. עולים לי כמה שמות בראש, אבל אין לי יותר מדי מה לומר עליהם... כי אנחנו באמת רק ידידים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

51 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל just GL אלא אם צויין אחרת